Υπάρχει ελπίδα η απλά χανόμαστε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17

    Υπάρχει ελπίδα η απλά χανόμαστε

    Καλησπέρα στο forum , πρόσφατα διαγνώστηκα με Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και όπως είναι φυσιολογικό ο γιατρός μου έδωσε zyprexa 5 mg. Αλλά αυτο που θέλω να μοιραστώ μαζί σας είναι ότι έχω παραισθήσεις , βλέπω διάφορα σχήματα στον αέρα , πριν καιρό άκουγα φωνές τώρα ευτυχώς δεν ακούω πια, μέσα σε 5 λεπτά η διάθεση μου αλλάζει τελείως , την μία είμαι χαρούμενος (δεν έχω φίλους, δεν βγαίνω από το σπίτι έχω να βγω εδώ και ένα μήνα , δεν έχω την επιθυμία να είμαι με ανθρώπους) αλλά νιώθω χαρούμενος και κάποιες άλλες φορές νιώθω πάρα πολύ δυστυχισμένος, λυπημένος θέλω να πεθάνω, χαρακώνομαι αρκετές φορές, δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα, μιλάω σχεδόν όλη την μέρα με τον εαυτό μου, δεν ξέρω απλά έχω κουραστεί να παλεύω για κάτι το οποίο δεν θα αλλάξει ποτέ. πιστεύω ότι δεν πάσχω μόνο από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή αλλά και από κάτι άλλο, απλά ήθελα να τα πω. Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Γεια σου Ροκροαντ, Τον πρώτο καιρό τα φάρμακα έχουν συμπτώματα τέτοια μέχρι να δράσουν. η φαρμακευτική σου αγωγή περιλαμβάνει μόνο ζυπρέξα 5 μγ. Γιατί και εμένα μου είχε δώσει ζυπρέξα, ακριβώς 5 μγ. Δεν είμαι ο καταλληλότερος να σου πω αν υπάρχει ελπίδα ή όχι γιατί προσωπικά την ίδια απορία έχω.Όμως ,ξέρω περιπτώσεις ατόμων που ΠΡΑΓΜΑΤΙ έχουν θεραπευτεί,και σε κάθε περίπτωση τα συμπτώματα αυτά είναι των πρώτων εβδομάσδων,νομίζω

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17
    φίλε μου psy δεν παίρνω χάπια, τα συμπτώματα αυτά που ανάφερα παραπάνω τα έχω εδώ και αρκετά χρόνια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Α δεν κατάλαβα.Νόμιζα ότι περιέγραφες τη φάση σου επειδή ξεκίνησες αγωγή.Πάντως αυτές οι μεταπτώσεις στη διάθεση δεν παραπέμπουν τόσο σε ΙΨΔ (βέβαια ο γιατρός σου είναι αυτός που ξέρει) αλλά σε άλλη διαταραχή.Για να μη θεωρηθεί ότι παραβιάζω και τους όρους δε θα πω ποιά,αλλά δες και το υποφόρουμ λίγο πιο κάτω από την ιδεοψυχαν. Μπορεί να αισθανθείς ότι ταυτίζεσαι με εμπειρίες ατόμων που γράφουν εκεί (αλλά και εδώ).Σε κάθε περίπτωση,όμως,αφου λες ότι χαρακώνεσαι,πρέπει επειγόντως να κάνεις κάτι είτε με τον ψυχίατρο που έχεις είτε με άλλο ειδικό

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Rockroad, θα συμφωνήσω με τον psy me, σίγουρα δεν κάνουμε διαγνώσεις εδώ, αλλά τα συμπτώματά σου όπως τα περιγράφεις δεν μοιάζουν να είναι μόνο για ιδψ, άλλα και στο φάσμα άλλων διαταραχών, είσαι σίγουρος ότι μόνο αυτό σου ανέφερε ο γιατρός, δηλαδή μόνο ιδψ? ίσως να έβλεπες και έναν άλλο ψυχίατρο τότε, έχεις τη δυνατότητα αυτή?
    Στο φόρουμ και σε άλλες ενότητες υπάρχουν και άλλα άτομα που έχουν παρόμοια συμπτώματα και εμπειρίες όπως αυτές που περιγράφεις, παραισθήσεις και οπτικά που αναφέρεις, μεταπτώσεις του συναισθήματος, το να θες να χαρακωθείς. Φυσικά και υπάρχει ελπίδα, και θα δεις πως τα έχουν καταφέρει αρκετά άτομα, είμαι ένα χρόνο και κάτι σε αυτό το φόρουμ και το λέω με βεβαιότητα αυτό, γνωρίζοντας την προσπάθεια αρκετών ανθρώπων, όλα αντιμετωπίζονται, και τα πράγματα μπορούν να καλυτερέψουν, αλλά πρώτα να εντοπίσεις τι ακριβώς σου συμβαίνει με τη βοήθεια ενός καλού ειδικού.
    Καλή δύναμη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17
    όπως είπα και πριν ο γιατρός μου είπε ότι πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, τον ρώτησα αν πάσχω από σχιζοφρένεια επειδή ακούω φωνές και βλέπω διάφορα αλλά μου είπε ΟΧΙ , μου είπε ότι μπορεί να είναι κάτι παθολογικό , τι εννοεί παθολογικό δεν τον ρώτησα ήμουν υπερβολικά αγχωμένος εκείνη την στιγμή. Μου έδωσε να κάνω κάποιες εξετάσεις για να δει αν πάσχω και από κάποια άλλη διαταραχή. Πάντως δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα καταφέρω αν τελικά πάσχω και από σχιζοφρένεια εννοώ κάνω προσπάθεια να νιώσω καλύτερα , κάνω γυμναστική προσπαθώ να μην τρελαίνομε κάθε φορά που κάποιος μου αλλάζει θέση τα πράγματα αν και αυτό είναι λίγο δύσκολο. ελπίζω να μην έχω σχιζοφρένεια, λίγες εβδομάδες έμειναν για να το μάθουμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Εγώ πάσχω από ιδψ διαταραχή χρόνια με φόρτε μου τον φόβο ψύχωσης, σχιζοφρένειας κλπ. Φωνές δεν έχω ακούσει, αν και σε πικ της ιδψ έχω νιώσει τον ευατό μου να πιστεύει ότι πρέπει να κάνει κάτι κακό γιατί πχ με διατάσει κάποια ανώτερη δύναμη. Επίσης όπως όλοι οι άνθρωποι μπορώ να απαπαράγω στο μυαλό μου φωνές κι αυτό με φοβίζει. Δεν έχω δει πράγματα, αλλά μπορώ ανετότατα να εικονοποιήσω τους φόβους μου ή προς στιγμή να νομίζω πως είδα κάτι και να χεστώ. Μήπως αναφέρεσαι σε κάτι ανάλογο? Γιατί κι εγώ όσο και να επιμένω ότι δεν έχω την σωστή διάγνωση, ο γιατρός μου δεν πτοείται. Κι όταν πάρω αντικαταθλιπτικό, επανέρχομαι, οπότε εκεί σκέφτομαι αν ήταν κάτι παραπάνω θα συνερχόμουν? Απ' ότι έχω πάντως διαβάσει το πολύ έντονο άγχος στην ιδψ περιλαμβάνει και εικόνες των σκέψεων. Αρκεί να καταλαβαίνεις ότι δεν συμβαίνει στην πραγματικότητα και να σε φοβίζει. Τί ισχύει στην περίπτωσή σου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Η ιδψ δημιουργεί διαρκώς αμφιβολίες για τα πάντα. Απ' ότι βλέπω, αναγνωρίζεις όλη αυτήν την κατάσταση σαν μη φυσιολογική κι αυτό είναι καλό. Σου λέω όσα μου έχουν πει κι εμένα αυτά τα χρόνια όταν επιμένω ότι τρελάθηκα. Χωρίς να είμαι ειδήμων, στην ψύχωση αναγνωρίζεις αυτό που βιώνεις σαν αληθινό, δεν έχεις καμία αμφιβολία ότι συμβαίνει. Τώρα εγώ δεν έφτασα ποτέ σε σημείο να βλάψω τον ευατό μου, αν και έχω σκεφτεί άπειρες φορές να δώσω ένα τέλος στο μαρτύριο. Συνήθως εύχομαι να πέθαινα στον ύπνο μου κι όλα να τελείωναν. Μετά το μετανιώνω γιατί ελπίζω ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες. Να βρεις σωστό γιατρό και να παίρνεις την αγωγή σου και θα δεις αποτέλεσμα. Κι εγώ παλεύω. Μεγάλος αγώνας!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα παιδιά, σωστά αυτά που επισημαίνει η spr1980, καθώς και το αν πράγματι βλέπεις κάτι, σαν κάτι τελείως αληθινό μπροστά σου ή είναι εικόνες σαν σκέψεις (όπως συμβαίνει πχ στην ιδψ) βέβαια καταλαβαίνω ίσως είναι δύσκολο και να το περιγράψει κανείς, τι αισθάνεται ακριβώς. Πάντως δεν αναφερόμουν στην σχιζοφρένεια μόνο, μπορεί να περνάς και μια κατάθλιψη ξέρω 'γω που συνυπάρχει πολλές φορές με την ιδψ ή κάτι άλλο, μπορεί να σχετίζεται και με κάτι παθολογικό καμιά φορά, οπότε θεωρώ ότι καλό είναι που σου σύστησε ο γιατρός εξετάσεις και θα βγάλεις άκρη πιστεύω. Ότι και αν σου συμβαίνει πάντως κράτα ψυχραιμία όσο μπορείς, και μπράβο που κάνεις γυμναστική, το θεωρώ σπουδαίο φάρμακο για πολλά!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17
    δεν είναι καθόλου εικόνες είναι αληθινό αν και καταλαβαίνω ότι δεν στέκι στην πραγματικότητα αυτό που βλέπω, επί εβδομάδες είμαι χαρούμενος έχω πολύ καλή διάθεση και μετά μαύρα χάλια, όλη την ώρα όπως ανέφερα και παραπάνω μιλάω με τον εαυτό μου η σκέφτομαι ότι είμαι ο καινούργιος martin luther king και θα αλλάξω τον κόσμο η ότι είμαι συγγραφέας και πουλάω εκατομμύρια βιβλία και άλλα πάρα πολλά. ποιος ξερει ίσως να πάσχω και από διπολική διαταραχή η από κάτι άλλο, μακάρι να μην είναι σχιζοφρένεια. κάθε πρωί κάνω γυμναστική αν και μερικές φορές θέλω απλά να μείνω στο κρεβάτι και να κοιμηθώ να μην κάνω τίποτα απολύτως. προσπαθώ να βγαίνω έξω αν και είναι τρομερά δύσκολο νιώθω ότι θα με κοροϊδέψουν, απλά δεν έχω που να πάω , δεν έχω φίλους αλλά προσπαθώ να είμαι θετικός όσο μπορώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Καλε σταματά να κάνεις αυτοδιαγνωσεις. Αντε χαζομάρες. Όλοι μέχρι να βρούμε έναν καλό γιατρό για ψυχοθεραπεια και μέχρι να πάρουμε τα φαρμακακια μας αν χρειαστεί νομίζουμε ότι είμαστε σχιζοφρενεις, τρελοί ξέρω γω και καταδίκασμενοι, και χωρίς ελπίδα και άστα να πάνε άστα. Εμπιστευσου τον γιατρό σου και πάρε την αγωγη σου και θα νιώσεις καλύτερα. Είσαι μπερδεμένος τώρα μην αγχώνεσαι παραπάνω χωρίς λόγο σιγά σιγά ! Αυτό που μιλάς με τον εαυτό σου όλη μέρα είναι πράγματι φρικαουτ . Το είχα πολύ στην αρχη. Ο,τι και να χεις θα φτιάξει στο 2015 ζούμε .

  12. #12
    Αχ spr1980 πόσο σε νιώθω. Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι και γω... Για να δούμε που θα μας βγάλει...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17
    το θέμα είναι ότι ο θείος μου πάσχει από σχιζοφρένεια και για αυτό έχω τέτοιο τρελό κόλλημα με το αν έχω και εγώ , φοβάμαι μην το έχω κληρονομήσει, χάπια αποκλείεται να πάρω χάπια δεν τα θεωρώ καλή λύση, μόνο τις παρενέργειες σκέφτομαι και τρελαίνομε πιο πολύ , ο θείος μου πήρε κάποια χάπια και κοιμόταν 14 με 16 ώρες την μέρα , μόνο για φαΐ ξυπνούσε και τουαλέτα, χαμένος δεν μιλούσε καθόλου αν και τώρα φαίνεται να είναι λίγο καλύτερα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Rockroad κι εγω πρισφατα με OCD διαγνωστικα προσπαθω να μην το σκεφτομαι με τα χαπια δεν τα παω καλα γενικα μιας και τα φοβαμε ελπιζω παντως ολο αυτο να ειναι ενα ποπυ κλοστημενο ονειρο και μολις ξυονισουμε- το ξεπερασουμε να εχουμε να το λεμε σαν εμπειρια
    Εσυ ποσο καιρο εχεις τα συμπτωματα?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    17
    Τα συμπτώματα με την διάθεση δηλαδή την μια είμαι χαρούμενος και την άλλη δυστυχισμένος και θέλω να πεθάνω τα έχω από 18 χρονών και τώρα είμαι 21, τα συμπτώματα τις ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής εμφανίστηκαν όταν τελείωσα το γυμνάσιο και λίγο πιο πριν. εσύ πόσο καιρό τα έχεις

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ?
    By ασπασια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 21-09-2015, 17:46
  2. ΝΑΙ υπαρχει ελπιδα:)
    By Katerinaaaaaaaaaa in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2013, 15:57
  3. Υπαρχει ελπιδα?
    By Zodiac in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-11-2012, 09:59
  4. Είναι απλά ευγενικός μαζί μου ή έχω κάποια ελπίδα?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2011, 15:37
  5. Υπάρχει Ελπίδα?
    By Marilou79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 150
    Last Post: 29-01-2010, 13:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •