ζωα εναντιον ανθρωπων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο λογος , ρεα ,ειναι οτι υπαρχουν πολλοι κομπλεξικοι -ες , και στην πραματικη ζωη , και παντα θα εχουν ενα κακο λογο να πουν , ετσι απο φθονο , η απο δηθεν εξυπναδα , πχ loading .
    Μην κρινεις απο τον εαυτο σου ,που εισαι καλοπροαιρετη , δεν ειναι ολοι ετσι .
    Εχω συναντησει πολυ τον φθονο στη ζωη μου , αφου ξερεις μερικα πραματα για μενα , απο κεινο το πμ , που σουστειλα , καταλαβαινεις , ε ?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Ουαου, τρομερός ρε!
    Είπε ενας Loading την μαλακία του! Τους υπόλοιπους δεν τους βλέπεις τί γράφουν έτσι; Ή έτσι νομίζεις οτι σε συμφέρει;
    Να σαι καλά που είδες οτι τσακώνομαι μαζί σου και δεν κάθισες να απαντήσεις με βάση τη λογική. Απέδειξες πόσο ξύπνιος είσαι, σε αντίθεση με μένα που προσπαθώ να μην σε προσβάλω σε όσα έχω γράψει.
    Τριαντα πέντε ερωτήσεις είχα κάνει και κατέληξες να "περιαυτολογείς" για το πόσο ανεξάρτητος είσαι και πώς γουστάρεις τις γκόμενες.

    Αντί να παραδεχτείς οκ, είπα και μια χαζομάρα παίδες, δεν το εννοούσα με τον τάδε τρόπο.

    Δε μας λες τί παίζει κι εμάς για να ξεμπερδέψουμε μια ώρα νωρίτερα από τα προβλήματά μας; Να το παίξουμε κι εμείς λίγο ανώτεροι;

    Κοίτα ρε κάτι "υγιείς" άνθρωποι που υπάρχουν...
    Ωχ , μωρε loading , ορεξη που την εχεις..................δεν διαπληκτιζομαι με μελη , ειναι χαζο .

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Ντάξει αγορίνα. Τώρα το θυμήθηκες το "χαζό".
    Εγώ την βρήκα την όρεξη όταν μου είπες οτι λέω μαλακίες. Εσύ που την βρήκες;
    Σου'χει δωθεί η ευκαιρία να μιλήσεις συγκεκριμένα και εσύ το πηγαίνεις στα άσχετα και στην παρεξήγηση οταν δεν μπορείς να ορθώσεις απάντηση.

    Δυστυχώς δεν καταλαβαίνεις οτι μιλάς και σε άτομα που διακρίνουν τις κωλοτούμπες, πριν τις αναφέρεις.

    Φθόνος και δήθεν εξυπνάδα... άκου φαντασία! Μήπως ρε συ ξέχασες να πεις οτι μπορεί και να σε έχω ερωτευτεί παράφορα και γι'αυτό προσπαθώ να σου την "πω", όπως κάνουν τα παιδάκια;

    Θα παραλείψω να το ανοίξω πάλι το thread, μπορείς να πεις ό,τι άλλο γουστάρεις αφού εγκατέλειψες τη λογική πριν απο κάποια μηνύματα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητε loading , τωρα καταλαβα απο τον τροπο που εκφραζεσαι οτι εισαι πιτσιρικας !! επειδη λοιπον ειμαι 54 , και θα μπορουσα ανετα ναμαι μπαμπας σου , κατσε φρονιμα γιατι θα.............................................. ...σου τις βρεξω στο ποπο !!!!!

    Τι σκοπευεις να σπουδασεις ?
    Last edited by Macgyver; 15-09-2015 at 22:50.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η αγάπη νομίζω δεν έχει σύνορα,δεν έχει διαχωρισμούς σε ανθρώπους,ζώα,έμψυχα ή άψυχα.Είναι μια δύναμη που τα περικλείει όλα.
    Το ότι ο φίλος σου αποφάσισε να δώσει 200 ευρώ για το γατάκι νομίζω ήταν μια απόφαση επηρεασμένη συναισθηματικά και πιστεύω πως αν του παρουσιαζόταν και ένας άνθρωπος που πραγματικά θα είχε ανάγκη θα τον βοηθούσε ανάλογα.
    ία.

    Serios , εδω ειναι το ποιντ του θρεντ μου . Ο φιλος , κατ αρχην δεν ασχολειται με ζωα . Η γυναικα του ειναι που ασχολειται , και την εφερα ως παραδειγμα . Αν λοιπον της παρουσιαζοταν ενας ανθρωπος που πραγματικα ειχαε αναγκη , αντε να τουδινε ενα 10αρικο , σε καμμια περιπτωση δεν θα ηταν τοσο γαναιοδωρη , οπως με το γατι , που χωρις δευτερη σκεψη εδωσε τα 200 . Και ειναι πολυς κοσμος ετσι .
    Αλλο παραδειγμα ? η θεια μου , μια ζωη δεν τα πηγαινε καλα τους ανθρωπους , φυσικα εμεινε ανυπαντρη γιατι ειναι στραβοξυλο , ουτε εγω την γουσταρω , αλλα 3 σκυλια , τα εχει οπα οπα , τα καλυτερα γευματα . Σε φτωχο , ουτε διανοειται να δωσει φραγκο . Αυτα ειναι αρρωστημενα πραματα , εκει θελω να καταληξω .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    εγω τα καταλαβα ολα καλα αυτα που εγραψα.το οτι δεν κατλαβες εσυ με βαζει σε ανυσυχιες
    εχει πλακα να χρειαζομαι εγω ψυχιατρειο.


    Εγω παντως πηγαινω σε ψυχιατρο , εχω καταθλιψη βλεπεις , εσυ τι εχεις ?

    Α , και τωρα που το ειδα , you've just been erased !! ( το σχολιο ) .
    Last edited by Macgyver; 16-09-2015 at 08:59.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Δεν είμαι σίγουρη εάν κατάλαβα σωστά το νόημα του thread, γιατί βλέπω πολύ διαπληκτισμό......
    Εάν το κατάλαβα σωστά, η ερώτηση είναι λίγο άτοπη υπό την έννοια ότι αφορά μη συγκρίσιμα μεγέθη κ οντότητες.
    Αλλά εάν έπρεπε να δώσω 1 απάντηση, επειδή είμαι πολύ δημοκρατική κ φιλελεύθερη, θα έλεγα το εξής:
    Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός, το πού θα διαθέσει τα χρήματά του. Παραβιάζεται η θεμελιώδης έννοια της ελευθερίας του, εάν του τίθενται υποδείξεις ή περιορισμοί. Μπορεί να τα κάνει ό,τι θέλει. Κ όσο αφορά την ηθική, για μένα είναι κάτι το απολύτως σχετικό, άλλη η ηθική η δικιά μου, άλλη του Macgyver, άλλη του χ ή του ψ. Δεν υφίστανται αντικειμενικές σταθερές σε αυτά.
    Αλλά άμα είναι να εκλάβουμε το ερώτημα ως "ποιός τοποθετείται πιο ψηλά, τα ζώα ή οι άνθρωποι?", τότε γιατί να μην περιλάβουμε στην ερώτηση κ τα αντικείμενα (αγαθά κ υπηρεσίες)? Δηλ. άμα κράξω κάποιον που δίνει 200€ για 1 γατί, αντί να τα δώσει σε 1 άπορο άνθρωπο, γιατί να μην τον κράξω εάν επιλέξει να αγοράσει 1 μπλούζα, ενώ έχει άλλες άπειρες? Δικαίωμά του δεν είναι?
    Κ εγώ είμαι φιλόζωη, κ εμένα μπορεί μου λείψει κάτι, αλλά από το σκυλί μου με τίποτα! Την έχω πριγκήπισσα! Κ πάλι αγανακτώ με κάποιους ανθρώπους που μπορεί να δώσουν 250€ για να φοράει το τσιουάουα D&G μεταξωτό φουλάρι (άλλο να σας το λέω, άλλο να το βλέπετε, χώρια που κάτι τέτοιες αηδίες καταπιέζουν τα σκυλιά, αυτά είναι μόνο για τη φιγούρα της "κυρίας" ....) , όμως είναι δικαίωμά τους. Ο καθένας μπορεί από τη σκοπιά του να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει, αλλά δεν μπορεί να το κρίνει. Αν δεν έχω καταλάβει το νόημα της ερώτησης σωστά, please enlighten me!

  8. #38
    Εννοειται οτι το ζωο αξιζει πιο πολυ φροντιδα απο τον ανθρωπο

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα εξηγησω ρεα τι εννοω . Κατ αρχην το γατι ηταν τυφλο απο το ενα ματι , δεν μπορουσε να κανει κατι ο φιλος μου γι αυτο . Για ναπαντησω και στον Loading , ο ιδιος ποτε δεν θα μαζευε ενα ζωο , ετσι για να το σωσει και να το φορτωθει υστερα , μες το σπιτι του , ηταν επιθυμια της γυναικας του .
    Δεν εχω κανενα διλημμα , προβληματιζομαι ομως , γιατι η ιδια δεν θα εδινε ποτε σε ανθρωπο , ουτε 50 ευρω . Και για να γενικευσω το πραμα , εχω παρατηρησει οτι οι ανθρωποι που αγαπουν υπερβολικα τα ζωα , δεν αγαπουν τους ανθρωπους , προβαλλοντας τις συνηθισμενες δικαιολογιες του τυπου , οι ανθρωποι ειναι αχαριστοι , δεν εκτιμουν τιποτα κλπ.κλπ. Το να αγαπας τον συντροφο σου , η τον φιλο σου , δεν λεει τιποτα απολυτως , ειναι μια εγωιστικη αγαπη , ενα δουναι και λαβειν . Η πραγματικη αγαπη προς τον συνανθρωπο σου ειναι αυτη που δινεις κατι απο σενα , την αγαπη σου , το ενδιαφερον σου , τα χρηματα σου , χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα .
    Για να δωσω αλλο ενα παραδειγμα , μενω σε μια ακριβη συνοικια , και η μανα μου , συμμετεχει στον ετησιο ερανο της αγαπης , τον επισημο . Τα χρηματα που μαζευονται απο οοοολη την περιοχη αυτη , που μενουν οι ' πλουσιοι ' , ειναι αντε 2.000 ευρω , δλδ τιποτα . Αγαπη προς τον πλησιον ............τι ειναι αυτο ?, μονο στη θεωρια , αλλα τα ζωα , που μας ανταποδιδουν με τον τροπο τους την αγαπη , εκει ειμαστε αιφνης γενναιοδωροι !!! τι υποκρισια !!!!
    Μου δινεις , σου δινω , δεν μου δινεις , δεν σου δινω , και δεν δινω πενταρα τι κανουν μερικα εκατομ. συμπολιτες μου , που τετοιους καιρους πεινανε , στην κυριολεξια . Αλλα μην δουμε σκυλο , γατο , αδεσποτο , α , το καημενο !!!! δλδ αν ο φιλος μου , εβρισκε και 2ο γατι , χτυπημενο , επρεπε να το μαζεψει κι αυτο ?
    Δεν σε κατηγορω , ρεα , αλλα κατι τυπους , smart ass , σαν τον Νικο2 , με τα κροκοδειλια δακρυα , που σπευδουν να με κατακρινουν , επειδη εκθετω μια αληθεια , μονο να τους φτυσω καταμουτρα θαθελα . Και ειναι πολλοι οι Νικος2 εκει εξω .
    Αμα ακολουθουσαμε την εντολη του Χριστου , αγαπα τον πλησιον σου ως σεαυτον , δεν θαχαμε καταντησει σε αυτο το χαλι .

    Αυτο ειναι το ζουμι , μαριποζα .

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Εννοειται οτι το ζωο αξιζει πιο πολυ φροντιδα απο τον ανθρωπο

    Δεν εννοειται τιποτα , προσωπικη αποψη παραθετεις .

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Ας όψεται μια συγκεκριμένη ανωτέρα δύναμη, θα σου απαντήσω άλλη μια φορά γιατί το πράγμα καταντάει αστείο και φαίνεται οτι το ζητάει ο οργανισμός σου. Αν δεν το ζητούσε, θα συνέχιζες να αναφέρεσαι σε εμένα μέσω του τρίτου πληθυντικού προσώπου, γιατί ως γνωστόν είναι το τελευταίο που μένει σε κάποιον να κάνει όταν δεν μπορεί να συνομιλήσει ευθέως και προσπαθεί να βάλει κι άλλους μέσα στη συζήτηση για να δείξει οτι δεν είναι μόνος του.

    Το κακό με σένα ρε Macguyver είναι οτι δεν καταλαβαίνεις πότε γελοιοποιείσαι. Δε υπάρχει "ζουμί", στο thread. Ήθελες απλώς να πεις την κακία σου για δακτυλοδεικτούμενα αρνητικά παραδείγματα "φιλόζωων", που δεν υπάρχει λογικός άνθρωπος να μην συμφωνεί οτι είναι ακραίοι, και μέσα από αυτό, να εξυψώσεις τον εαυτό σου. Προφανώς αυτό βέβαια δεν μπορούσες να το πεις στον φίλο σου για την γυναίκα του, γιατί θα σου έκοβε το βήχα. Και έτυχε δύο άνθρωποι οι οποίοι σε είχαν πάρει με καλό μάτι, θέλοντας να κάνουν μια ανάλαφρη συζήτηση, να σου πετάξουν σκοινί για να πιαστείς.

    Αν ήμουν πιτσιρικάς λοιπόν θα ήσουν άνετα παππούς μου και όχι μπαμπάκας μου. Έχεις δει από πότε είμαι γραμμένος; Έχεις διαβάσει τα ποστς μου; Θα μου αφήσεις υποννοούμενο για διαφορετικό προφίλ; Σοβαρά; Ποιός ήταν που τον είχαν πιάσει να μιλάει με τον εαυτό του; Και κάθε τόσο το αναμασούν εδώ μέσα σε μερικές γωνιές;

    Κοντεύεις δηλαδή τα 60 και κάθεσαι και γράφεις για παντρειές, για γκόμενες και περιαυτολογείσαι μεσα σε ένα φόρουμ με ανθρώπους κουρασμένους ψυχολογικά, παραλληλίζοντας τις γάτες και τον ανεξάρτητό σου χαρακτήρα; Πραγματικά, δεν μπορείς να καταλάβεις πώς φαίνεται αυτό σε όσους το διαβάζουν; Μηδέν; Τίποτα; Διαβασέ το φωναχτά, μήπως, όταν ακούσεις τον εαυτό σου να τα λέει, το συνειδητοποιήσεις. Εκείνο το συγκεκριμένο μήνυμα που έγραψες μόνο. Δοκίμασε το και θα δεις.

    Καταλήγεις να λες δεν διαπληκτίζομαι με μέλη και όλως περιέργως το λες αφού είναι σε εξέλιξη ένας διαπληκτισμός. Και μετά από αυτό, ακολουθεί άλλη μια απ'τις κωλοτούμπες σου.
    Δεν κερδίζεις τίποτα ρε φίλε με αυτό που κάνεις. Κάποιοι άνθρωποι που μπαίνουν εδώ μέσα μπορεί να είναι κουρασμένοι αλλά δεν είναι χαζοί όπως νομίζεις.

    Αν μπορούσες να μου δείξεις σεβασμό, θα σου είχα δείξει και εγώ μέχρι τέλους, αλλά μάλλον σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις.

    Πολύ χρόνο ξόδεψα για σένα ρε Macguyver... Τουλάχιστον θα καταλάβουν καλύτερα το στυλάκι σου (έχεις ακόμα χρόνο να το διορθώσεις), όσα άτομα μπουν στον κόπο να διαβάσουν ολόκληρο το thread και όχι μόνο τις ίντριγκες.

    Κατά τα λοιπά... συνέχισε να κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις τί σου γράφουν επί του θέματος οι υπόλοιποι που απάντησαν, γιατί εγώ είπαμε, λέω μαλακίες.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ελα , loading , πιτσιρικας εισαι , το κρινω απο τα γραφομενα σου , το νικνειμ σου ( οπλιζω ) .
    Τελικα τι θα σπουδασεις ? το μελλον σου κοιτα , αυτο εχει σημασια . Ασε με εμενα .
    Και δεν εχω την διαθεση να διαπληκτιζομαι με μελη , το ξαναγραφω .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Με κάνεις να απορώ αν έτσι σκέφτονται όσοι έχουν ψευδαισθήσεις.

    Κι εγώ κρίνω από τα δικά σου γραφόμενα οτι είσαι πλουμιστή πεταλούδα.
    Αυτό σημαίνει για σένα συννενόηση; Ή μήπως νομίζεις οτι θα προσπαθήσω να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας;

    Αν γνώριζες ανάλογα αγγλικά θα ήξερες οτι την χρησιμοποιούν αλλιώς την λέξη.

    Η ασυναρτησίες που πετάς δεν έχουν νόημα πλέον γιατί απλά δείχνεις οτι δεν μπορείς να απαντήσεις σοβαρά.

    Ξαναγράψ'το όσο θες, αποδεικνύεις με τις πράξεις σου τί κάνεις.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμαν βρε loading , δεν βαρεθηκες ? ολο τρωγεσαι !!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 21:47
  2. Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-2012, 19:32
  3. Η οικονομικη κριση κ οι συνεπειες στον ψυχισμο των ανθρωπων
    By kokoa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2011, 18:26
  4. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 18:41
  5. Όλοι εναντίον ένα και ένα εναντίον κανένα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-12-2010, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •