Πρόβλημα σεξουαλικότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3

    Πρόβλημα σεξουαλικότητας

    Καλησπέρα σας, είμαι άντρας 26 χρονών και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα σεξουαλικότητας που αντιμετωπίζω από την εφηβική μου ηλικία. Από τις πρώτες κιόλας σεξουαλικές μου διεγέρσεις, θυμάμαι τον εαυτό μου να ελκύεται τόσο από άντρες όσο και από γυναίκες. Αυτοϊκανοποιούμουν εξίσου και με τις δύο σκέψεις. Το παραπάνω ισχύει αποκλειστικά και μόνο στο κομμάτι του σεξ και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα. Σε καμία περίπτωση δεν με ελκύει εμφανισιακά κάποιος άντρας (να πω ότι μου αρέσει δλδ). Δεν θα μπορούσα ποτέ να ερωτευτώ η να αγαπήσω άτομο του ίδιου φίλου, σε αντίθεση με τις γυναίκες.

    Στα 18 μου είχα την πρώτη μου σοβαρή σχέση με την οποία ολοκλήρωσα για πρώτη φορά. Η σχέση αυτή διήρκησε 6 χρόνια. Συνυπολογίζοντας την εμπειρία μου με μια ιερόδουλη στα πλαίσια διασκέδασης με την παρέα μου, τελειώνουν όλες οι σεξουαλικές μου εμπειρίες. Για καλή μου τύχη μέχρι σήμερα είχα και συνεχίζω να έχω αρκετή ανταπόκριση από τις κοπέλες που εκδηλώνω το ενδιαφέρον μου. Έχω χάσει πολλές ευκαιρίες να προχωρήσω μαζί τους λόγω ανασφάλειας. Αισθάνομαι ότι δεν είμαι ικανός να τους δώσω αυτό που ζητάνε. Ότι δεν θα καταφέρω να λειτουργήσω όπως πρέπει. Φοβάμαι ότι μια αποτυχία μου στο σεξ με μια καινούργια κοπέλα θα με κάνει να αισθανθώ χειρότερα από ότι αισθάνομαι τωρα, γι αυτό και προτιμω να μην προχωράω.

    Σημαντική παράληψη, ποτέ και για κανέναν λόγο δεν θα μπορούσα να κάνω πράξη μια σεξουαλικη φαντασίωση μου με κάποιον άντρα. Θεωρώ την ομοφυλοφιλία ανωμαλία. Δεν μπορεί κανείς να αλλάξει η να επηρεάσει την αντίληψη μου πάνω σε αυτό το θέμα. Είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να δεχτώ για τον εαυτό μου. Αν συνέβαινε στην πράξη το πιθανότερο θα ήταν να αυτοκτονήσω την επόμενη μέρα (υπερβολή, αλλά θέλω να δείξω πόσο πολύ δεν μου αρέσει αυτό που μου συμβαίνει).

    Επιπλέον στις ομοφυλικές μου φαντασιώσεις , ποτέ δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου να λαμβάνει μέρος σε μια σεξουαλική πράξη με άντρα. Με αρρωσταίνει και μόνο η σκέψη. Φαντάζομαι απλά ότι έχω το ρόλο της γυναίκας. Στα πλαίσια διερεύνησης της κατάστασης μου, έχω δοκιμάσει να δω γκέι πορνό. Δεν άντεξα παραπάνω από ένα λεπτό, πραγματικά με αηδιάζει.

    Μπερδεμένη κατάσταση. Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να καταφέρω να απαλλαγώ από τις ομοφυλικές μου φαντασιώσεις. Δεν είμαι σίγουρος από πού πρέπει να ζητήσω βοήθεια, από ανδρολόγο η ψυχολόγο? Όλη αυτή η κατάσταση που βιώνω έχει αντίκτυπο και στην γενικότερη ψυχολογία μου και μου έχει προκαλέσει από τα 19 μου γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Δυστυχώς στον ψυχίατρο που επισκεπτόμουν παλαιότερα δεν βρήκα ποτέ το θάρρος να μιλήσω για το συγκεκριμένο ζήτημα.

    Οποιαδήποτε σχόλια και συμβουλές είναι απολύτως καλοδεχούμενα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αγαπητε sorkal καλησπέρα.
    λυπάμαι πολυ που ακομα και σήμερα υπάρχουν αυτες οι παλαιολιθηκες απόψης για την ομοφυλοφιλια. εχουμε ανακαλυψει 400 εκατομυρια γαλαξιες, την ιστορια της γεννησης του συμπαντος και ακομα καιμε στην πυρα την διαφορετικοτητα.
    απο την στιγμη που δεν εχεις νιωσει σεξουαλικη ελξη για καποιο υπαρκτο προσωπο δεν νομιζω πως χρειαζεται να ανησυχεις. εισαι ενας ακομη στ8 ομοφοβικος ρατσιστης, που αυτοπεριοριζεται και κατακρινει ακομα και τις ιδιες του τις φαντασιωσεις.
    αν θες την γνωμη μου πρεπει να απελευθερωθεις λιγακι... στις φαντασιωσεις μας ..δεν υπάρχει κανενας λόγος να λογοκρινομαστε...βρισκοντα� � εκει για την προσωπικη μας απόλαυση.
    υπάρχει μια κλισε φραση που λέει "τα μυαλα ειναι σαν τα αεροστατα, δουλευουν καλυτερα οταν ειναι ανοιχτα".. συμφωνω απόλυτα σε αυτο... αφεσου στις απολαυσεις και τις ηδονες και σταματα να μαστιγωνεσαι.
    περιττο να σου πω οτι ειναι χασιμο χρονου να πηγαινουμε στον ψυχολογο και να κρυβουμε πραγματα.
    λαβε υπόψην σου επεισης πως καποιοι απο τους πιο σημαντικους ανθρωπους στην ιστορια της ανθρωπότητας ηταν "ανωμαλοι" οπως τους λες εσυ.
    προσωπικα ειμαι στρ8..δεν ειναι ουτε τιμη ουτε ευλογια...ειναι καθαρα και μονο επιλογη τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο
    ορμα λοιπον στην αρενα και παιξε με το αλλο φυλλο αφοβα ...και καλλιεργησε το πνευμα σου...ειναι κριμα πραγματικα..εισαι νεο παιδι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3
    Αγαπητή Ρέα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

    Δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης στο ζήτημα που θέτεις. (δεν θα βγάλει πουθενά, το ξέρουμε και οι δύο μας)
    Ποιος σου είπε όμως ότι καίω στην πυρά την διαφορετικότητα? Οι ομοφυλόφιλοι έχουν ακριβώς την ίδια αξία και τα ίδια δικαιώματα όπως όλες οι ανθρώπινες υπάρξεις. Είναι δικαίωμα μου να θεωρώ την σεξουαλική τους συμπεριφορά ως λανθάνουσα, η ανώμαλη. Είναι ένας τρόπος ζωής που δεν αποδέχομαι για τον εαυτό μου. Καλώς η κακώς αυτή είναι η νοοτροπία μου και η αντίληψη που έχω διαμορφώσει στα 26 μου. Καλό είναι να είσαι πιο επιφυλακτική πριν αποδώσεις χαρακτηρισμούς.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by SorKal89 View Post
    Αγαπητή Ρέα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

    Δεν θα μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης στο ζήτημα που θέτεις. (δεν θα βγάλει πουθενά, το ξέρουμε και οι δύο μας)
    Ποιος σου είπε όμως ότι καίω στην πυρά την διαφορετικότητα? Οι ομοφυλόφιλοι έχουν ακριβώς την ίδια αξία και τα ίδια δικαιώματα όπως όλες οι ανθρώπινες υπάρξεις. Είναι δικαίωμα μου να θεωρώ την σεξουαλική τους συμπεριφορά ως λανθάνουσα, η ανώμαλη. Είναι ένας τρόπος ζωής που δεν αποδέχομαι για τον εαυτό μου. Καλώς η κακώς αυτή είναι η νοοτροπία μου και η αντίληψη που έχω διαμορφώσει στα 26 μου. Καλό είναι να είσαι πιο επιφυλακτική πριν αποδώσεις χαρακτηρισμούς.
    χαχαχα γενικα ποτε δεν ειμαι προσεχτικη, τα λέω οπως τα βλέπω... αν διαβασεις ακριβως αυτα που εγραψες θα καταλάβεις οτι δεν βιαστικα οσο νομιζεις να δωσω χαρακτηρισμο και αν σε ενοχλησε πραγματικα χαιρομαι, γιατι αυτο ισως σε κανει να επανατοποθετηθεις διαφορετικα απεναντι στο θεμα αυτο. σε ακουσα πραγματικα και υπολογισα με πολυ σεβασμο καθε σου λέξη ... καποιες θεσεις στην κοινωνια μας εχουν στερεοθει απο γενια σε γενια και δεν μπαινουμε στον κομο να τις αξιολογησουμε... ανωμαλο ή λανθανουσα... τι ειναι ομαλο? και ποιος τελικα το καθοριζει? η ομοφυλοφυλια υπήρξε απο την στιγμη που υπάρχουν ανθρωποι...ναι ο θειος Σωκρατης , ο Θειος πλατωνας. ο θειος Αριστοτελης ήταν ανωμαλοι? στις θεωριες του Αριστοτελη χτιστικε η θρησκεια μας και στις θεωρειες του πλάτωνα η επιστημη της φιλοσοφιας...κτλ κτλ...τα ξερεις αυτα... τι ειναι λοιπον νορμαλ και ομαλο...λανθανων και σωστο ... πως γινεται εν ετη 2015 να μπορεις να λες ανωμαλους ανθρωπους που απλα θελουν να κανουν σεξ με διαφορετικο τροπο απο οτι εσυ. θυμησου ποσο σε βασανιζε η πιθανοτητα να ανοικεις σε αυτην την κατηγορια...ισως επειδη σε βασανιζε τοσο πολυ η σεξουαλικη σου ταυτοτητα να υπερεβαλλες ...αλλα εγω απαντησα σε αυτα που εγραψες και μονο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    κοιτα εγω τον παιρνω που και που αλλα κατα τα αλλα ειμαι στρειτ δεν ειναι ανωμαλια αυτο ειναι για ξεμπουκωμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΙ ΛΕΣΒΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΕΣ ΟΛΟΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟΒΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΟΡΑΤΕ ΚΟΥΔΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ 100 ΤΗΝ ΚΛΟΥΒΑ ΓΙΑ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΕΔΩ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΕΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΛΗΚΡΙΝΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΜΑΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΡΕΦΕΤΑΙ, ΞΕΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΡΕΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ <<ΧΑΧΑ>>...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Τεσπα, τι ειδους προβλημα σεξουαλικοτητας εχεις τελικα?? Η αμφιφυλοφιλια?? Γιατι ναι βρε παλικαρι, αμφιφυλοφιλος θεωρεισαι αμα αυνανιζεσαι εχοντας αντρες στο μυαλο σου, μην μας τα μπερδευεις <<σκεφτομαι οτι ειμαι γυναικα>> κλπ, ακομα χειροτερα, αλλαζεις φυλλο στον εαυτο σου εστω και στην σκεψη, ποια ειναι η διαφορα απο μια ομοφυλοφιλικη σκεψη, παντως μεχρις εδω δεν βρισκω καποιο ιδιαιτερο σεξουαλικο προβλημα και σε βρισκω και πολυ ακραιο ρε φιλε, θα αυτοκτονουσες κιολας αν σου συνεβαινε, ενταξει δεν θα φορουσες και δαφνινο στεφανι αν πηγαινες με αντρα αλλα θα τρελαινοσουν κιολας, μην το χοντρενεις τοσο...

  8. #8
    Δεν κατάλαβα κανένα σεξουαλικό πρόβλημα άμα εξαιρέσουμε τις καποιες σου φαντασιώσεις. Μήπως είσαι τελειομανής? Κάποιος που θα σε ακουγε εξω θα έλεγε μια χαρά άτομο είναι αυτός. Και στις φαντασιώσεις σου ακόμα ούτε καν εμπλεκεις τον εαυτό σου. Τι ψυχιατρικό πρόβλημα σε βασανίζει και πως αυτό εμπλέκεται/σχετίζεται με το θέμα που άνοιξες εδω? Επειδή το ψυχιατρικό κομμάτι το κάθε τι που τρέχει στη σκέψη μας θέλει να το κρίνει ως μέρος και συνέπεια του.
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by SorKal89 View Post
    Καλησπέρα σας, είμαι άντρας 26 χρονών και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα σεξουαλικότητας που αντιμετωπίζω από την εφηβική μου ηλικία. Από τις πρώτες κιόλας σεξουαλικές μου διεγέρσεις, θυμάμαι τον εαυτό μου να ελκύεται τόσο από άντρες όσο και από γυναίκες. Αυτοϊκανοποιούμουν εξίσου και με τις δύο σκέψεις. Το παραπάνω ισχύει αποκλειστικά και μόνο στο κομμάτι του σεξ και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα. Σε καμία περίπτωση δεν με ελκύει εμφανισιακά κάποιος άντρας (να πω ότι μου αρέσει δλδ). Δεν θα μπορούσα ποτέ να ερωτευτώ η να αγαπήσω άτομο του ίδιου φίλου, σε αντίθεση με τις γυναίκες.

    Στα 18 μου είχα την πρώτη μου σοβαρή σχέση με την οποία ολοκλήρωσα για πρώτη φορά. Η σχέση αυτή διήρκησε 6 χρόνια. Συνυπολογίζοντας την εμπειρία μου με μια ιερόδουλη στα πλαίσια διασκέδασης με την παρέα μου, τελειώνουν όλες οι σεξουαλικές μου εμπειρίες. Για καλή μου τύχη μέχρι σήμερα είχα και συνεχίζω να έχω αρκετή ανταπόκριση από τις κοπέλες που εκδηλώνω το ενδιαφέρον μου. Έχω χάσει πολλές ευκαιρίες να προχωρήσω μαζί τους λόγω ανασφάλειας. Αισθάνομαι ότι δεν είμαι ικανός να τους δώσω αυτό που ζητάνε. Ότι δεν θα καταφέρω να λειτουργήσω όπως πρέπει. Φοβάμαι ότι μια αποτυχία μου στο σεξ με μια καινούργια κοπέλα θα με κάνει να αισθανθώ χειρότερα από ότι αισθάνομαι τωρα, γι αυτό και προτιμω να μην προχωράω.

    Σημαντική παράληψη, ποτέ και για κανέναν λόγο δεν θα μπορούσα να κάνω πράξη μια σεξουαλικη φαντασίωση μου με κάποιον άντρα. Θεωρώ την ομοφυλοφιλία ανωμαλία. Δεν μπορεί κανείς να αλλάξει η να επηρεάσει την αντίληψη μου πάνω σε αυτό το θέμα. Είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να δεχτώ για τον εαυτό μου. Αν συνέβαινε στην πράξη το πιθανότερο θα ήταν να αυτοκτονήσω την επόμενη μέρα (υπερβολή, αλλά θέλω να δείξω πόσο πολύ δεν μου αρέσει αυτό που μου συμβαίνει).

    Επιπλέον στις ομοφυλικές μου φαντασιώσεις , ποτέ δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου να λαμβάνει μέρος σε μια σεξουαλική πράξη με άντρα. Με αρρωσταίνει και μόνο η σκέψη. Φαντάζομαι απλά ότι έχω το ρόλο της γυναίκας. Στα πλαίσια διερεύνησης της κατάστασης μου, έχω δοκιμάσει να δω γκέι πορνό. Δεν άντεξα παραπάνω από ένα λεπτό, πραγματικά με αηδιάζει.

    Μπερδεμένη κατάσταση. Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να καταφέρω να απαλλαγώ από τις ομοφυλικές μου φαντασιώσεις. Δεν είμαι σίγουρος από πού πρέπει να ζητήσω βοήθεια, από ανδρολόγο η ψυχολόγο? Όλη αυτή η κατάσταση που βιώνω έχει αντίκτυπο και στην γενικότερη ψυχολογία μου και μου έχει προκαλέσει από τα 19 μου γενικευμένη αγχώδη διαταραχή. Δυστυχώς στον ψυχίατρο που επισκεπτόμουν παλαιότερα δεν βρήκα ποτέ το θάρρος να μιλήσω για το συγκεκριμένο ζήτημα.

    Οποιαδήποτε σχόλια και συμβουλές είναι απολύτως καλοδεχούμενα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    γιατί αποστρέφεσαι τις φαντασιώσεις σου, το ίδιο σου το μυαλό? είναι καλό αυτό? πως θα είσαι εσύ σεξουαλικά ικανοποιημένος ώστε να μπορείς να προσφέρεις και ικανοποίηση μετά?
    γιατί χαρακτηρίζεις τους ομοφυλόφιλους ανώμαλους? ποιό είναι το μέτρο της ομαλότητας? η αναπαραγωγή? με όσες γυναίκες σχετίζεσαι σεξουαλικά την τεκνοποίηση έχεις στο νου?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by elis View Post
    κοιτα εγω τον παιρνω που και που αλλα κατα τα αλλα ειμαι στρειτ δεν ειναι ανωμαλια αυτο ειναι για ξεμπουκωμα
    είσαι θεός...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3
    Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Θέλω να ξεκαθαρίσω το εξής. Στην ζωή μου δεν έχω υπάρξει ποτέ ρατσιστής. Ούτε πρόκειται να υπάρξω. Σέβομαι κάθε άνθρωπο με την όποια διαφορετικότητα του (καταγωγή, χρώμα, σεξουαλική συμπεριφορά κλπ).

    Πιστέψτε με μπορώ να καταλάβω πολύ περισσότερο την ιδιαιτερότητα κάποιου ομοφυλόφιλου σε σχέση με το μεγαλύτερο ποσοστό του κοινωνικού συνόλου. Είμαι πεπεισμένος ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι μόνο θέμα επιλογής αλλα και γενετικής προδιάθεσης. Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να κατηγορήσω τον εαυτό μου για την σεξουαλική έλξη που ένιωσα για το ίδιο φύλλο όταν ήμουν 12 χρονών. Δεν ήξερα καν τι είναι αυτό που κάνω, ούτε γιατί το κάνω. Μου βγήκε τελείως αυθόρμητα αυτός ο τρόπος ικανοποίησης.

    Όταν άρχισα να μεγαλώνω και να κατανοώ περισσότερα πράγματα όσον αφορά τη σεξουαλικότητα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτή η ιδιαιτερότητα μου, κάνει κακό στην ψυχολογία μου. Αισθάνομαι άσχημα και ενοχικά για την επιλογή μου, ακόμα και αν παίρνω στιγμιαία ικανοποίηση. Από μικρός χαιρόμουν που ήμουν άντρας (πόσο φαλλοκρατική δήλωση :D), μου αρέσει πολύ η φύση του εαυτού μου και θέλω να την διατηρήσω ως έχει. Γι αυτό και αποκλείω στην πραγματικότητα να κανω πράξη κάποια ομοφυλική μου φαντασίωση. (Ειδες Ρεα, επανατοποθετηθηκα :) )

    Ειπώθηκε από κάποιον η λεξη αμφιφυλοφιλια, η οποία ίσως έχει κάποιο νόημα σύμφωνα με αυτά που περιγράφω. Το θέμα είναι ότι ούτε αυτό μπορω να δεχτώ για τον εαυτο μου. Αγαπώ πολύ τις γυναίκες και ερωτεύομαι πολύ εύκολα. Ονειρεύομαι την ζωή μου στο μέλλον με οικογένεια και παιδιά και μια γυναίκα που θα την κάνω ευτυχισμένη. Αυτό θέλω να ζήσω…Πόσο έντιμο θα είναι για την σύντροφο μου να αποδεχτώ το κομμάτι της σεξουαλικής μου ιδιαιτερότητας?

    Αισθάνομαι ότι είμαι δέσμιος σε μια κακή πτυχή του εαυτού μου η οποία αναπτύχθηκε και εδραιώθηκε πολύ πριν διαμορφώσω την προσωπικότητα μου. Το μόνο που θέλω είναι να απαλλαγώ, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Σίγουρα πάντως μόνος μου δεν μπορώ να το καταφέρω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Είμαι πεπεισμένος ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι μόνο θέμα επιλογής αλλα και γενετικής προδιάθεσης. Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ να κατηγορήσω τον εαυτό μου για την σεξουαλική έλξη που ένιωσα για το ίδιο φύλλο όταν ήμουν 12 χρονών. Δεν ήξερα καν τι είναι αυτό που κάνω, ούτε γιατί το κάνω. Μου βγήκε τελείως αυθόρμητα αυτός ο τρόπος ικανοποίησης.
    ξαναδες το, γιατί η ομοφυλοφιλία δεν είναι καθόλου θέμα επιλογής, είναι μια φυσική εξαίρεση σ΄έναν φυσικό κανόνα... ούτε είναι μόνο ανθρώπινη ιδιαιτερότητα... θέμα επιλογής είναι να το συνειδητοποιείς, να το αποδέχεσαι (όχι εσύ, ο καθένας) και να το υποστηρίζεις, να ζεις με αξιοπρέπεια...

    Όταν άρχισα να μεγαλώνω και να κατανοώ περισσότερα πράγματα όσον αφορά τη σεξουαλικότητα, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτή η ιδιαιτερότητα μου, κάνει κακό στην ψυχολογία μου.
    τελικά μιλάμε για μια φαντασίωση ή για σεξουαλική ιδιαιτερότητα? μάλλον το δεύτερο, ε? καθώς το βασικό με τη φαντασίωση είναι η συνειδητοποίηση των σαφών ορίων της από την πραγματικότητα, μπορεί κάποιος να φαντασιώνεται ότι κάνει σεξ στη μέση γεμάτης κόσμο πλατείας, αλλά καθόλου δεν τον ανησυχεί μη και το πραγματοποιήσει γιατί δεν έχει ανάγκη να το πραγματοποιήσει... απλά φτιάχνεται να το φαντασιώνεται...

    Ονειρεύομαι την ζωή μου στο μέλλον με οικογένεια και παιδιά και μια γυναίκα που θα την κάνω ευτυχισμένη. Αυτό θέλω να ζήσω…
    και γιατί να μην το ζήσεις? είπαμε, άλλο η φαντασίωση, άλλο η πραγματικότητα...

    Πόσο έντιμο θα είναι για την σύντροφο μου να αποδεχτώ το κομμάτι της σεξουαλικής μου ιδιαιτερότητας?
    εντελώς έντιμο, αλλά όχι υποχρεωτικό... οι φαντασιώσεις είναι ό,τι πιο προσωπικό έχει ο καθένας... αν όμως δεν είναι φαντασίωση αλλά σεξουαλική ιδιαιτερότητα, καλύτερα να το πείς γιατί θα έρθει η ώρα που θα φανεί μόνο του... κανείς δεν μπορεί να καταπνίγει τις επιθυμίες του για πάντα...

    Αισθάνομαι ότι είμαι δέσμιος σε μια κακή πτυχή του εαυτού μου η οποία αναπτύχθηκε και εδραιώθηκε πολύ πριν διαμορφώσω την προσωπικότητα μου. Το μόνο που θέλω είναι να απαλλαγώ, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Σίγουρα πάντως μόνος μου δεν μπορώ να το καταφέρω.
    κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι οι ¨φαντασιώσεις¨ή ιδιαιτερότητες¨όπως θες τις λες, με το ίδιο φύλο... το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι σπας την προσωπικότητα σου, τον εαυτό σου, σε κομμάτια και αρνείσαι ένα από αυτά... σε κάθε περίπτωση ίσως η γνώμη κάποιου ειδικού θα σε βοηθήσει πιο πολύ από τον καθένα μας...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by mama View Post
    ξαναδες το, γιατί η ομοφυλοφιλία δεν είναι καθόλου θέμα επιλογής, είναι μια φυσική εξαίρεση σ΄έναν φυσικό κανόνα... ούτε είναι μόνο ανθρώπινη ιδιαιτερότητα... θέμα επιλογής είναι να το συνειδητοποιείς, να το αποδέχεσαι (όχι εσύ, ο καθένας) και να το υποστηρίζεις, να ζεις με αξιοπρέπεια...



    τελικά μιλάμε για μια φαντασίωση ή για σεξουαλική ιδιαιτερότητα? μάλλον το δεύτερο, ε? καθώς το βασικό με τη φαντασίωση είναι η συνειδητοποίηση των σαφών ορίων της από την πραγματικότητα, μπορεί κάποιος να φαντασιώνεται ότι κάνει σεξ στη μέση γεμάτης κόσμο πλατείας, αλλά καθόλου δεν τον ανησυχεί μη και το πραγματοποιήσει γιατί δεν έχει ανάγκη να το πραγματοποιήσει... απλά φτιάχνεται να το φαντασιώνεται...



    και γιατί να μην το ζήσεις? είπαμε, άλλο η φαντασίωση, άλλο η πραγματικότητα...



    εντελώς έντιμο, αλλά όχι υποχρεωτικό... οι φαντασιώσεις είναι ό,τι πιο προσωπικό έχει ο καθένας... αν όμως δεν είναι φαντασίωση αλλά σεξουαλική ιδιαιτερότητα, καλύτερα να το πείς γιατί θα έρθει η ώρα που θα φανεί μόνο του... κανείς δεν μπορεί να καταπνίγει τις επιθυμίες του για πάντα...



    κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι οι ¨φαντασιώσεις¨ή ιδιαιτερότητες¨όπως θες τις λες, με το ίδιο φύλο... το πραγματικό πρόβλημα είναι ότι σπας την προσωπικότητα σου, τον εαυτό σου, σε κομμάτια και αρνείσαι ένα από αυτά... σε κάθε περίπτωση ίσως η γνώμη κάποιου ειδικού θα σε βοηθήσει πιο πολύ από τον καθένα μας...
    mama...respect!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by elis View Post
    κοιτα εγω τον παιρνω που και που αλλα κατα τα αλλα ειμαι στρειτ δεν ειναι ανωμαλια αυτο ειναι για ξεμπουκωμα
    αυτη την ατακα δεν θα την ξεχασω ποτε!!

    οσο για τον νηματοθετη, εγω καταλαβα οτι εχει τετοιες αποψεις για τους ομοφυλοφιλους γιατι δεν αποδεχεται τον εαυτο του. χρειαζεσαι σιγουρα καποιο ψυχολογο μονο σου νομιζω δεν θα καταφερεις τιποτα

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  2. προβλημα!
    By Ιωαννα! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-05-2014, 00:54
  3. Προβλημα
    By skropi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 28-03-2014, 12:16
  4. π.μ πρόβλημα
    By ΗΛΙΑΝΝΑ in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 16:17
  5. Έλλειψη σεξουαλικότητας και ερωτικής διάθεσης
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2008, 11:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •