Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.

    Εαν έχει κάποιος γνώσεις, συμβουλες, εμπειρια πανω σε αυτη την διαταραχη, θα μπορουσε να μου γραψει λιγα λογια ? ή πολλα :rolleyes:

    Ενα πολυ κοντινο μου προσωπο μετα απο αρχικη διαγνωση 3 μηνων ψυχωσης μη οργανωμενης τωρα εχει αυτην της σχιζοσυναισθηματικης.

    Θελω να στηριξω οσο μπορω στην αβασταχτη φορτιση που βιωνει καθημερινα.

    Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Δεν γνωρίζω κάτι, απλά ήθελα να σου στείλω τη θετική μου ενέργεια για υπομονή και κουράγιο. Περαστικά εύχομαι και όλα να πάνε δεξιά. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @κονστανλυ εγω εχω διαγνωστει με σχιζοσυναισθηματικη (ως επισημη διαγνωση γιατι πολλες φορες με λενε απλα σχιζοφρενεια) ειναι δυσκολο.. εγω παλευω τοσα χρονια..
    ΄λογικα εκτος απο αντιψυχωσικο θα του δωσουν και σταθεροποιητη

  4. #4
    Υπαρχουν 2 κυριες σχιζοσυναισθηματικες διαταραχες (διπολικου τυπου και καταθλιπτικου τυπου).Η σχιζοσυσυναισθηματικη διαταραχη καταθλιπτικου τυπου περιλαμβανει τοσο συμτωματα σχιζοφρενειας οπως επισης συμπτωματα και καταθλιψης ειναι δηλαδη μια μιξη σχιζοφρενειας και καταθλιψης.

  5. #5
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Θελω παρα πολυ να βοηθησω, δεν ξερω πως ακριβως, παρατηρησα οτι με το αντικαταθλιπτικο παρουσιαζει μεγαλυτερη ευερεθιστοτητα. Ενω με το αντιψυχωσικο ηταν μεγαλυτερη η ηρεμια με αντιδρασεις περισσοτερο ανημποριας αλλα οχι επιθετικοτητας οπως τωρα. Θεωρω οτι οι πολυ δημιουργικοι ανθρωποι χωρις ανταποκριση και εκπολωση προς την σωστη κατευθυνση παιρνουν τετοιου τυπου διαγνωση. Καθοτι ειναι ολα καινουργια ακομα και η αγωγη με το αντικαταθλιπτικο που λαμβανει, ειμαι υπ ατμον.
    Ζητω συγνωμη αν καποια απο τα γραφομενα μου στεναχωρουν καποιον ή αδικουν. Δεν εχω καποιον να με ενημερωσει. Καθοτι και εγω αντιμετωπιζω καταθλιψη και αγχος παθολογικο αλλα σε πιο σταθερο κλιμα πλεον για αυτο και ανοιξα εδω το θεμα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

  6. #6
    Αντιλαμβανομαι ποτε νιωθει δυσφορια υπερ ενταση σωματοποιημενες ενοχλησεις. Αντιλαμβανομαι και ποτε εμφανιζεται η Εμμονη σκεψη. Νιωθω οτι ειναι σαν Κυκλικη πορεια. Εσωτερικη σκεψη - εξωτερικη σκεψη ξεσπασμα- Υφεση και μετα ΑΛΛΑΓΗ, ενα "αλλο" προσωπο απευθυνεται σαν να μην προηγηθηκαν οι κατηγοριες κτλ. Απλα τρεμω στην ιδεα μην δεν εχει σωστη θεραπεια και αποκοπει πληρως :(:(:(

  7. #7
    Θα ήθελα να προσθέσω - Εαν καποιος-α εχει ζήσει μαζι με άνθρωπο που ταλάνιζε αυτη η διαταραχη είναι ευπρόσδεκτη η προσωπικη του-της αισθηση και εμπειρία. Ανοιξα το θεμα μονο και μονο για να γινω καλυτερη για τον ανθρωπο που το βιωνει. Υπάρχουν απειρες σελιδες στο διαδικτυο Ελληνικες και ξενες με ορισμους. Αλλά το μονο που με καιει ειναι σε πιθανη κριση να ανακουφισω απο τον πονο τον πασχοντα. Εαν καποιος μου πει πως πρεπει να απευθυνθω στους γιατρους του να απαντησω πως ειναι τρομερα γενικευμενες οι απαντησεις τους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΑΠΛΑ ΛΕΓΕ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ
    ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ
    ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Σε ευχαριστώ elis. Κατανοω οτι το φορουμ δεν γινεται να "λυσει" θεματα, προς Θεου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ
    ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ
    ΝΑ ΣΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΗΞΕΡΟ
    ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ
    ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Πήγα σε έναν ψυχίατρο καινούριο του δημόσιου και μου έκανε την ίδια διάγνωση. Μου έδωσε έναν και καλά σταθεροποιητη. Δεν το πήρα το φάρμακο ούτε μ αρεσε που με διέγνωσε τόσο γρήγορα με κάτι τόσο hardcore. Πάρτε και μια δεύτερη άποψη. Όλοι όσοι έχουμε ψυχιατρικά πάντως θέλουμε αγάπη κατανόηση και όχι πολλά περιττά λόγια.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Constantly curious, νομίζω ότι ένα βασικό πράγμα πάντως είναι να ακους ό,τι έχει να σου πει ο άλλος, σε μια δύσκολη φάση αν περνάει. Μοιράζεται ο πόνος. Εσύ μπορεί να μην καταλαβαίνεις τι συμβαίνει στο μυαλό του, ψυχισμό του, αλλά το ότι είσαι δίπλα και συμμερίζεσαι ότι περνάει βάσανο μεγάλο είναι σημαντικό για εκείνον. ΑΓΑΠΗ, ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΗΡΕΜΙΑ (δική σου και του περιβάλλοντος στο οποίο ζείτε) αν υπάρχουν, μην ανησυχείς περαιτέρω, θα μπορέσεις να σταθείς κοντά του και να συμπαρασταθείς πιστεύω. Και συμφωνώ με τον elis μπορείς να τα περιγράψεις αυτά που παρατηρείς στο γιατρό/γιατρούς του, δεν χάνεις τίποτα, ίσως μια συμβουλή τους σε βοηθήσει.

  13. #13
    Σε ευχαριστω πολυ Breath !!! Με εμψυχωσες !!! Το ειχα αναγκη μιας και ειναι τρομερα λεπτες οι ισορροπιες. Cicada, πιστευω και εγω στις δευτερες διαγνωσεις αλλα εν προκειμενω του εχω εμπιστοσυνη του συγκεκριμενου ντοκτορ. Παρολαυτα ειμαι και αγρυπνος φρουρος γιατι νοιαζομαι και αγαπω. Σας ευχαριστω θερμά ολους εσας που κανετε λιγο χωρο μεσα στα δικα σας βασανα για να με βοηθησετε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Μακάρι και ο σύντροφός μου να νοιαζοταν τόσο για μένα. ... Είσαι εξαιρετικός άνθρωπος. .. Πάντως να ξέρεις ότι όλα περνάνε και ρυθμίζονται . Υπομονή!!!!!!

  15. #15
    Cicada σου ευχομαι οτι το καλυτερο !!! Στα 50 post εχεις την δυνατοτητα να στελνεις προσωπικα μηνυματα. Αν με χρειαστεις και θελησεις να μου στειλεις. Καλη μας θεραπεια :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συναισθηματική διαταραχή
    By cheapcheap in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2015, 23:41
  2. τι ειναι η συναισθηματικη διαταραχη;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 14-05-2011, 19:28
  3. ΛΙΘΙΟ ΚΑΙ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΥΠΟΥ ΙΙ
    By firefly in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 22-01-2011, 23:58
  4. συναισθηματικη διαταραχη
    By melene in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 04-07-2009, 01:31
  5. διπολική συναισθηματική διαταραχή
    By so_logoth in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-06-2006, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •