Επιστροφη της καταθλιψης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    10

    Επιστροφη της καταθλιψης...

    Καλησπερα σε ολους
    το ονομα μου ειναι Μαιρη ειμαι 24 χρονων και πριν περιπου 4 χρονια περασα την πρωτη μου καταθλιψη. Οι λογοι που με εκαναν να την παθω ηταν κυριως οικογενειακοι. Ημουν ανεργη και καθως δεν εβρισκα δουλεια (τι περιεργο!) κλεινομουν ολο και πιο πολυ μεσα στο σπιτι χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο ακουγοντας την μιρλα των δικων μου ολη την ωρα. Μοναδικη μου παρηγορια το αγορι μου και η κολλητη μου και κανενας αλλος! Πηγα σε ψυχιατρο η οποια με φαρμακευτικη αγωγη με εκανε να πατησω στα ποδια μου και σιγα σιγα να την ξεπερασω. Με βοηθησε πολυ βεβαια το γεγονος οτι πηγα ενα μακρινο ταξιδι στο εξωτερικο λογω του οτι βρηκα δουλεια εκει αλλα επειδη το κρατος στο οποιο πηγα ηταν πολυ αυστηρο (Καταρ!) δεν αντεξα και γυρισα πισω. Εχοντας κοψει τελειως τα φαρμακα πλεον βρηκα δουλεια σε ενα σουπερ μαρκετ σαν ταμιας. Ολα πηγαιναν καλα, βεβαια μετα απο αρκετα γεγονοτα που συνεβησαν και λογω του οτι η πιεση της δουλειας ηταν τεραστια (κουβαλημα σε βαθμο λουμπαγκου και ταυτοχρονα να κανεις ολες τις υπολοιπες δουλειες μεσα στο μαγαζι μονος σου χωρις καμμια βοηθεια) αρχισα να εχω παλι τασεις μελαγχολιας. Τις εδιωχνα βεβαια και σκεφτομουν οτι θα τα καταφερω και αρκετες φορες αυτο πετυχαινε. Αυτο που ξεχασα να γραψω ηταν οτι απο παντα ειχα υπερβολικο αγχος και στην πρωτη καταθλιψη λογω αγχους μου δημιουργηθηκε ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη (ιδεοληψιες μονο βεβαια). Αλλα κι αυτην την ξεπερασα και εμαθα να την ελεγχω και να μην μου ειναι προβλημα. Δυστυχως αναμεσα στο αγχος και στην πιεση της δουλειας μου δημιουργηθηκε και απροσωποποιηση, περιπου ενα χρονο μετα που δουλευα. Στην αρχη ηταν ενα μικρο επεισοδιο που το ξεπερασα γρηγορα αλλα οσο περνουσε ο καιρος αυτο εκει επεμενε να εμφανιζεται. Ωσπου πριν μια βδομαδα περιπου πανω στην δουλεια το καταπιεσμενο αγχος και οι συνθηκες στο σπιτι μου που ποτε δεν αλλαξαν ουσιαστικα (γιατι οι γονεις μου επιμενουν να ειναι παντα υπερπροστατευτικοι απεναντι μου και πιεστικοι) βγηκαν σε μορφη κρισης πανικου. Οταν το επαθα νομιζα οτι θα πεθανω και ενιωθα οτι δεν μπορουσα να παρω αερα και φυσικα μετα ηρθε και εκατσε η καταθλιψη και η απροσωποποιηση απο πανω μου. Ειναι τωρα μια βδομαδα που νιωθω ετσι οπως ενιωθα στην καταθλιψη, δεν εχω ορεξη για τιποτα, με δυσκολια τρωω και κοιμαμαι και με υπερτατη προσπαθεια παω στην δουλεια και φυσικα να μην αναφερω για το συνεχες αγχος που νιωθω που βγαινει σε μορφη απροσωποποιησης. Να φανταστειτε προχθες ενιωθα σαν να μην ειμαι ο εαυτος μου πια και ενιωθα οτι δεν θα με "ξαναβρω" ποτε και οτι θα τρελαθω καποια στιγμη. Αλλα και παλι το πολεμησα καπως και ηρεμησα. Αυτην την στιγμη ο μονος που γνωριζει για το προβλημα μου αυτο ειναι το αγορι μου που με στηριζει οπως παντα και η υπευθυνη στην δουλεια που με βοηθαει ετσι ωστε να με στειλουν σε καποιο καταστημα που να εχει περισσοτερους εργαζομενους (γιατι εκει που δουλευω ο καθενας ειναι μονος του στην βαρδια!). Σκεφτομαι να ξαναπαω σε ψυχιατρο και να αρχισω παλι φαρμακευτικη αγωγη ετσι ωστε να μπορεσω να σταθω παλι στα ποδια μου αλλα ξερω οτι ειναι κατι επιπονο και χρονοβορο και οτι ουσιαστικα τιποτα δεν θα αλλαξει αν δεν αλλαξω εγω (δηλαδη δουλεια και σπιτι!) Ευχομαι να τα καταφερω και ξερω οτι μπορω να τα καταφερω οπως τα καταφερα και την πρωτη φορα. Αυτο που με βοηθησε πολυ και στην πρωτη καταθλιψη και τωρα ειναι αυτο εδω το forum γιατι νιωθω οτι υπαρχουν εκει εξω ατομα που ειναι σαν εμενα, νιωθουν σαν εμενα και το παλευουν και αυτα! Σας ευχαριστω πολυ λοιπον για την αλληλουποστηριξη και ευχομαι να τα καταφερουμε επιτελους και να βγουμε νικητες μια για παντα!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    λογικα τωρα το καταρ σου φενεται παραδεισος!..
    εκανες λάθος που γυρισες χωρις να χεις φροντισει εστω για μια καβατζα ωστε να σου εξασφαλήσει ενα δικο σου διαμερισμα να μενεις.
    αν μπορεις να την ξανακανεις και να φυγεις... και αυτην την φορα να το κανεις σωστα... απλα ΦΥΓΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΝΥΧΤΑ
    σε ολα μα ολα τα σουπερ μαρκετ αυτη ακριβως ειναι η δουλεια...και οχι μονο σε σουπερ μαρκετ ... παντου οπου σε ενδιαφερει να κανεις καριερα... θα πρεπει να μαθεις να γινεις πυρος δημας 12 ωρες την ημερα καθε μερα για να πάρεις εναν βασικο τυπου "να κλάψω ή να γελάσω τωρα"...
    αν δεν μπορεις να φυγεις για καταρ θα μεινεις να φας μαζι μας σκαταρ...
    χρειαζόμαστε ομως σταθερες... μια επαγγελματικη σταδιοδρομια, οποιος δουλευει τριπλασια απο τον διπλανο του...ανεβαινει, ολοι οι υπόλοιποι ερχονται και φευγουν... αν δουλευεις σε μεγαλο σουπερ μαρκετ υπάρχουν προοπτικες εξελιξης.. π θα σου δωσουν κινητρο να αντεξεις ολο αυτο το δουλοπαριλικι...και να σου δωσουν κατι να ξεπερασεις την καταθλιψη...αν δουλευεις σε μικρο ...μεινε οσο χρειαζεται για να γινει μια δυνατη προηπυρεσια στο βιογραφικο σου και μετα πιστεψε με θα βρεις σε μεγαλύτερο
    αν δεν σου αρεσει το σουπερ μαρκετ και θες κατι αλλο ... μην χανεις τον στοχο σου απο το κατι αλλο...και αρπαξε οποια ευκαιρία σου δωθει...
    αν δεν θες τπτ αλλο τοτε ΒΡΕΣ!! αλλιως θα περασεις ποοολλα χρόνια ακομα με τους γονεις.
    ειναι ξεκαθαρρο οτι τα επαγγελματικα σου ορίζουν τις καταθλιψεις σου και ειναι λογικο, εισαι μια δυναμικη νεα γυναικα και τωρα ειναι που πρεπει να χτίσεις μια σωστη βαση για το μελλον σου...και μπραβο σου που δεν εξαρτασαι απο τον γκομενακο, οπως κανουν πολλες
    σηκωσε τα μανικια και στρωσου...και φυσικα θα βγουμε νικητες!! ... δεν υπάρχει αλλος δρομος

Similar Threads

  1. επιστροφή???
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 01-11-2012, 10:55
  2. ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2012, 18:23
  3. Επιστροφη στη φυση!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 23-09-2011, 07:16
  4. Η επιστροφή
    By Emptyness in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-10-2008, 07:04
  5. ΕΠΙΣΤΡΟΦΉ
    By ico in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2008, 20:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •