Αγχος και κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    1

    Αγχος και κρίσεις πανικού

    Καλησπέρα σας
    Εδώ και ένα χρόνο υποφέρω από άγχος φοβίες οτι μπορεί να έχω καρκίνο και κρίσεις πανικού. Τα συμπτώματα έχουν ενταθεί απο τα Χριστούγεννα και μετά σε βαθμό που είχα απο το άγχος θέμα με το έντερο και κατάλαβα οτι δεν μπορώ να ζω έτσι πλέων.
    Εχθές πήγα επιτέλους σε ιδικό και μου έδωσε για μια εβδομάδα να παίρνω ΧΑΝΑΧ σε πολύ μικρή δόση μέχρι να ξαναπάω. Ξέρει κάποιος τι παρενέργειες μπορει να εχουν τα χαπια? Η γιατρος μου είπε μόνο για υπνηλία αλλα διάβασα διάφορα στο φιλάδιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Quote Originally Posted by Maria199 View Post
    Καλησπέρα σας
    Εδώ και ένα χρόνο υποφέρω από άγχος φοβίες οτι μπορεί να έχω καρκίνο και κρίσεις πανικού. Τα συμπτώματα έχουν ενταθεί απο τα Χριστούγεννα και μετά σε βαθμό που είχα απο το άγχος θέμα με το έντερο και κατάλαβα οτι δεν μπορώ να ζω έτσι πλέων.
    Εχθές πήγα επιτέλους σε ιδικό και μου έδωσε για μια εβδομάδα να παίρνω ΧΑΝΑΧ σε πολύ μικρή δόση μέχρι να ξαναπάω. Ξέρει κάποιος τι παρενέργειες μπορει να εχουν τα χαπια? Η γιατρος μου είπε μόνο για υπνηλία αλλα διάβασα διάφορα στο φιλάδιο.
    Καλησπερα και σε σένα!
    Ολο αυτο που βιώνεις είναι ενας μηχανισμός προφύλαξης του ανθρωπου σε κινδυνους πραγματικούς,κάτι σαν συναγερμός δηλαδή...Θα εμπαινε σε λειτουργία στο φυσικό περιβάλλον οπως ζουγκλα, για να αντιμετωπίσεις ενα αγριο ζωο μπροστά σου..
    Ενα τμήμα του εγκεφάλου οπου ονομάζεται ιποκαμπος, και η αμυγδαλή ενεργοποιεί το ¨κύκλωμα φοβου" και με τη σειρά τους τα επινεφρίδια απελευθερωνουν αδρενινη που ετοιμάζει το σωμα να "παλέψει ή να τρέξει" για την επιβιωση...

    Η καρδιά χτυπά πολύ γρηγορα να αιματωσει τους μυες, το στομάχι σταματά την πέψη γιατί στον κινδυνο θεωρείται δευτερευουσης σημασιας,(στην περιπτωσή σου το χρόνιο άγχος επηρρεάζει την γαστρεντερική λειτουργία οπως καταλαβαινεις)η αναπνοη γινεται γρηγορη να μεταφερει οξυγονο παντου,και η ζαλάδα ερχεται διότι δεν αντιστοιχεί ολη αυτη η ποσοτητα οξυγονου σε καυση και προκαλείται "υπεροξυγονωση"..

    Ολα αυτά οταν καταλαβεις σε τι κακές συνθηκες χρονιες εχεις υποβάλλει το εαυτό σου ,και τις αποκοψεις,θ αρχίσουν να υποχωρουν..

    Στην περιπτωση σου βέβαια οι χρόνιες αντιξοες συνθηκες ανεβαζαν διαρκώς το άγχος σου κι ας μην το καταλαβαινες αυτο διοτι μας έμαθαν οτι έτσι είναι ¨η ζωή", και ο κινδυνος υπήρχε μες το μυαλό σου σαν "ανασφάλεια" αντι για αρκουδα πλέον..

    Επίσης οι εμμονές και οι φοβίες είναι ενας τρόπος απεγνωσμένος του εγκεφάλου σου να αποφορτιστεί το αγχος ΔΥΣΤΥΧΩΣ με τον τροπο που διαλέξει να εστιάσει απο μονος του,σα να προσπαθεί να εντοπίσει καποιον κινδυνο, διότι προσπαθείς εσυ να του επιβάλλεις τη δυσάρεστη καθημερινότητά σου ως φυσιολογική και κλωτσάει...

    Το ζαναξ είναι ενα απ τα καλύτερα φαρμακα (αλπραζολάμη) για την θεραπέια της διαταραχης πανικου και του οξέως αγχους, και ειδικά σε χαμηλές δοσεις μονο καλό θα σου κάνει,καλύτερα να παιρνεται οταν υπάρχει λόγος παρά να αποφευγεται..
    Δεν θα πάθεις τιποτα απ το ζαναξ, ολα τα φαρμακα εχουν ενα κατεβατο απο παρενέργειες για να είναι καλυμμένες οι εταιριες νομικά.

    Ενάμιση χρονο που το παίρνω με δυο μηνιαιες διακοπές μονο καλό ειδα, βελτιωθηκε ο υπνος μου,ξεπιάστηκαν οι μυες μου απ το μονιμο στρες, εφυγε η τρομερή ανησυχία,και γενικά με βοηθησε- ΜΑΖΙ ΜΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΊΑ!

Similar Threads

  1. αγχος,φοβιες,κρισεις πανικου.
    By xris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-11-2013, 17:43
  2. Αγχος και κρισεις πανικου (νεο μελος)
    By otithelovlepo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-11-2011, 20:25
  3. Κρισεις Πανικου-Αγχος!!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-04-2009, 10:53
  4. άγχος με κρίσεις πανικού;
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-2008, 04:05
  5. κρισεις πανικου + αγχος
    By jo* in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2008, 18:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •