Ψυχοθεραπεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1

    Ψυχοθεραπεια.

    Καλησπερα σας, οσοι και οσες εχετε ξεκινησει ψυχοθεραπεια σε συνδυασμο με φαρμακευτικη αγωγη, εχετε δει βελτιωση στον εαυτο σας ? Ισχυει το γεγονος οτι πας για ενα θεμα αλλα τελικα προκυπτουν 100 ? Προσωπικα βρηκα το κουραγιο να ξεκινησω επιτελους αλλα παραλληλα νιωθω οτι εχει πολυ κουπι. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εγώ έχω κάνει σκέτη ψυχοθεραπεία για 3 χρόνια. Με βοήθησε πολύ, εκείνη την εποχή. Σίγουρα ανακαλύπτεις πολλά περισσότερα μετά, οπότε ναι, ανακαλύπτεις νέα πράγματα. Για μένα είναι καλό που ξεκινάς, ακόμα και αν δεν το πιστεύεις πως θα σε βοηθήσει. Καλό κουράγιο και καλή υπομονή.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    πολυ μεγαλη βελτιωση ως προς το αγχος και τις κρισεις.
    πραγματα ναι βγαινουν στην φορα, το ενα φερει τ' αλλο, αλλα μην σε απασχολει αυτο. αυτό ειναι δουλεια του ψυχολογου, το πως δηλαδη θα οργανωνει την συζητηση!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Εμένα πρώτα με είχαν ξεκινήσει με ζολοφτ και μετά απο κανά μήνα που άρχισε να δρα ξεκίνησα και ψυχ/πεία,με βοήθησε αρκετά μου έδωσε δύναμη και αυτοπεποίθηση αν και έκανα μονο 10 συνεδρίες...τις σταμάτησα εγω λόγω οικονομικών και ένιωθα ότι δεν εχω να πω κάτι άλλο.Οπως και να έχει ειναι κάτι θετικό πιστεύω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    κι εγω σε καποιο σημειο την σταματησα, γιατι ο,τι ηθελα να πω το ειχα πει. απο εκει και περα ξερω οτι ειναι καθαρα στο δικο μου χερι και ο γιατρος μου δεν μπορει να κανει κατι πιο περα. και να πληρωνεις 50 ευρω για μια απλη υποστηριξη απο ενα σημειο και μετα αφοτου εχεις καταλαβει τι πρεπει να κανεις, ειναι καθαρα σκορπια λεφτα -εκτος κι αν καποιος τα εχει οποτε ενταξει-.

    παντως σιγουρα ο ειδικος μπορει να βοηθησει, ιδιως στην αρχη οταν εισαι σε μεγαλο μπερδεμα. μετα μαθαινεις μονος σου να ενδοσκοπεις τον εαυτο σου και δεν χρειαζεσαι τον ειδικο ή τον χρειαζεσαι ανα διαστηματα .
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αν ειναι κουπι και απο ενα βγαινουν εκατο, τοτε εισαι σε καλο δρομο..το κλειδι βρισκεται στο ποσο αφηνεσαι- δινεσαι στον γιατρο σου, βγαλτα ολα ακομα και τα πιο σκοτεινα, ακουσε τον εαυτο σου να εκφραζεται οπως ποτε αλλωτε, γινε οτι νιωσεις στην συνεδρεια και μην το κρινεις, μετα τα 100 επιστρεφεις στο 1 ...και αυτη τη φορα ειναι διαφορετικο ... πιο σκληρο και πιο βαθυ... γαλε τα πάντα...βγαλε σκοταδι... βγαλε πισσα τραβα κουπί και οπου σε πάει! καλη αρχη και καλη δυναμη φιλε μου

  8. #8
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την εμψυχωση Ρεα ! Ειμαι 5 χρονια σε αγωγη χωρις ψυχοθεραπεια - μια τα οικονομικα μια η δουλεια (εκτακτη και λιγο διαστημα) μια η νεα διαγνωση...- Επιτελους ειπα ΠΡΕΠΕΙ να παω να δω τι θα γινει με το σκοταδι που πεφτει πανω μου! Ή το σκοταδι που τα τραβαω πανω μου γιατι δεν πιστευω πως μου αξιζει κατι καλυτερο. Σιγουρα με απασχολει το οικονομικο αλλα απο την αλλη νιωθω οτι ειναι το καλυτερο δωρο που μπορω να μου κανω. Αλλοτε φευγω ενα τσακ πιο αναλαφρη και αλλοτε αηδιασμενη με οσα χαζα εχω κανει στον εαυτο μου, εχω επιτρεψει να μου κανουν και ποσο φαυλος κυκλος απελπισιας καταληγει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την εμψυχωση Ρεα ! Ειμαι 5 χρονια σε αγωγη χωρις ψυχοθεραπεια - μια τα οικονομικα μια η δουλεια (εκτακτη και λιγο διαστημα) μια η νεα διαγνωση...- Επιτελους ειπα ΠΡΕΠΕΙ να παω να δω τι θα γινει με το σκοταδι που πεφτει πανω μου! Ή το σκοταδι που τα τραβαω πανω μου γιατι δεν πιστευω πως μου αξιζει κατι καλυτερο. Σιγουρα με απασχολει το οικονομικο αλλα απο την αλλη νιωθω οτι ειναι το καλυτερο δωρο που μπορω να μου κανω. Αλλοτε φευγω ενα τσακ πιο αναλαφρη και αλλοτε αηδιασμενη με οσα χαζα εχω κανει στον εαυτο μου, εχω επιτρεψει να μου κανουν και ποσο φαυλος κυκλος απελπισιας καταληγει.
    ξερω ακριβως τι εννοεις..!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις και την εμψυχωση Ρεα ! Ειμαι 5 χρονια σε αγωγη χωρις ψυχοθεραπεια - μια τα οικονομικα μια η δουλεια (εκτακτη και λιγο διαστημα) μια η νεα διαγνωση...- Επιτελους ειπα ΠΡΕΠΕΙ να παω να δω τι θα γινει με το σκοταδι που πεφτει πανω μου! Ή το σκοταδι που τα τραβαω πανω μου γιατι δεν πιστευω πως μου αξιζει κατι καλυτερο. Σιγουρα με απασχολει το οικονομικο αλλα απο την αλλη νιωθω οτι ειναι το καλυτερο δωρο που μπορω να μου κανω. Αλλοτε φευγω ενα τσακ πιο αναλαφρη και αλλοτε αηδιασμενη με οσα χαζα εχω κανει στον εαυτο μου, εχω επιτρεψει να μου κανουν και ποσο φαυλος κυκλος απελπισιας καταληγει.
    Constantly curious μπορουμε να μιλησουμε με καποιο τροπο μιας και ακομη δεν μπορω να σου στειλω πμ?
    σκαιπ ισως?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    66psy λογω αναστολων πολυποικιλων αν θελεις κανε λιγουλακι υπομονη να φτασω τον αριθμο ποστ που οριζει ο κανονισμος. :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλησπερα σας, οσοι και οσες εχετε ξεκινησει ψυχοθεραπεια σε συνδυασμο με φαρμακευτικη αγωγη, εχετε δει βελτιωση στον εαυτο σας ? Ισχυει το γεγονος οτι πας για ενα θεμα αλλα τελικα προκυπτουν 100 ? Προσωπικα βρηκα το κουραγιο να ξεκινησω επιτελους αλλα παραλληλα νιωθω οτι εχει πολυ κουπι. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    Έχω βοηθηθεί αρκετά αλλά ακόμα ειναι πολύ νωρίς για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Θα μπώ στον 4ο μήνα χωρίς κανένα φάρμακο και για την ώρα ειμαι αρκετα καλά.
    Έχω κάτι up και down στη διάθεση αλλά ξέρω ποιές ειναι οι αιτίες και σ αυτό οφείλεται η ψυχοθεραπεία. Κατ επέκταση προσπαθώ με βάση αυτά που έχω μάθει να αντιμετωπίζω αυτά που με αγχώνουν. Μιλάω για ΙΔΨ και κεκαλυμμένη κατάθλιψη που συνήθως συνοδοιπορεί.
    Α! ξέχασα να πώ, να επιβεβαιώσω μάλλον αυτό με το ένα θέμα αλλά βγαίνουν 100 στην πορεία.
    Ειναι και κάτι που αποδεικνύει περίτρανα το πόσο λίγο ξέρουμε τον εαυτό μας.

  13. #13
    Muzzy χαιρομαι για το αισιοδοξο μηνυμα !!! Ειμαι στην αρχη και 3000 σκεψεις κατακλυζουν το νου μου.

  14. #14
    Θα μπορούσατε να μου πείτε μέσω προσωπικού μηνύματος πού πήγατε για ψυχοθεραπεία; Είμαι στο ψάξιμο, γι'αυτό ρωτάω.

  15. #15
    Εαν βρισκεσαι αθηνα δεν μπορω να βοηθησω. Πρεπει να συμπληρωσεις 50 ποστ για να γινει κατ ιδιαν κουβεντα. :):):)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχοθεραπεια
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 47
    Last Post: 03-01-2015, 12:43
  2. Ψυχοθεραπεία!
    By afendra in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2013, 17:50
  3. ψυχοθεραπεια
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-11-2012, 20:50
  4. ψυχοθεραπεία
    By Φελίσιτι in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-09-2011, 18:42
  5. Ψυχοθεραπεία
    By thelw_na_zisw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 17-10-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •