Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @κονσταντλυ πως εισαι? πηρες δευτερη γνωμη?

  2. #17
    γεια σου και σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Απο οσο τον βλεπω σιγα σιγα παει λιγο καλυτερα. Με αντικαταθλιπτικο και σταθεροποιητη βεβαια αναφερει πως κοιμαται λιγοτερο... αλλα ειναι η πρωτη φορα μετα απο χρονια(ηταν χωρις διαγνωση) που μου μιλαει για συναισθημα. Στεκομαι ορθια και ελπιζω να νιωθει καλυτερα. Τον νιωθω οταν εμφανιζεται η καταθλιψη. Οταν εμφανιζεται η εμμονη νιωθω ανικανη να τον βοηθησω.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μπορειτε να ρωτησετε ψυχολογο για να μαθει τεχνικες πως να το αντιμετωπιζει

  4. #19
    δεν ξερει την διαγνωση του, με τα χαπια αρνηση μεγαλη, κανει ψυχοθεραπεια, κ ο ψυχιατρος ειπε θελει τουλαχ 5 χρονια κουβεντα. Εγω ειμαι συνειδητοποιημενη οτι αυτο που θελει περισσοτερο απ ολο ειναι αγαπη κατανοηση. Στη τελικη μαζεψε πολλα................:(

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αυτα ειναι κλεψια... με δυο τρεις συνεδρειες σε συστημικο ψυχολογο θα δει διαφορα.. τεστεντ

  6. #21
    Δεν υπαρχει μεγαλη ποικιλια γιατρων στη περιοχη και οι δικοι μου εχουν πανικοβληθει οποτε ...

    πληρωνουν...

  7. #22
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εαν έχει κάποιος γνώσεις, συμβουλες, εμπειρια πανω σε αυτη την διαταραχη, θα μπορουσε να μου γραψει λιγα λογια ? ή πολλα :rolleyes:

    Ενα πολυ κοντινο μου προσωπο μετα απο αρχικη διαγνωση 3 μηνων ψυχωσης μη οργανωμενης τωρα εχει αυτην της σχιζοσυναισθηματικης.

    Θελω να στηριξω οσο μπορω στην αβασταχτη φορτιση που βιωνει καθημερινα.

    Σας ευχαριστω πολυ.
    Πάσχω απο σχιζοσυναισθηματική διαταραχή μικτού τύπου(διπολικου τυπου + καταθλιπτικού τύπου). Με την κατάλληλη φαρμακοθεραπεία και την στήριξη των συγγενών έχω

    καταφέρει να μην υποτροπιάσω για σχεδόν 6 χρόνια και μπορώ να ανταπεξέλθω στις καθημερινές δυσκολίες και δραστηριότητες χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Ο φίλος σου μπορεί να ανησυχεί για το τι θα σκέφτονται οι άλλοι για εκείνον. Σε πολλές περιπτώσεις, ένας τρίτος όμως δεν μπορεί να καταλάβει αν παρουσιάζει συμπτώματα

    κάποιου προβλήματος. Μερικές φορές μόνο και ο φόβος ότι κάποιος μπορεί να καταλάβει την ψυχική ασθένεια του είναι αρκετός για να προκαλέσει ανησυχία. Τέτοια ανησυχία

    έχω και εγώ συχνά όμως με λίγη γυμναστική(ελαφρύ βάδην) και κουβέντα με φίλους, ηρεμώ και συνεχίζω την ημέρα μου.

    Επίσης να ξέρεις ότι ο φίλος σου θα υποφέρει, όπως όλοι εμείς που παίρνουμε φάρμακα, από πολλές παρενέργειες όπως στυτική δυσλειτουργία, αύξηση βάρους, τρόμος σε όλο

    το σώμα, υπνηλία κλπ οπότε θα πρέπει να είσαι πολύ συμπονετική και να δείχνεις κατανόηση. Η σωστή διατροφή και η ήπια γυμναστική βοηθάει στην διατήρηση του βάρους.
    Η ψυχοθεραπεία βοηθάει παράλληλα με την φαρμακοθεραπεία. Τα φάρμακα όμως θα πρέπει να τα παίρνει ευλαβικά και να τον εμψυχώνεις για αυτό. Το αλκοόλ και τα τσιγάρα

    είναι καλό να αποφεύγονται. Ναρκωτικά και χασίς είναι απαγορευτικά. Και με την πρώτη τζούρα ο φίλος σου μπορεί να πυροδοτήσει ψυχωσικό επεισόδιο επειδή έχει

    προδιάθεση(cannabis-induced psychosis).

    Πρέπει να υπάρχει άριστη σχέση μεταξύ οικογένειας και θεράποντος ιατρού για να μάθουν οι οικείοι πως να αντιμετωπίζουν τον πάσχοντα.
    Γενικά, είναι μία πολύ δύσκολη ασθένεια που όμως αντιμετωπίζεται ικανοποιητικά με την κατάλληλη φαρμακοθεραπεία, την κατάλληλη αντιμετώπιση απο οικογένεια και φίλους

    και την κοινωνική αποδοχή.

  8. #23
    Quote Originally Posted by NeurobiologicallyImpaired View Post
    Πάσχω απο σχιζοσυναισθηματική διαταραχή μικτού τύπου(διπολικου τυπου + καταθλιπτικού τύπου).

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, η οποια ειναι εξειδικευμενη και ελπιδοφορα. Καθοτι υπαρχουν παραγοντες οπως προ ανεφερες, σωστη ληψη φαρμακων,ελλειψη ουσιων,αποδοχη απο το περιβαλλον ... αλλά ολα αυτα στη προκειμενη περιπτωση εχουν ελλειπτικο χαρακτηρα ελπιζω και εγω πως μεχρι να κλεισει εστω 12 μηνες θεραπειας ο λ α θελουν μεγαλη προσοχη.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου, η οποια ειναι εξειδικευμενη και ελπιδοφορα. Καθοτι υπαρχουν παραγοντες οπως προ ανεφερες, σωστη ληψη φαρμακων,ελλειψη ουσιων,αποδοχη απο το περιβαλλον ... αλλά ολα αυτα στη προκειμενη περιπτωση εχουν ελλειπτικο χαρακτηρα ελπιζω και εγω πως μεχρι να κλεισει εστω 12 μηνες θεραπειας ο λ α θελουν μεγαλη προσοχη.
    Τι περνατε οσοι εχετε σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σισι τι εγινε τελικα μιας και επανηλθε το θρεντ?

  11. #26
    Η σχιζο - συναισθηματικη ως πρωτη διαγνωση μετα απο διακοπη αγωγης (κρυφα ) εγινε επεισοδιο. θυμος, λογος σε συγχυση μπερδεμενα ολα ακραιο αισθημα λεκτικα. Τελικα οσα διαβασα σε λεξεις δεν αρκουν μπροστα σε ενα επεισοδιο. Ας μη τα πολυ λογω ... εχει ανοσογνωσια, με τα χιλλια ζορια επισκεψη ψυχιατρου και αγωγη και φυσικα τεραστια δυσκολια σε ολα. Ολος ο κοσμος ειναι εναντιον του, η διαθεση αλλαζει αστραπιαια, δεν ξερω πολλες φορες αν ουρλιαζει απο αγανακτηση ( νιωθει κατι ? ) ή θελει να συνεχιζεται αυτη η συστηματικη κατασταση ( αναρωτιεμαι απο πότε ξεκινησε η σχιζοφρενεια και γιατι δε δωθηκε βαρυτητα στα σημαδια). Τελικα η ψυχοθεραπεια ηταν αχρειαστη στη φαση που περνουσε. Ειμαι κομματια γιατι δεν βρισκω εναν τροπο να αλλαξει κατι. Καταλαβαινω οτι η επικοινωνια ειναι δυσκολη, η προσαρμογη σε αλλαγες, η αγωγη και οι παρενεργειες αλλά με την επιθετικοτητα φρικαρω. Λυπαμαι για καθε ανθρωπο που βασανιζεται τοσο πολυ και δεν βρισκει τροπο να πει τελικα "τι φταιει" ! Τα εχω παρει ασχημα με ολους και ολα. Αντεχει να ακουσει οτι εχει ψυχωση ? εχει νοημα ? σε ακραιες καταστασεις που κινδυνευει σωματικη ασφαλεια λενε κανε εισαγγελικη. Εχω χασει τη μπαλα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    28
    Απο ο,οτι διαβαζω στα παρακατω μπορει ο ανθρωπος να εχει απλως διπολικη διαταραχη, το λεω οχι επειδη ειμαι γιατρος αλλα επειδη κι εγω στο παρελθον διαγνωστηκα με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη που με τα αντιψυχωσικα τελικα εξελιχθηκε σε διπολικη η κατι τετοι τελος παντων.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Shinji View Post
    Απο ο,οτι διαβαζω στα παρακατω μπορει ο ανθρωπος να εχει απλως διπολικη διαταραχη, το λεω οχι επειδη ειμαι γιατρος αλλα επειδη κι εγω στο παρελθον διαγνωστηκα με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη που με τα αντιψυχωσικα τελικα εξελιχθηκε σε διπολικη η κατι τετοι τελος παντων.
    μπορει δλδ τα αντιψυχωσικα να σου αλλαξουν την διαταραχη?? δεν το γνωριζα αυτο και μου φαινεται πολυ επικινδυνο..

  14. #29
    Μπορω απλα να αναφέρω πως με σωστή και συνεχόμενη αγωγη αντικαταθλιπτικου, αντιψυχωτικου, αγχολυτικου εχει εξαφανιστεί ο παραλήρηματικος ιδεασμος, τα ξεσπασματα θυμου βιαιότητος, οι εφιαλτες. Αυτο που εχω διακρίνει ειναι μια πιο αργη αντίδραση και συμπεριφορά σε ολα. Μια άμβλυνση σε επιπεδο πρωτοβουλιών και δρασης. Περασαν πεντε χρονια απο το πρώτο επεισοδιο. Η σωστή αγωγή βοήθησε να μην χασει εργασία. Με μεγαλη στήριξη, βοήθεια και ενδιαφέρον μεχρι στιγμής μπορει να διαχειριστεί γεγονότα που φέρνουν στρες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Συναισθηματική διαταραχή
    By cheapcheap in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2015, 23:41
  2. τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-2011, 19:28
  3. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 23:58
  4. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 01:31
  5. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-06-2006, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •