Λυκειο..Και τωρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37

    Λυκειο..Και τωρα?

    Γεια σας...Ειχα κανει καποια θεματα πριν λιγο καιρο και πραγματικα με βοηθησατε παρα πολυ και σας ευχαριστω..Ομως οσο ημουν στις διακοπες σκεφτομουν απιστευτα το λυκειο και φοβαμαι οτι θα ειναι οπως το γυμνασιο..Με λιγα λογια στο γυμνασιο ισως να περασα απο τα χειροτερα χρονια της ζωης μου εκτος απο την τριτη η οποια ηταν αρκετα αξιολογη θα ελεγα..Aπο την πρωτη στιγμη που πατησα εκει το σιχαθηκα..Μου ασκουσαν συστηματικα bullying λογω του υψους,των βαθμων και μου ειχαν βγαλει ψευδωνυμα με τα οποια με φωναζαν και ηταν απιστευτα ασχημο..επισης ολοι νοιαζονταν για τις φημες που εβγαιναν και ηθελαν ολοι να μπουν στην πιο διασημη παρεα του σχολειου..κανεις δεν εκανε ο,τι ηθελε,επρεπε να ακολουθουμε ολοι οτι κανει η διασημη παρεα..το χειροτερο απο ολα ειναι οτι οι περισσοτεροι δενν ηθελαν να με κανουν παρεα γιατι δεν ημουν κουλ..ευτυχως ομως ειχα 2-3 φιλες..ομως τωρα στο λυκειο τι θα γινει?εχω βαλει μερικους στοχους αλλα φοβαμαι οτι ολα θα πανε χαλια..φοβαμαι οτι ολοι θα με κοροιδευουν,φοβαμαι οτι παλι θα υπαρχουν φημες,φοβαμαι πολυ γενικοτερα...δεν θελω να παω καθολου...δεν εχω καθολου αυτοπεποιθηση,νοιωθω οτι αξιζω τον χλευασμο των αλλων,ειμαι ευαισθητη και κλειστη...τι θα κανω :( ευχαριστω πολυ που με ακουσατε..ξερω οτι αυτα δεν ειναι κανονικα προβληματα και οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα απο αυτα(πχ οικονομικα προβληματα)αλλα δεν ηξερα που αλλου να απευθυνθω..σας ευχαριστω :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αν εσύ στεναχωριέσαι, είναι σοβαρό πρόβλημα ιουλία μου. Τι σημαίνει πως άλλοι έχουν σοβαρότερα προβλήματα. Άλλος μπορεί να έχει και άλλες αντοχές. Θα σου προτείνω να δεις το πρόβλημα σου ως πρόβλημα. Μην το υποτιμάς, δεν χρειάζεται, διότι έτσι σου δημιουργείται η πεποίθηση πως το αξίζεις, διότι δεν το θεωρείς σοβαρό πρόβλημα. Κάτι που είναι ασόβαρο, δεν είναι πρόβλημα δηλαδή. :)
    Έχω υποστεί bullying και γνωρίζω. Με κορόιδευαν για τα κιλά μου και επειδή υποπτευόντουσαν πως είμαι ομοφυλόφιλος. Θα πρέπει να σου αποκαλύψω όμως, πως στα φοιτητικά μου χρόνια είχα αποκαλύψει πως είμαι gay στη σχολή κ δεν είχα πρόβλημα. Αντιλήφθηκα πως bullying θα δεχτείς αν δεν έχεις αποδεχτεί τον εαυτό σου εν ολίγοις. Δεν ξέρω τι συμβουλή να σου δώσω, διότι το συγκεκριμένο θέμα λύθηκε μόνο του τρόπον τινά. Μετά το λύκειο, δεν δέχτηκα ξανά bullying. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ενημερώσεις τους γονείς σου για αυτό που σου συμβαίνει και μήπως να έψαχνες για κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας στην περιοχή σου ή κάποιο κέντρο συμβουλευτικής εφήβων.
    Σε νιώθω και είμαι κοντά σου στην ανησυχία σου.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    Γατος ειλικρινα ευχαριστω πολυ...πηγαινα σε ψυχολογο πριν λιγο καιρο αλλα σταματησα λογω του σχολειου..ομως και παλι δεν με ειχε βοηθησει ιδιαιτερα..και παλι παραμενω κλειστη και ευαισθητη,και παλι εχω χαμηλη αυτοεκτιμηση και αυτοπεποιθηση, και παλι δεχομαι bullying απο ατομα τα οποια εχουν καλυτερη αναπτυξη απο εμενα(πχ εγω ειμαι 15 και μοιαζω με 12,εκεινοι που με κοροιδευουν ειναι 15 και μοιαζουν με 18-19) ειτε εχουν χειροτερους βαθμους...ειναι κουραστικο και φοβαμαι πολυ..και αν κανουν τα ιδια στο λυκειο?για να μην λεω ψεματα στην τριτη για καποιο λογο ειχαν σταματησει..αλλα αν ξαναρχισουν παλι του χρονου?τι θα κανω..?εχω φιλες αλλα και παλι παρολο που εχω παλι με ενοχλουν..και φοβαμαι οτι μπορει να μην ειμαστε στην ιδια ταξη..αν δεν ειμαστε παει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σε εμάς που έχουμε ΙΨΔ, μας λένε να αφήσουμε τα αν και να προχωρήσουμε παρακάτω. Δεν το έχω καταφέρει, απλα το λέω ως ιδέα. Έχεις σκεφτεί μήπως δεν ταίριαζε η χημεία σου με του θεραπευτή σου; Η πρώτη μου ψυχολόγος ήταν καλή κοπέλα, όμως κάτι δεν πήγαινε καλά στην επικοινωνία μας. Και να φανταστείς πως μετά, οι επόμενες 2 θεραπεύτριες μου ήταν από τη σχολή μου και κατέληξα να μάθω ένα σωρό πράγματα από τις κοπέλες που δεν ήταν επί πληρωμή. :D

    Σε νιώθω να ξέρεις. Μήπως αντί να ψάχνεις πως να αποφύγεις όλα αυτά που σου κάνουν, να ψάξεις πως να βελτιώσεις την αυτοεκτίμηση σου; Μήπως έμμεσα έπαιρνες δύναμη και δεν σε άγγιζε πλέον τίποτα. Μήπως να φρόντιζες την εικόνα σου για εσένα, να αλλάξεις λίγο στυλ και να εκπέμπεις δυναμισμό;
    Να είσαι καλά, μην ευχαριστείς. Εύχομαι να τα καταφέρεις γιατί γνωρίζω πως είναι!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    Θελω να βελτιωσω την αυτοεκτιμηση μου καθως και την αυτοπεποιθηση μου..ειναι ενας απο τους στοχους που εχω βαλει για φετος..αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω...πως θα καταφερω να το κανω απο την στιγμη που οι αλλοι θα με μειωνουν αντι να με ενθαρρυνουν...νοιωθω οτι ειναι πολυ δυσκολο..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΕ ΓΙΑ ΔΙΑΣΗΜΗ ΠΑΡΕΑ ΔΑΚΡΥΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΑΚΡΥΣΑ ΚΙ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙ ΤΟΝ ΩΜΟ ΜΟΥ
    ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ
    ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟΝ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    elis εγω εχω ολη την καλη διαθεση να ειμαι αγαπημενη με ολους αλλα προφανως θελουν να μετατρεψουν αυτην την καλη μου διαθεση σε κατι ασχημο..εχω κουραστει :(

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    τι θα κανω?καμια βοηθειαα?ξερετε καποιο τηλεφωνο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Ιουλια και εγω ιδια ταξη θα παω...τι θα ελεγες αν τους εγραφες ολους..ετσι κανω κι εγω..εσυ εχεις και φιλες οποτε εισαι τυχερη..εγω που ξεμεινα?χαχα όλα καλα θα πανε θα δεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΟΥ ΑΣΧΕΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΙΑ
    ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΙΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΗΡΕΜΟΥΝΕ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ
    ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΡΕΜΗΣΟΥΝ ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΚΙ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ
    ΚΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΘΑ ΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΣΟΥ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ Η ΝΑ ΣΤΟ ΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗ ΧΑΛΑΣ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΑΝΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΥΤΟ
    ΟΙ ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΠΑΡΕΕΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΕΤΡΟΙ ΓΕΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
    ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΓΤ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΙΔΕΡ ΓΟΥΕΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΟ ΚΛΙΜΑ ΟΛΟΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    αα επισης ναι υπαρχει τηλεφωνο το 116-111 νομιζω είναι χωρις χρεωση αν θελεις να παρεις

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    φενια δεν ειναι ευκολο να τους γραψω..καθολου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    37
    elis θελω να ειμαι καλη..αλλα αυτο το παρεξηγουν πολλοι και μπορω να πω οτι το εκμεταλλευονται..ποσες φορες με εχουν ενοχλησει επειδη ξερουν οτι δεν θα αντιδρασω..και αν αντιδρασω θα ακουσω το γνωστο ωπ η κοντη μιλησε και μετα το γελιο..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    ΣΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΙ ΟΤΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΑΝ
    ΟΤΙ ΜΑΛΩΝΑΜΕ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΜΑΛΩΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΕΙΧΑΜΕ
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΘΑ ΦΕΡΩ ΠΑΡΕΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΜΠΑΧΑΛΟ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΜΠΑΧΑΛΟ
    ΜΠΑΧΑΛΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΗΣΥΧΟΣ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΟΠΜΕΝΗ ΓΩΝΙΑ
    ΓΤ ΜΙΛΗΣΕ Η ΑΝΤΙΜΙΛΗΣΕ Η ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ ΚΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΝΑΜΕ ΧΑΜΟ ΚΑΝΑΜΕ ΧΑΜΟ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,745
    ΕΓΩ ΗΜΟΥΝΑ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΑΛΛΑ Η ΑΟΠΥΣΙΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΦΟΒΟΤΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑΣΕΙ
    ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΔΕΝ ΦΟΒΟΤΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝΑ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΕΓΩ ΑΟΠΥΣΙΟΛΟΓΟ ΦΛΩΡΟ ΠΟΥ ΑΜΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ
    ΘΑ ΠΕΙΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΝΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΦΟΒΟΤΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ
    ΟΛΟΙ ΜΕ ΒΡΙΖΑΝΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΟΛΟΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΦΟΒΟΤΑΝΕ ΓΤ ΞΕΡΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ
    ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝΕ ΟΤΙ ΛΕΓΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΕΚΕΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Τον ξενερωσα και τωρα με απογευγει, Τι κανω τωρα ?
    By mir_20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2015, 12:49
  2. και τωρα τι?
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 02-05-2012, 21:41
  3. ΟΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2010, 21:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •