στερητικά από διακοπή σιπραλεξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818

    στερητικά από διακοπή σιπραλεξ

    Καλησπερα στα μέλη,
    πριν 20 μέρες ξεκίνησα εφφεξόρ και σιγά σιγά έκανα διακοπή τα σιπραλέξ μόνο που όταν πήγα τα σιπραλεξ στα 5μγ άρχισα να πέφτω και έπιασα πάτο με αποτέλεσμα να έχω νεύρα, θυμο, ένταση, άγχος και το χειρότερο ευσυγκινήσία... Τις τελευταίες 3 ώρες κλαίω συνεχώς χωρίς λόγο...

    Αναγκαστηκα πήρα μισό ζαναξ και ένα σιπραλεξ και ηρέμησα κάπως...
    Μάλλον βιάστηκα να τα μειώσω...

    Έχει συμβεί σε κανέναν?

    Την τελευταία φορά που τα έκοψα είχα τα ίδια συμπτώματα ...
    Αλλα πως θα τα κόψω?

    Τα έκοψα σταδιακα από τα 20 στα 15 μετά στα 10 και μετά στα 5...

    Και την προηγούμενη φορά στα 5μγ πάλι έτσι ήμουν... σκατά...
    Και δεν άντεχεται η κατάσταση αυτή ούτε για λίγες μέρες...

  2. #2
    Δηλαδη με λιγα λογια επαιρνες effexor ταυτοχρονα με cipralex? Ο γιατρος σου συμφωνουσε στο να κανεις κατι τετοιο?
    Νομιζω o συνδυασμος αυτος μπορει να ειναι επικινδυνος, εφοσον εχουν και τα δυο δραση αναστολης της σεροτονινης..
    Εν παση περιπτωση, η διακοπη που ανεφερες ακουγεται αρκετα σταδιακη. Θα μπορουσες ομως, εφοσον βλεπεις τα σκουρα στα 5 mg, να μειωνεις ακομα πιο σταδιακα οταν πεφτεις κατω απτα 10.. πχ 10,8,6 κτλ θα χρειαστεις ειδικο μαραφετι που κοβει τα χαπια βεβαια..
    Παντως ξανασκεψου το και ρωτα ενα γιατρο για τον συνδυασμο σιπραλεξ, εφεξορ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω λοιπον εκοψα μαχαιρι τα σιπραλεξ ( 20μγ ) , και πηγα την αλλη μερα στα εφεξορ ( 75 μγ ) . Δεν ειχα στερητικο . Εχουν περασει 7 μερες .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Gandalf32 View Post
    Δηλαδη με λιγα λογια επαιρνες effexor ταυτοχρονα με cipralex? Ο γιατρος σου συμφωνουσε στο να κανεις κατι τετοιο?
    Νομιζω o συνδυασμος αυτος μπορει να ειναι επικινδυνος, εφοσον εχουν και τα δυο δραση αναστολης της σεροτονινης..
    Εν παση περιπτωση, η διακοπη που ανεφερες ακουγεται αρκετα σταδιακη. Θα μπορουσες ομως, εφοσον βλεπεις τα σκουρα στα 5 mg, να μειωνεις ακομα πιο σταδιακα οταν πεφτεις κατω απτα 10.. πχ 10,8,6 κτλ θα χρειαστεις ειδικο μαραφετι που κοβει τα χαπια βεβαια..
    Παντως ξανασκεψου το και ρωτα ενα γιατρο για τον συνδυασμο σιπραλεξ, εφεξορ..
    Γενικά όποτε μου αλλάζει χάπι έτσι το κάνουμε με την γιατρό μου αυξάνουμε το ένα και μειώνουμε το άλλο σταδιακά...
    Για την ώρα θα μεινω λίγο ακόμα στα 10μγ αφού δεν μπορώ να πέσω και όταν τα ξαναρίξω το πολύ πολύ να παίρνω ζαναξ για λίγες μέρες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Καλησπερα στα μέλη,
    πριν 20 μέρες ξεκίνησα εφφεξόρ και σιγά σιγά έκανα διακοπή τα σιπραλέξ μόνο που όταν πήγα τα σιπραλεξ στα 5μγ άρχισα να πέφτω και έπιασα πάτο με αποτέλεσμα να έχω νεύρα, θυμο, ένταση, άγχος και το χειρότερο ευσυγκινήσία... Τις τελευταίες 3 ώρες κλαίω συνεχώς χωρίς λόγο...

    Αναγκαστηκα πήρα μισό ζαναξ και ένα σιπραλεξ και ηρέμησα κάπως...
    Μάλλον βιάστηκα να τα μειώσω...

    Έχει συμβεί σε κανέναν?

    Την τελευταία φορά που τα έκοψα είχα τα ίδια συμπτώματα ...
    Αλλα πως θα τα κόψω?

    Τα έκοψα σταδιακα από τα 20 στα 15 μετά στα 10 και μετά στα 5...

    Και την προηγούμενη φορά στα 5μγ πάλι έτσι ήμουν... σκατά...
    Και δεν άντεχεται η κατάσταση αυτή ούτε για λίγες μέρες...
    αγαπητε παναγιωτη,
    εγω ειχα μια εμπειρια με το seropram.

    Το επαιρνα συνηθως για 6 -8 μηνες στα 20 mg, και μολις αισθανομουν καλα το ελαττωνα σιγασιγα στα 5 σε διαστημα 6 μηνων ,και τελικα το σταματουσα.

    Μετα απο 2 περιπου μηνες αποχης ,τα συμπτωματα επανερχοντο και αναγκαζομουν να το ξαναρχισω!

    την ιδια διαδικασια υπεστην 3 τουλαχιστον φορες ,οποτε τν τελευταια φορα τα πηρα για 2 χρονια σε 20 mg, 1 χρονο σε 10 mg και αλλον 1 σε 5.

    Μετα το σταματησα και εκτοτε εδω και 3 χρονια ειμαι καλα ,χωρις υποτροπη.
    Η διαγνωση μου ητα ΓΑΔ ,που με οδηγησε σε burn out.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Και εγω είχα ακριβώς τα ίδια κόβοντας έφεξορ και βάζοντας σετραλίνη,στο τελικό στάδιο επίσης.ζαναξ και υπομονή...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by Οδυσσεας34 View Post
    Και εγω είχα ακριβώς τα ίδια κόβοντας έφεξορ και βάζοντας σετραλίνη,στο τελικό στάδιο επίσης.ζαναξ και υπομονή...
    Γιαυτό δε θέλω να αλλάζω χάπια...
    Εντάξει ίσως βιάστηκα λίγο στην διακοπή...
    Το πήγα από 20 σε 15 μέσα σε 4 μέρες στα 10μγ και σε 3 μέρες 5μγ...
    Βιάστηκα ...

    Είναι κουραστικές οι αλλαγές. Ο μόνος λόγος που το κατέβαζα γρήγορα ειναι πως ήθελα να αποφύγω παρατράγουδα λόγω 2 αντικαταθλιπτικών αλλά τώρα θε περιμένω να δω πότε θα αρχίσουν τα νεύρα και η ένταση λόγω των 2 αντικαταθλιπτικών για να το μειώσω....

    Και το ζαναξάκι καλό είναι...

    Αν με πιάσει ένα αντικαταθλιπτικό δεν το αλλάζω... Αλλα ας βρω αυτό που θα με πιάσει πρώτα...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Γιαυτό δε θέλω να αλλάζω χάπια...
    Εντάξει ίσως βιάστηκα λίγο στην διακοπή...
    Το πήγα από 20 σε 15 μέσα σε 4 μέρες στα 10μγ και σε 3 μέρες 5μγ...
    Βιάστηκα ...

    Είναι κουραστικές οι αλλαγές. Ο μόνος λόγος που το κατέβαζα γρήγορα ειναι πως ήθελα να αποφύγω παρατράγουδα λόγω 2 αντικαταθλιπτικών αλλά τώρα θε περιμένω να δω πότε θα αρχίσουν τα νεύρα και η ένταση λόγω των 2 αντικαταθλιπτικών για να το μειώσω....

    Και το ζαναξάκι καλό είναι...

    Αν με πιάσει ένα αντικαταθλιπτικό δεν το αλλάζω... Αλλα ας βρω αυτό που θα με πιάσει πρώτα...
    γαμωτο τι γινεται με τις χημειες και τα αντικαταθλιπτικα,γιατι καποια μας πιανουν και καποια αλλα οχι, και αυτα που μας πιανουν ειναι μονο για λιγο, ασε που αποτι καταλαβα τα δικα μου δεν τα ξερει κανενας σας. τι μου δινει ο κομπογιαννιτης? κ γιατι η αλλαγη ειναι τοσο επωδυνη ...γουατ δε φακ με αυτα τα χαπακια? δεν καταλαβαινω τπτ!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Εγω έπαιρνα 375 έφεξορ,άρχισε να μου το κόβει ανά 75 δλδ 300-225κτλ κάθε 5 μέρες και αυτό μου είπε ήταν γρήγορα για να μην ταλαιπωρηθώ χρονικά,όταν πήγα 75 με διάλυσε...μετά ξεκίνησα σετραλίνη πρώτα 50 και μετά απο μια βδομάδα 100,τωρα ειμαι στη 5η μέρα με 100,αυτές οι αλλαγές σε κάνουν χειρότερα...τωρα παλεύω να σταθεροποιηθω λιγο-λιγο...έκανα στο παρελθόν τη μλκ και έκοψα τα ζολοφτ επειδή με είχαν πιάσει και ήμουν καλα.Θελει προσοχή με τους γιατρούς,κάποιοι πλασαρουν τα φαρμακα τους ίσως...εμένα μου πλάσαρε το έφεξορ και ενώ δεν με πολυ έπιανε μου το αύξανε...μέχρι που μου το τερμάτισε 375 μέγιστη δόση.τι να πω ολα αυτά με χειροτέρεψαν μονο καλο δεν μου έκαναν και ταλαιπωριεμαι εδώ και 2 χρονια...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Οδυσσεας34 View Post
    Εγω έπαιρνα 375 έφεξορ,άρχισε να μου το κόβει ανά 75 δλδ 300-225κτλ κάθε 5 μέρες και αυτό μου είπε ήταν γρήγορα για να μην ταλαιπωρηθώ χρονικά,όταν πήγα 75 με διάλυσε...μετά ξεκίνησα σετραλίνη πρώτα 50 και μετά απο μια βδομάδα 100,τωρα ειμαι στη 5η μέρα με 100,αυτές οι αλλαγές σε κάνουν χειρότερα...τωρα παλεύω να σταθεροποιηθω λιγο-λιγο...έκανα στο παρελθόν τη μλκ και έκοψα τα ζολοφτ επειδή με είχαν πιάσει και ήμουν καλα.Θελει προσοχή με τους γιατρούς,κάποιοι πλασαρουν τα φαρμακα τους ίσως...εμένα μου πλάσαρε το έφεξορ και ενώ δεν με πολυ έπιανε μου το αύξανε...μέχρι που μου το τερμάτισε 375 μέγιστη δόση.τι να πω ολα αυτά με χειροτέρεψαν μονο καλο δεν μου έκαναν και ταλαιπωριεμαι εδώ και 2 χρονια...
    τι να προσεξεις... και πως? ... που να το ψαξω ?.. οσο το δικο μας μυαλο γινετε κιμας αυτοι δεν συμφωνουν ουτε μεταξυ τους... λες να πάρω 2η γνωμη και πάλι απο εκει θα σου πασαρει το δικο του! σκετο μπάχαλο ... και εμεις τα πειραματοζωα!.. καλε μου φιλε ελπίζω να βρεις μια ακρη συντομα και να βγεις απο αυτο το μαρτυριο και εσυ και ολοι μας!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Δεν μπορείς να κανείς κάτι...εισαι μόνος-η σου και πρέπει να εμπιστεύεσαι το κάθε μλκ που θα σου πλασάρει φαρμακα γιατί ειναι "γιατρός" και ξέρει...η αλήθεια ειναι ότι κανείς δε ξέρει πραγματικά και αυτό με τρομάζει...δοκιμάζουνε και περιμένουν ενώ εμείς τραβάμε κουπί...ελπίζω να ξαναβγώ στην επιφάνεια με τη σετραλίνη οπως παλιότερα,μονο που τωρα θα παίξει και ψυχ/πεια,βέβαια δεν περιμένω να ξαναγίνω οπως παλιά αυτή η αρρώστια αν χρονίσει σε αλλάζει...απλα να ζω ήρεμα θέλω να χαμογελάσω λιγο πανε οι τρέλες και ο τζερτζελές :( μεγαλώσαμε και λιγο...μακάρι και εσύ Ρέα και όλοι όσοι πάσχουν να βρουν την Ιθάκη τους :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Κανείς γιατρός δεν μπορεί να ξέρει...
    Κάθε ασθενή τον πιάνει άλλο φάρμακο σε άλλη δόση.
    ΑΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙ...

    Και εμένα με ενοχλεί να είμαι πειραματόζωο αλλά τι να κάνουμε τι άλλη επιλογή έχουμε?

    Σήμερα πήγα το εφφεξόρ 225μγ...
    και το σίπραλεξ 5μγ...

    Αν δω πως πάλι δεν την παλεύω στη μείωση θα κουμπωσω ζάναξ 2-3 μέρες...
    Γιατί δεν μπορώ μόλις το κατεβάζω με πιάνουν στερητικά...

    Αλλά και το να παίρνω 225 εφφεξόρ και 10 σιπραλεξ είναι ΠΟΛΥ

Similar Threads

  1. Διακοπή Χαπιών
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 24
    Last Post: 27-06-2016, 08:12
  2. Στερητικά από ηρωίνη
    By newlife in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2015, 16:22
  3. διακοπή xanax
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-12-2011, 16:04
  4. Διακοπή αντικαταθλιπτικου
    By Ζωίτσα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2011, 18:18
  5. Διακοπή efexor
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-07-2008, 15:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •