Εναλλακτικές Μεθοδοι / φοβαμαι να παρω φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4

    Εναλλακτικές Μεθοδοι / φοβαμαι να παρω φαρμακα

    Καλησπέρα . Θελω να ζητήσω τη γνώμη σας για το πως μπορς να αντιμετοπίσω την αγχώδη διαταραχή. Ειμαι 20 χρονών και οι κρίσεις πανικου ξεκινησαν πριν περιπου 3 χρόνια . Αρχικά επισκέθηκα εναν νευρολογο ο οποίοσ μοθ εγραψε βεσπάρ (αγχολιτυκά) τα οπο'ια δεν με βοήθησαν. Πριν περίπου 2 χρόνια πήγα σε εναν ψυχολόγο για καποιεσ εβδομάδες ο οποίος δεν εωιωσα οτι με βοήθαγε( λόγω τοθ μικρού χρονικού διαστηματος λογικά) και πριν 1 χρονο πηγα σε εναν ψυχολόγο / ψυχίατρο ο οποίος μοθ εγραψε dumyrox και μοθ σηστυσε φαρμακευτική αγωγη με ψυχοθεραπεία . Επειδη το κόστος ομως ηταν μεραλο στον συγκεκριμένο γιατρο ηταν μεγαλο δεν συννέχισα την ψυχοθερπεία και απο βλακεία μοθ σταματησα τα φαρμακα οταν ενιωσα καλητερα ενώ με είχαν βοηθήσει . Πριν απο λιγο καιρό ξαναπήγα σρον νευρολόγο γιατί επανήλθαν εωτονα συμπτώματα και μου ειπε να ξαναρχίσω τα dumyrox τα οπολια ομως την δευτερη φορα μοθ παροθσιασαν πολθ εντονα συμπτώματα και τα σταματισαα μετα απο λιγεσ μερεσ .Και γενικα δεν εχω καλη αποψη για τα αντικαταθληπτικα και δεν υα ηθελα να ψαναπαρω .


    Και εδω ερχεται το ερώτημα . Σκεφτομαι να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία σε συνδυασμο με καποια βότανα ώστε να αποφύφω τα φαρμακα .

    Νομίζετε οτι αυτο ειναι ενα ρεαλιστικό πλανο η χάσιμο χρόνου και αν καποιος έχει νιώσει καλήτερα απο την ψυχοθεραπέια η απο εναλλακτικες μεθόδους .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΚΟΙΤΑΞΕ ΑΝ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΟΠΡΥΘΜΙΣΗ
    Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙΣ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ
    ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ
    ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΟΠΥ ΚΑΝΩ ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΛΠ ΠΕΡΝΩ ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΗΡΕΜΩ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ ΑΠΛΑ ΔΛΔ ΡΥΘΜΙΖΟΜΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΠΟΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΟΥ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αναλόγως το άγχος. Δηλαδή, αν υπάρχει συννοσηρότητα, δύσκολα θα αποφύγεις τα φάρμακα. Αν σου έκαναν καλό, γιατί έχεις κακή γνώμη; Από ότι κατάλαβα όμως, δεν σου έκαναν. Τέλος πάντων, είχα δει προσωρινώς μια καλυτέρευση με διαλογισμό και γνωσιακή συμπεριφορική, αλλά επειδή πάσχω ΙΨΔ, όταν ξέσπασε κι εκείνη έχασα τα αυγά και τα πασχάλια. Σκέτο το άγχος, πιστεύω πως αντιμετωπίζεται με ψυχοθεραπεία πάντως.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4
    Ευχαριστω για την απάντηση .Ο ψυχιατρος που πήγα μου είπε οτι λογικά πασχω και εγώ απο ΙΨΔ, κατεληξε σε αυτο το συμπερασμα εφόσον με βοήθησαν τα φαρμακα . Αλλα μετα απο την τελευταια φορα που τα πήρα και είχα πολυ εντονες παρενεργειες με τρομαζουν πολυ . Οσο το έχω παλεψει μόνη μου εχω δει προοδο αλλα ξαναπεφτω στα ιδια μετα απο λιγο καιρο και ετσι σκεφτηκα οτι ισως η ψυχοθεραπεία ειναι αρκετη . Αλλα οταν εχεις ΙΨΔ ισως ειναι απαρετητα τα φαρμακα ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Παλιά έλεγα όχι. Το εχω τονίσει όμως εδώ σε όσους ρωτάνε, πως ναι ξέφευγα από τους ψυχαναγκασμούς με την ψυχοθεραπεία, φτιάχνοντας νέους που δεν αναγνώριζα ομως. Και τι να κάνεις το να γλιτώνεις τους ψυχαναγκασμούς και να μην μπορείς να βγεις μια βόλτα με τον φόβο μην ξαναπέσεις στις ιδεοληψίες; :) Πλέον θεωρώ πως ψυχοθεραπεία και φαρμακοθεραπεία, είναι η σωστότερη θεραπεία που υπάρχει.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    4
    Σε ευχαριστώ παρα πολύ .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Να είσαι πάντα καλά και εύχομαι τα καλύτερα. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Similar Threads

  1. φοβαμαι να παρω τη θεραπεια μου
    By hapydays in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 15-08-2014, 21:07
  2. φοβάμαι να πάρω φάρμακα.
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 10-09-2011, 04:16
  3. Abilify.Φοβαμαι να το παρω!!!
    By afrula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-07-2009, 22:24
  4. Δε θέλω να πάρω φάρμακα
    By kali_dinami in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-11-2008, 21:52
  5. Φοβαμαι να παρω αντικαταθλιπτικα!!!!
    By spiral_architect in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 22-02-2007, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •