Επιδομα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34

Thread: Επιδομα

  1. #16
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εγω παιρνω συνταξη αναπηριας για σχιζο... μαλλον θα την παιρνω για πολλα χρονια ακομα... αλλα αν αποφασισω να την διακοψω δεν νομιζω να υπαρχει πρόβλημα να ξαναασχοληθω με το επαγγελμα που εκανα η με κατι άλλο... τωρα αν ο εργοδότης.. μπορει να εχει προσβαση στο ιστορικο... λογικα μπορει... αν θα εχει πρόβλημα με αυτό δεν μπορεις να ξερεις... εξαρτάται βεβαια και τι δουλεια θα κανεις αν ασχολείσαι με παιδια θα είναι επιφυλακτικος ο άλλος αλλα αν ασχολείσαι χειρωνακτικα πχ με αγροτικες εργασιες η στην δικια μου περιπτωση σε οικοδομες δεν πιστευω ότι ο εργοδότης η ο πελατης να εχει καποιο θεμα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΔΛΔ ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ
    ΜΟΝΟ ΧΕΙΡΩΝΑΚΤΙΚΕΣ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Κανονικα ειμαι εκπαιδευτικος.. Πφφφ δυσκολη κατασταση

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    ΕΓΩ ΕΠΙΜΕΝΩ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αμα ειστε καλα με τα φαρμακα (γιατι παιζει και να μην ειμαστε) τοτε αμα θελετε να δουλεψετε καντε κατι δικο σας.

    οι ψυχωτικοι ειναι πιο δημιουργικοι απο τους αλλους (μοιαζουν στους καλλιτεχνες) αρα αμα δε μας θελουν μια φορα , δε τους θελουμε εμεις δεκα και καλυτερα να κανουμε κατι δικο μας.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    καταρχην εδω τα στοιχεια της εφοριας ειναι φεϊγ βολαν και τα εχει και ο καθε πικραμμενος....

    υπαρχουν προσωπικα δεδομενα στην Ελλαδα ; καλα που ζειτε.....

    μονο στη γειτονια να ρωτησει ο εργοδοτης καποιον αλλο της "στοας" θα τα μαθει ολα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    εμενα παντωσ και στη καφετερια τησ γειτονιασ να πασ να ρωτησεισ θα σου πουνε οτι εχω προβλημα
    δε ξερουν τι αλλα θα σ πουν οτι ξερουν οτι εχω προβλημα το προβλημα φαινεται καλωσ η κακωσ
    και μου ειπανε σε μια φαση εχεισ προβλημα το ξερεισ το ξερω τισ λεω αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι να μη μιλαω
    τα αλλα ολα τα χω δοκιμασει και δεν πιασανε στην πορεια γνωριστηκαμε και τωρα με δεχονται καπωσ καλυτερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Παιδια με πιανουν τα χαπια απλα ειμαι καπως πολυ ευαισθητη θα ελεγα... Κατα ταλλα δε φαινεται κατι.. Απλα αν με πιαςει τιποτα στη δουλεια, εκει τι γινεται; Τελος παντων θα το σκεφτω το θεμα...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Κανονικα ειμαι εκπαιδευτικος.. Πφφφ δυσκολη κατασταση

    kαι ο φιλος μου ειναι εκπαιδευτικος , οπως ειπα . Βεβαια ειχε καρκινο , οχι ψυχωση , αλλα του δινουν 67% λογω μονιμης κοπωσης λογω ισχυροτατης χημειοθεραπειας . Αλλα αφου δεν σου δινουν συνταξη λογω αναπηριας , προφανως μπορεις να δουλεψεις στο δημοσιο , αλλωστε η ψυχωση σου ειναι παρελθον , οπως καταλαβα , θεωρεισαι υγιης πλεον . Τωρα ποιος ειναι πιο ικανος να διδαξει ο φιλος μου , που σερνεται απο την προαναφερθεισα κοπωση , η εσυ ? εσυ , προφανως .
    Μην δισταζεις , δεν εχεις κατι το απαγορευτικο .

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Δεν είπα ότι δεν μου δίνουν.. Δεν πέρασα ακόμη απο επιτροπή. Σίγουρα και ο φίλος σου περνάει δύσκολα, αλλά κι εμένα το κεφάλι μου είναι σαν κιμάς...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο φιλος μου , μπορει να εχει κεφαλι ' κουδουνι ' , αλλα εχει οικογενεια να ζησει , οποτε δεν τον παιρνει να αραξει . Περασε απο επιτροπη , μπας και τον κοψουν και συνταξιοδοτηθει , αλλα δεν τον κοψανε , γιατι δεν θελουν να δινουν συνταξεις , δεν εχουν λεφτα , οποτε θα σε κρινουν ικανη , ειναι προτιμοτερο γιαυτους .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Το θέμα μου δεν είναι αν θα με περάσουν ή όχι ούτε ανταγωνίζομαι το φίλο σου, ποιός είναι σε καλύτερη ή χειρότερη μοίρα. Είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις. Άλλος ήταν ο προβληματισμός μου.

  13. #28
    To θέμα είναι το εξής.Εσύ πιστεύεις ότι κάποια στιγμή θα καταφέρεις να δουλεύεις; Και αν ναι,αντι να σκέφτεσαι το επίδομα θα έπρεπε ως βασικό σου μέλημα να βρεις τρόπο να το κάνεις αυτό πραγματικότητα.Προσωπικά η γνώμη μου είναι ότι αν πάρεις επίδομα ίσως βολευτείς σε αυτό το ελάχιστο μεν πόσο (αν έχεις άλλα θέματα λυμένα όπως φαι και διαμονή) και δεν παλέψεις αρκετά ώστε να βρεις δουλειά.Δυστυχώς το είδα αυτό να συμβαίνει στον μικρό μου αδερφό που πάσχει απο τα 16 του (35 είναι τώρα) με μανιοκατάθλιψη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Nαι , ειδα τωρα για τον στιγματισμο . Επειδη υπηρξα εργοδοτης , ( ιδιωτικο τομεα ) , ουδεποτε κιοιταξα τον φακελλο υγειας καποιου υπαλληλου , ειναι πως ' τον εκοβα , οπτικα ' , και μαλιστα τον ανθρωπο ( παιδι ) που ειχα για εξωτερικες δουλειες , δλδ να καβαλαει μηχανακι , παρατηρησα οτι κουτσαινε , και μου ειπε οτι απο κατασκευης ειναι το ενα ποδι κοντυτερο απο το αλλο , αφου ειδα οτι μπορει να κανει την δουλεια μου , τον προσελαβα .

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Nαι , ειδα τωρα για τον στιγματισμο . Επειδη υπηρξα εργοδοτης , ( ιδιωτικο τομεα ) , ουδεποτε κιοιταξα τον φακελλο υγειας καποιου υπαλληλου , ειναι πως ' τον εκοβα , οπτικα ' , και μαλιστα τον ανθρωπο ( παιδι ) που ειχα για εξωτερικες δουλειες , δλδ να καβαλαει μηχανακι , παρατηρησα οτι κουτσαινε , και μου ειπε οτι απο κατασκευης ειναι το ενα ποδι κοντυτερο απο το αλλο , αφου ειδα οτι μπορει να κανει την δουλεια μου , τον προσελαβα .
    Μπραβο συγχαρητηρια! Ισως να εισαι και απο τους λιγους.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. επιδομα προνοιας
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 03-10-2017, 02:39
  2. επιδομα ψυχωσης
    By Χρήστος, in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-2015, 23:53
  3. Επίδομα.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2015, 00:43
  4. επιδομα της προνοιας
    By dreamful in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-11-2014, 00:54
  5. Προνοιακό επίδομα
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-04-2014, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •