Είναι επείγον, παρακαλώ βοηθείστε με!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Είναι επείγον, παρακαλώ βοηθείστε με!!

    Καλησπερα
    Εχω ξαναγραψει στο φορουμ. Ειμαι 19 χρονων τελειωσα το πρωτο ετος σπουδων μου στη Λογοθεραπεια του Τει Πατρων και βαδιζω για το δευτερο. Ομως κατα τη διαρκεια της χρονιας γκρινιαζα και εκλαιγα πολλες φορες οτι δεν μου αρεσει η σχολη μου. Δυστυχως ειναι αληθεια.. Οπως και να το δω δεν μου αρεσει δυστυχως. Εκανα τωρα το καλοκαιρι το 10% για Παιδαγωγικο Πατρας στο πανεπιστημιο. Ετσι μου ηρθε αυτο. Δεν εβαλα Φιλολογια στην Πατρα γιατι εχω και στην πολη μου ενα μικρο τμημα φιλολογιας και θα γινοταν μαχη με τους γονεις μου να σπουδασω φιλολογια σε αλλη πολη λογω τεραστιων οικονομικων προβληματων. Να συμπληρωσω οτι με εχει μεγαλωσει η γιαγια μου. Αυτη με σπουδαζει, παιρνει μια μικρη συνταξη και ζουμε μαζι τοσα χρονια, οι γονεις μου μενουν πολυ κοντα μου αλλα στην ουσια αυτη με μεγαλωνει. Που και που ο πατερας μου θυμαται οτι ειναι πατερας και συνδραμει :P
    Εκανα λοιπον το 10% και ειχα ολο το καλοκαιρι να αποφασισω και πραγματικα σε λιγες μερες τελειωνει ο Αυγουστος και δεν εχω αποφασισει ακομα. Η ζυγαρια γερνει προς να συνεχισω λογοθεραπεια και ολοι αυτο μου λενε γιατι εδω που τα λεμε σε αυτη την εποχη αν αφησεις τη λογοθεραπεια για το παιδαγωγικο ειναι μεγαλο σφαλμα λογω του οτι το παιδαγωγικο εχει παγωσει πλεον, βγαζει ανεργους δηλαδη ενω κατα τα αλλα η λογοθεραπεια εχει καλο επαγγελματικο μελλον αλλα εμενα μεσα μου κατι με τρωει δεν ξερω γιατι. Με απωθει η λογοθεραπεια. Τι να κανω; Να πεταξω ενα χρονο στα σκουπιδια και να αλλαξω; Με σπουδαζει ομως μια μεγαλη γυναικα με αρκετες δυσκολιες. Και θα παω σε ενα επαγγελμα με αβεβαιο μελλον; Απο την αλλη να συνεχισω τη σχολη που δεν με ενδιαφερει μονο και μονο για την οποια αποκατασταση και επειδη δεν βολευουν τωρα οι μεγαλες αλλαγες και για να κανω το χατιρι των δικων μου; Ειμαι απο φτωχη οικογενεια οπως ειπα και οπως καταλαβαινετε απο την ολη κατασταση παιζει αρκετα μεγαλο ρολο για μενα η αποκατασταση.. Απο την αλλη να συμβιβαστω με κατι που δεν μου αρεσει; Ουφ δεν ξερω τιποτα ειμαι τοσο μπερδεμενος και τοσο σκατα μεσα μου κοντευω να τρελαθω. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Φυσικά και να σπουδάσεις Λογοθεραπεία, η γιαγιά σου δεν θα είναι για πάντα τι θα κάνεις μετά; Το μέλλον σου δεν το σκέφτεσαι; Με τα δεδομένα της Ελλάδας δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο τα επόμενα λίγα χρόνια! Οπότε κοιτάμε την επιβίωση πλέον και όχι ότι μας αρέσει!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    αυτό είναι θέμα επαγγελματικού προσανατολισμού...
    there is no dark side of the moon really. matter of fact, it' s all dark...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    συμφωνω με την μαμα και μπορεις να το ψαξεις αυτο. μπορεις να γουγλαρεις προγραμματα επαγγελματικου προσανατολισμου.
    λυπάμαι πολυ για τις συνθηκες που μεγαλωσες...οσο καλη και να ειναι η γιαγιουλα μας, το παιδι εχει αναγκη απο τους γονεις και αυτη η απουσια κοστιζει στην παιδικη και αθωα ψυχουλα.
    εγω διαφωνω με την λογοθερεπεια...δεν εχει νοημα να σπουδασεις κατι που δεν αγαπας, στο λέω εγω που απο τα 17 μου μου επεβαλλαν καποιο συγκεκριμενο επαγγελμα που ποτε δεν ηθελα, ειμαι 35 χρονων και ακομα δεν το θελω.. βασανιζομαι και μονιμως ψαχνω κατι αλλο...και εχω κανει πολλα αλλα επαγγελματα διαφορων ειδων.
    υπάρχουν φοιτητες που εργαζονται και πανεπηστημια με προγραμματα για φοιτητες που δεν εχουν χρηματα. σηκωσε τα μανικια σου τωρα και αφιερωσε τον χρονο σου στην αναζητηση πληροφοριων. ψαξτο πολυ και ψαξε καλα. εχεις χρονο το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχεις επαρκη ενημερωση. υπάρχει το διαδυκτιο και οι εκπαιδευτικοι σου απο το σχολειο.

  5. #5
    Εγω λέω να συνεχίσεις εκεί και μετά βλέπεις μήπως τελειώνοντας καποια στιγμή συνεχίσεις εκεί που σου αρέσει. Αφού σου δίνεται η ευκαιρία να σπουδάσεις κάτι, άρπαξέ την, εφόδιο είναι! Εξάλλου, έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου να κάνεις αυτά που θέλεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΚΙ ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ Σ ΑΡΕΣΕΙ Η ΣΧΟΛΗ ΑΚΟΜΑ ΝΩΡΙΣ ΕΙΝΑΙ
    ΚΙ ΑΜΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΤΟ ΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΣΥΝΕΧΙΣΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2015, 19:56
  2. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ΑΥΤΗ...ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ...
    By ROULA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 29-06-2013, 01:18
  3. Βοηθειστε με σας παρακαλω...
    By Yiannouk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 25-09-2011, 19:20
  4. Ψυχοσωματικά άραγε;;;; Βοηθείστε παρακαλώ
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 55
    Last Post: 08-09-2011, 19:34
  5. ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ...ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Η' ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ???
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-12-2009, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •