Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657

    Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου

    Ολα σχετιζονται με ιδεοληψιες και με κανουν να βγαζω προς τα εξω εναν αλλο εαυτο αν δεν τις ικανοποιω τις ιδεοληψιες μου βγαινει κατι ωστε να με αντιπαθησουν οι αλλοιδεν ξερωω...τι συμβαινει.:((δεν μπορω να γραψω παραπανω γτ δεν αισθανομαι καλα με αυτο.αλλα μου ρχεται αν δεν εχω κανει κατι οπως τα θελω η αν εχω κανει κατι οπως εχω κανει που πηγα σε μια σχολη που δεν μαρεσει μετα μου ειχε ερθει η ιδεοληψια να μην ειμαι χαρουμενη αν το κανω να μην ειμαι χαρουμενη οπως ημουν και το εκανα δεν εδωσα σημασια στις ιδεοληψιες και απο τοτε δεν ειμαι ο εαυτος μ.και δυσκολευομαι να προσαρμοστω δεν ξερωτι ειναι αυτο.επισης αν με απορριψει ενα παιδι πουθελω επδ πια δεν νιωθω καλα με εμενα ,τον παιρνω συνεχεια τηλεφωνο σαν κριση μανιας δεν ξερω αν εχωκαι διπολικη διαταραχη πια..!επισης δεν θελω να μισω κανεναν γι αυτο τοκανω.και τον παιρνω ξανα γτ αλλιως θα στεναχωριεμαι η θα αναγκαστω να τον μισησωκαι δεν θελω!γτ παντα θελω να μην δημιουργω χαρακτηρα και να με παντα υπο.αυτοβεβαια το χα απο μικρη επδ πιστευα στη θρησκεια κιολας και νομιζα οτι επρεπε να υπομενω τα παντα και να μηνκανω εγω τιποτα στους αλλουςμχεμεινει ..γτ απο μικρη ειχα ιδψ και κατεφυγα στηβιβλο ενα βιβλιο που ειχα εκει κ απο τοτε στηριχτηκα σε αυτα κ ολα χαλια!:'(τι να κανωβοηθειστε με .θα επισκεφτω παλιτον ψυχιατρο μου αυτη τη βδομαδα αλλα μεχρι τοτε μπορει να χω αλλαξει διαθεση κ οι ιδεοληψιες μ να μην με αφησουν να του πω αυτα η να τ πωαλλα καθε φορα αυτο μ συμβαινει δεν ειμαι σε τιποτα σταθερη..!..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Να ξερεις πως οι ιδεοληψιες θα γινονται πιο εντονες οταν δεν τους δινεις σημασια.Δυστυχως για καποιον ανεξηγητο λογο μας επιτιθεται ο ιδιος μα ς ο εαυτος.Αλλα ξερεις τι σημαινει το οτι γινονται πιο εντονες οι ιδεοληψιες?Σημαινει οτι νικας σιγα σιγα γιατι δεν τους δινεις σημασια.Συνεχισε να μην τους δινεις σημασια κι αστες να θεριευουν και με τον καρο θα δεις θα αρχισουν να υποχωρουν.Το οτι η ιδεοληψια σου μιλαει πιο εντονα ειναι σημαδι αναρρωσης.Τι αναποδη ασθενεια ε?:PΤεσπα,καλη συνεχεια:)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by aggelos11 View Post
    Να ξερεις πως οι ιδεοληψιες θα γινονται πιο εντονες οταν δεν τους δινεις σημασια.Δυστυχως για καποιον ανεξηγητο λογο μας επιτιθεται ο ιδιος μα ς ο εαυτος.Αλλα ξερεις τι σημαινει το οτι γινονται πιο εντονες οι ιδεοληψιες?Σημαινει οτι νικας σιγα σιγα γιατι δεν τους δινεις σημασια.Συνεχισε να μην τους δινεις σημασια κι αστες να θεριευουν και με τον καρο θα δεις θα αρχισουν να υποχωρουν.Το οτι η ιδεοληψια σου μιλαει πιο εντονα ειναι σημαδι αναρρωσης.Τι αναποδη ασθενεια ε?:PΤεσπα,καλη συνεχεια:)
    Μα χανω τον εαυτο μου δεν μπορω να εκφραστω...με αυτες τις ιδεοληψιες...και εγω προσπαθω να τις αγνοω αλλα μου γυρναει εκει μαλλον να μιλαω ωστε να προκαλεσουν στους αλλους να !ε αντιπαθησουν:(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Κι εγω το παθαινω αυτο.Εκει που μιλαω μια χαρα με εναν ανθρωπο τσουπ πεταγεται η ιδεοληψια κι χανω ειρμο σκεψης,συγκεντρωση...τα παντα.Μου χει τυχει να επαναλαβω την ιδια φραση πεντε φορες,να ρωτησψ τι ειπες αλλες τοσσες.Μου χε τυχει κι μια φαση στο αμφιθεατρο που πηγα να ρωτησω μια απορια κι επειδη ειχα τρελο αγχος στα μισα της ερωτησης μ ξεχασα τι ρωταγα κι εμεινα να κοιταω τον καθηγητη.Εκει εσκασε στα γελια ο καθηγητης το αμφιθεατρο κι ακομα κι εγω χεχε.Το μονο που μπορεις να κανεις με αυτο ειναι να χαλαρωσεις κι να γελας μαζι τ κι σιγα σιγα θα υποχωρησει.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by aggelos11 View Post
    Κι εγω το παθαινω αυτο.Εκει που μιλαω μια χαρα με εναν ανθρωπο τσουπ πεταγεται η ιδεοληψια κι χανω ειρμο σκεψης,συγκεντρωση...τα παντα.Μου χει τυχει να επαναλαβω την ιδια φραση πεντε φορες,να ρωτησψ τι ειπες αλλες τοσσες.Μου χε τυχει κι μια φαση στο αμφιθεατρο που πηγα να ρωτησω μια απορια κι επειδη ειχα τρελο αγχος στα μισα της ερωτησης μ ξεχασα τι ρωταγα κι εμεινα να κοιταω τον καθηγητη.Εκει εσκασε στα γελια ο καθηγητης το αμφιθεατρο κι ακομα κι εγω χεχε.Το μονο που μπορεις να κανεις με αυτο ειναι να χαλαρωσεις κι να γελας μαζι τ κι σιγα σιγα θα υποχωρησει.
    Εγω το χα αυτο οταν ειναι να πω απεξω μαθημα!!κ ημουν. Τελεια μαθητρια κ εκει ειχα παθει το σοκ της ζωης μ!δεν μπορω πια να λεω προφορικα.ευτυχως τελειωσε το λυκειο αναιμακτα:'(

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Εγω οταν ειχα σε εξαρση την ιδεοψυχαναγκαστικη μιλουσα σαν καθυστερημενος,ειχα συνεχεια εκεινο το παγωμενο χαμογελο του πονου στο προσωπο κι γυρισα το βλεμμα μου σαν να μουν σε φαση ενεργης ψυχωσης.Κανεις δεν με παρεξηγησε παρολαυτα κι πολλοι εδειξαν καταννοηση.Η ασθενεια μας ηρθε για να μας διδαξει καποια πραγματα που δεν μαθαμε με τον ευκολο τροπο.Υπομονη κι στο τελος του δρομου θα δεις οτι θα εισαι πολυ πιο δυνατη,ανεξαρτητη κι με πολλη περισσοτερη αυτοπεποιθηση:)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Μακαρι..:(:( εσυ το χεις ξεπερασει;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    παιδια εγω εχω παθει το εξης......γελαω πολλες φορες με τον εαυτο μου.... : αρχικα οι ιδεοληψιες αφορουσαν ενα πραγμα.....μην ειμαι παιδοφιλη....και καθε φορα που εβλεπα παιδακια ελεγα παναγια μου....μετα μια μερα καθαριζα το σπιτι και ειχα πολλες δουλειες να τελειωσω και λεω λες να χασω την υπομονη μου? και με επιασε τρελο αγχος, σφοξιμο στο στηθος και ανυπομονησια.....μετα ηταν να μεινω μονη σε μια γκαρσονιερα και ειπα παλι στον εαυτο μου....λες να μην μαρεσει το σπιτι μου? παλι το ιδιο συναισθημα.....μετα λεω ' λες να τρελλαθω? παλι το ιδιο σκατοσυναισθημα.....και συνεχιζα να δω τι αλλο μπορουσα να σκεφτω οποτε εκανα και αλλες χιλιαδες σκεψεις οπως: ' μηπως δεν υπαρχει θεος?', μηπως με κρουβουν τα σπιτια? ( και ετσι ουτε στο ιδιο μου το σπιτι δεν μπορουσα να χαλαρωσω και σε αλλα σπιτια που πηγαινα παλι το ιδιο συναισθημα ), μετα ειχα να κοιμηθω πολλα βραδια και ειχα ευαισθησια στους ηχους και ειπα ' λες να μην μπορω να ακουω ηχους?' και τελος το χειροτερο απολα ' λες να μην μαρεσει να ζω και να με ενοχλουν τα παντα? ' ( εκει τα ειδα ολα μα ολα )..............απλα ειναι ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ και καθημερινα κανω χιλιαδεςςςςς και εχω απελπιστει.....

    Ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι ιδεοληψιες? η κατι αλλο?

    Επισης ολα ξεκινησαν απο στρες...αυτο το ξερω.....

    Υπαρχει επισης περιπτωση να τρελλαθω απο το πολυ αγχος των ιδεοληψιων και να μην αντεχω τιποτα?

    Κσι τελος σας εχει τυχει κατι τετοιο ( και σε περιεχομενο και σε ποσοτητα ) ή ειμαι η μονη ?????

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Joanna δυστυχως οχι..την τελευταια μου κριση δεν την εχω ξεπερασει ακομα.Αλλα εχω ξεπερασει λαρομοιεε κρισεις στο παρελθον κι πανω κατω εχω εμπειρια

Similar Threads

  1. Χανω τον εαυτο μου, βοηθεια..
    By ingenue22 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2018, 19:20
  2. νιωθω οτι χανω την μπαλα
    By cherrybanana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 20-05-2015, 20:24
  3. αγχος..νομιζω οτι χανω τον εαυτο μου
    By Μαργαριτα 2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-03-2015, 21:52
  4. Νιώθω ότι χάνω την ζωή μου.
    By Φανούλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2013, 02:33
  5. Νιωθω οτι χανω τον εαυτο μου!
    By mimikaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 19-11-2012, 10:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •