Κρισεις πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    2

    Κρισεις πανικου

    Καλησπερα. Εδω και λιγο καιρο διαβαζω το φορουμ και εχω μαθει αρκετα. Το δικο μου προβλημα ειναι οτι εχω πολυ αγχος και πριν 2,5 χρονια με ειχαν πιασει κρισεις πανικου. Στην αρχη δεν ηξερα τι ειναι και ετρεχα σε ολους τους γιατρους και τελικα υστερα απο επισκεψη σε καποιο νευρολογο μου ειπε τι ηταν και μου εδωσε να παιρνω xanax 0,50 3 φορες τη μερα για 5 μηνες. Μου περασε αλλα παντα το ειχα αγχος. Ομως πριν 1,5 μηνα με ξαναπιασαν σε διακοπες. Αρχισα απο μονος μου ξανα το zanax 3 φορες τη μερα και μολις γυρισα πηγα τελικα σε ενα ψυχιατρο. Αυτος μου εδωσε το Epilyd 50mg (γεννοσημο του zoloft). Μου ειπε για 4 μερες να περνω μισο και μετα ολοκληρο και να κοψω το ζαναξ σιγα σιγα. Στην 4 μερα με επιασε τρελος πανικος, στομαχι,ζαλες γενικα χαλια και το σταματησα. Ο γιατρος ελειπε διακοπες και μετα απο 10 μερες που ξαναπηγα μου ειπε οτι αυτο ειναι ελαφρυ αντικαταθλιπτικο και οτι δεν επρεπε να εχω τετοιες παρενεργειες και οτι συνεβησαν επειδη ειχα πολυ αγχος. Να μην τα πολυλογο μου εδωσε το minitran 2 10 να το περνω καθε βραδυ και μετα απο 20 μερες να παω να τον ξαναδω. Εχω παρει 8 μερες και εχω μειωσει το ζαναξ σε 0,75 τη μερα και σε καμια 10 μερες θα το κοξω τελειως. Παρενεργειες δεν εχω ευτυχως εκτος απο κατι σποραδικες μικρες ζαλες. Στις οδηγιες διαβασα λιγο ασχημες παρενεργειες οτι προκαλει αλλα ολοι εδω μεσα λενε οτι ειναι γενικα πολυ ελαφρυ. Ειναι οντως ? Αυτη η δοση που εδωσε κανει δουλεια η' μολις σταματησω το ζαναξ θα μου αρχισουν παλι οι κρισεις πανικου ? Ελπιζω να μην σας κουρασα.
    Last edited by Johndd; 02-09-2015 at 20:58.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΩΡΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΜΕΙΣ
    ΚΑΙ ΣΥ ΔΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΕΔΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Τις παρενέργειες γιατί τις διάβασες ενώ γνώριζες πως θα επηρεαστείς; :) Απλά θέλω να σου πω, πως σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να δίνεις το φύλλο οδηγιών αλλού, αν επηρεάζεσαι από αυτά που γράφουν. Διότι το φάρμακο σίγουρα θέλει μέρες για να πιάσει και εσύ πιεσμένος που είσαι, αποδίδεις τις κρίσεις στο φάρμακο. Είναι λογικό αυτό. Προσπάθησε απλά να συμφιλιωθείς στην ιδέα πως έτσι είναι τα πράγματα και θέλει χρόνο για να περάσει αυτό που έχεις. :) Ξέρω πως είναι δύσκολο. Εφόσον είχες κρίσεις πανικού θα ήταν καλό να είχες ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Κάτι σήμαιναν οι κρίσεις πανικού. Ποτέ δεν είναι αργά όμως, οπότε βουρ για έναν καλό ψυχολόγο εκτός από φάρμακα. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    2
    Ο τροπος που το βιωνω εγω ειναι δυσπνοια, ζαλη, φοβος και μετα ερχεται η κριση. Δηλαδη μολις κανω κατι, περπαταω, κανω μια δουλεια η λιγο γυμναζομαι αμεσως νιωθω στο στηθος αυτο το λαχανιασμα, δυσπνοια δεν ξερω πως να το πω και μετα αμεσως η ζαλη. Τελος παντον, πιστευω να με βοηθησει το minitran. Σας ευχαριστω παντος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Όχι, δεν το νιώθεις επειδή περπατάς. Το νιώθεις επειδή συνέδεσες τον χτύπο της καρδιάς σου με την κρίση. Οπότε, μια φυσιολογική λειτουργία την μετέτρεψες σε πανικό. :) Μελετάς δηλαδή φυσιολογικές λειτουργίες σου, πανικοβάλλεσαι και αυτό ήταν. Είμαι παθών και το ξέρω για αυτό στο λέω.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. κρισεις πανικου
    By k0nstantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 14-05-2015, 01:33
  3. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΌΥ!
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-12-2012, 17:25
  5. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •