ΙΨΔ Νομιζω οτι θελω συνεχεια να παω τουαλετα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    1

    ΙΨΔ Νομιζω οτι θελω συνεχεια να παω τουαλετα

    Καλησπερα,

    Πριν 8 μηνες ενω υπηρχε στη ζωη μου αρκετη πιεση και αγχος αισθανομουν οτι θελω να ουρησω ενω ειχα παει στη τουαλετα πριν λιγο και αν δεν πηγαινα στη τουαλετα δε μπορουσα να ηρεμησω ή να κοιμηθω. Γενικως ειμαι πολυ αγχωδης και γι αυτο διαβασα στο ιντερνετ για μια ασθενεια που ειχε καποια απο τα συμπτωματα που ειχα και η οποια λεγεται διαμεση κυστιτιδα( ασθενεια μη θεραπευσιμη). Προφανως τρομαξα παρα πολυ και η επιθυμια μου ν ουρησω ενω πριν ηταν γυρω στο 3 μολις διαβασα γ αυτην την ασθενεια πηγε στο 100 !! Καθε δευτευρολεπτο σκεφτομουν αν κατουριεμαι ή οχι. Πηγα σε 6-7 γιατρους ουρολογους οι οποιοι μου λενε οτι δεν εχω τιποτα οργανικο. Προσπαθησα να το καταπολεμησω με ψυχολογο αλλα δεν εχω δει μεγαλη διαφορα . Προσπαθω να ξεκολλησω το μυαλο κανοντας διαφορες δραστηριοτητες αλλα νιωθω μεγαλη δυσφορια και τα παραταω.ΕΧω ταλαιπωρηθει παρα πολυ εχω παθει 3 φορες σαν κριση πανικου με τα συμπτωματα (τσουξιματα,πονος στη ουροδοχο κυστη)να εκτοξευονται στα υψη. Προσπαθω να ηρεμησω αλλα δε μπορω. Ωσπου πηγα σε ψυχιατρο και μου ειπε οτι εχει κολλησει το μυαλο μου και ουι χρειαζομαι και φαρμακα. Μου εδωσε λεξοτανιλ και seroxat των 20 με σταδιακη αυξηση και οτι θα δρασει σε 20 μερες. Εχω ξεκινησει εδω και 4 μερες.


    Εχω πολυ αγχος για το αν θα θεραπευθω απο αυτο το μαρτυριο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑΤΑΟΥΡΑ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by eleana2 View Post
    Καλησπερα,

    Πριν 8 μηνες ενω υπηρχε στη ζωη μου αρκετη πιεση και αγχος αισθανομουν οτι θελω να ουρησω ενω ειχα παει στη τουαλετα πριν λιγο και αν δεν πηγαινα στη τουαλετα δε μπορουσα να ηρεμησω ή να κοιμηθω. Γενικως ειμαι πολυ αγχωδης και γι αυτο διαβασα στο ιντερνετ για μια ασθενεια που ειχε καποια απο τα συμπτωματα που ειχα και η οποια λεγεται διαμεση κυστιτιδα( ασθενεια μη θεραπευσιμη). Προφανως τρομαξα παρα πολυ και η επιθυμια μου ν ουρησω ενω πριν ηταν γυρω στο 3 μολις διαβασα γ αυτην την ασθενεια πηγε στο 100 !! Καθε δευτευρολεπτο σκεφτομουν αν κατουριεμαι ή οχι. Πηγα σε 6-7 γιατρους ουρολογους οι οποιοι μου λενε οτι δεν εχω τιποτα οργανικο. Προσπαθησα να το καταπολεμησω με ψυχολογο αλλα δεν εχω δει μεγαλη διαφορα . Προσπαθω να ξεκολλησω το μυαλο κανοντας διαφορες δραστηριοτητες αλλα νιωθω μεγαλη δυσφορια και τα παραταω.ΕΧω ταλαιπωρηθει παρα πολυ εχω παθει 3 φορες σαν κριση πανικου με τα συμπτωματα (τσουξιματα,πονος στη ουροδοχο κυστη)να εκτοξευονται στα υψη. Προσπαθω να ηρεμησω αλλα δε μπορω. Ωσπου πηγα σε ψυχιατρο και μου ειπε οτι εχει κολλησει το μυαλο μου και ουι χρειαζομαι και φαρμακα. Μου εδωσε λεξοτανιλ και seroxat των 20 με σταδιακη αυξηση και οτι θα δρασει σε 20 μερες. Εχω ξεκινησει εδω και 4 μερες.


    Εχω πολυ αγχος για το αν θα θεραπευθω απο αυτο το μαρτυριο.
    Γεια σου,

    το πεπτικο και το ουροποιητικο συστημα ,ειναι τα πρωτα που επηρεαζονται απο το εντονο αγχος, μια που οι λειτουργικοι μυες και των δυο ελεγχονται απο το συμπαθητικο νευρικο συστημα, που αντιδρα αναλογα με τις ορμονικες εντολες που δεχεται απο τον διεγερμενο απο το αγχος εγκεφαλο!

    οσο πιο αγχωμενη εισαι ,τοσο περισσοτερες ορμονες του stress εκλυεις απο τον υποθαλαμο στον εγκεφαλο ,με συνεπεια μεταξυ των αλλων ,και οι μυες που ελεγχουν την ουροδοχο κυστη να διεγειρονται χωρις να υπαρχει λογος!
    σε φυσιολογικες συνθηκες θα ερεθιζοντο για να αδειασουν την κυστη, μονο οταν ηταν πληρης!

    το πιο πιθανο ειναι οτι μολις ηρεμησεις με τα φαρμακα θα σου περασει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑΤΑΟΥΡΑ
    χχαχαχαχααχαχαχαχαχαχ
    ρε το καψεεεε
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ελενα ευτυχως να λες που ειναι κατουρημα κι οχι το αλλο το πραγμα. εκει θα ησουν τρεις χειροτερα πιστευω!

    κατα τ' αλλα χαλαρωσε και μην το σκεφτεσαι..

    δεν υπαρχει περιπτωση το μυαλο σου να σκεφτεται για πολυ καιρο ετσι. εφαγες ενα σκαλωμα, θα φυγει με τον χρονο! δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
    γεμισε την μερα σου με ενδιαφεροντα πραγματα, επανελαβε στον εαυτο σου πως δεν ειναι απολυτως τιποτα και θα περασει και υπομονη :)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    2
    Τελικά λύση βρέθηκε? Γιατί σχεδόν το ίδιο περνάω τώρα

Similar Threads

  1. συνεχεια
    By katerina1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 10-08-2017, 08:26
  2. Κούραση συνέχεια
    By eve in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 23:04
  3. η συνέχεια
    By someone in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 15-05-2010, 22:26
  4. ΣΥΝΕΧΕΙΑ 3
    By ΝΕΦΕΛΗ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-2009, 14:24
  5. Θέλω αλλά δεν μπορώ... νομίζω...
    By Naranja in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-04-2006, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •