υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282

    υπερβολικα πολλες ιδεοληψιες μαζι μεσα στη μερα.....το εχει ζησει κανεις?

    Γεια σας παιδια εγω εχω παθει το εξης......γελαω πολλες φορες με τον εαυτο μου.... : αρχικα οι ιδεοληψιες αφορουσαν ενα πραγμα.....μην ειμαι παιδοφιλη....και καθε φορα που εβλεπα παιδακια ελεγα παναγια μου....μετα μια μερα καθαριζα το σπιτι και ειχα πολλες δουλειες να τελειωσω και λεω λες να χασω την υπομονη μου? και με επιασε τρελο αγχος, σφοξιμο στο στηθος και ανυπομονησια.....μετα ηταν να μεινω μονη σε μια γκαρσονιερα και ειπα παλι στον εαυτο μου....λες να μην μαρεσει το σπιτι μου? παλι το ιδιο συναισθημα.....μετα λεω ' λες να τρελλαθω? παλι το ιδιο σκατοσυναισθημα.....και συνεχιζα να δω τι αλλο μπορουσα να σκεφτω οποτε εκανα και αλλες χιλιαδες σκεψεις οπως: ' μηπως δεν υπαρχει θεος?', μηπως με κρουβουν τα σπιτια? ( και ετσι ουτε στο ιδιο μου το σπιτι δεν μπορουσα να χαλαρωσω και σε αλλα σπιτια που πηγαινα παλι το ιδιο συναισθημα ), μετα ειχα να κοιμηθω πολλα βραδια και ειχα ευαισθησια στους ηχους και ειπα ' λες να μην μπορω να ακουω ηχους?' και τελος το χειροτερο απολα ' λες να μην μαρεσει να ζω και να με ενοχλουν τα παντα? ' ( εκει τα ειδα ολα μα ολα )..............απλα ειναι ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΖΙ και καθημερινα κανω χιλιαδεςςςςς και εχω απελπιστει.....

    Ηθελα να ρωτησω αυτα ειναι ιδεοληψιες? η κατι αλλο?

    Επισης ολα ξεκινησαν απο στρες...αυτο το ξερω.....

    Υπαρχει επισης περιπτωση να τρελλαθω απο το πολυ αγχος των ιδεοληψιων και να μην αντεχω τιποτα?

    Κσι τελος σας εχει τυχει κατι τετοιο ( και σε περιεχομενο και σε ποσοτητα ) ή ειμαι η μονη ?????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Γεια σου. Πάσχω κι εγώ από ΙΨΔ. Εγώ μπορεί να βγω βόλτα και κάποια στιγμή να αργήσει το λεωφορείο και να αρχίσω να σκέπτομαι πως θα χαθώ και θα αρχίσουν να με ψάχνουν. Αυτό είναι ένα παράδειγμα. Οπότε, θέλω να σου πω πως προσωπικά έχω πολλά από αυτά που λες. Έχω και μια φοβία με τον ύπνο, οπότε δυσκολεύομαι πολύ κάποιες φορές.
    Φίλους έχεις; Ψυχολόγο έχεις επισκεφθεί; Δεν είσαι μόνη να ξέρεις. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Απλα με πιανουν πααααρα πολλες ιδεοληψιες μεσα στη μερα.....και με κουραζει πολυ ολο αυτο.....εχω παει σε μια ψυχολογο.....εσενα σε πιανουν τοσες πολλλες??????

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ναι. Με πιάνουν ανά περιόδους δυστυχώς. Αυτή η περίοδος είναι μια τέτοια π.χ.. Συνήθως, συμβαίνει κάτι που με στρεσσάρει και τσουπ αρχίζει το ντόμινο ιδεοληψιών. Η μια φέρνει την άλλη. Κυρίως θρησκευτικού περιεχομένου όπως βλασφημίες, πως μπορεί να χτυπήσω κάποιον ή άσχημα πράγματα για τους άλλους. Έχεις μόνο ιδεοληψίες ή πράττεις και ψυχαναγκασμούς αγαπητή μαρουλιώ; Εμένα μου το γυρίζει και σε ψυχαναγκασμούς ελέγχου.
    Θα σου προτείνω να το δεις τώρα που είναι νωρίς, διότι είναι κρίμα να οδηγηθείς σε άλλα μονοπάτια (κατάθλιψη, κοινωνική φοβία)...
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Σευχαριστω πολυ για την απαντηση......το ψάχνω με ψυχολόγο απλά είμαστε στην αρχή ......και τα φάρμακα θεωρώ δεν θα κάνουν τη δουλειά που πρέπει....όχι ψυχαναγκασμους ακόμη δεν εχω......απλα κάποιες φορές έχω τόσους πολλούς που λέω θα σπάσω και θα τρελαθώ....σας έχει τύχει να λέτε παει θα τρελαθώ? Η ειμαι η μονη που καταπιέζεται τόσο...?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Έχω διαβάσει πως δεν τρελαίνεσαι. Ίσα ίσα, που άτομα με ΙΨΔ είναι εξυπνότερα το μέσου όρου. Να σου πω την αλήθεια και εγώ ήμουν κατά των φαρμάκων, αλλά δυστυχώς έπαθα κατάθλιψη μαζί και τελικά εδώ και 1 βδομάδα παίρνω. Με βοηθάνε να διαχειριστώ το άγχος μου και να μην κάνω τον ψυχαναγκασμό. Βοηθάνε θέλω να σου πω, έστω και ένα τακ.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Εσένα σου ζει τύχει να λες πάει αυτό ήταν θα τα χάσω..!!!???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    330
    Γειά σε όλους,
    Οποιον ειδικό κι αν ειναι τελικά να επισκεφθείτε να κοιτάξετε να ειναι ψυχοθεραπευτής γνωσιακής-συμπεριφορικής θεραπείας.
    Παράλληλα με κάποια συνταγή (όπου, οτι, και σε όποιον χρειάζται) οι συνεδρίες θα σας βοηθήσουν πολύ.
    Η έκθεση συγκεκριμένα (μια εργασία για το σπίτι) που ειναι πιθανό να σας βαζει ο θεραπευτής βοηθάει ως προς το να σας βγάζει
    απο κάποια ψυχαναγκαστικά πλαίσια. Παράλληλα γίνεται και συζήτηση και εμβαθύνετε ως προς τις αιτίες που συνηθέστερα αφορούν τιμωρητικές
    διαδικασίες και αυτοηττώμενες συμπεριφορές. Όταν με τον καιρό σιγά σιγά (μέσω της θεραπείας) ο καθένας ΙΔΨ/κος
    αρχίσει να αποδέχεται πράγματα για τον εαυτό του και παράλληλα τον αγαπήσει λίγο περισότερο, οι ιδεοληψίες θα αρχίζουν να κατερρέουν
    σα χαρτινος πύργος. Ιδάνικο ακούγεται αλλά έτσι ειναι. Και θέλει δουλειά.

    Μαρουλιώ, μην ανησυχείς, δεν εισαι η μόνη που κάνει τέτοιες σκληρές σκέψεις. Σε ενα ευρύ φασμα Ιδεοψυχαναγκαστικών συμβαίνει.
    Δεν πρόκειται να τρελλαθείς. Είσαι το βασίλειο του ελέγχου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ναι, μου έχει συμβεί και μου συμβαίνει πολλές φορές Μαρουλιώ. Δυστυχώς είναι όπως τα λέει ο muzzy. Δεν ισχύει πως θα τρελαθούμε, απλά το σκεπτόμαστε γιατί βιώνουμε κάτι άσχημο και θέλουμε να το κάνουμε ακόμη πιο άσχημο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Δεν μπορείς ούτε κατά διάνοια να διανοηθείς τί έχω σκεφτεί αυτά τα χρόνια, κάθε μέρα, όλη την ημέρα (και τη νύχτα)....Και μολονοτι είμαι σε θέση να αναγνωρίζω τη διαταραχή και τα τερτίπια της, είμαι πάλι έρμαιό της. Φαρμακοθεραπεία και ψυχοθεραπεία γνωστικής - συμπεριφορικής μεθόδου για το μέγιστο αποτέλεσμα. Ανάλογα πώς αισθάνεσαι και πόσο μπορείς να αντέξεις. Ό,τι θες, είμαι στη διάθεσή σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Αχ σας ευχαριστώ πολυ παιδιά μου.....απλά ειναι λες και εγώ σκαλίζω το μυαλό μου να βρει οδεοληψιες μέσα στη μέρα.....ειναι σαν αυτό που διάβασα σένα ωραίο βιβλίο.: " κάθε πρόβλημα ειναι μια ψευδαίσθηση.....γιατι αν δεν το είχες σκεφτεί δεν θα υπήρχε "....χαχα καλό ε? Έτσι και με τις ιδεοληψίες.....αν δεν σκαλιζα το μυαλό μου δεν θα τις είχα σκεφτεί....αρα δεν θα υπήρχαν.....απλα λέω κρίμα στον εαυτό μου που τους δίνω σημασία......ποτε δεν είχα στο παρελθόν....και λέω κρίμα νέα κοπέλα μορφωμένη και έξυπνη να κάθεται να δίνει σημασία σαυτες τις βλακειες...και να χαραμίζει τη ζωή της....κριμα....τελοσπαντων.... ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σε ένα προηγούμενο ποστ, λέω σε ένα παιδί πως πολλές φορές αισθάνομαι πως δεν έχω κατάθλιψη αλλά πως υποβάλλω τον εαυτό μου να έχει και είμαι καλά στην ουσία. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις το παθαίνω κι εγώ λοιπόν, αισθάνομαι δηλαδή πως όταν κάθομαι, δημιουργώ νέες ιδεοληψίες με το παραμικρό. Είναι λογικό να το σκεπτόμαστε αυτό, όμως οι ιδεοληψίες δημιουργούνται μόνες τους βασικά. Είναι λάθος να σκεπτόμαστε πως εμείς τις δημιουργούμε, διότι γίνεται άθελα μας. Το μυαλό τις δημιουργεί δηλαδή κι εμείς χρειάζεται να τις παρακολουθούμε αμέτοχα ως θεατές.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by 1984muzzy View Post
    Μαρουλιώ, μην ανησυχείς, δεν εισαι η μόνη που κάνει τέτοιες σκληρές σκέψεις. Σε ενα ευρύ φασμα Ιδεοψυχαναγκαστικών συμβαίνει.
    Δεν πρόκειται να τρελλαθείς. Είσαι το βασίλειο του ελέγχου.
    Να 'σαι καλά muzzy γέλασα με το βασίλειο του ελέγχου! Έτσι είναι όπως τα λες, χρειάζεται να χαλαρώσουμε και να εγκαταλείψουμε αυτό το βασίλειο, με τον καιρό μαθαίνει κανείς.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by spr1980 View Post
    Δεν μπορείς ούτε κατά διάνοια να διανοηθείς τί έχω σκεφτεί αυτά τα χρόνια, κάθε μέρα, όλη την ημέρα (και τη νύχτα)....Και μολονοτι είμαι σε θέση να αναγνωρίζω τη διαταραχή και τα τερτίπια της, είμαι πάλι έρμαιό της.
    Και εγώ, κατά καιρούς πολύ πλούσιο ρεπερτόριο...! αλλά αφού καταλαβαίνεις πια τη διαταραχή θα γίνεσαι όλο και λιγότερο έρμαιό της και θα την αποδυναμώνεις.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    οι ιδεοληψίες δημιουργούνται μόνες τους βασικά. Είναι λάθος να σκεπτόμαστε πως εμείς τις δημιουργούμε, διότι γίνεται άθελα μας. Το μυαλό τις δημιουργεί δηλαδή κι εμείς χρειάζεται να τις παρακολουθούμε αμέτοχα ως θεατές.
    Σωστός ο Γάτος! Αυτό χρειάζεται.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Καψιμο στο σωμα- το εχει κανεις;
    By souno in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2015, 19:16
  2. Το εχει δοκιμασει κανεις?
    By mihalis in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-02-2013, 13:35
  3. wellbutrin,τι έχει μέσα?
    By kriti28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 28-02-2010, 13:11
  4. πως μπορεις να κανεις μπαχαλο τη ζωη σου μεσα σε λιγες μερες?
    By chrisaoik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 02-02-2009, 13:46
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •