Αξιοσημειωτα αρθρα,links,κ.α. σχετικα με την καταθλιψη!!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 374
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Ευχαριστώ!!!!
    Πολύ καλή δουλειά!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by Nikolaoss View Post
    Ευχαριστώ!!!!
    Πολύ καλή δουλειά!
    και εγω ευχαριστω παιδια για δικους μου λογους...
    οριστε κ 2 ταινιες, δυστυχως ομως ακομα δεν βρισκω υποτιτλους,
    ελπιζω συντομα να τους ανεβασουν

    http://flix.gr/cinema/the-dark-horse-review.html


    http://www.clickatlife.gr/cinema/mov...ofia-mias-zois

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Ο ρόλος της βιταμίνης D στην ψυχική υγεία και την υγεία του νευρικού συστήματος
    Last edited by Aeon; 17-01-2017 at 18:40.

  5. #35

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Διαλογισμός: Μειώνει το άγχος,την κατάθλιψη και τον πόνο

    Ο διαλογισμός γνώσης και συναίσθησης, ενδεχομένως βοηθά στη μείωση του άγχους, της κατάθλιψης και του πόνου σε ορισμένους ασθενείς, αλλά δεν οδηγεί σε ενίσχυση των θετικών συναισθημάτων ή τη γενική υγεία, σύμφωνα με νέα επισκόπηση ερευνών.

    Η επισκόπηση ανέλυσε πληροφορίες από 47 έρευνες που πραγματοποιήθηκαν σε 3.515 συμμετέχοντες. Κάθε έρευνα περιέλαβε μια ομάδα που έλαβε μέρος σε διαλογισμό, καθώς και ομάδα ελέγχου που έλαβε μέρος σε άλλη δραστηριότητα που απαιτούσε παρόμοιο χρόνο και προσπάθεια, όπως πληροφόρηση σχετικά με τη διατροφή ή πραγματοποίηση άλλου είδους άσκησης.

    Οι περισσότεροι συμμετέχοντες είχαν μια ψυχική πάθηση ή σωματικό πρόβλημα υγείας.
    Συμμετέχοντες που έκαναν διαλογισμό για περίπου 8 εβδομάδες έως 6 μήνες, εμφάνισαν μικρή αλλά σημαντική μείωση του άγχους, της κατάθλιψης και του πόνου.

    Ο διαλογισμός γνώσης και συναίσθησης είναι είδος διαλογισμού στον οποίο οι άνθρωποι μαθαίνουν να προσέχουν λιγότερο αυτό που αισθάνονται σωματικώς και ψυχικώς, λεπτό προς λεπτό.

    Οι περισσότερες βελτιώσεις στον πόνο συνέβησαν σε συμμετέχοντες που είχαν πόνο σε εσωτερικά όργανα. Τα προγράμματα διαλογισμού δεν ήταν περισσότερο αποτελεσματικά σε σχέση με την άσκηση ή την ψυχοθεραπεία στη μείωση του πόνου, της κατάθλιψης και του άγχους.
    Επιπλέον, οι ερευνητές ανακάλυψαν λίγες ή καθόλου ενδείξεις ότι ο διαλογισμός επηρεάζει θετικά τη διάθεση, την προσοχή, τον ύπνο, το βάρος ή τη γενική υγεία. Οι ερευνητές ανακάλυψαν επίσης λίγες ενδείξεις ότι ο διαλογισμός μείωσε το στρες.

    Εννέα από τις έρευνες εξέτασαν αν ο διαλογισμός θα μπορούσε να είναι επιβλαβής και δεν ανακάλυψαν ενδείξεις βλάβης.
    Χρειάζονται νέες έρευνες με καλύτερο σχεδιασμό για να διαπιστωθεί αν ο διαλογισμός μπορεί να επηρεάσει θετικές πλευρές της ψυχικής υγείας ή συμπεριφορές που σχετίζονται με το στρες. Έρευνες θα πρέπει επίσης να δείξουν πόσον καιρό πρέπει να κάνει κάποιος διαλογισμό και τι συμβαίνει αν τον κάνει στο σπίτι. Χρειάζονται επίσης μακροχρόνιες έρευνες.

    Οι ερευνητές από το Johns Hopkins University, σημειώνουν στο περιοδικό ‘JAMA Internal Medicine’, ότι παρά τους περιορισμούς των προηγούμενων ερευνών, οι ενδείξεις υποδεικνύουν ότι προγράμματα διαλογισμού θα μπορούσαν να βοηθήσουν στη μείωση του άγχους, της κατάθλιψης και του πόνου σε ορισμένους ασθενείς.

    Επομένως, οι γιατροί θα πρέπει να μιλούν με τους ασθενείς τους για το ρόλο που θα μπορούσε να έχει ένα πρόγραμμα διαλογισμού όσον αφορά το στρες.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Γνωσιακή - Συμπεριφορική ψυχοθεραπεία

    Η γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία αναπτύχθηκε από τον ψυχίατρο Aaron T. Beck, την δεκαετία του ‘60. Βασίζεται στην θεωρία ότι η συμπεριφορά ενός ατόμου καθορίζεται από τον τρόπο σκέψης του σχετικά με τον εαυτό του και το ρόλο του στον κόσμο. Άλλωστε και ο αρχαίος φιλόσοφος Επίκτητος υποστήριζε ότι δεν είναι τα γεγονότα αυτά καθαυτά που ταράσσουν τους ανθρώπους, αλλά η ιδέα των ανθρώπων για τα γεγονότα. Οι θεραπευόμενοι μαθαίνουν, λοιπόν, ότι δεν είναι το γεγονός που τους κάνει να αισθάνονται άσχημα, αλλά οι σκέψεις τους για το συγκεκριμένο γεγονός, οπότε και αλλάζοντας τον τρόπο που το αντιλαμβάνονται, αλλάζει και ο τρόπος που αισθάνονται.

    Αναλύοντας περαιτέρω αυτή την συλλογιστική, η δυσπροσαρμοστική συμπεριφορά του ατόμου οφείλεται σε βαθιά ριζωμένες πεποιθήσεις, οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν σε σφάλματα της σκέψης. Όταν υπάρξει κάποιο γεγονός, το άτομο εμπλέκεται σε έναν φαύλο κύκλο, ο οποίος περιλαμβάνει την Αυτόματη Σκέψη – το Συναίσθημα – τις Σωματικές αντιδράσεις – την Συμπεριφορά. Σε πρώτο στάδιο, το άτομο μαθαίνει να αναγνωρίζει αυτές τις λανθασμένες σκέψεις που περνάνε αυτόματα από το μυαλό του (αυτόματες σκέψεις) και τις γνωσιακές διαστρεβλώσεις που μπορεί να εμπεριέχονται σε αυτές, για παράδειγμα, το άσπρο – μαύρο, η καταστροφοποίηση κ.λπ.

    Η γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία χρησιμοποιεί μια πληθώρα τεχνικών, τις οποίες ο θεραπευόμενος έχει στην διάθεσή του, προκειμένου να τροποποιήσει την συμπεριφορά του και το συναίσθημά του

    Σε δεύτερο στάδιο, το άτομο μαθαίνει να «αμφισβητεί» το περιεχόμενο των αυτόματων σκέψεων. Έτσι, ο φαύλος κύκλος διακόπτεται και η συμπεριφορά, το συναίσθημα και οι σωματικές αντιδράσεις τροποποιούνται. Το άτομο λοιπόν, ανακουφίζεται άμεσα από τα συμπτώματά του. Η θεραπεία, επιπρόσθετα, στοχεύει και στην αναγνώριση και τροποποίηση των βαθύτερων πεποιθήσεων του ατόμου, τα οποία, όπως αναφέρθηκε ανωτέρω, οδηγούν σε αρνητικές αυτόματες σκέψεις.

    Η θεραπεία τον εφοδιάζει με εργαλεία, προκειμένου να αντιμετωπίζει τις καταστάσεις που ενδέχεται να τον δυσκολέψουν. Ας μην ξεχνάμε την παροιμία: «Δεν θα σου δώσω το ψάρι που θα φας, θα σε μάθω όμως να ψαρεύεις». Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, ο θεραπευόμενος συμμετέχει ενεργά στην θεραπευτική διαδικασία και αναλαμβάνει να εφαρμόσει «εκεί έξω», τα εργαλεία που κατακτά μέσα στο θεραπευτικό πλαίσιο.

    Η γνωσιακή – συμπεριφοριστική θεραπεία είναι δομημένη και βραχυπρόθεσμη και συνήθως διαρκεί 15 – 20 συνεδρίες (12 εβδομάδες). Σύμφωνα με τα ερευνητικά δεδομένα, έχει εφαρμοσθεί με την μεγαλύτερη επιτυχία στην κατάθλιψη και τις αγχώδεις διαταραχές (κρίση πανικού, φοβίες, αγοραφοβία, ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, αγχώδεις εκδηλώσεις), αλλά και ως βοηθητική θεραπεία για την αντιμετώπιση της κατάχρησης ουσιών και για την βελτίωση της συμμόρφωσης με την φαρμακευτική αγωγή.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    West
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by rea View Post
    πολυ δυνατο αρθρο, με προβληματισε εντονα!... ειδικα στο ότι πρεπει να μιλήσω σε κάποιον... αλλα ακομα φοβαμαι και δεν εχω εμπιστοσύνη σε κανεναν για να μιλήσω... θα πρεπει να το συζητησω με τον γιατρο μου αυτο στην επόμενη μας συναντηση!
    Καλημερα Ρεα μου διαβασε αυτο...καταλαβαινω ποσο δυσκολο μας ειναι καμια φορα!!!!

    Ψυχής Λόγος.

    "Είναι κάποιες στιγμές στην θεραπεία που κυριολεκτικά σου κόβουν την ανάσα. Μια στιγμή από αυτές ήταν όταν γνώρισα και μπήκε στο γραφείο μου, η Ε. Παραπομπή από φίλη και συνάδελφο που θεώρησε ότι έπρεπε να με γνωρίσει και να την αναλάβω. Η Ε. ήταν συνομήλικη μου με το πιο κενό βλέμμα που έχω δει και ο πιο εύθραυστος άνθρωπος που έχω αντικρύσει. Σκέφτηκα ότι εδώ είμαστε στα πολύ δύσκολα, στα πολύ απαιτητικά. Ποτέ δεν ακολουθώ κανόνες στο πρώτο ραντεβού με θεραπευόμενο, αναλόγως με ότι νιώθω, πορεύομαι. Με την Ε. ένιωθα ότι χρειάζεται να ξεδιπλωθεί ,όσο μπορούσε χωρίς πολλές δικές μου ερωτήσεις. Έτσι έγινε. Στην πρώτη μας συνεδρία έμαθα ότι η Ε. μεγάλωσε με μια μητέρα "φαγωμένη" από την χρόνια κατάθλιψη της και ένα πατέρα πελαγωμένο και τρομοκρατημένο από την κατάθλιψη της συζύγου του. Είναι απίστευτο πως όταν μου μιλάει ο θεραπευόμενος μου είναι σαν να δημιουργείται μπροστά μου ένα θέατρο, ένα έργο με πρωταγωνιστή τον θεραπευόμενο και σιγά σιγά μπαίνουν και οι υπόλοιπες μορφές της ζωής του μέσα. Το βασικότερο συναίσθημα που χρωμάτισε την ύπαρξη της ήταν ο φόβος που μεταμορφώθηκε σε θυμό που μεταμορφώθηκε σε άγχος που μεταμορφώθηκε σε θλίψη. Στο τέλος εκδηλώθηκε αγχώδης κατάθλιψη. Η Ε. έπαιρνε αγχολυτικά και αντικαταθλιπτικά. Καθώς μου εξιστορούσε το προσωπικό της ταξίδι, σκεφτόμουν ότι έχω απέναντι μου έναν άνθρωπο που η ψυχή του έχει μεταμορφθωθεί 4 φορές, σαν να αλλάζεις το αίμα σου 4 φορές. Λογικό ήταν να μην άντεξε.
    Με συμπάθησε και μπήκαμε σε θεραπεία, αλλά με τους δικούς της όρους. Για 3 μήνες με κρατούσε σε απόσταση, δεν άντεχε να έρχεται πολύ κοντά σε άνθρωπο, να εκτείθεται, να νιώθει ότι υπάρχει σε μια θεραπευτική σχέση που της έδειχνα την άνευ όρων αποδοχή μου και τον σεβασμό μου στην ύπαρξη της. Δεν το πίστευε, δεν με πίστευε, δεν πίστευε. Κάθε φορά που προσπαθούσα να εστιάσω στα συναισθήματα της, ξεγλιστρούσε σαν τον πιο επιδέξιο πολίστα από τον αντίπαλο του. Μάλλον σαν αντίπαλο με ένιωθε αλλά ερχόταν σε κάθε συνεδρία, πάντα στην ώρα της, πάντα εκεί απέναντι μου. Τρομερές εσωτερικές συγκρούσεις στην θεραπευτική της σχέση μαζί μου. Φοβόταν αλλά προσδοκούσε, ξέφευγε αλλά με τον καιρό χαλάρωνε τους ελιγμούς της, με κρατούσε σε απόσταση αλλά δεν έχανε ποτέ το ραντεβού της. Σκεφτόμουν, ότι οκ σιγά σιγά απομυθοποιεί ότι συναίσθημα νιώθει ότι μπορεί να την φάει. Και ξαφνικά μετά από 3.5 μήνες ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου και φτάνουμε σε μια κρίσιμη καμπή. Η Ε.ξαναμεταμόρφωσε την ψυχή της και βγήκε προς τα έξω και φάτσα κάρτα μπροστά μου όλος ο καταπιεσμένος θυμός. Όλα την ενοχλούσαν, η ανάλυση μου, οι ερμηνείες μου, εγώ. Γνωρίζοντας ότι μπορούσε να ανταπεξέλθει στην θεραπεία της και στην ύπαρξη της, την προκάλεσα να δει τις άμυνες της και να αφεθεί να δει ότι Μπορεί. Τρομερό ρίσκο, αλλά θεραπεία χωρίς ρίσκο δεν γίνεται. 'Εγινε έξαλλη και αποχώρησε από την θεραπευτική σχέση. Για 2 μήνες δεν είχα νέα της και ήξερα βαθιά μέσα μου πως τώρα χρειάζεται να σωπάσω, να περιμένω και να της έχω εμπιστοσύνη. Να συναισθανθεί τον εαυτό της, να συνειδητοποιήσει την δουλειά που έκανε και να Αποφασίσει. Αποφάσισε. Μετά από δύο μήνες ήρθε πίσω στο γραφείο. Περιμένοντας την το μόνο που σκεφτόμουν ήταν το βλέμμα της και ήλπιζα να μην δω το κενό που είχε την πρώτη φορά που την γνώρισα. Το κενό είχε αντικατασταθεί από θλίψη αλλά η σπίθα άρχισε σιγά σιγά να αχνοφαίνεται. Χάρηκα αλλά είχε δουλειά ακόμα. Το δεύτερο ρίσκο που θα πάρουμε είναι η διακοπή της συνταγογράφησης, όχι ακόμα αλλά σύντομα. Αφού επιβίωσε 4 μεταμορφώσεις και επέστρεψε για να αντιμετωπίσει και την 5η, νομίζω μπορεί και χωρίς φαρμακευτική αγωγή"

    ( Eίναι δύσκολες οι θεραπείες γιατί δοκιμάζεσαι, πρώτα ως Άνθρωπος και μετά ως Θεραπεύτρια)

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Περιμένουμε και άρθρο για κατάθλιψη
    Καλή συνέχεια

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    oλα αυτα ειναι παρα πολα κ θα χρειαστουν ωρες μεχρι να τα κατανοησεις αυτος ειναι κ ο λογος που πολες φορες ο εξυπνος παγιδευεται μεσα στην εξυπναδα του κ ο χαζος ανοιγουν οι δυνατοτητες του μεσα απο τη χαζομαρα του (το ειπα πολυ σοφιστικε...) πρεπει να ασχολησαι χρονια για να τα κατανοησεις ολα αυτα για αυτο ακριβως κ αυτοι αυτο το εκαναν επαγγελμα γιατι σπουδασαν χρονια πανω σε αυτο το αντικειμενο...ετσι εμαθαν να μιλουν κ αυτη τη γλωσσα.

  11. #41
    Εχω και εγω μια ταινια να προτεινω, αρκετα πιστη στο αφορητο αισθημα που γεννα η καταθλιψη -http://www.imdb.com/title/tt1012729/

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εχω και εγω μια ταινια να προτεινω, αρκετα πιστη στο αφορητο αισθημα που γεννα η καταθλιψη -http://www.imdb.com/title/tt1012729/
    Δεν υπάρχει!
    Μήπως έκανα κάποιο λάθος?????

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by agnostix View Post
    Καλημερα Ρεα μου διαβασε αυτο...καταλαβαινω ποσο δυσκολο μας ειναι καμια φορα!!!!

    Ψυχής Λόγος.

    "Είναι κάποιες στιγμές στην θεραπεία που κυριολεκτικά σου κόβουν την ανάσα. Μια στιγμή από αυτές ήταν όταν γνώρισα και μπήκε στο γραφείο μου, η Ε. Παραπομπή από φίλη και συνάδελφο που θεώρησε ότι έπρεπε να με γνωρίσει και να την αναλάβω. Η Ε. ήταν συνομήλικη μου με το πιο κενό βλέμμα που έχω δει και ο πιο εύθραυστος άνθρωπος που έχω αντικρύσει. Σκέφτηκα ότι εδώ είμαστε στα πολύ δύσκολα, στα πολύ απαιτητικά. Ποτέ δεν ακολουθώ κανόνες στο πρώτο ραντεβού με θεραπευόμενο, αναλόγως με ότι νιώθω, πορεύομαι. Με την Ε. ένιωθα ότι χρειάζεται να ξεδιπλωθεί ,όσο μπορούσε χωρίς πολλές δικές μου ερωτήσεις. Έτσι έγινε. Στην πρώτη μας συνεδρία έμαθα ότι η Ε. μεγάλωσε με μια μητέρα "φαγωμένη" από την χρόνια κατάθλιψη της και ένα πατέρα πελαγωμένο και τρομοκρατημένο από την κατάθλιψη της συζύγου του. Είναι απίστευτο πως όταν μου μιλάει ο θεραπευόμενος μου είναι σαν να δημιουργείται μπροστά μου ένα θέατρο, ένα έργο με πρωταγωνιστή τον θεραπευόμενο και σιγά σιγά μπαίνουν και οι υπόλοιπες μορφές της ζωής του μέσα. Το βασικότερο συναίσθημα που χρωμάτισε την ύπαρξη της ήταν ο φόβος που μεταμορφώθηκε σε θυμό που μεταμορφώθηκε σε άγχος που μεταμορφώθηκε σε θλίψη. Στο τέλος εκδηλώθηκε αγχώδης κατάθλιψη. Η Ε. έπαιρνε αγχολυτικά και αντικαταθλιπτικά. Καθώς μου εξιστορούσε το προσωπικό της ταξίδι, σκεφτόμουν ότι έχω απέναντι μου έναν άνθρωπο που η ψυχή του έχει μεταμορφθωθεί 4 φορές, σαν να αλλάζεις το αίμα σου 4 φορές. Λογικό ήταν να μην άντεξε.
    Με συμπάθησε και μπήκαμε σε θεραπεία, αλλά με τους δικούς της όρους. Για 3 μήνες με κρατούσε σε απόσταση, δεν άντεχε να έρχεται πολύ κοντά σε άνθρωπο, να εκτείθεται, να νιώθει ότι υπάρχει σε μια θεραπευτική σχέση που της έδειχνα την άνευ όρων αποδοχή μου και τον σεβασμό μου στην ύπαρξη της. Δεν το πίστευε, δεν με πίστευε, δεν πίστευε. Κάθε φορά που προσπαθούσα να εστιάσω στα συναισθήματα της, ξεγλιστρούσε σαν τον πιο επιδέξιο πολίστα από τον αντίπαλο του. Μάλλον σαν αντίπαλο με ένιωθε αλλά ερχόταν σε κάθε συνεδρία, πάντα στην ώρα της, πάντα εκεί απέναντι μου. Τρομερές εσωτερικές συγκρούσεις στην θεραπευτική της σχέση μαζί μου. Φοβόταν αλλά προσδοκούσε, ξέφευγε αλλά με τον καιρό χαλάρωνε τους ελιγμούς της, με κρατούσε σε απόσταση αλλά δεν έχανε ποτέ το ραντεβού της. Σκεφτόμουν, ότι οκ σιγά σιγά απομυθοποιεί ότι συναίσθημα νιώθει ότι μπορεί να την φάει. Και ξαφνικά μετά από 3.5 μήνες ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου και φτάνουμε σε μια κρίσιμη καμπή. Η Ε.ξαναμεταμόρφωσε την ψυχή της και βγήκε προς τα έξω και φάτσα κάρτα μπροστά μου όλος ο καταπιεσμένος θυμός. Όλα την ενοχλούσαν, η ανάλυση μου, οι ερμηνείες μου, εγώ. Γνωρίζοντας ότι μπορούσε να ανταπεξέλθει στην θεραπεία της και στην ύπαρξη της, την προκάλεσα να δει τις άμυνες της και να αφεθεί να δει ότι Μπορεί. Τρομερό ρίσκο, αλλά θεραπεία χωρίς ρίσκο δεν γίνεται. 'Εγινε έξαλλη και αποχώρησε από την θεραπευτική σχέση. Για 2 μήνες δεν είχα νέα της και ήξερα βαθιά μέσα μου πως τώρα χρειάζεται να σωπάσω, να περιμένω και να της έχω εμπιστοσύνη. Να συναισθανθεί τον εαυτό της, να συνειδητοποιήσει την δουλειά που έκανε και να Αποφασίσει. Αποφάσισε. Μετά από δύο μήνες ήρθε πίσω στο γραφείο. Περιμένοντας την το μόνο που σκεφτόμουν ήταν το βλέμμα της και ήλπιζα να μην δω το κενό που είχε την πρώτη φορά που την γνώρισα. Το κενό είχε αντικατασταθεί από θλίψη αλλά η σπίθα άρχισε σιγά σιγά να αχνοφαίνεται. Χάρηκα αλλά είχε δουλειά ακόμα. Το δεύτερο ρίσκο που θα πάρουμε είναι η διακοπή της συνταγογράφησης, όχι ακόμα αλλά σύντομα. Αφού επιβίωσε 4 μεταμορφώσεις και επέστρεψε για να αντιμετωπίσει και την 5η, νομίζω μπορεί και χωρίς φαρμακευτική αγωγή"

    ( Eίναι δύσκολες οι θεραπείες γιατί δοκιμάζεσαι, πρώτα ως Άνθρωπος και μετά ως Θεραπεύτρια)
    καλημερα agnostix... διάβασα με πολυ προσοχή αυτο που μου εστειλες, ειδικα για τις μεταμορφωσεις, ταυτίζομαι απόλυτα!!... με βοηθας πάρα πολύ ... το ενδιαφερον σου ειναι δωρο για εμενα, ... ήθελα να σε ρωτησω τι γινεται με τον αγαπημενο σου... είχες καποια επικοινωνία, σας σκεφτομαι πολυ συχνα

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εχω και εγω μια ταινια να προτεινω, αρκετα πιστη στο αφορητο αισθημα που γεννα η καταθλιψη -http://www.imdb.com/title/tt1012729/
    είναι μεσα στην λίστα που ειχε γραψει η agnostix πριν λίγο καιρο, την εχω αποθηκευση και την χρησιμοποιω, εχω δει καποιες καταπληκτικες ταινίες απο την λίστα της

    agnostix agnostix είναι συνδεδεμένοι τώρα
    Senior Member
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2015
    Μηνύματα
    119
    ICPS banner
    Βρηκα μια λιστα ταινιων για την καταθλιψη αν εχετε δει καποια απο αυτες κ σας αρεσε να μου πειτε...
    Clinical depression

    It's a Wonderful Life (1946)
    The Wrong Man (1957)
    The Fire Within (1963)
    Interiors (1978)
    Ordinary People (1980)
    Dead Ringers (1988)
    An Angel at My Table (1990)
    Leaving Las Vegas (1995)
    Sue (1997)
    The Butcher Boy (1997)
    What Dreams May Come (1998)
    Rushmore (1998)
    Girl, Interrupted (1999)
    American Beauty (1999)
    The Virgin Suicides (1999)
    On the Edge (2001)
    Prozac Nation (2001)
    The Royal Tenenbaums (2001)
    About a Boy (2002)
    Love Liza (2002)
    The Hours (2002)
    House of Sand and Fog (2003)
    The Butterfly Effect (2004)
    The Assassination of Richard Nixon (2004)
    Little Miss Sunshine (2006)
    Wristcutters: A Love Story (2006)
    Goodbye Solo (2008)
    A Single Man (2009)
    Antichrist (2009)
    Helen (2009)
    My Suicide (2009)
    Shrink (2009)
    Veronika Decides to Die (2009)
    It's Kind of a Funny Story (2010)
    Winter's Bone (2010)
    Chatroom (2010)
    Detachment (2011)
    Melancholia (2011)
    Suicide Room (2011)
    I Melt with You (2011)
    Oslo, 31. august (2011)
    We Have a Pope (2011)
    The Beaver (2011)
    Tsure ga Utsu ni Narimashite (My SO Has Depression) (2011)
    The Perks of Being a Wallflower (2012) (Major depression with psychotic features)
    Call Me Crazy: A Five Film (2013)
    Side Effects (2013)
    Two Days, One Night (2014)
    Cake (2014)
    Inside Out (2015)

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    απο αυτες εχω δει και προτεινω ανεπιφυλακτα
    What Dreams May Come (1998) την ειχα δει παλια θελω να την ξαναδω γιατι δεν την πολυθυμαμαι
    Girl, Interrupted (1999)οκ κλασσικη ταινιαρα, απο την πρωτη φορα που την ειδα ...μαστ για οποια δεν την εχει δει
    American Beauty (1999)- εχω ερωτα με αυτην την ταινια... την εχω δει πάνω απο 5 φορες και καθε φορα σου δίνει και κατι διαφορετικο, πραγματικα αριστουργημα
    The Hours (2002)
    Little Miss Sunshine (2006) η αγαπημενη μου την ειδα και ξετρελάθηκα... τα λέει όλα αυτη η ταινια!!!!
    Melancholia (2011)
    I Melt with You (2011)
    Side Effects (2013) αυτες εχω δει μεχρι στιγμης...και ναι ειναι όλες κατ εμε πολυ καλες!

Page 3 of 25 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άρθρα σχετικά με άγχη, πανικούς και φοβίες
    By panakeia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 13-12-2009, 10:57
  2. Αρθρα ψυχολογιας
    By Marley in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2008, 03:05
  3. Άρθρα για την Αρμονική ζωή
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 27-02-2008, 00:25
  4. ενδιαφερον Links για την ψυχολογια.
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-10-2007, 18:32
  5. Borderline PD: reference to causes, links
    By kanenas in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 43
    Last Post: 07-04-2007, 02:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •