Ζητειται αγορι με παρομοια θεματα να με βοηθησει - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 68
  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    33
    Καλησπέρα,

    Μπορούν πιστεύετε δύο άτομα με ΙΨΔ να συνυπάρξουν ερωτικά ή στο τέλος αντί να νιώσουν καλύτερα θα καταλήξουν να ανταλλάζουν ιδεοληψίες και καταναγκασμούς ?
    Πάντα ήταν από τα ερωτήματα που δεν είχα απάντηση. :)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ
    Μπορώ να φανταστώ πολλά καλά, όπως για παράδειγμα την αλληλοκατανόηση για τον τρόπο συμπεριφοράς του καθενός αλλά μπορώ να φανταστώ και καταστάσεις που ο ένας θα μεταφέρει τις σκέψεις του στον άλλο.
    Είναι μάλλον οι δύο όψεις του νομίσματος. Λογικά πρέπει να προσπαθήσεις να αποκομίσεις τα θετικά και να παραμερίσεις τα αρνητικά. Στην θεωρία ακούγεται εύκολο, η πράξη όμως δεν ξέρω...!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πιστεύω πως μπορούν, υπό προϋποθέσεις. Να είναι συνεπείς στην αγωγή τους δηλαδή και να παρακολουθούν γνωσιακή συμπεριφορική. Σε αντίθετη περίπτωση, ο συνδυασμός αυτός θα ήταν μία καταστροφή!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Μου κανει εντυπωση πως ενας με αυτη την ασθενεια κανει οτι κανει ενω την ιδια στιγμη ξερει οτι ειναι λαθος. Ενας διπολικος ας πουμε οταν ειναι σε μανια δεν εχει την αντιληψη που εχει οταν ειναι σε νορμοθυμια και εχει διαστρεβλωμενη την πραγματικοτητα αλλα ενας ψυχαναγκαστικος κανει οτι κανει ξεροντας κιολας οτι αυτο που κανει ειναι αποροια της ασθενειας. Φυσικα δεν λεω οτι το κανει επιτηδες απλα δεν κατανοω πως γινεται αυτο.
    Αυτό είναι το "δράμα" μας φλοκ... Και μόνο ένας άνθρωπος με ιδεοψυχαναγκαστική μπορεί πλήρως να το κατανοήσει. Δεν μπορείς να το εξηγήσεις εύκολα σε έναν που δεν το έχει. Έχει να κάνει και με κάποιο σημείο του εγκεφάλου, γενικά να φανταστείς, σαν να αυτοματοποιείται κάτι και να γίνεται ακουσίως. Αλλά έχουμε πλήρη γνώση του τι μας συμβαίνει και αυτό δημιουργεί περισσότερο άγχος και στενοχώρια αν δε μάθεις να το διαχειρίζεσαι, είναι ένας απίστευτος φαύλος κύκλος.
    Εν πάσει περιπτώσει μπορώ να πω ακόμα και αν κάποιος δεν καταλαβαίνει την πάθηση, ας καταλαβαίνει το βάσανό της, τον πόνο και την προσπάθεια και να στηρίζει τον άνθρωπο που έχει δίπλα του και νομίζω η Joanna κάτι τέτοιο ζητά και ελπίζω να το βρει εντός ή εκτός ίντερνετ. Υπομονή και όχι εμμονή και άγχος!... Το ίντερνετ θέλει λίγο περισσότερη προσοχή πάντως.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΤΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ
    Σωστό, δε νομίζω ότι μπορούμε να βγάλουμε ένα συγκεκριμένο πόρισμα και κανόνα. Όλα είναι πιθανά σε αυτή τη ζωή, γιατί ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός. Δε μπορούμε να τα βάλουμε τα πράγματα σε καλούπια, ούτε και τις σχέσεις των ανθρώπων.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Αυτό είναι το "δράμα" μας φλοκ... Και μόνο ένας άνθρωπος με ιδεοψυχαναγκαστική μπορεί πλήρως να το κατανοήσει. Δεν μπορείς να το εξηγήσεις εύκολα σε έναν που δεν το έχει. Έχει να κάνει και με κάποιο σημείο του εγκεφάλου, γενικά να φανταστείς, σαν να αυτοματοποιείται κάτι και να γίνεται ακουσίως. Αλλά έχουμε πλήρη γνώση του τι μας συμβαίνει και αυτό δημιουργεί περισσότερο άγχος και στενοχώρια αν δε μάθεις να το διαχειρίζεσαι, είναι ένας απίστευτος φαύλος κύκλος.
    Εν πάσει περιπτώσει μπορώ να πω ακόμα και αν κάποιος δεν καταλαβαίνει την πάθηση, ας καταλαβαίνει το βάσανό της, τον πόνο και την προσπάθεια και να στηρίζει τον άνθρωπο που έχει δίπλα του και νομίζω η Joanna κάτι τέτοιο ζητά και ελπίζω να το βρει εντός ή εκτός ίντερνετ. Υπομονή και όχι εμμονή και άγχος!... Το ίντερνετ θέλει λίγο περισσότερη προσοχή πάντως.
    Καταλαβαινω. Ειναι χειροτερο υποθετω να κανεις κατι και να ξερεις οτι το κανεις απο το να μην εχεις επιγνωση αλλα τουλαχιστον κοιτα το θετικο. Εσυ ξερεις τι παιζει ενω καποιος που εχει το ακαταλογιστο οχι. Βεβαια αυτη η γνωση προφανως μεγαλωνει το αγχος αλλα αν εχεις στον κυκλο σου ατομα που ξερουν το προβλημα σου αυτο δεν σε βοηθαει να εισαι καπως πιο χαλαρη εστω και μονο με αυτα τα ατομα?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Καταλαβαινω. Ειναι χειροτερο υποθετω να κανεις κατι και να ξερεις οτι το κανεις απο το να μην εχεις επιγνωση αλλα τουλαχιστον κοιτα το θετικο. Εσυ ξερεις τι παιζει ενω καποιος που εχει το ακαταλογιστο οχι. Βεβαια αυτη η γνωση προφανως μεγαλωνει το αγχος αλλα αν εχεις στον κυκλο σου ατομα που ξερουν το προβλημα σου αυτο δεν σε βοηθαει να εισαι καπως πιο χαλαρη εστω και μονο με αυτα τα ατομα?
    Να σου πω και τα δύο πιστεύω είναι δύσκολες καταστάσεις, η μη επίγνωση σίγουρα φέρνει άλλα προβλήματα. Το πρόβλημα μου προσωπικά το γνωρίζουν ελάχιστοι, αλλά ναι βοηθάει πολύ αν κάποιος δικός σου άνθρωπος το ξέρει και σε στηρίζει. Είναι σπουδαίο πράγμα, να νιώθει ο άλλος τον πόνο σου και ας μην καταλαβαίνει τι ακριβώς περνάς.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    αλλά ναι βοηθάει πολύ αν κάποιος δικός σου άνθρωπος το ξέρει και σε στηρίζει. Είναι σπουδαίο πράγμα, να νιώθει ο άλλος τον πόνο σου και ας μην καταλαβαίνει τι ακριβώς περνάς.

    Αυτο εννοω. Να μπορεις να πας για καφε και να μην ανησυχεις για την συμπεριφορα σου. Να ξερεις οτι θα εχεις κατανοηση. Ελπιζω να εισαι καλα και εσυ και η φιλη η Τζοανα αν και εσυ μου κανεις οτι το ελεγχεις πιο καλα ισως λογω αγωγης.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Αυτο εννοω. Να μπορεις να πας για καφε και να μην ανησυχεις για την συμπεριφορα σου. Να ξερεις οτι θα εχεις κατανοηση. Ελπιζω να εισαι καλα και εσυ και η φιλη η Τζοανα αν και εσυ μου κανεις οτι το ελεγχεις πιο καλα ισως λογω αγωγης.
    Αυτό που είπες ακριβώς, κατανόηση! Αρκετά καλά είμαι, δεν παίρνω αγωγή, απλά είμαι πλέον με πτυχίο στην Ιδψ ;), την έχω χρόνια και έμαθα να τη δαμάζω... Γι' αυτό θέλω να πω στην Joanna (και σε όλους) να μην απογοητεύεται, να δώσει λίγο χρόνο στον εαυτό της και τα πράγματα θα πάνε οκ, θέλει υπομονή. Και η ψυχοθεραπεία βοηθάει πολύ. Να είσαι καλά και εσύ φλοκ! :)

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Λοιπόν παιδιά να σας πω κάτι.. δεν ξέρω τι προβλήματα έχει ο καθένας και πως βγαίνουν αυτά προς τα έξω, αλλά οκ μια χαρά σας βλέπω... ειλικρινά. Εντάξει μου έχει τύχει μια φορά στο μετρό να κάτσει κάποιος απέναντι μου ο οποίος ήταν γύρω στα 2 μέτρα και 100-120 κιλά και μπαίνει και έρχεται και κάθεται απέναντι μου. δίπλα από το παράθυρο και να αρχίζει να κοπανάει το τζάμι με το χέρι έντονα και να λέω τι γίνεται τώρα τι θα κάνω, δεν τον κοιτάω καθόλου και αρχίζω και σκέφτομαι. Αμα μου τη πέσει τι θα κάνω τώρα; εν τω μεταξύ έχει απομακρυνθεί ο κόσμος και να λέω από μέσα μου εσύ θα κάτσεις εδώ, γιατί δεν ήξερα αν τη στιγμή που θα σηκωνόμουν, αν θα με άρπαζε. Και λέω οκ αναγκαστικά αν σου κάνει κίνηση σκάστου μία στο σαγόνι να ξεραθεί. Αυτός θα μείνει αναίσθητος εσύ θα πας στη δουλειά σου και όλα καλά... Αλλά αυτός ήταν ακραία περίπτωση μάλλον, σε σημείο που σκεφτόσουν αν το έσκασε από κανά Δαφνί ή το Αιγινήτειο. Τρόμαξε ολόκληρο το βαγόνι και σκέφτεσαι είναι εδώ; επικοινωνεί; που είναι; Δεν ξέρω αν σε περίπτωση του μιλούσα αν θα μου απαντούσε ή αν θα μου έσκαγε καμιά ανάποδη και θα με άφηνε ξερό γιατί μιλάμε για ντερέκι.

    Τώρα εσείς δεν ξέρω τι προβλήματα έχετε αλλά μια χαρά σας βλέπω... δηλαδή έχουμε πολύ λάθος νοοτροπία για τις ψυχικές νόσους. Καμία σχέση με τη πραγματικότητα... Δεν έχετε λόγο να φοβάστε να εξηγήσετε όσο πιο απλά μπορείτε για να είναι και κατανοητό, εγώ ειλικρινά σας λέω πως θα έβγαινα μαζί σας, δεν έχω κανένα θέμα, Τώρα το ντερέκι που κυκλοφορεί στο μετρό είναι κάπως να τον βλέπεις έξω ελεύθερο, τρομάζεις που μπορεί να είναι και εντελώς ακίνδυνος, αλλά και μόνο που τον βλέπεις να αρχίζει να κοπανάει το τζάμι με δύναμη που λες είναι στα πρόθυρα να το σπάσει, αυτό είναι κάπως! Αν μου έλεγε με διαύγεια όμως ο ίδιος πως αν τυχόν με δεις να κοπανάω το παράθυρο αλλά μην φοβηθείς δεν είναι κάτι, θα μου περάσει, θα μου φύγει, θα τον πίστευα και θα έλεγα οκ και εγώ μαζί σου!

  12. #27
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by Depressed_soul View Post
    Λοιπόν παιδιά να σας πω κάτι.. δεν ξέρω τι προβλήματα έχει ο καθένας και πως βγαίνουν αυτά προς τα έξω, αλλά οκ μια χαρά σας βλέπω... ειλικρινά. Εντάξει μου έχει τύχει μια φορά στο μετρό να κάτσει κάποιος απέναντι μου ο οποίος ήταν γύρω στα 2 μέτρα και 100-120 κιλά και μπαίνει και έρχεται και κάθεται απέναντι μου. δίπλα από το παράθυρο και να αρχίζει να κοπανάει το τζάμι με το χέρι έντονα και να λέω τι γίνεται τώρα τι θα κάνω, δεν τον κοιτάω καθόλου και αρχίζω και σκέφτομαι. Αμα μου τη πέσει τι θα κάνω τώρα; εν τω μεταξύ έχει απομακρυνθεί ο κόσμος και να λέω από μέσα μου εσύ θα κάτσεις εδώ, γιατί δεν ήξερα αν τη στιγμή που θα σηκωνόμουν, αν θα με άρπαζε. Και λέω οκ αναγκαστικά αν σου κάνει κίνηση σκάστου μία στο σαγόνι να ξεραθεί. Αυτός θα μείνει αναίσθητος εσύ θα πας στη δουλειά σου και όλα καλά... Αλλά αυτός ήταν ακραία περίπτωση μάλλον, σε σημείο που σκεφτόσουν αν το έσκασε από κανά Δαφνί ή το Αιγινήτειο. Τρόμαξε ολόκληρο το βαγόνι και σκέφτεσαι είναι εδώ; επικοινωνεί; που είναι; Δεν ξέρω αν σε περίπτωση του μιλούσα αν θα μου απαντούσε ή αν θα μου έσκαγε καμιά ανάποδη και θα με άφηνε ξερό γιατί μιλάμε για ντερέκι.

    Τώρα εσείς δεν ξέρω τι προβλήματα έχετε αλλά μια χαρά σας βλέπω... δηλαδή έχουμε πολύ λάθος νοοτροπία για τις ψυχικές νόσους. Καμία σχέση με τη πραγματικότητα... Δεν έχετε λόγο να φοβάστε να εξηγήσετε όσο πιο απλά μπορείτε για να είναι και κατανοητό, εγώ ειλικρινά σας λέω πως θα έβγαινα μαζί σας, δεν έχω κανένα θέμα, Τώρα το ντερέκι που κυκλοφορεί στο μετρό είναι κάπως να τον βλέπεις έξω ελεύθερο, τρομάζεις που μπορεί να είναι και εντελώς ακίνδυνος, αλλά και μόνο που τον βλέπεις να αρχίζει να κοπανάει το τζάμι με δύναμη που λες είναι στα πρόθυρα να το σπάσει, αυτό είναι κάπως! Αν μου έλεγε με διαύγεια όμως ο ίδιος πως αν τυχόν με δεις να κοπανάω το παράθυρο αλλά μην φοβηθείς δεν είναι κάτι, θα μου περάσει, θα μου φύγει, θα τον πίστευα και θα έλεγα οκ και εγώ μαζί σου!
    Καλησπέρα,

    Επειδή μιλάμε για ΙΨΔ συγκεκριμένα, θα χρησιμοποιήσω το συμβάν που ανέφερες για να σου εξηγήσω ποιο μπορεί να είναι ένα πιθανό πρόβλημα σε κάποιον που πάσχει.
    Μπορεί να κατέβαινε ωραία και καλά από το μετρό αλλά η σκέψη που έκανε για να χτυπήσει το άτομο σε περίπτωση άμυνας να ήταν τόσο δυνατή σαν να το έκανε στην πραγματικότητα. Και στην συνέχεια της μέρας του να συνέχιζε να ταλαιπωρεί τον εαυτό του με ακόμα περισσότερες σκέψεις γύρω από το συμβάν (μήπως δεν κράτησα σωστή στάση, μήπως του δημιούργησα εγώ θέμα κ.α.). Ξέρει πολύ καλά ότι όλα είναι υπό έλεγχο και δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα αλλά το μυαλό δεν μπορεί να συμβιβαστεί.
    Μπορεί να είναι λίγο άτοπο το παράδειγμα αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως στην ΙΨΔ το πρόβλημα είναι η ποιότητα της καθημερινότητας του ίδιου του πάσχοντα.
    Βλέποντας ένα άτομο με ΙΨΔ το πιθανότερο είναι να μην σου μπει στο μυαλό πως πάσχει από κάτι, το πολύ πολύ να το θεωρήσεις "κομπλεξικό" και αυτό προκύπτει διότι γνωρίζουμε το παράλογο των σκέψεων και προσπαθούμε να τις καταπολεμήσουμε μόνοι, ίσως λόγω ντροπής. Δυστυχώς είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα από όσο φαίνονται αλλά προσπαθούμε για το καλύτερο. :)

  13. #28
    painkiller2121
    Guest
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Ψαχνω κ;ι δεν κολλαω με κανενα θελω εναν ρομαντικο χωρις πολυ ορεξη για σεξ μονο ρομαντισμο !παρακαλω ας βρεθει ενα καλο αγορι κ για μενα κουραστηκα να μαι μονη ,..θελω ενα συναισθηματικο ηρεμο αγορι.νομιζω μονο καποιος με παρομοια προβληματα μπορει να μ βοηθησει γ αυτυο ειπαν το δοκιμασω εδω μεσα.
    joanna μπορεις ν μ δωσεις ενα μειλ να μιλησουμε;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by joanna22 View Post
    Οχι αγαπητε φλοκ .πρεριμενω να παω πατρα για να παρω...:/
    πας στην ξανθη γυρνας με σιροπιαστα ξανθης.πας θεσσαλονικη γυρνας με τσουρεκι απο τον τερκενλη.πας στην πατρα γυρνας με κονδυλωματα.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by painkiller2121 View Post
    joanna μπορεις ν μ δωσεις ενα μειλ να μιλησουμε;
    Μπορω να σ δωσω σκαιπ;;;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καταθλιπτική Δομή (νεύρωση) και άγχος; Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία;
    By panda333 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-2014, 10:52
  2. υπάρχει παρόμοια εμπειρία?
    By mama in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 21-10-2014, 07:48
  3. Πρόβλημα με το αγόρι μου
    By mairy96 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 68
    Last Post: 12-09-2014, 15:23
  4. SOS ! θεματακι με το αγορι μου
    By κατερίνα κ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 08-05-2014, 12:14
  5. Κατσαρίδες και άλλα παρόμοια.....
    By Yposxesi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 10-12-2011, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •