Πρόβλημα με άτομο της οικογένειας. Βοήθεια!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1

    Πρόβλημα με άτομο της οικογένειας. Βοήθεια!!!

    Καλησπέρα. Είχα απευθυνθεί και παλιότερα στο forum για το ίδιο θέμα.

    Η οικογένειά μου κι εγώ αντιληφθήκαμε το τελευταίο διάστημα πως κάτι δεν πάει καλά με την αδερφή μου. Πάντα ήταν δύστροπος χαρακτήρας αλλά το τελευταίο διάστημα έχει παραγίνει το κακό. Τα βάζει με όλους και το χειρότερο είναι πως πιστεύει ότι ο κόσμος μας συκοφαντεί και θέλει να μας κάνει κακό κατά τη γνώμη της. Έχει φτάσει σε σημείο να παρακολουθεί τους γείτονες και να μας προειδοποιεί συνεχώς να προσέχουμε γιατί ο κόσμος μας συκοφαντεί. Υπάρχουν μέρες που είναι στα καλά της και άλλες που λέει αυτά τα παλαβά. Οι γονείς μου είναι ράκος. Είχαμε πει να πάμε σε ψυχίατρο για μια συμβουλευτική συνεδρία μήπως και μας πει δυο συμβουλές για να βοηθήσουμε την αδερφή μου. Να σημειώσω εδώ πως δεν θέλει να ακούσει για γιατρό.

    Οι γονείς μου, λυπάμαι που το λέω, πίστευαν πως με την υπερβολική τους αγάπη θα ξεπεράσουν το πρόβλημα της αδερφής μου. Πίστευαν ότι απλώς έχει υπερβολικό άγχος. Όσο όμως περνούσε ο καιρός, καταλάβαιναν πως το πρόβλημα εντείνεται και τη λύση θα τη δώσει μόνο κάποιος ψυχίατρος. Πλέον αναζητούμε κάποιον καλό ψυχίατρο. Μένουμε επαρχία. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό ειδικό σε Τρίκαλα ή Λάρισα.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    9
    καλησπέρα από θεσ/νικη..προσπαθήστε στις καλές της ημέρες να την πείσετε να εξεταστεί από το τοπικό δημόσιο νοσοκομείο, πιστέψτε με οι γιατροί μας είναι οι καλύτεροι..εάν η κοπέλα δε δέχεται να εξεταστεί από ιατρό και η συμπεριφορά της γίνεται ολοένα πιο βίαιη, δυστυχώς θα πρέπει να ακολουθήσετε την διαδικασία της ακούσιας νοσηλείας της στο τοπικό σας ψυχιατρικό κατάστημα (θα σας συμβουλεύσει κατάλληλα το τοπικό σας αστυνομικό τμήμα)..μέσα από τη διαδικασία αυτή θα γίνει η διάγνωση, θα δοθεί φαρμακευτική αγωγή και σίγουρα θα βρείτε έναν καλό γιατρό να την παρακολουθεί..αγνοήστε το ''τί θα πει ο κόσμος'', πρόκειται για ασθενή και η αναγκαστική νοσηλεία του είναι η καλύτερη λύση, εφόσον αντιδρά σε απλή ιατρική επίσκεψη..δυστυχώς η προκατάληψη στο θέμα αυτό ακόμα και από τους ίδιους τους συγγενείς είναι συχνότατη και έχει ολέθρια αποτελέσματα για τον ασθενή..καλή δύναμη από έναν αδερφό ψυχωτικού ασθενούς..
    Last edited by sampaul; 04-09-2015 at 22:03.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω ειμαι κατα της ακουσιας αναγκαστικης νοσηλειας τυπου γκεσταπο κλπ.

    τι πραγματα ειναι αυτα ;

    εδω απλως εχει κατι ιδεες και θα τη δεσουνε κιολας ; οταν τα νοσοκομεια ειναι κολαστηρια κατα τα λογια των ιδιων των ψυχιατρων ;

    δε βλεπεις τι εγινε στο Δαφνι που πεθαναν τρεις και ακομα χαροπαλευουν αλλοι τοσοι ;

    Ηταν που ηταν κολαστηρια τωρα σιγουρα εχουν γινει ακομα τρισχειροτερα.

    Οι νοσοκομες εκει μεσα σε μεταχειριζονται σα ζωο και σε χτυπανε ακομα συμφωνα με αλλους που εχουν νοσηλευτει.

    Καταρχην δεν αποκλειεται οντως να τη συκοφαντουν και απλως να ειναι ευαισθητη στο θεμα αυτο.

    Εδω περα ολοι λενε οτι στην Ελλαδα ο ενας κοιταζει να σκαψει το λακο του αλλου.

    Τι σου φαινεται λοιπον περιεργο αμα νομιζει οτι την συκοφαντουν ;

    Ισως κατι να "επιασε" υποσυνειδητα και τωρα να το επεξεργαζεται.

    Ας αρχισει καλυτερα με εναν ψυχολογο και ειδικο σε θεματα ψυχικης υγειας και ας αρχισει με τα ελαφρα και να κοιταξει να ελεγξει το αγχος της μονη της.

    Τα φαρμακα ειναι βιαη καταστολη και απλως θα μετατρεψουν την προσωπικοτητα της σε αυτο που θελει το καθε φαρμακο και εχουν τοσες παρενεργειες και θα γινει ενα φυλακισμενο φυτο.

    Quote Originally Posted by sampaul View Post
    καλησπέρα από θεσ/νικη..προσπαθήστε στις καλές της ημέρες να την πείσετε να εξεταστεί από το τοπικό δημόσιο νοσοκομείο, πιστέψτε με οι γιατροί μας είναι οι καλύτεροι..εάν η κοπέλα δε δέχεται να εξεταστεί από ιατρό και η συμπεριφορά της γίνεται ολοένα πιο βίαιη, δυστυχώς θα πρέπει να ακολουθήσετε την διαδικασία της ακούσιας νοσηλείας της στο τοπικό σας ψυχιατρικό κατάστημα (θα σας συμβουλεύσει κατάλληλα το τοπικό σας αστυνομικό τμήμα)..μέσα από τη διαδικασία αυτή θα γίνει η διάγνωση, θα δοθεί φαρμακευτική αγωγή και σίγουρα θα βρείτε έναν καλό γιατρό να την παρακολουθεί..αγνοήστε το ''τί θα πει ο κόσμος'', πρόκειται για ασθενή και η αναγκαστική νοσηλεία του είναι η καλύτερη λύση, εφόσον αντιδρά σε απλή ιατρική επίσκεψη..δυστυχώς η προκατάληψη στο θέμα αυτό ακόμα και από τους ίδιους τους συγγενείς είναι συχνότατη και έχει ολέθρια αποτελέσματα για τον ασθενή..καλή δύναμη από έναν αδερφό ψυχωτικού ασθενούς..
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    αυτο που θελει δεν ειναι οπωσδηποτε μονο αγαπη αλλα και ηρεμια.

    δεν εχει καταθλιψη καμια νευρωση θα εχει.

    προσπαθηστε να ελεγξτε τα ερεθισματα της, τι ακουει, τι διαβαζει κλπ.,τι την ανησυχει.

    να μη βλεπει τηλεοραση και στο ιντερνετ να μη βλεπει παλαβα sites.

    με τοσα που γινονται και προβαλλονται στην τηλεοραση ολοι αυτοι που ειναι ηρεμοι και λογικοι στην φυση τους τρελαινονται.

    να αρχισει να κανει συστηματικα περπατημα που ειναι το καλυτερο ηρεμιστικο.

    να ικανοποιει τις ορμες της φυσιολογικα.

    να πατε σε κανενα ειδικο ψυχολογο (υπαρχουν και πολλοι τσαρλατανοι που δε βοηθανε) και να προσπαθησει να την μαθει να ελεγχει το αγχος της μονη της.

    βοηθαει να κανει και καμια νηστεια και κανενα κλυσμα.

    Quote Originally Posted by Hope89 View Post
    Καλησπέρα. Είχα απευθυνθεί και παλιότερα στο forum για το ίδιο θέμα.

    Η οικογένειά μου κι εγώ αντιληφθήκαμε το τελευταίο διάστημα πως κάτι δεν πάει καλά με την αδερφή μου. Πάντα ήταν δύστροπος χαρακτήρας αλλά το τελευταίο διάστημα έχει παραγίνει το κακό. Τα βάζει με όλους και το χειρότερο είναι πως πιστεύει ότι ο κόσμος μας συκοφαντεί και θέλει να μας κάνει κακό κατά τη γνώμη της. Έχει φτάσει σε σημείο να παρακολουθεί τους γείτονες και να μας προειδοποιεί συνεχώς να προσέχουμε γιατί ο κόσμος μας συκοφαντεί. Υπάρχουν μέρες που είναι στα καλά της και άλλες που λέει αυτά τα παλαβά. Οι γονείς μου είναι ράκος. Είχαμε πει να πάμε σε ψυχίατρο για μια συμβουλευτική συνεδρία μήπως και μας πει δυο συμβουλές για να βοηθήσουμε την αδερφή μου. Να σημειώσω εδώ πως δεν θέλει να ακούσει για γιατρό.

    Οι γονείς μου, λυπάμαι που το λέω, πίστευαν πως με την υπερβολική τους αγάπη θα ξεπεράσουν το πρόβλημα της αδερφής μου. Πίστευαν ότι απλώς έχει υπερβολικό άγχος. Όσο όμως περνούσε ο καιρός, καταλάβαιναν πως το πρόβλημα εντείνεται και τη λύση θα τη δώσει μόνο κάποιος ψυχίατρος. Πλέον αναζητούμε κάποιον καλό ψυχίατρο. Μένουμε επαρχία. Θα το εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιον καλό ειδικό σε Τρίκαλα ή Λάρισα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    κι εγω διαφωνώ με την ακούσια νοσηλεία. Άλλωστε δεν είμαστε μέσα στο πρόβλημα για να γνωρίζουμε μήπως η θεματοθέτρια υπερβάλλει κιόλας. Δεν το λέω για να προσβάλλω, το λέω για να μην μπουν ιδέες στη θεματοθέτρια πως η νοσηλεία θα λύσει το πρόβλημα. Συμφωνώ με τον maus σε όλα, εκτός από τα φάρμακα. Αν βοηθηθεί με αυτά, θα ήταν κρίμα να μην τα παίρνει εφόσον τα χορηγήσει ψυχίατρος.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  6. #6
    Η αδερφή μου είναι κοντά στα 30. Έχει μόνιμη, σταθερή δουλειά και ποτέ δεν αντιμετώπισε οικονομικό πρόβλημα. Γενικότερα, θα μπορούσα να πω πως στην ζωή της τα έχει καταφέρει αρκετά καλά όσον αφορά στο θέμα σπουδές - εργασία - καριέρα. Το αναφέρω για να αποκλείσω αυτόν τον παράγοντα. Ωστόσο, πάντοτε ήταν δύστροπο χαρακτήρας, πολύ δύσκολος. Άμα δεν γινόταν το δικό της, μπορούσε να ανοίξει το στόμα της και να σε "στολίσει" με χίλιες-δυο κουβέντες και μετά σου μιλούσε σα να μη συνέβαινε τίποτα. Αυτός ήταν και ο λόγος που έχασε από κοντά της πολλά άτομα που τη στήριζαν. Ακόμη κι εγώ παλιότερα της είχα πει να μην με ξαναενοχλήσει γιατί είχα βαρεθεί να συμπεριφέρεται έτσι. Τώρα όμως που έχουμε παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα να λέει τελείως ασυνάρτητα πράγματα, του τύπου: Ξυπνάει πολύ πρωί και μας προειδοποιεί, πριν ακόμη πάμε στη δουλειά μας, ότι σε περίπτωση που μας ενοχλήσει κάποιος σήμερα να μην αντιδράσουμε γιατί έχει ως στόχο αυτός ο "άλλος" να μας βλάψει. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να τη ρωτήσω τί εννοεί αλλά είναι σα χαμένη στον κόσμο της. Απάντηση δεν παίρνω ποτέ, παρά μόνο λέει αυτά που θέλει να πει. Σαν κασέτα ένα πράγμα. Είναι κι άλλες φορές πάλι που δεν τα λέει αυτά. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει. Οι γονείς μου επισκέφτηκαν την προηγούμενη εβδομάδα ψυχολόγο. Δεν μπορώ να πω ότι μας βοήθησε και πολύ. Τους έχω πει επανειλημμένα ότι πρέπει να επισκεφτούμε ψυχίατρο... Αλλά είναι της άποψης ότι άμα πας εκεί, θα πάρεις σίγουρα φάρμακα και μετά ποιος ξέρει τι θα ακολουθήσει. Από τη μια η άρνηση της αδερφής μου κι απ' την άλλη τα taboo των γονιών μου. Και κάπως έτσι το πρόβλημα εντείνεται. Και δυστυχώς οι γονείς μου είναι εκείνοι που τα περνάνε όλα, γιατί εγώ φεύγω για δουλειά σε άλλη πόλη.
    Συγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα αλλά έχω ανάγκη κάπου να τα πω.

  7. #7
    Όσον αφορά στην ακούσια νοσηλεία, νομίζω πως δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι τέτοιο από τη στιγμή που δεν έχουμε επισκεφτεί ψυχίατρο, έχουμε μεν υπόνοιες ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά προτιμούμε να "κρύβουμε" το πρόβλημα κάτω απ' το χαλάκι πιστεύοντας ότι θα λυθεί από μόνο του. Ευτυχώς, έχουν καταλάβει τώρα τελευταία οι γονείς μου πως πρέπει να συμβουλευτούμε ειδικό.Τι να πω; Τα έχω χαμένα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    το τσιπακι του μυαλου κ τα μυστικα του
    Ενας οδηγος αυτο-βοηθειας για ατομα με ψυχωση


    https://docs.google.com/file/d/0BxLJ...it?hl=el&pli=1

    Ελπιζω να βρεις κατι εδω το ενδιαφερον :)

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτοι που σηκοφαντουν τους αλλους θα σκεφτονται συνεχεια οτι οι αλλοι θα του σηκοφαντισουν δε βρισκω αλλη εξηγιση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    γιατι δεν παει καταρχην να δοκιμασει αμα λειτουργει ενας γιατρος εναλλακτικης ιατρικης, φυσικοπαθητικος κλπ. ;

    μερικες φορες πχ ενα κλυσμα απλως βγαζει τελειως τα νευρα.

    δοκιμασε το αυτο αρχικα και αμα δε πιασει τοτε πηγαινε σε ψυχιατρο.

    και αμα πας προσπαθησε να παρει νεο φαρμακο και οχι κανενα παλιο με πολλες παρενεργειες.

    στα λεω αυτα για καλο της απο προσωπικη πειρα, γιατι ξερω οτι με τα φαρμακα θα εισαι παντα ενα φυλακισμενο φυτο.

    τωρα τελευταια ψαχνουν απο το υπουργειο Υγειας ΗΠΑ και ΕΕ και την κανναβιδιολη σαν αντιψυχωτικο που εχει πολυ λιγες παρενεργειες.

    επισης πηγαινε εδω http://schizophrenia.com/ και δες τι βιταμινες προτεινουν. ειναι το πιο γνωστο site για σχιζοφρενεια.

    η πιο ευκολη λυση ειναι να παρει ενα χαπακι αλλα οπως σου λεω θα ειναι παντα ενα φυλακισμενο φυτο μετα και για αυτο στα λεω να τα δοκιμασεις καταρχην.


    Quote Originally Posted by Hope89 View Post
    Η αδερφή μου είναι κοντά στα 30. Έχει μόνιμη, σταθερή δουλειά και ποτέ δεν αντιμετώπισε οικονομικό πρόβλημα. Γενικότερα, θα μπορούσα να πω πως στην ζωή της τα έχει καταφέρει αρκετά καλά όσον αφορά στο θέμα σπουδές - εργασία - καριέρα. Το αναφέρω για να αποκλείσω αυτόν τον παράγοντα. Ωστόσο, πάντοτε ήταν δύστροπο χαρακτήρας, πολύ δύσκολος. Άμα δεν γινόταν το δικό της, μπορούσε να ανοίξει το στόμα της και να σε "στολίσει" με χίλιες-δυο κουβέντες και μετά σου μιλούσε σα να μη συνέβαινε τίποτα. Αυτός ήταν και ο λόγος που έχασε από κοντά της πολλά άτομα που τη στήριζαν. Ακόμη κι εγώ παλιότερα της είχα πει να μην με ξαναενοχλήσει γιατί είχα βαρεθεί να συμπεριφέρεται έτσι. Τώρα όμως που έχουμε παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα να λέει τελείως ασυνάρτητα πράγματα, του τύπου: Ξυπνάει πολύ πρωί και μας προειδοποιεί, πριν ακόμη πάμε στη δουλειά μας, ότι σε περίπτωση που μας ενοχλήσει κάποιος σήμερα να μην αντιδράσουμε γιατί έχει ως στόχο αυτός ο "άλλος" να μας βλάψει. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να τη ρωτήσω τί εννοεί αλλά είναι σα χαμένη στον κόσμο της. Απάντηση δεν παίρνω ποτέ, παρά μόνο λέει αυτά που θέλει να πει. Σαν κασέτα ένα πράγμα. Είναι κι άλλες φορές πάλι που δεν τα λέει αυτά. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει. Οι γονείς μου επισκέφτηκαν την προηγούμενη εβδομάδα ψυχολόγο. Δεν μπορώ να πω ότι μας βοήθησε και πολύ. Τους έχω πει επανειλημμένα ότι πρέπει να επισκεφτούμε ψυχίατρο... Αλλά είναι της άποψης ότι άμα πας εκεί, θα πάρεις σίγουρα φάρμακα και μετά ποιος ξέρει τι θα ακολουθήσει. Από τη μια η άρνηση της αδερφής μου κι απ' την άλλη τα taboo των γονιών μου. Και κάπως έτσι το πρόβλημα εντείνεται. Και δυστυχώς οι γονείς μου είναι εκείνοι που τα περνάνε όλα, γιατί εγώ φεύγω για δουλειά σε άλλη πόλη.
    Συγνώμη για το μακροσκελές μου μήνυμα αλλά έχω ανάγκη κάπου να τα πω.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Εδω περα λεει οτι το απλο και φθηνο trebon (ακετυλοκυστεϊνη) βοηθαει τη σχιζοφρενεια :
    N-Acetyl cysteine (NAC) for Schizophrenia

    http://schizophrenia.com/?page_id=706

    και εδω περα η σαρκοσινη :

    http://schizophrenia.com/?p=740
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Αγαπητη Hope ευχομαι να γινει το βημα και να πατε σε ψυχιατρο. Τα χαπια δεν ειναι δεν ειναι ΑΙΤΙΑ ΚΑΚΟΥ. Οι ουσιες που τροφοδοτουν τον ανθρωπο εχουν τον λογο τους. Οι μυθοι οτι θα γινει ΖΟΜΠΙ-ΦΥΤΟ κτλ κατ'εμε ειναι μια ανοησια. Το αναφερω αυτο για τον εξης λογο. Εχεις πιεση για παραδειγμα, σου δινουν χαπια, αυτα επηρεαζουν μια αλλη λειτουργεια οποτε σου προσθετουν ακομα ενα. Οι αλλοι οταν το ακουνε δεν συγκλονιζονται. Πας σε ψυχιατρο σου δινει ενα χαπι για να σου φυγει η εμμονη οτι ολοι συνωμοτουν εναντιον σου, μετα φευγει αυτο και εμφανιζεται καταθλιψη ή μανια, αρα σου προσθετει ακομη ενα. Ποια η διαφορα λοιπον της αγωγης ? ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ και στην αντιληψη των "αλλων".

    Επανερχομαι, επειδη κατανοω πως ενδιαφερεσαι νοιαζεσαι αγαπας, θα πιεσεις να πατε ολοι μαζι σε εναν καλο ψυχιατρο, γνωριζω πολυ κοσμο που αναγκαστηκε να πανε περατζαδα ενω ο ασθενης ηταν ενας, μονο και μονο για να μην αντιδρασει βιαια.

    Δεν ειναι τρελη, δεν ειναι το μαυρο προβατο, δεν ειναι απλα μυστηρια. Ο εγκεφαλος της λειτουργει με αυτον τον τροπο και πιστευει ακραδαντα οτι καποιοι θελουν να σας βλαψουν. Αρα υποφερει. Ισως εσυ τελικα να εισαι ο καταλυτικος παραγοντας για να γινει η αρχη.

    Σου ευχομαι Καλη Δυναμη.

  13. #13
    agnostix Για ακομη μια φορα σε ευχαριστω. Απιστευτα βοηθητικο αυτο που ανερτησες -Το τσιπακι του μυαλου-:):)

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Hope89, προσπαθήστε να κάνετε τα αδύνατα δυνατά να μην έχει την εμπειρία μιας ακούσιας εισαγωγής/νοσηλείας σε ψυχιατρείο. Το ζόμπι-φυτό ισχύει για κάποιες δόσεις και φάρμακα, ψέματα να λέμε? Από την άλλη αν χορηγηθεί το σωστό φάρμακο (που τώρα είναι και καλύτερα τα φάρμακα με λιγότερες παρενέργειες), γίνει σωστή παρακολούθηση και είναι τυχερή να της ταιριάξει κιόλας, όλα θα πάνε καλά. Ή μακάρι και κάτι εναλλακτικό να της ταιριάξει, αν είναι δεκτική να κοιτάξει και τέτοιους τρόπους διαχείρισης των προβλημάτων της, να το δοκιμάσετε.

    Εσύ ως αδερφή της, αν είσαι και πιο κοντά της, προσπάθησε να της εξηγήσεις, πλησιάσεις με ήρεμο τρόπο, χωρίς κηρύγματα. Και αν ακούσεις πράγματα άσχημα, που σε πληγώσουν και σε στεναχωρούν, μη τους δώσεις σημασία καθόλου, γιατί αν έχει ταραγμένο ψυχικό κόσμο δεν τα εννοεί. Θυμήσου το αυτό για να προστατεύσεις και τον εαυτό σου όσο γίνεται από την συμπεριφορά της και να μην τα κρατάς μέσα σου. Το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι γονείς σου. Έχει αγάπη για εσάς και εσείς αγάπη για εκείνην αυτό είναι σίγουρο. Χρειάζεται απλά να βρει τις ισορροπίες της σε ό,τι της συμβαίνει. Χρειάζεται ένας καλός ψυχίατρος να τη δει, βρείτε τον τρόπο πως θα γίνει. Να έρθει εκεί, να πάτε εσείς. Πες της ότι τον χρειάζεσαι και εσύ ξέρω γω, και ότι είναι καλός, πως να το πω, είναι ανάγκη να βρεθεί ένας μαλακός τρόπος να γίνουν τα πράγματα, όχι εξαναγκαστικός. Έτσι και εκείνη θα είναι πιο συνεργάσιμη.
    Καταλαβαίνω ότι τώρα στα λόγια όλα εύκολα και ωραία ακούγονται, αλλά πραγματικά ελπίζω να ξεπεραστούν οι δυσκολίες και να τα πάει καλύτερα η αδερφή σου. Και μην ανησυχήσεις ό,τι διάγνωση και αν κάνει ο γιατρός, όλα αντιμετωπίζονται τώρα καλύτερα, απ' ότι παλιότερα. Επίσης ο τρόπος που ζει την καθημερινότητα της, όπως είπε και ο maus, από το τι τρώει, πίνει, πότε κοιμάται, πως περνάει τον ελεύθερο χρόνο της κλπ εξαρτώνται πολλά, συνήθως κανείς δεν φτάνει τόσο εύκολα να λέει παλαβά αν δε έχει προηγηθεί μια ανισόρροπη κατάσταση στη ζωή του για πολύ καιρό σε διάφορους τομείς. Να έχεις ελπίδα Hope! Καλή δύναμη!

  15. #15
    Breath, σιγουρα οι ουσιες προκαλουν συγκεκριμενες μεταβολες και φερνουν μια πιο slow motion αντιδραση-δραση-σκεψη. Επειδη το ακουω πολυ συχνα και πολλοι ανθρωποι μη εχοντας προσωπικο βιωμα, εχουν μια εικονα εμφατικη για αυτο και προσπαθω να πω οτι ειναι προτιμοτερο να βλεπεις λιγο κατατονικο εναν ανθρωπο παρα ετοιμο να αυτο τραυματιστει ή να τραυματισει.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ!δεν θελω να κανω πλεον σεξ με ατομο,μονο σολο.τι εχω παθει???
    By lila-lo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2014, 18:59
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!!!
    By ΦΙΟΝΑ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 31
    Last Post: 24-03-2012, 14:42
  3. Replies: 17
    Last Post: 27-05-2011, 16:00
  4. Ο καρκίνος σε άτομο της οικογένειας...
    By mary_loo in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2007, 01:05
  5. Βοήθεια με υποχόνδριο άτομο
    By Neronas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2006, 02:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •