η ντροπη μου...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 172
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715

    η ντροπη μου...!!!

    ...να εχεις φαει ολο το πρωινο σφουγκαριζοντας σκαλες, να είσαι ενα χαλι και μισο, και να πεταγεσαι στο μινι μαρκετ της γειτονειας σου για να πάρεις 2-3 πραγματακια..και εκει, μπροστα απο το μαλακτικο ρουχων να βρισκεται ο πιο λαθος ανθρωπος που θα μπορούσε να σε δει ΠΟΥ ΣΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΔΟΧΗ ΣΟΥ...τωρα να σε βλέπει στην πιο χαλια εκδοχη σου, 10 ολοκληρα χρονια μετα!! το ακρων αωτον την ΓΚΑΝΤΕΜΙΑΣ. 10 χρονια μετα, με καταθλιψη... 300 κιλα παραπάνω... 100 χρονια πιο γερασμενη..απεριποιητη...με μια παντελονα της λαικης και εναν κοτσο οπως ναναι στο κεφαλι, με μαυρους κυκλους... και σε καταλαβαινει...σε ακολουθει απο πίσω και εσυ τρεχεις να κρυφτεις πίσω απο τα ραφια!!!!!...πισω απο τα ραφια???????να ψαχνεις καταφύγιο στα ζυμαρικα μπαριλα!!!!!... ποια εγω?? να κρυβομαι ...απο ντροπή για την καταντια μου.... εφυγε... και εμεινα με το αισθημα τοσης ντροπής για αυτο που ειμαι..και ενοχης για αυτο που καταντησα..και απο την αλλη βεβαια να γελας πικρα με το ποσο γκαντεμω εισαι!!!!
    δεν ξερω πως να το εξηγησω...αυτη η ντροπη ...μου εχει γυρισει το στομαχι... ειναι παραλογη αυτη η ντροπη ...αλλα υπάρχει ... το στομαχι μου σκατα!!!!..δεν ειμαι καλα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    μπορεις να ντρεπεσαι, που προσπαθησες να του ξεφυγεις. ειναι σχεδον σιγουρο οτι σε καταλαβε οτι το εανες επιτηδες. για τα υπολοιπα, δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι πρεπει να ντρεπεσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Στην πραγματικότητα όμως, συνεχίζεις και έχεις χιούμορ!! Αυτό είναι ιδιαίτερα καλό!! Γιατί δεν το επιστράτευσες στην συνάντηση σας; Μπορώ να καταλάβω την ντροπή που αισθάνθηκες, αλλά δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου με αυτήν τη συμπεριφορά. Κάπως έτσι απο-κοβόμαστε και στο τέλος αρχίζει η κοινωνική φοβία. Πήγες να ψωνίσεις κάτι από τη γειτονιά σου, δεν πήγες σε κάποια κοινωνική εκδήλωση για να ντραπείς εξάλλου και το τι περνά ο καθένας το ξέρει ο ίδιος, άρα κι εκείνος που συνάντησες θα το καταλάβαινε αν ήταν σωστός άνθρωπος... Κατά τα άλλα αν τον απέφυγες επειδή δεν σου εμπνέει κάτι καλοπροαίρετο, πάω πάσο, απλά θα ήταν καλύτερο να περιοριστείς σε έναν χαιρετισμό την άλλη φορά.. Ρέα, ξέρω πως νιώθεις, απλά να μην νιώθουμε ενοχές για αυτά που βιώνουμε. Κρίμα είναι, αν και ξέρω επίσης πόσο δύσκολο είναι και πως μπορεί να έκανα το ίδιο στη θεση σου. Δεν σε συμβουλεύω δηλαδή βάσει του τι κάνω, αλλά του τι θα ήθελα να κάνω. Από την άλλη, αυτό έκανες και δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι. Οκ δεν ήσουν τόσο δυνατή για να πέσεις μούρη με μούρη, ήσουν τόσο δυνατή όμως, ώστε να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    3
    Ρεα μου γεια σου..δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να νοιαζεσαι για την γνωμη ενος ανθρωπου που εφυγε απο τη ζωη σου..αυτος που πρεπει να ντρεπεται ειναι εκεινος, που αν σε καταλαβε επρεπε να σε χαιρετησει, να ρωτησει για τη ζωη σου...κατι..εφοσον σε ειδε κομπλαρισμενη, εκτος κ αν δεν ηθελε να σε φερει σε δυσκολη θεση..ομως εφοσον δε το εκανε για να νιωσεις πιο ανετα,δε χρειαζοταν να κρυβεσαι για την τωρινη εκδοχη σου..να νιωθεις ομορφη,εισαι ομορφη.. και να σαγαπας..ο καθε ανθρωπος περναει τα δικα του..στην τελικη μεσα σου ξερει κ αυτος κ εσυ τι εισαι..δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να κοιταμε το περιτυλιγμα με εναν ανθρωπο που προφανως σε ενδιεφερε καποτε..ο,τι εγινε εγινε..καλη συνεχεια κ το αναστημα υψωμενο!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Στην πραγματικότητα όμως, συνεχίζεις και έχεις χιούμορ!! Αυτό είναι ιδιαίτερα καλό!! Γιατί δεν το επιστράτευσες στην συνάντηση σας; Μπορώ να καταλάβω την ντροπή που αισθάνθηκες, αλλά δεν κάνεις καλό στον εαυτό σου με αυτήν τη συμπεριφορά. Κάπως έτσι απο-κοβόμαστε και στο τέλος αρχίζει η κοινωνική φοβία. Πήγες να ψωνίσεις κάτι από τη γειτονιά σου, δεν πήγες σε κάποια κοινωνική εκδήλωση για να ντραπείς εξάλλου και το τι περνά ο καθένας το ξέρει ο ίδιος, άρα κι εκείνος που συνάντησες θα το καταλάβαινε αν ήταν σωστός άνθρωπος... Κατά τα άλλα αν τον απέφυγες επειδή δεν σου εμπνέει κάτι καλοπροαίρετο, πάω πάσο, απλά θα ήταν καλύτερο να περιοριστείς σε έναν χαιρετισμό την άλλη φορά.. Ρέα, ξέρω πως νιώθεις, απλά να μην νιώθουμε ενοχές για αυτά που βιώνουμε. Κρίμα είναι, αν και ξέρω επίσης πόσο δύσκολο είναι και πως μπορεί να έκανα το ίδιο στη θεση σου. Δεν σε συμβουλεύω δηλαδή βάσει του τι κάνω, αλλά του τι θα ήθελα να κάνω. Από την άλλη, αυτό έκανες και δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι. Οκ δεν ήσουν τόσο δυνατή για να πέσεις μούρη με μούρη, ήσουν τόσο δυνατή όμως, ώστε να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου.
    το χειροτερο απο όλα...αυτο που με εχει ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ κυριολεκτικα είναι οτι δεν το σκεφτηκα καν...ΠΑΝΙΚΟΒΛΉΘΗΚΑ... ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ να φερομαι ετσι και δεν μπορουσα να με σταματησω..δεν μπορουσα να σκεφτω... θυμηθηκα αυτα που μου ελεγες για την αρνηση ...τελικα ειχες δικιο...πισω απο τον θυμο μου απλα κρυβεται η δηλεια μου..και ο φοβος μου...για να μην με λυπηθουν..είναι λες και συναντησα την πραγματικοτητα... θεε μου πως εφτασα ως εδω??..εχω αναγουλες και τα ματια μου τρεχουν ασταματητα..θελω να κανω εμετο.. οπωσδηποτε!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω rea , δεν θα ενοχλιομουν καθολου , η ζωη εχει γυρισματα , και πολλες φορες ιδαιτερως δυσαρεστα . Θα το ξεπερναγα επι τοπου , και θα επιφυλλασομουν για ενα μελλοντικο ισχυρο comeback , ωστε να καταπληξω τους παντες .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by alexx2112 View Post
    Ρεα μου γεια σου..δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να νοιαζεσαι για την γνωμη ενος ανθρωπου που εφυγε απο τη ζωη σου..αυτος που πρεπει να ντρεπεται ειναι εκεινος, που αν σε καταλαβε επρεπε να σε χαιρετησει, να ρωτησει για τη ζωη σου...κατι..εφοσον σε ειδε κομπλαρισμενη, εκτος κ αν δεν ηθελε να σε φερει σε δυσκολη θεση..ομως εφοσον δε το εκανε για να νιωσεις πιο ανετα,δε χρειαζοταν να κρυβεσαι για την τωρινη εκδοχη σου..να νιωθεις ομορφη,εισαι ομορφη.. και να σαγαπας..ο καθε ανθρωπος περναει τα δικα του..στην τελικη μεσα σου ξερει κ αυτος κ εσυ τι εισαι..δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να κοιταμε το περιτυλιγμα με εναν ανθρωπο που προφανως σε ενδιεφερε καποτε..ο,τι εγινε εγινε..καλη συνεχεια κ το αναστημα υψωμενο!!
    δεν εχει να κανει με αυτον ολο αυτο που ενιωσα... εχει να κανει με την αυτοεκτιμηση μου,και δεν εννοω την ομορφια...κατι πιο βαθυ, την πραγματικη εκτιμηση για τον εαυτο μου που η καταθλιψη την εχει εξοντωσει και εγω ετσι οπως ειμαι απομονωμενη δεν ειχα ιδεα...ΙΔΕΑ!!!.. δεν εχω ξανατρεξει να κρυφτω ποτε στην ζωη μου...και τελικα αυτο κανω τα τελευταια 5 χρονια!!!..τοση αρνηση... ????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ξέρω πως είναι δύσκολο, απλά προσπάθησε να δεις την καλή πλευρά πίσω από αυτό. Δες ας πούμε το γεγονός πως κατάλαβες σήμερα κάτι άλλο για εσένα, πως αυτό θα χρησιμοποιηθεί ως οδηγός για το μέλλον. Αυτό είναι μια επιτυχία για παράδειγμα. Ξέρω πως είναι δύσκολο. Αν έχεις κάποιον κοντά σου που να σε καταλαβαίνει, περιέγραψε του το περιστατικό και συζήτησε το. Έχω παρατηρήσει πως ανακουφίζει και διώχνει τα σωματικά συμπτώματα αυτό.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω rea , δεν θα ενοχλιομουν καθολου , η ζωη εχει γυρισματα , και πολλες φορες ιδαιτερως δυσαρεστα . Θα το ξεπερναγα επι τοπου , και θα επιφυλλασομουν για ενα μελλοντικο ισχυρο comeback , ωστε να καταπληξω τους παντες .
    χαχαχα...καλε μου φιλε μακ... με εκανες και γελασα ...με φανταστηκα να κανω καμπακ στο μινι μαρκετ σαν την γυναικα του ροτζερ ραμπιτ ... φφφφφ συνηλθα!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Ρέα όταν πας στον ειδικό, ανάφερε του το περιστατικό που σου συνέβη χαρτί και καλαμάρι γιατί ειναι αρκετά σημαντικό.
    Όλες τις λεπτομέρειες. Θα βγάλει συμπεράσματα που θα σας βοηθήσουν και τους δύο.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Ξέρω πως είναι δύσκολο, απλά προσπάθησε να δεις την καλή πλευρά πίσω από αυτό. Δες ας πούμε το γεγονός πως κατάλαβες σήμερα κάτι άλλο για εσένα, πως αυτό θα χρησιμοποιηθεί ως οδηγός για το μέλλον. Αυτό είναι μια επιτυχία για παράδειγμα. Ξέρω πως είναι δύσκολο. Αν έχεις κάποιον κοντά σου που να σε καταλαβαίνει, περιέγραψε του το περιστατικό και συζήτησε το. Έχω παρατηρήσει πως ανακουφίζει και διώχνει τα σωματικά συμπτώματα αυτό.
    δεν εχω κανεναν κοντα μου, μονο εσας και με βοηθησατε πολυ...σας ευχαριστω..ναι εχεις δικιο τελικα...αυτη η σουρεαλ πραγματικοτητα μου χρειαζοταν! ειχα εντελως αλλη εικονα για μενα αλλα στο βαθος.... ηταν οτι χειροτερο εχω κανει ποτε στον εαυτο μου... βιαζομαι να γινω καλα και με παραμυθιαζω. ξεσπασα!! τι μερα και αυτη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Το λές και μόνη σου οτι ήρθες σε επαφή με την πραγματικότητα σήμερα μέσω εκείνης της συνάντησης.
    Βασικά τον εαυτό σου συνάντησες. Η απομόνωση και το κλείσιμο στο σπίτι μόνοι με τις σκέψεις μας δεν ειναι οτι δεν βγάζει πουθενά.
    Ειναι οτι κανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Ρέα όταν πας στον ειδικό, ανάφερε του το περιστατικό που σου συνέβη χαρτί και καλαμάρι γιατί ειναι αρκετά σημαντικό.
    Όλες τις λεπτομέρειες. Θα βγάλει συμπεράσματα που θα σας βοηθήσουν και τους δύο.
    ...σιγουρα !!!... ελεισα σε ψυχιατρο ... αλλα δεν εχω ιδεα πως δουλευουν αυτοι με τον ασθενη τους.. μιλανε για αυτα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ...σιγουρα !!!... ελεισα σε ψυχιατρο ... αλλα δεν εχω ιδεα πως δουλευουν αυτοι με τον ασθενη τους.. μιλανε για αυτα?
    Δεν ξέρω τι κάνουν γενικά Ρέα μου. Δεν τους έχω γνωρίσει όλους άρα δεν μπορώ να πώ με ασφάλεια κάτι γενικευμένο.
    Στην δική μου περίπτωση, κατι τέτοια περιστατικά τα βάζαμε κάτω και αφιερώναμε όλο το 40λεπτο με λεπτομέρειες. Σαν συμπέρασμα
    μου έβαζε και μια άσκηση για το σπίτι που το είδος της είχε άμεση σχέση με το περιστατικό. και την επόμενη εβδομάδα επιβεβαιώνονταν συμπεράσματα ή οχι.
    Στα λέω πολύ χοντροκομένα. Πρόσεξε όμως! εμενα ηταν ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτρια γνωσ./συμπερ και είχε και σπουδες σε ψυχαναλυση.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Δεν ξέρω τι κάνουν γενικά Ρέα μου. Δεν τους έχω γνωρίσει όλους άρα δεν μπορώ να πώ με ασφάλεια κάτι γενικευμένο.
    Στην δική μου περίπτωση, κατι τέτοια περιστατικά τα βάζαμε κάτω και αφιερώναμε όλο το 40λεπτο με λεπτομέρειες. Σαν συμπέρασμα
    μου έβαζε και μια άσκηση για το σπίτι που το είδος της είχε άμεση σχέση με το περιστατικό. και την επόμενη εβδομάδα επιβεβαιώνονταν συμπεράσματα ή οχι.
    Στα λέω πολύ χοντροκομένα. Πρόσεξε όμως! εμενα ηταν ψυχιατρος-ψυχοθεραπευτρια γνωσ./συμπερ και είχε και σπουδες σε ψυχαναλυση.
    ναι...για να δουμε τι θα κανει ο δικος μου...ειμαι πολυ περιεργη... θα σου πω οταν τον δω..

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ντροπή στη διαχείριση
    By Εμμανουέλα1 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 31
    Last Post: 17-10-2012, 20:43
  2. Νιώθω ντροπή
    By Swan in forum Κακοποίηση
    Replies: 46
    Last Post: 08-10-2012, 10:23
  3. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ!!!
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 08-04-2011, 20:21
  4. Τύψη και ντροπή
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 09-01-2011, 12:57
  5. φαρμακο για την ντροπη ?
    By Helena in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-07-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •