Διδακτρα για μεταπτυχιακα???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    17

    Διδακτρα για μεταπτυχιακα???

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!ΕΙΜΑΙ 3ο ΕΤΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ.ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΕΤΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΟΡΗΓΕΙ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ 15 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΝΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΔΙΔΑΚΤΡΑ?ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΑΣΤΑ ΔΗΛΑΔΗ Η ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΙΛΑ?ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΑ?ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΓΕΝΙΚΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1
    Αυτό εξαρταται από πολλά, όπως από το είδους του μεταπτυχιακού που θες να κάνεις, το πανεπιστήμιο στο οποίο θα το κάνεις κτλ. Εγω για το master μου πλήρωσα 3000 λίρες για ένα χρόνο. Εάν ενδιαφέρεσαι για master, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποφασίσεις καταρχήν τον τομέα στον οποίο θες να το κάνεις, και απο κει και πέρα να δεις ποιά πανεπιστήμια το προσφέρουν και για πόσο.
    Για τα διδακτορικά συνήθως δεν πληρώνεις, αλλά σε πληρώνουν γύρω στις 1000-1500 λίρες το μήνα. Ωστόσο, η εισαγωγή σε πρόγραμμα Κλινικής Ψυχολογίας (το οποίο είναι διδακτορικό) είναι πάρα πολυ ανταγωνιστική και δύσκολη. Οπότε, εάν νιώθεις πως η πιθανότητες σου να μπεις στην Κλινική Ψ της Αθήνας είναι μικρές, μην θεωρησεις πως είναι πιο εύκολο στην Αγγλία στην οποία σου ζητάνε τουλάχιστον 1 χρόνο πρακτική εμπειρία.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    adieukrinisth...
    Posts
    2
    nick_psych είμαι και εγώ στην ίδια ακριβώς κατάσταση με εσένα μόνο που απέκλεισα λίγο νωρίτερα τα ελληνικά πανεπιστήμια!Τα δίδακτρα δεν είναι άπιαστα αλλά η διαμονή είναι ένα μεγάλο θέμα κυρίως αν θέλεις να μείνεις στο Λονδίνο. Διαφορετικά οι τιμές των ενοικίων σε άλλες περιοχές είναι normal. Ψάξε στο ιντερνετ ποια πανεπιστήμια έχουν το course που θέλεις και φυσικά δες τι αξιολόγηση έχουν. Δεν αξίζει να ξενιτευτείς και να μην πας σε καλό πανεπιστήμιο!;) Κάνε μια επίσκεψη στο βρετανικό συμβούλιο(είναι στην πλατεία του Κολωνακίου) και ρώτα ότι σε ενδιαφέρει. Και φυσικά μπορεί κ ο σύλλογός μας(ΣΕΦΨ) να σου δώσει αρκέτες πληροφορίες.Ελπίζω να βοήθησα!:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    17
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ!

  5. #5

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •