Αποπροσωποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159

    Αποπροσωποιηση

    hallo again, εχει παθει κανεις σας αποπροσωποιηση??
    Αν ναι, πως νιωθατε και πως το ξεπερασατε??

    Tips about this shitty feeling?

  2. #2
    Χαιρετε, επαθα σε ανυποπτο χρονο -νομιζα πως δεν ημουν τοσο στρεσσαρισμενη πια- ενιωσα οτι τα αντικειμενα του δωματιου μου ηταν αγνωστα μια αταξια εσωτερικη, κενοτητα, παραλυση σαν αμνησια του σε ποιαν ανηκει αυτο το σωμα και μυαλο ? και αυτοματα θυμαμαι μετα απο καποια δευτερολεπτα βουτηξα αλμπουμ φωτογραφιων που ετυχε να εχω διπλα μου. Δεν ημουν στο κανονικο μου σπιτι ζουσα προσωρινα καπου λογω εργασιας. Το συζητησα μετα απο μηνες με τον γιατρο μου και μου ανεφερε πως ειναι φυσιολογικο για τα δεδομενα μου και οτι το αντιμετωπισα σωστα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χαιρετε, επαθα σε ανυποπτο χρονο -νομιζα πως δεν ημουν τοσο στρεσσαρισμενη πια- ενιωσα οτι τα αντικειμενα του δωματιου μου ηταν αγνωστα μια αταξια εσωτερικη, κενοτητα, παραλυση σαν αμνησια του σε ποιαν ανηκει αυτο το σωμα και μυαλο ? και αυτοματα θυμαμαι μετα απο καποια δευτερολεπτα βουτηξα αλμπουμ φωτογραφιων που ετυχε να εχω διπλα μου. Δεν ημουν στο κανονικο μου σπιτι ζουσα προσωρινα καπου λογω εργασιας. Το συζητησα μετα απο μηνες με τον γιατρο μου και μου ανεφερε πως ειναι φυσιολογικο για τα δεδομενα μου και οτι το αντιμετωπισα σωστα.
    μμ ναι το'χω αυτο, ειχα αγχωδη διαταραχη με στοιχεια κρισης πανικου.. πλεον εχω ξεπερασει την διαταραχη. ο ψυχολογος, λεει οτι ειναι φυσιολογικο! μμ αρχιδια μυδια λεω γω. ωστοσο στο προγραμμα που μου εδωσε μεσα εχει βαλεριανα υπαρχει περιπτωση να συμβαλλει αυτο το κωλοβοτανο στην αποπροσωποιηση? επισης πως το αντιμετωπισες?

  4. #4
    Εχω αλλαξει τον τροπο ζωης μου και αποφευγω οσο γινεται τις φοβερα στρεσσογονες συνθηκες. Οσο για την βαλεριανα που ειναι φυτικης προελευσης νομιζω προκειται για αγχολυτικο. Σημειωτεον ο συνδυασμος αγωγης με αλκοολ ειναι φοβερα επιζημιος. Θα σε συμβουλευα να κρατας ενα ημερολογιο συναισθηματων ή εντασεων και να τα αναφερεις στον θεραπευτη σου. :) Τελικα η αποπροσωποποιηση ή η αποπραγματοποιηση ειναι μια αμυνα του εγκκεφαλου στο στρες/ Φροντιζω να εχω ενα πολυ προσωπικο μου θετικου αισθηματος αντικειμενο ετσι ωστε να λειτουργει ως υπενθυμιση επαφης με την πραγματικοτητα. Θυμιζει λιγο Matrix ταινια η φαση αλλα οκ :cool:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    πες μου tips τι να κανω!! ωρες ωρες με χτυπαει η αποπροσωποιηση για τα καλα. το αγνοω οσο περισσοτερο μπορω αλλα παλι ρε παιδι μου αυτο εκει σαν μπαστακας επιμενει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Επειδη το εχω και εγω λεω μια φορα στην ψυχολογο μου οτι ημουν στο αστικο ενω ενοιωθα οτι δεν ειμαι... νιωθω οτι δεν ειμαι εγω αλλα εχω πληρη ελεγχο το τι λεω και τι κανω. Και μου λεει οταν το νοιωθεις να λες ειμαι αυτος, ειμαι εδω και γινεται αυτο. ( αναλογα την περιπτωση) να αποδεχομαι το τι γινεται δηλαδη γυρω μου... Bad feeling:(
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  7. #7
    Προσωπικα πολλα tips δεν εχω - μια αντανακλαστικη κινηση ειναι η οποιαδηποτε Δραση... τυπου καθαριζω ασταματητα το σπιτι ... ριχνω πολυ κρυο νερο στο προσωπο μου... Οπως ανεφερε ο venom επαναλαμβανω ποια-που-τι κανω, περναει... και μετα μενει μια πικρια του οτι -παλι εμφανιστηκες εσυ ???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Με πιάνει συχνά.
    Ξεχνάω που είμαι, ποιος είμαι σαν να με πήρε ο ύπνος και να ξύπνησα.
    Ξεχνάω ποια άτομα έχω δίπλα μου, τα τελευταία λεπτά γενικά κάθε φορά διαφορετικά συμπτώματα...

    Άλλη φορά είναι λες και βλέπω τον εαυτό μου σαν εξωτερικός παρατηρητής.

    Δεν έχω τρόπο που το ξεπερνάω το μόνο που βοηθάει είναι μια αγωγή που μου πιάνει το άγχος μαζί με χάπια για μνήμη - συγκέντρωση :-)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Με πιάνει συχνά.
    Ξεχνάω που είμαι, ποιος είμαι σαν να με πήρε ο ύπνος και να ξύπνησα.
    Ξεχνάω ποια άτομα έχω δίπλα μου, τα τελευταία λεπτά γενικά κάθε φορά διαφορετικά συμπτώματα...

    Άλλη φορά είναι λες και βλέπω τον εαυτό μου σαν εξωτερικός παρατηρητής.

    Δεν έχω τρόπο που το ξεπερνάω το μόνο που βοηθάει είναι μια αγωγή που μου πιάνει το άγχος μαζί με χάπια για μνήμη - συγκέντρωση :-)
    Η αγωγη σε βοηθαει στην αποπρωσοποποιηση;;;
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Η αγωγή βοηθάει αρκετά...
    Χωρίς αγωγή την πάθαινα πολύ πιο συχνά και πιο έντονα...

  11. #11
    Παναγιωτη, εχεις υποστηριξη απο τον ιατρο και το κοντινο σου περιβαλλον ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    σ'εμενα ο ψυχολογος ειπε οτι πρεπει να κανω focus, σε βιβλιο που διαβασα, για να το ξεπερασω πρεπει να το ξεχναω mindfuck

  13. #13
    Ρε παιδιά πως αντιμετώπιζουμε την αποπροσποίηση;; εγώ μέρα με τν μεε; το νιώθω να πεθαίνω από αυτό... Εχωω φτασει στο σημειο να μην μπορώ να κυκλοφορήσω έξω... Μόλις βγωω έξω τέλος.... Δν έχω αίσθηση τ χώρου.. Ενώ ξέρω π βρίσκομαι, βλέπω, μιλάω ξέρω ποια είμαι λες κ δν είμαι εκεί νιώθω.. Δν μπορω να το εξηγήσω αυτό το πράγμα.. Παίρνω μινιτραν για το άγχος και ήπια κατάθλιψη... Πφφφ.. Βοήθεια ρε παιδιά

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    35
    καλησπέρα σας, είναι ένδειξη συσσωρευμένου άγχους που ξέσπασε μετά από μεγάλη περίοδο ακραίου στρες και εξάντλησε το νευρικό σύστημα . Εμένα μετά από μεγάλη περίοδο άγχους κ εξαντλημένου νευρικού συστήματος έκανα θεραπεία με reiki και η ξαφνική χαλάρωση μ έβγαλε όλη τη ψυχολογική κούραση κ εδώ κ ένα μήνα έχω αποπροσωποιηση….tip . να έχετε ήρεμη καθημερινότητα , να βάζετε vintage σέιρες που σας άρεσαν , να παίρνετε το πρωι τη βιταμίνη BRIGHT MIND της lanes κ βοηθάει στο νευρικό σύστημα , και να κάνετε οπωσδήποτε reiki για αποκατάσταση της ενέργειας σας . Βοηθάει απίστευτα . Οτι θέλετε ρωτήστε με

  15. #15
    Έτσι μ λέει κ ο ψυχίατρος μου αλλά δν μπορώ να πιστέψω ότι έχω τόσο άγχος.. Δν νιώθω ότι έχω τόσο αυτή την περίοδο γτ παίρνω μινιτραμ Χαπι.. Περασα μια δύσκολη φάση που έσκασαν όλα μαζί και έπαθα αγχωδεις διαταραχή και ήπια κατάθλιψη.. Στν αρχή όλου αυτού τ προβλήματος δν με έπιανε.. Ίσως επειδή έπαιρνα ζαναξ η Δν ξέρω.. Τώρα π με έπιασε το Χαπι λίγο μου έσκασε αυτό.. Έξω δν παω πουθενά.. Δν μπορώ.. Δν ξέρω π βρίσκομαι.. Παίρνω ταξί από το σπίτι και πάω στν δυουελια κ το ίδιο... Πηγαίνω με το ζόρι.. Δν ξέρω τι να κάνω.. Μιλάω με τν γιατρό μ αλλά μ είπε οτι έχω συσωρευμενο άγχος και όταν θα πάω στο επομενο ραντεβού θα με δει κ ίσως αλλάξει χάπι.. Διαβάζω εδώ μέσα ότι δν υπάρχει φάρμακο για τν αποπροσωποίηση.. Κάμω κ ψυχοθεραπεία αλλά τπτ δν λεει να μ περασει αυτό.. Έχω γίνει μη λειτουργική στο έξω.. Ενώ θέλω να βγω έξω μια βόλτα δν μπορώ είναι ότι χειρότερο έχω βίωσει.. Το πάθαινα πολλά χρόνια κάπου 14 δν ήξερα όμως τι ήταν.. Μια με έπιανε μια με άφηνε.. Τώρα όμως έχει φτάσει το πικ του και δν διαχειρίζεται... Στα γράφω όλα μήπως κ. Δώσεις κουράγιο.. Νιώθω ζωντανή νεκρή.. Νιώθω ότι θέλω να ζήσω να περάσω όμορφα και αυτό δν με αφήνει..

Similar Threads

  1. αποπροσωποιηση/αποπραγματοποιηση
    By xristos xd in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 28
    Last Post: 21-10-2022, 16:47
  2. Κρίση πανικού - αποπροσωποίηση
    By nightlost in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 130
    Last Post: 27-06-2015, 09:20
  3. Αποπροσωποιηση η κατι αλλο?
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-02-2014, 05:40
  4. Αποπροσωποιηση-Αποπραγματοποιηση
    By mihalis in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 6
    Last Post: 12-03-2011, 20:05
  5. αποπροσωποιηση
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 26-05-2008, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •