Και τωρα, τι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    9

    Και τωρα, τι?

    καλη χρονια σε ολους!
    θα ηθελα τη βοηθεια σας. Το προβλημα ειναι το εξης: θελω να χασω 20 κιλα (αντε 15!) αλλα μου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κανω διαιτα ή συγκεκριμενη διατροφη τελως παντων. Η ιστορια βεβαια ξεκιναει απο πολυ παλια. Παρόλο που ποτέ δεν ημουν παχια, ουτε και εξαιρετικα λεπτη, αλλα ημουν παντα αυτο που λενε ''κανονικη'', εχω κανει στο παρελθον ΑΠΕΙΡΕΣ φορες ΑΠΕΙΡΕΣ διαιτες. Πρεπει να εχω κανει ολες τις διαιτες που υπαρχουν σχεδον (παω κοντρα με ολους σας!...) κι αυτο για να χασω 5 ή το πολυ 7 κιλα. Απο μικρη, η μητερα μου, στην προσπαθεια της να με προστατεψει, με εβαλε σε μια διαδικασια να "προσεχω'' τη διατροφη μου.Πρωτη φορα πηγα σε κεντρο αδυνατισματος στα 14 (απλα επειδη ειχα παρει 4 κιλα!) και ευτυχως που το συγκεκριμενο ινστιτουτο εχει κλεισει πια, γιατι η διατροφη που εδινε ηταν κατευθειαν για τον... εισαγγελεα!Και ομως την εκανα και αυτη και απειρες αλλες και απο αλλα ινστιτουτα και απο περιοδικα και απο φιλους και γνωστους αλλα και απο διαιτολογους.Εχανα αυτα τα 5 κιλα, που τοτε με ''βασανιζαν'' (στερνη μου γνωση...), με αποτελεσμα τωρα, μετα απο 2 εγκυμοσυνες, να εχω βαλει 20 κιλα (παλι καλα!). Ομως η σκεψη και μονο της ''διαιτας'' με κανει να πεφτω με τα μουτρα στο ψυγειο! Καθε πρωι που ξυπναω λεω οτι σημερα θα προσεξω και μεχρι το μεσημερι δεν αντεχω! Η αντοχη μου (ή η ανοχη μου) ειναι πλεον μηδενικη. Και φυσικα οι αντιστασεις μου στη σοκολατα ανυπαρκτες. Για μενα δεν υπαρχει το ''οχι'', το ''εχω χορτασει'', το ''δεν θελω'', το ''φτανει'' κ.λ.π. ειδικα με τη σοκολατα. Ακομα και με το ζορι την καταβροχθιζω. Πλεον τρωω και κρυφα απο τον ανδρα μου και απο ολους. Στα τραπεζια με φιλους ντρεπομαι, και δεν μπορω να καταλαβω τις φιλες μου οταν λενε ''ευχαριστω, δε θελω''. Τι ''δε θελω''? Υπαρχει ''δε θελω'' στη σοκολατα ή στα γλυκα? Να διευκρινισω οτι ποτε δεν εκανα εμετο ή αλλη προσπαθεια αποβολης τροφης (αν και κατα βαθος πολυ θα ηθελα ετσι για λιγο να με πιασει λιγη ανορεξια, παρολο που ξερω οτι δεν ειναι λυση αυτη...). Εχω κανει μονο διαιτες, διαιτες, διαιτες... Και τωρα,τι? Τι κανω? Βοήθεια παρακαλω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Φαίνεσαι τόσο απεγνωσμένη να ελέγξεις το βάρος σου...κι ένα άλλο κομμάτι του εαυτού σου τόσο αποφασισμένο να στο χαλάσει...
    Μάκια...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    9
    δε θα μπορουσες να το πεις πιο ευστοχα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    9
    ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ???
    Υπαρχει περιπτωση να καταφερω να κανω αυτο που θελω? Ο εαυτος μου θελει αλλα και αντιδρα ταυτοχρονα!
    Πως γινεται αυτο?!! Ειναι βουλιμια? υπερφαγια? τι ειναι? ειναι κατι? Αφου θελω, γιατι δε θελω? Εχει κανεις παρομοια εμπειρια? Δεν ειναι οτι ξυπναω τα βραδια για να φαω, ουτε οτι εχω συνεχεια βουλιμικα επεισοδια, απλα η σκεψη και μονο της διαιτας με κανει να θελω να φαω και κυριως γλυκα! Και οταν ειμαι στρεσαρισμενη ή στενοχωρημενη ή απλα βαριεμαι θελω να φαω! Απο την αλλη, οταν ειμαι καλα, απορω με τον εαυτο μου πώς γίνεται να μην μπορω να τα καταφερω! Τοτε μου φαινεται σαν το πιο απλο πραγμα του κοσμου. Θεωρητικα ομως παντα... Γιατι στην πραξη, σχεδον αδυνατον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Φαίνεται οτι το φαι, και ιδιαίτερα τα γλυκά, σου λύνουν πάρα πολλά προβλήματα. Μάνι μάνι το στρες, η στεναχώρια και η βαρεμάρα καταπολεμούνται στο άψε σβήσε με μια επίσκεψη στο ψυγείο! Μοιάζει λίγο σαν το δικό σου προσωπικό χαπάκι για όλα τα προβλήματα και ίσως, τα δυσάρεστα συναισθήματα? Ένα χαπάκι που φαίνεται τόσο περιττό όταν είσαι καλά αλλά τόσο απαραίτητο όταν δεν είσαι καλά.
    Μάκια...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    9
    Φοιβη,
    σε ο,τι μου λες πεφτεις εντελως μεσα! Ακριβως: χαπακι μοιαζει να ειναι, αλλα που δε γιατρευει!
    Και τωρα χρειαζομαι κατι αλλο για να κοψω αυτο το χαπακι. Και εχω δυο μικρα παιδια (ενα αγορακι 4 χρ. και ενα κοριτσακι 10 μηνων) και θελω να τα προστατεψω... Και ειδικα απο τοτε που εχω την κορουλα μου, θελω να μην κανω τα λαθη της μητερας μου. Ομως απο το αγχος αυτο, χειροτερευει η κατασταση με το φαγητο. Οσο σκεφτομαι οτι \'\'πρεπει\'\' να γινω καλα , τοσο χειροτερα γινομαι...
    Εχεις παρομοια εμπειρια? Εχεις κανει κατι γι΄αυτο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Θέλεις να το κόψεις δηλαδή για χάρη των παιδιών σου? Φοβάσαι οτι είναι σαν κληρονομικό και μεταφέρεται από τη μητέρα σου σε σένα και τώρα από σένα στην κορούλα σου?
    Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα, ναι. Δεν έχει να κάνει με το φαγητό, αν και καμιά φορά μου συμβαίνει και με το φαγητό. Έχω αν θες το δικό μου προσωπικό \"χαπάκι\" που με ναρκώνει προσωρινά αλλά όπως λες δεν γιατρεύει. Κι εγώ όσο παλεύω με αυτό, όσο σκέφτομαι οτι ΠΡΕΠΕΙ να το βγάλω από τη ζωή μου τόσο αυτό θεριεύει, τόσο αποκτά περισσότερη δύναμη πάνω μου.
    Κάνω θεραπεία για αυτό. Μέσα από αυτή τη διαδικασία ανακάλυψα οτι αυτό το χαπάκι, που νόμιζα οτι ήταν κάτι έξω από μένα, βρίσκεται στην πραγματικότητα μέσα μου. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δεν είναι τόσο το χαπάκι το πρόβλημα, όσο το χέρι μου που απλώνεται ασυναίσθητα να το πιάσει.
    Έτσι, δεν υπάρχει πια εχθρός εναντίον του οποίου να παλέψω αλλά ο εαυτός μου ο ίδιος...
    Μοιάζει καθόλου αυτό με τη δική σου εμπειρία?
    Μάκια...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    9
    Ολα αυτα που περιγραφεις μοιαζουν πολυ και με τη δικη μου εμπειρια. Εγω αρχισα προσφατα θεραπεια γι\'αυτο. Μια λιγο \'\'εναλλακτικη\'\' θεραπεια. Μαλλον βοηθαει αλλα ειναι ακομα πολυ νωρις. Διαβαζω και αντιστοιχα βιβλια. Ενα τελευταιο που διαβαζω τωρα λεει να αποκωδικοποιησω το πότε και το γιατι καθε φορα οδηγουμαι στο φαγητο, και μπορω να πω οτι ακομα και χωρις να καταγραφω καθε μου κινηση, οπως προτεινει, μοιαζει να λειτουργει καπως το πραγμα. Τουλαχιστον αρχιζω να ξεχωριζω το γιατι κανω ο,τι κανω, και αυτο ειναι μια αρχη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Αυτά είναι πολύ καλά νέα! Φαίνεται να σε βοηθάει αυτός ο εναλλάκτικός τρόπος και τα βιβλία να είσαι λίγο πιο συνειδητή σχετικά με το φαγητό. Καλή συνέχεια λοιπόν και εύχομαι να βρεις την άκρη σου.
    Μάκια...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    amelie μου,κοίταξε αν θέλεις τα u2u μηνύματα σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •