να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?

    Γεια σας παιδια. Αν και αυριο θα παω σε μια νεα ψυχιατρο γραφω εδω για να ηρεμησω. Γιατι μεσα σε ολα εχω και μια εξεταστικη και με κεινα και με τουτα εχω χασει τον υπνο μου. Ειμαι 19 χρονων,παραπονο δεν εχω,και διαταραχη πανικου εχω περασει και αγοραφοβια εχω οποτε θυμαμαι και καμια ιδεοληψια ερχεται οταν εχω πολυ αγχος και γενικα απο αγχος αλλο τιποτα. Ωραια? Ωραια. Ε λοιπον πηγα σε μια ψυχιατρο στην νεα πολη που ειμαι η οποια μου λεει να παρω ενα αντιψυχωσικο και ενα αντικαταθλιπτικο μαζι. Κατσε κυρα μου να τα παρω,αλλα εξηγησε μου τν λογο. Δεν ειπε τιποτα. Στην θεια μου -επειδη την εχει ως θεραπευομενη- ειπε ωστοσο με την μια ωρα που με ειδε οτι ειμαι στα ΟΡΙΑ διπολικης διαταραχης. Διοτι σπουδαζω ψυχολογια και εχω ψαχτει ξερω τι εστι ο ορος διπολικη διαταραχη. Οπως επισης ξερω οτι εχω μεταπτωσεις στην διαθεση καθολη την διαρκεια της ημερας-αλλα υπαρχει λογος,δν εχω προσαρμοστει πληρως στην πολη που σπουδαζω και δεν ειμαι ευχαιρστημενη με αρκετα πραγματα- και μπορει την μια να εχω πολυ αυτοπεποιθηση και την αλλη να νιωθω οτι ειμαι ο τελευταιος των μοικανων. Αλλα οκ , λιγο κοινη λογικη, ολα αυτα ειναι ανασφαλεια -ισως υπερβολικη- δεν μπορουμε να βαφτιζουμε καθε κυκλοθυμια ή καθε περιεργο συμπτωμα διπολικη διαταραχη. Προφανως καταλαβαινετε οτι εχω φρικαρει .Δεν θα κολλησω στην <ταμπελα>. Θα κολλησω στην αδικαιολογητη ταμπελα. Εν ολιγοις θα ηθελα να μου πειτε τα προμηνυματα της διπολικης διαταραχης και γενικοτερα να εκφρασετε μια αποψη για την κατασταση μου.Μανιες,υπομανιες κλπ δεν εχω βιωσει ακομα. Και τι εστι ορια διπολικης διαταραχης? Εχω παθει ποσες κρισεις πανικου κ ειμαι μεσα στο αγχος .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Θα κολλησω στην αδικαιολογητη ταμπελα.
    πολυ σωστο ___

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Γιατί πηγές στην ψυχίατρο? Για το άγχος?

  4. #4
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Γιατί πηγές στην ψυχίατρο? Για το άγχος?
    ναι,ειχα κρισεις πανικου. εκανα ψυχοθεραπεια για 3 χρονια

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    aυτο το θεμα που περιγραφεις εξαρταται καθαρα απο σενα γιατι οι αλλοι μπορει να σου λενε οτι θελουν αλλα εσυ τελικα θα τα αποδεχτεις η οχι οσα σου λενε.
    σε συμφαρει πχ να προσπαθεις να αλλαξεις τον εαυτο σου με την εξηγιση ενος υποτιθεμενου τελειου εαυτου που τελικα δεν υπαρχει οι αλλοι μπορει να σου πουν οτι εισαι ακομα κ ελεφαντας αλλα αν το δεχτεις η οχι θα κανει τη διαφορα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Δεν ξέρω για την διπολική, χρειάζεται να εμπιστευτούμε τον γιατρό μας για να αλλάξουμε όμως. Προφανώς υπάρχει θέμα εμπιστοσύνης. Μήπως να πήγαινες και σε έναν άλλο ψυχίατρο για μια δεύτερη γνώμη;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Αν τα έβγαζες πέρα με την ψυχοθεραπεια δεν θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις φάρμακα για μια διάγνωση του ποδαριού μιας ψυχιάτρου που δεν εχεις τσεκαρει ακόμα. Εμένα ο ψυχίατρος μου με είδε 4 φορές για να μου κάνει μια ασφαλή διάγνωση και ακόμα μετά από 6 μήνες δεν μου λέει στα μούτρα έχεις αυτό ή αυτό για να μην με αγχωσει. Λίγα λόγια και καλά και πάντα συζητάμε για τα φάρμακα που παίρνω και μου εξηγεί γιατί τι και πως. Θα σου έλεγα να πάρεις μια δεύτερη διάγνωση .

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 03-03-2015, 01:51
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 20:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 05:51
  4. Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα συμπτωματα?
    By astrid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 16:20
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •