Χάος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: Χάος.

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269

    Χάος.

    Καλησπέρα σε όλους/όλες καιρό είχα να γράψω εδώ..

    Θα προσπαθήσω να πω τον προβληματισμό μου συνοπτικά. Πριν από 3,5 χρόνια γνώρισα ένα αγόρι εξ αποστάσεως το οποίο είναι κατά ένα μεγάλο βαθμό σαν και εμένα. Δεν έχουμε φίλους, έχουμε κακές σχέσεις με τους γονείς μας, σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο και γενικώς είμαστε κάπως περίεργοι και όχι σαν τους περισσότερους. Γνωριστήκαμε παίζοντας βιντεοπαιχνίδια, κάναμε παρέα τυπικά όχι κάτι το ιδιαίτερο και κάποια στιγμή με προσέγγισε και αρχίσαμε να μιλάμε παραπάνω σιγά σιγά, να μαθαίνουμε ό ένας τον άλλον. Ολο αυτό εξελίχθηκε στο να μιλάμε όλες τις ελεύθερες ώρες μας μαζί σε έναν έρωτα με πολύ έντονα και βαθιά συναισθήματα. Να σημειώσω ότι εγώ είμαι πλέον 24 χρονών και εκείνος 30 και ποτέ δεν ψαχνόμασταν για σχέσεις γενικώς. Εγώ δεν εχω κάνει άλλη σχέση και εκείνος έχει κάνει 2 στο παρελθόν με την μεγαλύτερη να έχει διαρκέσει 6 μήνες. Αλλά πάντα μου έλεγε ότι τις βαριόταν και ότι πρώτη φορά με εμένα τον τραβούσε κάποια τόσο πολύ. Τέλοσπαντων οι ζωές μας είναι δύσκολες, είχαμε την απόσταση εκείνος Ζάκυνθο εγώ Αθήνα. Εγώ έχω και κάποια θέματα με την εμφάνιση μου με παραπάνω κιλά, φόβο οτι από κοντά θα με έβλεπε και θα ξενέρωνε, ανασφάλεια και ποτέ δεν συναντηθήκαμε. Εκείνος μου το ζήταγε ακόμα και προς το τέλος αλλά εγώ δεν μπορούσα. Σε όλα ταιριάζαμε απόλυτα. Συμπληρώναμε ο ένας τον άλλο και και και..Τσακωνόμασταν κάποιες φορές κύριως για χαζομάρες ποτέ κάτι σοβαρό. Το θέμα είναι ότι και με άλλους που κάναμε παρέα και παίζαμε σιγά σιγά αποκοπήκαμε και δεν είχαμε ισορροπία, είμασταν ή όλα ή τίποτα. Εμένα αυτό άρχισε να με κουράζει όπως είναι φυσικό μετά από τόσα χρόνια και τους τελευταίους 2-3 μήνες άρχισα να κάνω παρέα με άλλους (οχι κάτι πονηρό) και τσακωνόμασταν όλο και περισσότερο, απομακρυνόμασταν όλο και περισσότερο και είχαμε και προβλήματα άλλα σε σχέση με το περιβάλλον μας που έκανα το λάθος και τον απομάκρυνα από κοντά μου..Τον άφησα μόνο του και ένιωθα χάλια γι' αυτό αλλά ταυτόχρονα έβγαζα τον θυμό που είχα στον εαυτό μου πάνω του. Οχι οτι και εκείνος δεν έκανε λάθη αλλά θεωρώ πως είχα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης. Οπως καταλαβαίνετε και οι δύο είχαμε κουραστεί από τις καταστάσεις και δεν το παλεύαμε όπως παλιά. Ούτε επικοινωνούσαμε τόσο. Εκείνος πήγε με μια άλλη και δεν μου είπε ποτέ ότι τελειώσαμε. Μου είπε τι έκανε όταν τον ρώτησα μετά απο 2 βδομάδες που είχαμε να μιλήσουμε. Εγώ τον αγαπάω και του είπα οτι είναι κάτι που μπορώ να το συγχωρήσω. Ο λόγος που μου έδωσε είναι ότι δεν ήταν ότι του έλειπε το σωματικό αλλά ότι ένιωθε μόνος. Και τον πιστεύω και τον καταλαβαίνω. Καταλαβαίνω γιατί το έκανε. Τώρα μου λέει ότι με βλέπει σαν φίλη, οτι θέλει να κάνουμε παρέα και ότι θα είναι πάντα δίπλα μου απλά όχι όπως το θέλω εγώ και ότι είμαι δικός του άνθρωπος. Οταν τον ρώτησα αν έχουμε τελειώσει οριστικά μου απαντάει ότι έτσι νιώθει αυτή τη στιγμή και δεν μου λεει ότι ναι έχουμε τελειώσει οριστικά, απλά ότι με βλέπει σαν φίλη. Εχει αρνητικά συναισθήματα μέσα του για εμάς και για εκείνον όπως και εγώ για τον εαυτό μου και για εκείνον..Εχει περάσει ένας μήνας και κάτι και δεν θέλει να συζητήσουμε καθόλου τι μας έφερε ως εδώ, μου λέει απλά οτι θέλει να ξεχαστεί..(σημειωτέον είναι με την κοπέλα εκείνη τώρα και όσο προσπαθήσαμε να μιλήσουμε φιλικά μου είπε οτι ξενερώνει..πιστεύω οτι απλά είναι μαζί της για να ξεχαστεί απο εμάς και επειδή τον ξέρω πολύ καλά θα ξενερώσει εντελώς μαζί της) Το ερώτημα μου είναι..πιστεύετε ότι νιώθει κάτι ακόμα για εμένα, θέλει να αφήσει μια πόρτα ανοιχτή για επανασύνδεση στο μέλλον ? Γιατί δεν μου λεει οριστικά ότι έχουμε τελειώσει? Ξέρω οτι τα πράγματα είναι πολύ νωπά αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να εχω μια ελπίδα ότι κάποτε στο μέλλον θα μπορούσαμε να ξαναπροσπαθήσουμε υπο άλλες συνθήκες ή αν έχει τελειώσει για εκείνον οριστικά..Είναι ο μόνος άνθρωπος που με κατάλαβε πραγματικά και με αγάπησε τόσο πολύ και τον αγάπησα τόσο πολύ..μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ ότι θα είμαστε φίλοι ειδικά όταν νιώθω οτι δεν ζήσαμε μαζί πραγματικά, δεν κάναμε τίποτα, το μόνο που είχαμε ήταν αν..θα..όταν..Ισως να μην θέλει να μου πει κάτι άλλο αυτή τη στιγμή για να μην μπερδευτούν ακόμα περισσότερο τα πράγματα..Τι πιστεύετε?
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Για να τα 'χατε και να μην συναντηθήκατε ποτέ μάλλον του έλειπε το σεξ και το βρήκε σε άλλη. Επιπλέον, όταν λες ότι σου είπε ότι σε βλέπει σαν φίλη δεν υπάρχει κάτι άλλο να σου πει ότι έχετε χωρίσει οριστικά, εννοείται αυτό.........Τι θα κάνετε, μία θα είστε εραστές, μία φίλοι, μία πάλι εραστές, κτλ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    ΜΕΛΙ ΜΕΛΙ ΚΑΙ ΤΗΓΑΝΙΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΗΓΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ
    ΟΠΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλησπέρα ποστ μορτεμ,
    εχω καποιες επιπλεον ερωτησεις πριν σου δωσω την αποψη μου.
    σε αυτα τα 3,5 χρόνια δεν ανταλλαξατε φωτο? skype? φβ? πως επικοινωνουσατε?
    και κατι πιο προσωπικο αλλα βασικο. κανατε σεξ διαδυκτυακο,τηλεφωνικο?
    και τι ξερουμε για την "αλλη" απο ιντερνετ ειναι? μενει ζακυνθο?

  5. #5
    Για διαδικτυακή σχέση μιλάμε κοπελιά μου?
    Κλεισμένη δλδ στο ίντερνετ στέρησες για τόσο καιρό στον εαυτό σου από τοσες ευκαιρίες που θα σε περιμεναν εκει έξω οπου ζεις? Ή μήπως τα παραπανίσια κιλά σε έκαναν να ντρέπεσαι να κυκλοφορήσεις?

    Αυτο που τον συνεδεε με σενα φαινεται πως ήταν τα κοινά προβλήματα και ως εκ τουτου η κατανόηση/συμπόνοια που έβρισκε στην επικοινωνία του με σενα.
    Αν επιθυμούσε σχέση με σενα θα σου το ζήταγε είτε άμεσα ειτε με προφασεις (πχ να τα πειτε απο κοντα, να πάτε καπου μαζί, με δική του πρωτοβουλία τηλ και μηνύματα). Κι όταν λέω με δική του πρωτοβουλία εννοώ τη συζητηση από τα κοινα προβλήματα να την μετεφερε σε ένα επίπεδο επικοινωνιας που παραπέμπει σε σχέση συνοδευόμενο από τις εκδηλώσεις δυο ανθρωπων που ειναι σε σχεση.

    Κι αν τυχόν κραταει επικοινωνια μαζι σου (νοειται με δικη του πρωτοβουλία) είναι για να σ' εχει στην καβαντζα, για εφεδρική (μου φαινεται πως ούτε αυτο συμβαινει).
    Επίσης, ο πόθος σου να τον φερεις πίσω ειναι αυτο που σου προκαλει τη σκεψη ότι πιθανον να μην τα εχει καλα με την αλλη και ίσως χωρίσουν.

    Κι αν τον γουσταρες όλο αυτο τον καιρό για τι δεν βελτίωσες τον εαυτο σου εμφανισιακά. Γιατι δεν έχασες πάση θυσία τα παραπανίσια κιλά? Υπόψη ότι οι αντρες αποστρεφονται τετοιες γυναίκες εκτός κι αν τους έχουν απορρίψει όλες οι υπόλοιπες.
    Βελτίωσε τον εαυτο σου, ψυχή τε και σώματι και ξεκίνα να κυκλοφαρείς έξω εκει που ζεις.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Το ερώτημα μου είναι..πιστεύετε ότι νιώθει κάτι ακόμα για εμένα, θέλει να αφήσει μια πόρτα ανοιχτή για επανασύνδεση στο μέλλον ?πως να υπάρξει "επανασύνδεση" χωρίς να υπάρξει πρώτα "σύνδεση"? απλά τα λόγια που λες σε κάποιον χωρίς να τον κοιτάς στα μάτια, είναι τσάμπα...

    Είναι ο μόνος άνθρωπος που με κατάλαβε πραγματικά και με αγάπησε τόσο πολύ και τον αγάπησα τόσο πολύ..πως μπορεί κανείς να αγαπήσει κάτι- κάποιον, που δεν γνωρίζει καν? ο άνθρωπος έχει φυσική υπόσταση, δεν είναι προφίλ... ακόμα κι αν πληκτρολογεί ωραία λόγια, ακόμα κι αν έχεις δει την (επίπεδη) φωτογραφία του και σ' αρέσει, ακόμα κι αν έχεις ακούσει τη φωνή του στο τηλέφωνο και σ' αρέσει κι αυτή, δεν ξέρεις τη μυρωδιά και την αφή του, ούτε τα έχεις "κουμπώσει" όλα αυτά σε ένα πρόσωπο... μπορεί να είναι τρείς διαφορετικοί (ακραίο, θεωρητικά όμως πιθανό)... άρα δεν τον ξέρεις τον άνθρωπο...

    μόνο στον πραγματικό κόσμο υπάρχουν πραγματικά συναισθήματα...
    there is no dark side of the moon really. matter of fact, it' s all dark...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by mama View Post
    Το ερώτημα μου είναι..πιστεύετε ότι νιώθει κάτι ακόμα για εμένα, θέλει να αφήσει μια πόρτα ανοιχτή για επανασύνδεση στο μέλλον ?
    πως να υπάρξει "επανασύνδεση" χωρίς να υπάρξει πρώτα "σύνδεση"? απλά τα λόγια που λες σε κάποιον χωρίς να τον κοιτάς στα μάτια, είναι τσάμπα...

    Είναι ο μόνος άνθρωπος που με κατάλαβε πραγματικά και με αγάπησε τόσο πολύ και τον αγάπησα τόσο πολύ..
    πως μπορεί κανείς να αγαπήσει κάτι- κάποιον, που δεν γνωρίζει καν? ο άνθρωπος έχει φυσική υπόσταση, δεν είναι προφίλ... ακόμα κι αν πληκτρολογεί ωραία λόγια, ακόμα κι αν έχεις δει την (επίπεδη) φωτογραφία του και σ' αρέσει, ακόμα κι αν έχεις ακούσει τη φωνή του στο τηλέφωνο και σ' αρέσει κι αυτή, δεν ξέρεις τη μυρωδιά και την αφή του, ούτε τα έχεις "κουμπώσει" όλα αυτά σε ένα πρόσωπο... μπορεί να είναι τρείς διαφορετικοί (ακραίο, θεωρητικά όμως πιθανό)... άρα δεν τον ξέρεις τον άνθρωπο...

    μόνο στον πραγματικό κόσμο υπάρχουν πραγματικά συναισθήματα...
    διαφωνω σε αυτο, πολλες φορες πίσω απο την ανωνυμια και το απρόσωπο του διαδυκτίου, ελευθερωνουμε περισσοτερο τον εαυτο μας απο οτι στην πραγματικη ζωη. ξερεις πολλα περισσοτερα για μενα εσυ, απο την καλυτερη μου φιλη. τα συναισθηματα είναι πολυ πιο αληθινα αποτι σε πολλες "πραγματικες" σχεσεις. και η δυνατοτητα να γνωρισεις συναρπαστικους ανθρωπους που θα σε γοητευσουν εγκεφαλικα είναι περισσοτερες. αυτο το κορίτσι γνωρισε καποιον εδω και την κρατησε διπλα του 3,5 χρόνια, στον πραγματικο κοσμο ειναι ξεκαθαρο οτι κανεις δεν της εδινε σημασια, εξου και η χαμηλη αυτοπεποιθηση, οπως τοσων και τοσων 20κατι ετων παιδια εδω μεσα και εκει εξω. εγκλωβισμενα στην μοναξια τους με τοση τοση αγαπη που δεν εχουν που να την δωσουν. οι εποχες αλλαζουν, η γενια μου στα 20 κατι δεν ειχε και πολυ καλλες σχεσεις με το δυαδυκτιο.. ε και? εχουμε το μεγαλυτερο ποσοστο διαζυγιων απο καθε αλλη γεννια, καθως και το μεγαλύτερο ποσοστο καταθλιπτικων. με τι κριτηρια να κρίνουμε λοιπον αυτην την νεα ταση...εμεις τα φτασαμε τα πραγματα εκει που ειναι τωρα. φτειαξαμε εναν ψευτικο κοσμο και μια ψευτικη πραγματικοτητα...και αν δεν την φτειαξαμε εμεις δεν καναμε τιποτα για να την εμποδίσουμε... τωρα η πραγματικοτητα κρυβεται πίσω απο μια οθονη αυτη ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων ...καλως ηρθαμε στην νεα εποχη!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    3,5 χρονια και δεν συναντηθηκατε ποτε, απλα μιλουσατε μεσω νετ και δεν γνωριζεστε καν πως ειναι η φατσα του ενος και του αλλου και μου λες οτι τον αγαπας πραγματικα?? Ααα κοπελα μου, εδω υπαρχει θεματακι, σορρυ κιολας...

  9. #9
    Άλλο "μιλώ με κάποια στο διαδίκτυο" και άλλο "έχω σχέση".
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    In another world.
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by rea View Post
    καλησπέρα ποστ μορτεμ,
    εχω καποιες επιπλεον ερωτησεις πριν σου δωσω την αποψη μου.
    σε αυτα τα 3,5 χρόνια δεν ανταλλαξατε φωτο? skype? φβ? πως επικοινωνουσατε?
    και κατι πιο προσωπικο αλλα βασικο. κανατε σεξ διαδυκτυακο,τηλεφωνικο?
    και τι ξερουμε για την "αλλη" απο ιντερνετ ειναι? μενει ζακυνθο?
    Καλησπέρα
    Επικοινωνούσαμε μέσω τηλεφώνου ή σε τσατ με μικρόφωνο..Ναι είχαμε ερωτική σχέση διαδικτιακή. Η άλλη είναι γειτόνισσα του, μένει ακριβώς δίπλα του. Πάντως επειδή μιλάμε ακόμα κάπως, μου είπε ότι το μόνο που πάει καλά αυτή τη στιγμή είναι η δουλειά του, τίποτα άλλο..Όσο για το οτι δεν συναντηθήκαμε εκείνος μου το ζήταγε ακόμα και πρόσφατα αλλά δεν μπορούσα..

    Χθες που μιλάγαμε περί ανέμων και υδάτων στο τέλος μου είπε νινι πρέπει να κλείσω..και δεν το συνηθίζει να χρησιμοποιεί υποκοριστικά, πόσο μάλλον υποκοριστικά που χρησιμοποιούσε όσο είμασταν μαζί..Δεν ξέρω ίσως να το υπεραναλύω αλλά νιώθω οτι κάτι υπάρχει ακόμα. Επίσης κάτι πήγε να πει ότι για κάτι μετανιώνει αλλά μου είπε άστο..

    Επίσης πρέπει να πω ότι τους τελευταίους 6-7 μήνες διαγνώστηκε με άσθμα και κόντεψε να πεθάνει και από τότε έγινε πιο ψυχρός γενικά οπότε δεν είμασταν όπως πριν, και εγώ περνάω τα δικά μου και αντί να το παλεύουμε όπως κάναμε όλα αυτά τα χρόνια μας βγήκε σε νεύρα και θυμό ο ένας στον άλλον..Έκανα το λάθος και απομακρύνθηκα και μου είπε ότι όλο αυτό του δημιούργησε αρνητικά συναισθήματα και γι' αυτό έκανε ότι έκανε, ότι ήθελε να ξεχαστεί, να μην είναι μόνος σε συνδυασμό με το πρόβλημα υγείας που έχει που του έβγαλε τον κακό του εαυτό όπως μου είπε..
    One of these things is not like the others, one of these things must die alone.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Άλλο "μιλώ με κάποια στο διαδίκτυο" και άλλο "έχω σχέση".
    Γιατί ρε, εσύ που το ξέρεις ρε γιανναρε, έκανες επιστημονική μελετη και πειραματικές διαταξεις και το ανακαλυψες αυτο, απαιτώ να μάθω επειγοντως όλα τα συμπερασματα απο τις ερευνες σου, μην μας αφηνεις στο σκοταδι

  12. #12
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Γιατί ρε, εσύ που το ξέρεις ρε γιανναρε, έκανες επιστημονική μελετη και πειραματικές διαταξεις και το ανακαλυψες αυτο, απαιτώ να μάθω επειγοντως όλα τα συμπερασματα απο τις ερευνες σου, μην μας αφηνεις στο σκοταδι
    Αμα σταματήσεις όλη μέρα και το βράδυ να αυνανίζεσαι μπρος στον υπολογιστή θα ανακαλύψεις από μόνος σου τις απαντησεις!
    γιάννης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αμα σταματήσεις όλη μέρα και το βράδυ να αυνανίζεσαι μπρος στον υπολογιστή θα ανακαλύψεις από μόνος σου τις απαντησεις!
    Αυνανιζομαι με τις μαλακιες που πεταει ολην την ωρα το προφιλ σου, τι να κανω δεν φταιω εγω, με προκαλουν τα σχολια σου

  14. #14
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Αυνανιζομαι με τις μαλακιες που πεταει ολην την ωρα το προφιλ σου, τι να κανω δεν φταιω εγω, με προκαλουν τα σχολια σου
    Σημασία έχει το ότι αυτα που γράφω τους άλλους δεν τους προκαλούν!!
    Απλά τα παιξες μαζι μου κι έχασες....
    γιάννης

Similar Threads

  1. Χάος - Πάτος - Μπάφος...
    By Deleted-member-250416b in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 16-10-2015, 23:03
  2. χαος
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 86
    Last Post: 21-05-2015, 11:33
  3. Και οι εκαστοτε κυβερνησεις ανακαλυπτουν το...χαος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2010, 15:47
  4. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 09:15
  5. χαος,η ζωη μου...
    By Xαος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 90
    Last Post: 04-06-2008, 16:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •