Η ιστοριούλα μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    4

    Η ιστοριούλα μου...

    Γεια σας.Το ονομα μου ειναι Νίκος και είμαι 20 χρονών.θα ήθελα να σας πω την ιστορία μου,συνοπτικά,να τα βγάλω επιτέλους από μέσα μου.

    Πιτσιρικάς λοιπον,ήμουν οπως κάθε αγοράκι,χαμογελαστός,υπερ-δραστήριος θα λεγα,αλλες φορές επιπόλαιος και πολύ κοινωνικός τυπάκος.Μάρεσε να επικοινωνώ με αλλους,να γνωρίζω νεα άτομα κλπ.Δεν άντεχα στο σπίτι κλεισμένος,με τρωγε.Όλα αυτά όμως,γύρω στα 16 μου,τελείωσαν.Άρχισα σιγά σιγά να απομονώνομαι,χώρις να καταλαβαίνω το γιατί.Κράτησα ελάχιστα άτομα κοντά μου και περιόρισα τις "βόλτες" μου.Δεν με ανησυχούσε κάτι συγκεκριμένο,απλά ένιωθα άβολα και καπως ντρεπόμουν οταν περιτριγυριζόμουν από πολλά άτομα.Ξαφνικά μάρεσε η ηρεμία του σπιτιού.Στην αρχή θεώρησα πως περνάω την φάση μου,ίσως κουράστηκα και χρειάζομαι λίγο την ηρεμία μου.Σκεφτόμουν πως σύντομα θα μπω σε ένα καινούριο σχολικό περιβάλλον,μιας και όλο αυτό συνέβη στα τελειώματα της 3ης γυμνασίου,και όλα θα επανέλθουν στα κανονικά τους.Θα γίνω ο Νικολής που πάντα ήμουν.
    Τα πράγματα στο Λύκειο όμως χειροτέρεψαν.Στην αρχή προσπαθούσα να συμπεριφέρομαι όπως φερόμουν και παλιότερα.Έκανα τις παρέες μου,προσπαθούσα να δείχνω ντάξει,αλλα δεν ήμουν.Κάτι με τρωγε.Δεν ένιωθα καθόλου άνετα εκεί μέσα και σύντομα άρχισα ξανά να απομακρύνομαι από όλους.Οι "συμμαθητές" μου δεν άργησαν να πάρουν πρέφα πως είμαι ένας κλειστός και άδυναμος χαρακτηρας και στοχοποιηθηκα.Ξέρετε,τα παιδιά που είναι διαφορετικά δεν ταιριάζουν στα standar της κοινωνίας μας.Πρέπει να πληρώσουν για αυτό.Πρέπει να γίνουν η διασκέδαση τους,και αυτό έγινα.Είναι η πρώτη φορά που το λέω σε κάποιον και νίωθω περηφάνια για αυτό.Εγώ λοίπον,άλλοτε η ψυχή της παρέας,είχα γίνει ένα αδύναμο παιδάκι που έπεφτε θύμα bullying.Περιττό να πω πως ήταν το κερασάκι στην τούρτα.Με αποτελείωσε.Από 'κει που έστω σκεφτόμουν τρόπους ώστε να ξεπεράσω την φάση που περνούσα,πλέον δεν ήθελα να κάνω τίποτα έκτος απ'το να μένω κλεισμένος στο σπίτι.
    Η παρηγοριά μου πλέον ήταν 1 πολύ καλός παιδικός φίλος ο οποίος ήταν ο μόνος που ένιωθα πραγματικά "ελεύθερος" μαζί του,το διάβασμα,μιας και έβαλα στόχο να περάσω σε καλό πανεπιστήμιο και μια κοπέλα που γνώρισα πάνω σε όλη αυτήν την φάση που περνούσα.Έτσι πέρασαν τα επόμενα 3 χρόνια της ζωής μου.Συνήθισα το γεγονός πως είμαι 'θύμα',συνήθισα πως πλέον έχω τους γονείς μου και 2 άτομα στην ζωη μου,και συνέχισα.Το πάλεψα.Και τελίκα πέτυχα τον σκοπό μου,να περάσω σε μια πολύ καλή σχολή.Σοκ όμως την πρώτη μέρα που πρέπει να πάω.Πολύς κόσμος για μένα,πολύ ντροπαλός και αδύναμος εγω.Και αν γίνουν πάλι τα ίδια σκεφτόμουν;Να μην τα πολυλογώ,πάτησα 3-4 φορές την 1η χρονιά.Σκέφτηκα πως θα 'ταν καλύτερο για μένα αν χαλάρωνα τελείως αυτόν τον χρόνο,μακριά απ'το σχολείο-βασανιστήριο μιας και πλέον τελείωσα,και να αφιερωθώ τελείως στα 2 άτομα που αγαπώ,τον φίλο και την κοπέλα μου,να πάρω δύναμη και θέληση,να ξεχάσω το παρελθόν και να συνεχίσω του χρόνου απο κει που τ'αφησα.
    Πέρασα μια πολύ ωραία χρονιά,δεν το αρνούμαι.Ξέφυγα κάπως από αυτά τα 3 άθλια χρόνια του σχολείου.Εφτάσα τόσο κοντά στον σκοπό μου,δηλαδή να ξαναβάλω μπρος την μηχανή της ζωής μου,να ξεκινήσω την σχολή μου ήρεμος και άνετος χώρις να με αγχώνουν αυτές οι σκέψεις,αλλά ξαφνικά έχασα την γη κάτω απο τα πόδια μου.Πριν 5 μηνες ο αγαπημένος μου φίλος μας άφησε για έναν κόσμο καλύτερο,μακριά από δώ και λίγο αργότερα η κοπέλα μου με παράτησε γιατί δεν άντεχε την μιζέρια μου.Έχασα τα μόνα πράγματα που μου δίναν όλη την δύναμη αυτόν τον χρόνο να προχωρήσω.Δεν έχω καθόλου κουράγιο πλέον.Είμαι μήνες κλεισμένος στο σπίτι.Ότι περνούσα στο Λύκειο πλέον μου μοιάζει ένα τίποτα μπροστά σε αυτό.Τότε κατάφερα και είδα "φως στο τούνελ" χάρη σε αυτά τα 2 άτομα.Πλέον το "φως" μου μοιάζει πολύ απόμακρο.Η δε ιδέα να κάνω "restart" μέσα μου και να πάω στην σχολή χάθηκε οριστικά.Τώρα όχι μόνο με αγχώνει το να πάω,δεν θέλω να πάω.Δεν έχω καμία διάθεση για τίποτα.Υπάρχει μόνο μοναξιά και φόβος.Αυτόι οι μήνες πολύ φοβάμαι πως θα στοιχειώσουν για πάντα την ζωή μου.Είναι άτιμη η μοναξιά.Σε αλλάζει.Νόμιζα οτι την έζησα,αλλά τωρα βλέπω το αληθινό της πρόσωπο.Στην αρχή φαίνεται γλυκιά,σε παρασύρει και στο τέλος σε χαρακώνει.Είναι αυτή που σε κάνει να κοιτάς ώρες τον τοίχο,είναι αυτή που τα βράδια δεν σαφήνει να κοιμηθείς,είναι αυτή που σου σκοτώνει κάθε ελπίδα,είναι αυτή που τρελαίνει το μυαλό σου με άσχημες σκέψεις.Μια λέξη περιτριγυρίζει στο κεφάλι μου.Γιατί;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αγαπητε αεκακια καλημερα
    λυπάμαι πολυ για τον χαμό του φιλου σου.
    ειναι λογικο να χανεις την γη κατω απο τα ποδια σου απο την στιγμη που χανεις τα στηριγματα σου
    απο την αλλη βεβαια ειναι και ενα μυνημα που παιρνεις , οσον αφορα για τα στηρίγματα.
    φιλε μου, πρεπει, οταν θα σαι ετοιμος και βγεις απο το πένθος, να ξαναπας στην σχολη σου
    ολοι αισθανομαστε αμηχανα οταν μπαινουμε σε εναν χωρο με κοσμο... ειναι πολυ φυσιολογικο
    την πρωτη μερα δυσκολη την δευτερη το ιδιο ...μετα μερα με την μερα αρχιζουμε να εξοικειονομαστε και σιγα σιγα γνωριζουμε νεους και πολυ ενδιαφεροντες ανθρωπους
    ετσι γινεται πάντα και παντου.
    πριν ξεκινησει η χρονια εγω θα σου προτεινα να πας να μιλησεις σε καποιον ειδικο για το θεμα σου αυτο πιστευω θα σε βπηθησει πολυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Αεκάκια από τη γράψιμο σου και μόνο φάινεται πόσο ευαίσθητο αγόρι είσαι. Έθιξες ένα τεράστιο θέμα! Το bulling ! Αχ πόσο σκληρά είναι τα παιδιά! Πόσο σκληρός είναι ο κόσμος! Λυπάμαι που η ευαίσθητη ψυχή σου εκτέθηκε σε κάτι τόσο αδυσώπητο! Λυπάμαι πολύ και για το φιλαράκι σου, ας αναπαύσει ο Θεός τη ψυχή του. Ξέρω πως νιώθεις και πόσο δύσκολο είναι να το ξεπεράσεις, όμως θα βρεις τη δύναμη γιατί σου ΑΞΙΖΕΙ να είσαι χαρούμενος. Μέσα από τη σχολή σου θα μπορέσεις να τα καταφέρεις! Μην την αφήσεις σε παρακαλώ κι εκεί θα όπως λέει και η Ρέα με το ωραίο όνομα θα γνωρίσεις ενδιαφέροντες ανθρώπους και νέο κορίτσι που θα σε κάνει να καρδιοχτυπάς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    αεκακια εγω θα σε παραδεχτω αν τιμησεισ τον φιλο σου και γινεισ και συ στηριγμα για αλλουσ
    αλλιωσ μια ζωη κακομαθημενο θα σε λεω κι ασ κανεισ παπαδεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Το ξέρω πως πρέπει να πάω στην σχολή και να κάνω ένα νέο ξεκίνημα.Δεν έχω την θέληση όμως ούτε να μπω σε αυτήν την διαδικασία,ούτε να ξεπεράσω τις φοβίες μου.Τι να κάνω;Έχω σκεφτεί να επισκεφτώ ψυχολόγο,αλλά επειδή οικονομικά εξαρτιέμαι απο τους γονείς μου δεν ξερω πως να τους τα πω ολα αυτά και αν θα τους πληγώσω/αγχώσω και τους προσθέσω μια ακόμη δυσκολία.
    Φιλε μου elis,θέλω να ειμαι στήριγμα για άλλους και να τους δίνω πράγματα,μέσα απο αυτό παίρνω και εγώ δύναμη.δεν είμαι ούτε εγωιστής ούτε παρτάκιας.Όταν κάποιος μου προσφέρει,γίνομαι χαλί να με πατήσει.Αυτήν την στιγμή όμως δεν έχω κανέναν κοντά μου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Aekakias View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Το ξέρω πως πρέπει να πάω στην σχολή και να κάνω ένα νέο ξεκίνημα.Δεν έχω την θέληση όμως ούτε να μπω σε αυτήν την διαδικασία,ούτε να ξεπεράσω τις φοβίες μου.Τι να κάνω;Έχω σκεφτεί να επισκεφτώ ψυχολόγο,αλλά επειδή οικονομικά εξαρτιέμαι απο τους γονείς μου δεν ξερω πως να τους τα πω ολα αυτά και αν θα τους πληγώσω/αγχώσω και τους προσθέσω μια ακόμη δυσκολία.
    Φιλε μου elis,θέλω να ειμαι στήριγμα για άλλους και να τους δίνω πράγματα,μέσα απο αυτό παίρνω και εγώ δύναμη.δεν είμαι ούτε εγωιστής ούτε παρτάκιας.Όταν κάποιος μου προσφέρει,γίνομαι χαλί να με πατήσει.Αυτήν την στιγμή όμως δεν έχω κανέναν κοντά μου.
    οταν αποφασισα να πάω σε ωυχολογο ήμουν στην ηλικια σου, δεν ηθελα να τους πω τιποτα...μαζευα χρηματα απο το χαρτζηλίκι μου και στερουμουν καποια πραγματα. αλλα ακομα και αν θες να τους το πεις πιστευω πως με τον θανατο του φιλου σου και τον χωρισμο σου θα δειξουν κατανόηση. εξαλλου θα τους ερθει πιο οικονομικα να σε βοηθησουν τωρα που ειναι ακομα νωρις παρα αργοτερα που θα ναι χειροτερα τα πραγματα. μην αγχωνεσαι... βημα-βημα τωρα ειναι λογικο ολα να σου φενονται βουνο.
    ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΣ: μην πας στα κουτουρου οπως εγω, βρες καποιον που να ξερεις οτι εχει βοηθησει καποιους
    και σε περιπτωση που δεν εισαι εγωιστης, καιρος να γινεις λίγο ...εχεις καθε δικαιωμα να εισαι ευαισθητος και οσοι δεν το καταλαβαινουν να το ξεπερασουν

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    4
    Βλέπω πως μόνο που τα γραψα εδώ και τα βγαλα απο μέσα μου νιώθω λίγο πιο ήρεμος.Πιο συγκρατημένος.Αρχίζω και πιστεύω πως με τον ψυχολόγο που θα 'χω στενότερη επαφή ίσως καταφέρω να το ξεπεράσω όλο αυτό.
    Μπορεις μηπως να μου δώσεις λιγες πληροφοριές;Ποσο κοστίζει η συνεδρία περίπου,αν υπάρχουν ειδικά προγράμματα για άτομα της ηλικίας μου,αν εσενα προσωπικα σε ειχε βοηθησει ολο αυτο;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    [QUOTE=Aekakias;554490]Βλέπω πως μόνο που τα γραψα εδώ και τα βγαλα απο μέσα μου νιώθω λίγο πιο ήρεμος.Πιο συγκρατημένος.Αρχίζω και πιστεύω πως με τον ψυχολόγο που θα 'χω στενότερη επαφή ίσως καταφέρω να το ξεπεράσω όλο αυτό.
    Μπορεις μηπως να μου δώσεις λιγες πληροφοριές;Ποσο κοστίζει η συνεδρία περίπου,αν υπάρχουν ειδικά προγράμματα για άτομα της ηλικίας μου,αν εσενα προσωπικα σε ειχε βοηθησει ολο αυτο;[/QUOTEκαι εγω στην αναζητηση ειμαι εστειλα μειλ και εδω στους ψυχιατρους του φορουμ ...ακουσα για διαφορες τιμες 25 - 30 εως και 60 ... ισως καποιος αλλος μπορει να σε βοηθησει καλυτερα σε αυτο και δεν χανεις τιποτα να στειλεις και στους γιατρους εδω κανενα μειλ να σε κατατοπισουν καλυτερα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    4
    Εγινε...ευχαριστω πολύ για τον χρόνο που μου αφιερωσες..να σαι καλα!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Aekakias View Post
    Εγινε...ευχαριστω πολύ για τον χρόνο που μου αφιερωσες..να σαι καλα!
    χαχαχα..και εγω σε ευχαριστω που με ακουσες, ελπίζω ολα να πάνε καλα!

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 02-09-2011, 13:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •