φόβος για ολική νάρκωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    ευχαριστω Ρεα! προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη και γενικα η αρρωστοφοβια που εχω εχει επιδεινωθει παρα πολυ απο τοτε που διαγνωστηκε η μητερα μου. Οσο προχωράει ο καιρός τόσο χειροτερεύω. Αυτα που λενε για προληψη ειλικρινα ειναι βλακειες. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ψυχοφθορο ειναι ολο αυτο. Και να φανταστεις μπαινει σ αυτη τη διαδικασια χωρις να υπαρχει ογκος μονο προ καρκινικα κυτταρα αλλα δεν υπαρχει αλλος δρομος τωρα. Φοβαμαι πολυ να κανω εγω εξετασεις. Το φεβρουαριο μονο πηγα στο γυναικολογο για τσεκ απ και μου ψιλαφισε απλα το στηθος. Ειμαι κατω των 35 που κανουν μαστογραφια. Οσο περνανε τα χρονια και σκεφτομαι οτι καποια στιγμη θα κανω και εγω αυτες τις φρικτες εξετασεις με πιανει τρελα. Ειναι αλλιως να στο λεω και αλλιως να το ζεις καθε μερα επι 2,5 χρονια που διαγνωστηκε η μαμα μου.
    δεν υπάρχει ελληνική οικογένεια που να μην εχει περασει αυτο το μαρτυριο!... εχετε ανθρωπους γυρω σας να σας στηρίζουν? συγγενεις με ανθρωπια?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εγώ φοβόμουν το αντίθετο, όχι μη πεθάνω από την νάρκωση (αυτοκτονικός ήμουν οπότε μακάρι) αλλά μην δε με πιάσει καλά και ξυπνήσω στα μισά του χειρουργείου και το έλεγα στον αναισθησιολόγο. Επίσης την θεωρούσα πολύ βαριά για τον εγκέφαλο δεν ξέρω γιατί απλά δε μου άρεσε η ιδέα πως καταφέρνει να σε παραλύσει ολόκληρο νευρολογικά...

    Έτσι όταν έκανα βουβονοκήλη και έπρεπε να κάνω 2 χειρουργεία σε διάστημα 6 μηνών στο πρώτο ζήτησα τοπική και τα είδα όλα.
    Και κυριολεκτικά και μεταφορικά...
    Τραγική εμπειρία παρότι με είχαν με ένα ζαναξ και όταν φυσικά έπιασα παλμούς και πίεση στο ταβάνι με βάλαν και μάσκα με αέριο που δεν ξέρω τι ήταν αλλά με έβαλε στα σύννεφα και πάλι όμως με την τοπική δεν πονούσα αλλά ένιωθα που πίεζαν και καταλάβαινα και άκουγα τα κόψε ράψε κάνε και είχα φρικάρει με μια τοπική ένα ζαναξ και θυμήθηκα πως το λέγαν "μέθη" το αέριο...

    Οπότε στην δεύτερη ως κλασικός ανεπίδεκτος ζήτησα πάλι τοπική η οποία όμως δε με έπιασε !!!
    Και φώναζα από τον πόνο. Με πατάνε δεύτερη τοπική και πάλι πόναγα και στο καπάκι κάνει μια σήμα ο γιατρός στον αναισθισιολόγο λέω τι εννοεί?
    Και χωρίς να με πουν τίποτα με τραβάνε την ολική!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μέχρι να μιλήσω είχα πέσει ξερός...

    Μετά τους γλύτωσε ότι δεν είχα την δύναμη να κράξω από τις πολλές αναισθησίες και τον πόνο γιατί θα με άκουγε όλη η κλινική...

    Αλλά η ολική τελικά ήταν ότι καλύτερο. Ξυπνάς και λες "άντε βρε παιδιά ξεκινάμε;;;" "τι; τελειώσαμε; πότε;;;" "όλα καλά;;;"

    Την μια στιγμή σε ετοιμάζουν την άλλη ξυπνάς και έχουν τελειώσει...

    Περάστικά στην μητέρα σου:-)
    Απο την στιγμή που θα είναι εντελώς ειλικρινής με τον αναισθησιολόγο ως προς το τι φάρμακα παίρνει, έστω και παράνομα και τα κιλά - ύψος της (δεν είναι καιρός για ντροπές εκείνη την ώρα :-) ) θα πάνε όλα καλά:-)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by rea View Post
    δεν υπάρχει ελληνική οικογένεια που να μην εχει περασει αυτο το μαρτυριο!... εχετε ανθρωπους γυρω σας να σας στηρίζουν? συγγενεις με ανθρωπια?
    εχουμε συγγενεις ναι και δεν το εχει κρυψει το συζηταει με ολο τον κοσμο. Ειναι στο νοσοκομειο σημερα και ειναι παρα πολυ χαλια, δεν θελει καθολου να μου μιλησει ουτε να παω να τη δω. Κλαιει πολυ, ειναι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση. Δεν ξερω τι να κανω πια εχω απελπιστει.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    υπομονη κοριτσι μου!... χρειαζεται θετικους ανθρωπους διπλα της, ενα βραδυ ειναι θα περασει... καλη επιτυχία για αυριο. πάρε κατι να κοιμηθεις νωρις και αυριο πρωι πρωι φορα το καλυτερο χαμόγελο σου... παιζει πολυ ρολο η ψυχολογια.. με θεληση νικιεται ο καρκινος, με θεληση και θετικη σκεψη. οι προσευχες μου μαζι σας!..θα περιμενω αυριο να μου πεις τα νεα σας ..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7
    ολα να πανε καλα και συντομα να φανταζουν σαν ενα μακρινο κακο ονειρο. Κι οταν ολα ηρεμησουν να δουλεψεις με τον εαυτο σου κοριτσακι μου,γιατι περνας δυσκολα τωρα.Οι προσευχες μου με τη μανουλα σου...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by leila View Post
    ολα να πανε καλα και συντομα να φανταζουν σαν ενα μακρινο κακο ονειρο. Κι οταν ολα ηρεμησουν να δουλεψεις με τον εαυτο σου κοριτσακι μου,γιατι περνας δυσκολα τωρα.Οι προσευχες μου με τη μανουλα σου...
    σε ευχαριστω πολυ! να είσαι καλά εσυ και ολοι που αγαπας...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    συγγενικο μου προσωπο πριν απο το χειρουργειο και την ολικη αναισθησια ειχε ζητησει να του κανουν μια ηρεμιστικη (τωρα δεν ξερω τι ουσια ηταν) ωστε να τον ηρεμησει και να μην πανικοβληθει στην σκεψη του επικειμενου χειρουργειου...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    συγγενικο μου προσωπο πριν απο το χειρουργειο και την ολικη αναισθησια ειχε ζητησει να του κανουν μια ηρεμιστικη (τωρα δεν ξερω τι ουσια ηταν) ωστε να τον ηρεμησει και να μην πανικοβληθει στην σκεψη του επικειμενου χειρουργειου...
    ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. σε λιγες ωρες ξεκιναει η δοκιμασια... ελπιζω ολα να πανε καλα και να μπω αυριο να σας γραψω την εκβαση.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μακαρι να πανε ολα καλα σοφακι!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Το χειρουργείο έγινε, πέτυχε και τώρα αναρρώνει... Ηταν ενα μεγάλο χειρουργείο δύσκολο και πολύ επώδυνο στην ανάρρωση του. Εγω έδειξα πολυ μεγάλη ψυχραιμία και νομίζω οτι την βοήθησα αρκετά. Βεβαια η ψυχολογία μου είναι πολύ χάλια.. Περιττό να σας πω οτι εχω φοβηθεί τόσο πολύ που δεν θέλω ποτέ να ξαναπάω σε γιατρό να με εξετάσει προτιμώ οτι εχω να μην το γνωρίζω και να πεθάνω.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Το χειρουργείο έγινε, πέτυχε και τώρα αναρρώνει... Ηταν ενα μεγάλο χειρουργείο δύσκολο και πολύ επώδυνο στην ανάρρωση του. Εγω έδειξα πολυ μεγάλη ψυχραιμία και νομίζω οτι την βοήθησα αρκετά. Βεβαια η ψυχολογία μου είναι πολύ χάλια.. Περιττό να σας πω οτι εχω φοβηθεί τόσο πολύ που δεν θέλω ποτέ να ξαναπάω σε γιατρό να με εξετάσει προτιμώ οτι εχω να μην το γνωρίζω και να πεθάνω.
    χαχαχα...σε νιωθω απολυτα σε αυτο...αλλα η προληψη είναι ο καλυτερος τροπος αποφυγης!!
    χαρηκα πολυ για την μανουλα σου!!!! μου εφτειαξες την μερα

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει αυτή τη φοβία; Μου την έχει μεταδώσει η μητέρα μου η οποία φοβάται πολύ την νάρκωση έχει κανει όμως αρκετές η ίδια. Ειναι πιστεύετε βάσιμος ο φόβος; Μιλάμε για το φόβο του θανάτου ως αποτέλεσμα της νάρκωσης.

    Οχι...........εκτος αν εισαι ανω των 80 .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 22:46
  3. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  4. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  5. Ολική Επαναφορά
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 02-06-2009, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •