Nα ΄μαι και εγώ..... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Depressed soul , εχεις μια καταθλιψη , την πιο συνηθισμενη ασθενεια της εποχης μας . Αυτο δεν δειχνει ουτε αδυναμια , ουτε ευαισθησια ( ο Τσωρτσιλ και ο Α. Λινκολν ειχαν καταθλιψη ) . Χτυπαει , ανεξαρτητως κοινωοικονομικης ταξης , και δεν υπαρχει λογος να ντρεπεσαι γι αυτο . Πλεον , ο καθε ανθρωπος , εχει 1 στις 4 πιθανοτητες να παρουσιασει καταθλιπτικο επεισοδιο στην ζωη του . Οι αιτιες ειναι αγνωστες μεχρι στιγμης , αν και υπαρχει μια θεωρια οτι προκειται μια παραδοξη αντιδραση στο αγχος /στρες ( αυτη ηταν η αιτια της δικης μου κτθλψης ) . Αμα πας σε γιατρο , ψυχατρο , θα αρχισουν τα πειραματα πιο αντικαταθλιπτικο σου παει , αυτο που παει σε εσενα , μπορει σε εμενα να μην κανει τιποτα ( το espoza δεν μουκανε τιποτα ) . Μονο το remeron παχαινει , τα αλλα οχι . Τωρα αν θες να κανεις ψυχοθεραπεια , ειναι δικο σου θεμα , εγω παροτι πασχω απο καταθλιψη 8 χρονια , ( ωχ , σε απογοητευσα !! ) δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια , ισως καλως , ισως κακως . Μην περιμενεις πολλα απο τα φαρμακα , ενα 30 % το πολυ . Κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο θα κρατησει , αλλα καλο ειναι οτι το προλαβες στην αρχη , αυξανεις τις πιθανοτητες συντομης θεραπειας , καλα κανεις και αποφευγεις τα ηρεμιστικα , διοτι εθιζεσαι , και δεν κανουν κατι στην καταθλιψη , τουναντιον την επιδεινωνουν .
    Παρεπιπτωντος , ποτε δυο καταθλιψεις , δεν ειναι ιδιες .
    Τωρα το διαβασα για την κοκα , ειναι μια αιτια καταθλιψης , πολυ πιθανη . Το mdma δεν ξερω τι ειναι .

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Κοίτα, η προσγείωση μετά τη χρήση κόκας, όπως ξέρεις είναι πολύ πολύ δύσκολη. Μπράβο που καθάρισες μόνος σου. Γενικά πάντως πολλοί χρήστες κοκαϊνης πέφτουν σε κατάθλιψη μετά τη διακοπή, κ μάλιστα σε κατάθλιψη που να κρατάει χρόνια.
    Όσο αφορά την κατάθλιψη αυτήν καθ'εαυτήν, μπορώ να σου πω μόνο 1 πράγμα: Από κανένα φάρμακο μην περιμένεις σωτηρία. Μαγικό χάπι δεν υπάρχει, ούτε κ μαγικό κοκτέιλ χαπιών. Λύση θα βρεις μόνο εάν απευθυνθείς σε κάποιον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλό ειδικό (άντε βρες τον, αλλά υπάρχουν πάντως), είσαι διατεθειμένος να συνεργαστείς κ να κάνεις δουλειά με τον εαυτό σου. Υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά πάνω σου κ κάποια στοιχεία της προσωπικότητάς σου τα οποία σε οδήγησαν κ στις ουσίες κ στην κατάθλιψη κ σε όλα όσα πάνε στραβά στη ζωή σου. Πάνω εκεί πάνε κ "κουμπώνουν" κ κάποιες εσφαλμένες αντιλήψεις, "ελαττωματικές" στάσεις ζωής, κοσμοθεωρίες κ συμπεριφορές, που μπορεί να σε βολεύουν κ να σε εξυπηρετούν σε κάποια πράγματα μεν, όμως σου πυροδοτούν άλλες νοσηρές καταστάσεις δε. Αυτούς τους "κόμπους" πρέπει να λύσεις, κ αυτό θα το κάνεις εσύ μόνος σου με τον εαυτό σου, τα χάπια κ ο ειδικός (ψυχίατρος/ ψυχολόγος/ ψυχαναλυτής/ u name it), απλά θα σε βοηθήσουν κ θα σου δώσουν 5 κατευθύνσεις. Είναι σα να ψάχνεις κάτι σε 1 μεγάλο σκοτεινό δωμάτιο 1 πολύτιμο πραγματάκι κ το χώρο να μην τον γνωρίζεις καθόλου. Αυτό που θα κάνει ο σωστός ειδικός κ το κατάλληλο φάρμακο θα είναι να σου ανάψουν το φως, αλλά το ψάξιμο κ πάλι εσύ θα το κάνεις.

  4. #19
    Συγχαρητηρια που εκοψες τα ναρκωτικα! και μακρια απο αυτα! ποτε ξανα! αληθεια το mdma τι ειναι? την ερωτηση για την αστυνομια στην εκανε μαλλον λογω των ναρκωτικων.Επειδη καμια φορα πολλοι χρηστες εχουν στην κατοχη τους μεγαλη ποσοτητα ναρκωτικων και εχουν μπλεξιματα με την αστυνομια.Τα αντικαταθλιπτικα δεν αλλαζουν τον χαρακτηρα σου απλως ανακουφιζουν την θλιψη που αισθανεσαι.Εχεις καποιο συγκεκριμενο λογο που εισαι θλιμμενος?

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Την έφαγα τη κατάθλιψη της κόκας... Δεν θα ξεχάσω ποτέ που έβαζα το κεφάλι μου κάτω από τη ντουζιέρα επί μήνες και έκλαιγα σαν μυξοπαρθένα... Και δεν έπινα ούτε μαύρο, ούτε αλκοόλ, όταν τα έκοψα. Στεγνό πρόγραμμα... Μετά το 10ο μήνα πήγα και γυμναστήριο και ξεκίνησα διατροφή. Τώρα μετά από 5 χρόνια έχω σταματήσει και το ένα και το άλλο για 8 μήνες. Έχασα τη διάθεση μου... Εύχομαι να τα ξαναβρώ αλλά ο Μακ που μου έγραψε ότι πάσχει επί 8 χρόνια και τρομοκρατήθηκα-απογοητεύτηκα λίγο. Έχω ζητήσει από το πανεπιστήμιο ραντεβού με ψυχολόγο για να δω πως θα είναι και αυτό, τι θα δώσω και τι θα πάρω... Αν περιμένει χωρίς να μου κάνει ερωτήσεις να αρχίζω να μιλάω τον βλέπω να απογοητεύεται και αυτός/αυτή και εγώ...

    Με εσάς νιώθω άνετα πάντως μιλάω χαλαρά...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    Συγχαρητηρια που εκοψες τα ναρκωτικα! και μακρια απο αυτα! ποτε ξανα! αληθεια το mdma τι ειναι? την ερωτηση για την αστυνομια στην εκανε μαλλον λογω των ναρκωτικων.Επειδη καμια φορα πολλοι χρηστες εχουν στην κατοχη τους μεγαλη ποσοτητα ναρκωτικων και εχουν μπλεξιματα με την αστυνομια.Τα αντικαταθλιπτικα δεν αλλαζουν τον χαρακτηρα σου απλως ανακουφιζουν την θλιψη που αισθανεσαι.Εχεις καποιο συγκεκριμενο λογο που εισαι θλιμμενος?
    Thanks Ναρκωτικά δεν παίρνω ξανά για κανένα λόγο... μα για κανένα όμως... Το MDMA είναι η καθαρή μορφή του ecstasy. Δεν είναι σε χάπι όπως τα χάπια αλλά είναι σε σκόνη...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μην κρινεις απο μενα , επεσα σε κακο γιατρο , και με πλακωσε στα ηρεμιστικα , και δεν αντιμετωπισα σωστα την κατασταση .

  8. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Γεια σου φιλε,διαβάζοντας την ιστορία σου είδα πολλά κοινά.Ειμαι 34 ζω στο εξωτερικό μόνος μου με Μονή στήριξη τη γυναικα μου που με ανέχεται,περνάω την ίδια φάση με εσένα οπως τη περιγράφεις ειμαι χαμένος...ειναι το 5ο επεισόδιο παλιότερα έπαιρνα το φάρμακο ένιωθα καλύτερα και συνεχιζα...μετά το εκοβα και πάλι τα ίδια,τωρα όμως εδώ και 2 χρονια δε μπορώ να συνελθω...εμένα μου δημιουργήθηκε όταν ήμουν μόνιμος στο Ναυτικο πίεση μαυρίλα κτλ έκανα και χασις που το επειδηνωσε,εχω και dna θέμα ολα αυτά μαζι...το αντ/κο βοηθάει να σε σηκώσει λιγο μετά θελει καλη υποστήριξη απο περιβάλλον και ειδικό!ειναι να βρεις και πιο σου ταιριάζει εμένα το έφεξορ δεν με βοήθησε και πήρα κιλά ενώ το ζολοφτ το αντίθετο.Ηρεμιστικο παίρνω ζαναξ αλλα κοιτάω να το αποφεύγω οπως προειπαν και τα αλλα παιδιά!τωρα περιμένω να με πιάσει καλα το χάπι και να ξεκινήσω ψυχ/πεία,ουτε αλκοόλ ουτε τίποτα,εσύ θα το ξεπερασεις πιο εύκολα ειναι στην αρχή μονο φιλε μη κανεις το λάθος και του γυρίσεις τη πλάτη οπως εγώ!!!παραφιλαει...αυτά καλη ανάσταση σε όλους μας!!!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Γεια σου Οδυσσέα αλήθεια σε ποια χώρα μένεις στο εξωτερικό; Έχω μείνει εξωτερικό για 10 έτη (UK). Aν είχα γυναίκα και τη γούσταρα όμως πραγματικά, νομίζω πως δεν θα μου επέτρεπα να πέσω σε κατάθλιψη. Από την άλλη όμως έχω διαβάσει από μέλη πως πάσχουν από κατάθλιψη ενώ παράλληλα έχουν σχέση. Δεν ξέρω πως γίνεται όμως. Αλήθεια αυτός που έχει κατάθλιψη πρέπει όσες ώρες είναι ξύπνιος να είναι στη μαυρίλα του ή είναι ανά διαστήματα. πχ ένα 4ώρο μαυρίλα, ένα 3ώρο νορμάλ; Ρωτάω γιατί στη διάρκεια μιας ημέρας υπάρχουν περίοδοι που είμαι στη μαυρίλα μου και υπάρχουν περίοδοι που οκ ρε παιδί μου τη ψιλοπαλεύω...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Οδυσσεας34 View Post
    Γεια σου φιλε,διαβάζοντας την ιστορία σου είδα πολλά κοινά.Ειμαι 34 ζω στο εξωτερικό μόνος μου με Μονή στήριξη τη γυναικα μου που με ανέχεται,περνάω την ίδια φάση με εσένα οπως τη περιγράφεις ειμαι χαμένος...ειναι το 5ο επεισόδιο παλιότερα έπαιρνα το φάρμακο ένιωθα καλύτερα και συνεχιζα...μετά το εκοβα και πάλι τα ίδια,τωρα όμως εδώ και 2 χρονια δε μπορώ να συνελθω...εμένα μου δημιουργήθηκε όταν ήμουν μόνιμος στο Ναυτικο πίεση μαυρίλα κτλ έκανα και χασις που το επειδηνωσε,εχω και dna θέμα ολα αυτά μαζι...το αντ/κο βοηθάει να σε σηκώσει λιγο μετά θελει καλη υποστήριξη απο περιβάλλον και ειδικό!ειναι να βρεις και πιο σου ταιριάζει εμένα το έφεξορ δεν με βοήθησε και πήρα κιλά ενώ το ζολοφτ το αντίθετο.Ηρεμιστικο παίρνω ζαναξ αλλα κοιτάω να το αποφεύγω οπως προειπαν και τα αλλα παιδιά!τωρα περιμένω να με πιάσει καλα το χάπι και να ξεκινήσω ψυχ/πεία,ουτε αλκοόλ ουτε τίποτα,εσύ θα το ξεπερασεις πιο εύκολα ειναι στην αρχή μονο φιλε μη κανεις το λάθος και του γυρίσεις τη πλάτη οπως εγώ!!!παραφιλαει...αυτά καλη ανάσταση σε όλους μας!!!
    Τα ίδια κι εγώ. 4η φορά πλέον. Τις προηγούμενες έπαιρνα φάρμακα, συνερχόμουν και μετά πάλι τα ίδια. Έκανα και ψυχοθεραπεία κια τώρα κρατιέμαι έναν μήνα με νύχια και με δόντια μήπως και τα καταφέρω και δεν πάρω για μία ακόμα φορά φάρμακα. Αλλά που.....? Δεν το βλέπω. Αισθάνομαι πολλές φορές ότι θα ήταν καλύτερα να πεθάνω εδω και τώρα ή ότι πρέπει να σπεύσω στα επείγοντα να μου κάνουν μία ηρεμιστική ένεση να πάψω να σκέφτομαι. Τέτοια υπερένταση. Ήθελα να πιστεύω ότι τα φάρμακα δεν είναι μονόδρομος, αλλά μάλον είναι. Η γυναίκα σου σε συμμερίζεται? Εμένα ο άνδρας μου άλλες φορές ναι κι άλλες όχι. Με ρωτάει κάθε μέρα αν έγινα καλά λες και θα πατήσω το μαγικό κουμπάκι και μου λέει προσπάθησε, όλα στο μυαλό σου είναι, θα το ξεπεράσεις....Και του εξηγώ ότι προσπαθώ, αλλά δεν μπορώ άλλο ρε γαμώτο....Δεν μορώ να πάρω τα πόδια μου, στη δουλειά σέρνομαι, καλά δεν αισθάνομαι πουθενά ούτε έξω, ούτε στο σπίτι, νιώθω χαμένη, στην κασμάρα μου. Όλα φαντάζουν μάταια και δύσκολα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by spr1980 View Post
    Εμένα ο άνδρας μου άλλες φορές ναι κι άλλες όχι. Με ρωτάει κάθε μέρα αν έγινα καλά λες και θα πατήσω το μαγικό κουμπάκι και μου λέει προσπάθησε, όλα στο μυαλό σου είναι, θα το ξεπεράσεις....Και του εξηγώ ότι προσπαθώ, αλλά δεν μπορώ άλλο ρε γαμώτο...λα

    Τυχαια το διαβασα , αλλα το να πεις σεναν καταθλιπτικο ' ολα στο μυαλο σου ειναι ' ειναι οτι χειροτερο μπορεις να του πεις . Εξακριβωμενο .

  12. #27
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Γεια σου Οδυσσέα αλήθεια σε ποια χώρα μένεις στο εξωτερικό; Έχω μείνει εξωτερικό για 10 έτη (UK). Aν είχα γυναίκα και τη γούσταρα όμως πραγματικά, νομίζω πως δεν θα μου επέτρεπα να πέσω σε κατάθλιψη. Από την άλλη όμως έχω διαβάσει από μέλη πως πάσχουν από κατάθλιψη ενώ παράλληλα έχουν σχέση. Δεν ξέρω πως γίνεται όμως. Αλήθεια αυτός που έχει κατάθλιψη πρέπει όσες ώρες είναι ξύπνιος να είναι στη μαυρίλα του ή είναι ανά διαστήματα. πχ ένα 4ώρο μαυρίλα, ένα 3ώρο νορμάλ; Ρωτάω γιατί στη διάρκεια μιας ημέρας υπάρχουν περίοδοι που είμαι στη μαυρίλα μου και υπάρχουν περίοδοι που οκ ρε παιδί μου τη ψιλοπαλεύω...
    Ολλανδία μένω,η καταθλιψη στα παίρνει ολα...αν δε με αγαπούσε τόσο θα είχαμε χωρίσει,εκείνη κάνει υπομονή δείχνει κατανόηση...εγω δε ξέρω τι μου γίνεται και κρατάει όλη μέρα με αυξομειωμενη ένταση.Αν έχεις και περιόδους που εισαι καλα εισαι πολυ τυχερός,θα το ξεπερασεις πιο εύκολα υπομονή...μονο αν ξεκινήσεις φάρμακο να το ψάξεις καλα!

  13. #28
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by spr1980 View Post
    Τα ίδια κι εγώ. 4η φορά πλέον. Τις προηγούμενες έπαιρνα φάρμακα, συνερχόμουν και μετά πάλι τα ίδια. Έκανα και ψυχοθεραπεία κια τώρα κρατιέμαι έναν μήνα με νύχια και με δόντια μήπως και τα καταφέρω και δεν πάρω για μία ακόμα φορά φάρμακα. Αλλά που.....? Δεν το βλέπω. Αισθάνομαι πολλές φορές ότι θα ήταν καλύτερα να πεθάνω εδω και τώρα ή ότι πρέπει να σπεύσω στα επείγοντα να μου κάνουν μία ηρεμιστική ένεση να πάψω να σκέφτομαι. Τέτοια υπερένταση. Ήθελα να πιστεύω ότι τα φάρμακα δεν είναι μονόδρομος, αλλά μάλον είναι. Η γυναίκα σου σε συμμερίζεται? Εμένα ο άνδρας μου άλλες φορές ναι κι άλλες όχι. Με ρωτάει κάθε μέρα αν έγινα καλά λες και θα πατήσω το μαγικό κουμπάκι και μου λέει προσπάθησε, όλα στο μυαλό σου είναι, θα το ξεπεράσεις....Και του εξηγώ ότι προσπαθώ, αλλά δεν μπορώ άλλο ρε γαμώτο....Δεν μορώ να πάρω τα πόδια μου, στη δουλειά σέρνομαι, καλά δεν αισθάνομαι πουθενά ούτε έξω, ούτε στο σπίτι, νιώθω χαμένη, στην κασμάρα μου. Όλα φαντάζουν μάταια και δύσκολα
    Ναι με αγαπάει πολυ και μου έχει σταθεί όσο κανείς άλλος!τι να το κάνεις εχω ξεφύγει δε ξέρω ποιος ειμαι-ήμουν που πάω τι νιώθω τίποτα ένα τίποτα...ο άντρας σου μοιάζει με την οικογένεια μου πολυ δύσκολο αυτό...θα σου πρότεινα να δείτε μαζι έναν ψυχολόγο!να πάρεις φάρμακο κάτι που σε βοήθησε και παλιά,κανείς δεν τα θελει αλλα τι να κάνουμε...ειναι πολυ ατιμη ασθένεια στα παίρνει ολα!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1
    κατά λάθος

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Αν αντιμετωπίζεις την κατάθλιψη μόνο με φάρμακα θα τα παίρνεις μια ζωή αν όμως παράλληλα κάνεις εσωτερική δουλειά θ απαλλαγείς. Τα φάρμακα δε σ αλλάζουν απλά θα πάει την σεροτονινη στα φυσιολογικά επίπεδα. Η σεροτονινη πάει στα φυσιολογικά κ με φυσικές μεθόδους όπως είναι η αληθινή αγάπη. Επειδή όμως για να φτάσουμε σ αυτήν θα πρέπει να κάνουμε εσωτερική δουλειά ώστε να είμαστε ικανοί να βλέπουμε την ομορφιά εκεί που άλλοι δεν την βλέπουν να προσελκυουμε στη ζωή μας άτομα ταιριαστά σε μας. Αν δε δουλέψεις με τον εαυτό σου θα επαναλάμβανεις τα ίδια κ αυτά τα ίδια θα σε κρατάνε δεμένο στην ίδια κατάσταση με την κατάθλιψη κ τα χάπια. Παίρνω κι εγώ σιπραλεξ μια φορά που προσπάθησα να το κόψω έκλαιγα όλη μέρα το παραμικρό με διέλυε. Θέλω να κάνω ψυχοθεραπεία αλλά ακόμα δεν ξέρω που. Ευτυχώς που ξέρω καλά αγγλικά και στο ίντερνετ βρίσκω καταπληκτικά άρθρα που με βοηθάνε πολύ. Είπες όμως ότι κάποτε ήσουν στο ζενίθ κ τώρα στο ναδηρ. Αυτή την πρόταση σου μπορείς να την αναλύσεις; τι σημαίνει ότι ήσουν στο ζενίθ. Τι πιστεύεις σε οδήγησε στο ζενίθ. Τι σημαίνει ναδηρ κ τι πιστεύεις σε έστειλε απ το ζενίθ στο ναδηρ;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •