Οικογενειακο προβλημα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 82
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33

    Οικογενειακο προβλημα..

    Γεια σας.. Αποφάσισα διαβάζοντας και άλλες παρόμοιες ιστορίες να σας γραψω και τη δική μου..Κάθε συμβουλη ευπρόσδεκτη.. Στη δική μου την οικογένεια πάντα ο πατέρας μου είχε το πάνω χέρι γιατί εκείνος δούλευε μόνο.. οι γονείς μου είναι αγαπημένο θα έλεγα ζευγαρι ομως μόνο μεταξύ τους.. Δηλαδή αλληλουποστηρίζονται και όλοι οι άλλοι έχουν το πρόβλημα πάντα..έχουνε μαλώσει με όλο το σόι και με όλους τους φιλους τους.. Κανείς δεν τους μιλάει πλεον ουτε απο την πλευρα της μαμας μου , ουτε του πατερα μου.. ο πατερας μου παντα ηταν και ειναι μεχρι σημερα πολυ οξυθυμος..Εχω ζησει δυσκολα παιδικα και εφηβικα χρονια γιατι σε καθε προβλημα φωναζε παρα πολυ και εγω ετρεμα και κρυβομουν απο εκεινον οπως επισης εχω φαει και πολυ ξυλο.. Το χειροτερο ομως ειναι η σταση της μανας μου σε ολο αυτο..Παντα ελεγε οτι καλα σας κανει ετσι πρεπει πρεπει να τον θαυμαζετε και δωστης κι αλλες και ολα αυτα χωρις να τους εχω κανει τιποτα γιατι γενικα περασα παρα πολυ ησυχη εφηβεια χωρις ξεσπασματα και μπλεξιματα..απλα παντα ημουν κλειστο παιδι.. Σημερα ειμαι πλεον 25,ζω μονη μου αλλα δυστυχως εργαζομαι στην οικογενειακη μας επιχειρηση. Πραγματικα νιωθω οτι το προβλημα μου ειναι τοσο περιπλοκο που γραφω σβηνω και ξαναγραφω γιατι δεν ξερω πως να το εξηγησω. Στους εξω ειμαστε η τελεια , αγαπημενη οικογενεια αλλα δεν ειναι ετσι. Τολμησα χτες να του πω οτι διαφωνω με την αποψη του πανω σε να θεμα δουλειας και αρχισε να φωναζει τοσο δυνατα ,πεταγε κατω πραγματα και με απειλουσε.. Μετα απο τον καυγα μας πηρα τη μαμα μου τηλεφωνο να της πω τι συνεβη και μου ειπε καλα να παθεις κωλοπαιδι που του εφερες αντιρρηση και λιγα σου ειπε.. ντρεπομαι που σας τα γραφω ολα αυτα..ντρεπομαι που ειμαι 25 και δεν εχω δυναμη να φυγω... Δεν ξερω πως να του το πω οτι θελω να φυγω απο την δουλεια , οτι τους εχω σιχαθει και δεν θελω να τους βλεπω.. Και επισης το σπιτι που προανεφερα οτι ζω μονη μου ειναι στο ονομα μου με παγια εξοδα που τρεχουν και αν φυγω απο τη δουλεια δεν ξερω πως θα τα καλυψω μεχρι να βρω κατι αλλο..Η μαμα μου παντως δεν θα νοιαστει το μονο που τη νοιαζει ειναι ο αντρουλης της που της τα ακουμπαει χρονια τωρα..ολο μασαζ και σπα και ιστοριες.. ποτε δεν εφτιαξε ενα πιατο φαι ποτε δεν ενδιαφερθηκε αν ειμαι καλα αν ζω η αν πεθανα .. εχει περασει και διμηνο που δεν εχει παρει ενα τηλεφωνο.. Καμια γνωμη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλημερα απο εμενα. Το να ειναι ο πατερας σου ετσι οπως λες μπορω να το καταλαβω αλλα η μανα σου ειναι επιεικως απαραδεκτη ειδικα στο θεμα του ξυλοδαρμου. Απο εκει και επειτα κανε υπομονη και ενα μικρο κομποδεμα αν μπορεις και πρωτα κοιτα να βρεις μια δουλεια πριν σταματησεις. Τωρα οσον αφορα την αποψη της μητερας σου οτι καλα σου εκανε επειδη του εφερες αντιρρηση πραγματικα αυτη η γυναικα η ειναι παραδοπιστη και ειναι μαζι του μονο για τα λεφτα η ειναι εντελως υποτακτικη.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..πρωτη φορα γραφω σε φορουμ και ειναι λιγο περιεργο. Εκεινη δεν εχει κανενα προβλημα μαζι του. Ολο αγαπες και καρδουλες και μεταξυ τους ειναι μια χαρα. Γι αυτο εγραψα στην αρχη οτι αλληλουποστηριζονται. Δεν της χαλαει χατιρι,της δινει συνεχεια χρηματα γι αυτο και εκεινη τον υποστηριζει τοσο πολυ.Πολλες φορες τυχαινε να γυρισω απο το σχολειο και να μην εχει μαγειρεψει τιποτα γιατι ειχε παει κομμωτηριο. (Οχι οτι δεν ειχαμε να φαμε γεματο ηταν το ψυγειο απλα δεν εμπαινε καν στον κοπο να μαγειρεψει για εμας)..Η πλακα ομως ειναι οτι σε εκεινον μαγειρευε κανονικα. Δεν εχει τυχει ποτε να γυρισει και να μη βρει φαγητο. Μια μερα του το ειπα οτι μαγειρευει μονο σε εσενα και σε μας τιποτα.Και μου απαντησε πως τολμας να λες τετοια ψεματα γι αυτον τον ΑΓΓΕΛΟ που μου στεκεται τοσα χρονια; Του λεω σε σενα στεκεται σε μας δε σταθηκε ποτε. Εδω να πω οτι εχω και δυο αδερφες οι οποιες και οι ιδιες του το λενε. Αλλα το χειροτερο; Πριν 6 χρονια που ειμασταν δυο μας γυρισε και μου ειπε οτι αν χτυπα ξυλο παθει κατι ο πατερας μου θα σηκωθει να φυγει και θα μας παρατησει γιατι μονο εκεινος την ενδιαφερει.(Προφανως επειδη της τα ακουμπαει; Φυσικα αυτο δεν το εχω πει ουτε στις αδερφες μου ουτε σε εκεινον.. τωρα εχεις μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για εκεινη. Το θεμα ειναι οτι δεν ασχολειται εκει που τη συμφερει.. Μονιμως του βαζει λογια πχ για εμενα χωρις εγω να το ξερω γιατι ζω σε αλλο σπιτι και καθε μερα που παω στη δουλεια δεν ξερω τι με περιμενει απο τα νευρα του και αυτα που του πιπιλαει στο κεφαλι συνεχεια.. μπερδεμα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Τι να σου πω κοριτσι αν ειπε και αυτη την κουβεντα ειναι λια λυπηση. Ουτε θετη μανα δεν τα λεει αυτα. Τωρα οσο για το αν παθει κατι ο πατερας σου ας παρακαλει να εισαι γερη για να δουλευεις την επιχειρηση σας να εχει να τρωει. Δεν μπορω ομως να καταλαβω οσο και να θελει τον πατερα σου για τα χρηματα πως ειναι δυνατον να φερετε ετσι σε εσενα και στις αδερφες σου προφανως. Τα να αγαπαει τα χρηματα οκ αλλα να μην αγαπαει τα παιδια της δειχνει ενα ατομο χωρις καν αισθηματα. Αν φτωχαινε ο πατερας σου θα ειχες μια καλυτερη εικονα για την μανα σου αλλα μακρια απο τετοια ειδικα αυτη την εποχη. Κανε κουραγιο γραψε τους και ισως μια μερα αν βρεις καποιον και κανεις δικο σου σπιτι μπορεσεις να τους εχεις αν οχι διπλα σου τουλαχιστον οχι απεναντι σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33
    Δυστυχως την ειπε αυτην την κουβεντα..Αλλα σου λεω αυτος δεν το ξερει γιατι μπροστα του μας συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα.. Οσο για την επιχειρηση αυτος ειναι ο μεγαλος μου προβληματισμος.Να φυγω,η να μεινω να δεχομαι τον εκφοβισμο του καθε μερα;Να ειμαι γερη να δουλευω για να της τα ακουμπαω; Η να εξαφανιστω; Αυτη η επιχειρηση ηταν παντα το ονειρο μου..αλλα ετσι δε τη θελω.. μαζι με την εταιρεια φορτωνομαι και τις απειλες τις φωνες και ολα αυτα. Μετα τον τσακωμο μου μαζι του μου ειπε να μην τολμησω να ξαναπατησω σπιτι του,οτι με διωχνει με λιγα λογια απο την οικογενεια. Και ολα αυτα μονο και μονο επειδη δεν του ειπα ναι μια φορα. Αλλα αν δεν με διωξει εκεινος απο τη δουλεια δεν μπορω να παραιτηθω γιατι θα χασω το επιδομα ανεργιας και δεν θα εχω να φαω μεχρι να βρω δουλεια. Το σπιτι ειναι μεγαλο και εχει πολυ βαρια εξοδα..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Δεν πρόκειται να σου δώσει το επίδομα ανεργίας, δεν το πιστεύω. Κοίταξε να δεις εγώ είμαι ρεαλιστής και αντιμετωπίζω ψυχρά τη ζωή. Υποθέτω αφού η μητέρα σου έχει κάνει αυτή τη ζωή, πως και η δική σου ζωή έχει μάθει σε μία άνεση. Κοίταξε μπορεί να μην σου μαγείρευε να φάει, αλλά αν για παράδειγμα σου δίνανε λεφτά πολύ περισσότερα από άλλα παιδιά της ηλικίας σου σε είχε σε μία άνεση.

    Αν έχεις μάθει σε αυτή τη ζωή θα έχεις θέμα μετά στη ζωή σου. Είσαι ολιγαρκής; Είσαι κάποια που τα υλικά αγαθά της προσφέρουν ευτυχία; Τι είσαι; Θα μπορούσες για παράδειγμα να ζεις με 400 ευρώ το μήνα ή 400 ευρώ χαλάς την εβδομάδα; Δεν σε ξέρω για αυτό σου κάνω αυτές τις ερωτήσεις. Μην παρεξηγηθείς για εσένα τα ρωτάω, όχι για εμένα. Αν είσαι βέβαιη πως μπορείς να κάνεις τη ζωή του μέσου Έλληνα, στείλε βιογραφικά να βρεις αλλού δουλειά, πούλα το σπίτι, αγόρασε ένα μικρότερο και φύγε. Αν από την άλλη δεν θέλεις ένα νέο τρόπο ζωής που θα είναι ολιγαρκής, τότε θα πρέπει να υποστείς τη ζωή που έχεις αυτή τη στιγμή.

    Επίσης έχεις και μία επιπλέον επιλογή, αν μπορείς οικονομικά, ξεκίνα ψυχοθεραπεία να βγάζεις το πόνο σου για να μπορείς να συνεχίσεις. Πιστεύω δε πως αν μπορέσεις να αναλύσεις τον πατέρα σου σε ψυχοθεραπευτή, τότε εκείνος να σου δείξει το τρόπο να κερδίσεις αυτά που θέλεις με έμμεσο τρόπο και να βγαίνεις εσύ κερδισμένη από όλο αυτό. Αν δεν κάνεις ψυχοθεραπεία και συνεχιστεί αυτή η κατάσταση τότε νομίζω πως αργά ή γρήγορα θα γίνεις και εσύ θύμα της κατάθλιψης και πίστεψε με δεν το θέλεις αυτό το πράγμα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Lisa1990 View Post
    Δυστυχως την ειπε αυτην την κουβεντα..Αλλα σου λεω αυτος δεν το ξερει γιατι μπροστα του μας συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα.. Οσο για την επιχειρηση αυτος ειναι ο μεγαλος μου προβληματισμος.Να φυγω,η να μεινω να δεχομαι τον εκφοβισμο του καθε μερα;Να ειμαι γερη να δουλευω για να της τα ακουμπαω; Η να εξαφανιστω; Αυτη η επιχειρηση ηταν παντα το ονειρο μου..αλλα ετσι δε τη θελω.. μαζι με την εταιρεια φορτωνομαι και τις απειλες τις φωνες και ολα αυτα. Μετα τον τσακωμο μου μαζι του μου ειπε να μην τολμησω να ξαναπατησω σπιτι του,οτι με διωχνει με λιγα λογια απο την οικογενεια. Και ολα αυτα μονο και μονο επειδη δεν του ειπα ναι μια φορα. Αλλα αν δεν με διωξει εκεινος απο τη δουλεια δεν μπορω να παραιτηθω γιατι θα χασω το επιδομα ανεργιας και δεν θα εχω να φαω μεχρι να βρω δουλεια. Το σπιτι ειναι μεγαλο και εχει πολυ βαρια εξοδα..

    Χμμμ αυτο ειναι ενα θεμα. Θα σου απαντησω λιγο πιο μετα γτ ειμαι απο κιν τωρα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33
    Δεν παρεξηγουμε που ρωτας μην ανησυχεις..Τα λες πολυ σωστα και ετσι πρεπει να σκεφτεσαι λογικα και οχι να μου χαιδεψεις τα αυτια. Δεν μας ελειψε ποτε τιποτα στο σπιτι θα ημουν αχαριστη αν το ελεγα αυτο. Βγαζω 412,80 οπως ολος ο περισσοτερος κοσμος.. παιρνω ακριβως το βασικο μισθο. Ειμαι ολιγαρκης γιατι με αυτα τα χρηματα συντηρω αυτο το σπιτι και περναω και το μηνα μου. Δεν βγαινω για καφεδες ποτα διακοπες εκδρομες και ολα αυτα γιατι προτεραιοτητα εχουν τα εξοδα του σπιτιου.. Μπορω να ζησω με 400 ευρω δεν το φοβαμαι αυτο,ουτε εχω ελπιδες οτι θα βρω αλλου δουλεια με τα διπλα η τριπλα χρηματα..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Μπορείς είτε να στέλνεις βιογραφικά τότε για να βρεις κάπου αλλού δουλειά, είτε να συνεχίσεις εκεί μην νομίζεις πάντως πως θα είναι διαφορετικά και σε άλλες δουλειές. Το ξέρω πως είναι επιχείρηση που τη θέλεις, αλλά αν είναι να σπάσεις εσύ επειδή κάνει λάθος επιλογές, άφησε τον να κάνει ότι θέλει. Και μην εκφέρεις άποψη στην επιχείρηση του, αν δεν σου τη ζητήσει ο ίδιος. Είναι λίγο ιδιάζουσα η περίπτωση σου, το γνωρίζω πως σε πονάει γιατί τη θέλεις αυτή την επιχείρηση να πάει μπροστά, αλλά πάνω απ' όλα η ψυχική σου υγεία μετράει και τίποτα άλλο.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33
    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..Εχετε φτιαξει ωραια παρεα εδω.. παντως δεν ειναι οτι θα πεθανω κιολας αν δεν παρω την επιχειρηση..απλα επειδη ειναι απ του προπαππου τη γενια ειναι κριμα να παει χαμενη.. αυτο και μονο αυτο..κατα τ αλλα δεν εχουμε σχεση μπαμπα - κορης.. ειμαστε αφεντκο κ υπαλληλος..εργαζομαι ιδιες ωρες με τους υπολοιπους,ερχομαι και νωριτερα πολλες φορες,παιρνω τα χρηματα που σου ειπα..δηλαδη δεν ειναι οτι φοβαμαι μη χασω τη βολεψη μου.. πανω κατω παλι στα ιδια θα βρω! Δουλευα διαφορες δουλειες μεχρι να με παρακαλεσει να ερθω εδω επειδη δν ηθελα να με ταιζει..σερβιτορα,δουλεια σε μαρκετ,σε διαφημιστικες εταιριες με 12 ωρες ορθοστασια κλπ.. τελοσπαντων ξεφυγαμε εντελως απο το θεμα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Lisa1990 View Post
    Δεν παρεξηγουμε που ρωτας μην ανησυχεις..Τα λες πολυ σωστα και ετσι πρεπει να σκεφτεσαι λογικα και οχι να μου χαιδεψεις τα αυτια. Δεν μας ελειψε ποτε τιποτα στο σπιτι θα ημουν αχαριστη αν το ελεγα αυτο. Βγαζω 412,80 οπως ολος ο περισσοτερος κοσμος.. παιρνω ακριβως το βασικο μισθο. Ειμαι ολιγαρκης γιατι με αυτα τα χρηματα συντηρω αυτο το σπιτι και περναω και το μηνα μου. Δεν βγαινω για καφεδες ποτα διακοπες εκδρομες και ολα αυτα γιατι προτεραιοτητα εχουν τα εξοδα του σπιτιου.. Μπορω να ζησω με 400 ευρω δεν το φοβαμαι αυτο,ουτε εχω ελπιδες οτι θα βρω αλλου δουλεια με τα διπλα η τριπλα χρηματα..
    Λοιπον κοριτσι ετσι οπως τα περιγραφεις η κατασταση εχει ως εξης. Οι γονεις σου ειναι αυτοι που ειναι και δεν προκειτε να αλλαξουν αφου μια ζωη ετσι ηταν. Απο εκει και περα αν μπορεις και την περνας με αυτα τα χρηματα παει να πει οτι ξερεις που πατας και που βρισκεσαι ασχετα με την οικονομικη επιφανεια της οικογενειας. Απο την στιγμη που σου κανουν την ζωη κολαση η λογικη λεει οτι αυτα τα χρηματα θα τα παρεις και αλλου αλλα δεν ξερω τι γινεται με το τι μελλει γενεσθαι της επιχειρησης και αν θα σου την αφησει μετεπειτα ο πατερας σου. Βεβαια αν εισαι 25 ετων λογικα ειναι νεος οποτε θα τον τρως πολλα χρονια ακομη και αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα σε επηρεασει. Η δικη μου λογικη λεει να πας μια μερα που θα ειναι στις καλες του και να του ζητησεις να μιλησετε για την συμπεριφορα του. Δεν νομιζω οτι θα βγει κατι αλλα δεν εχεις να χασεις τπτ το πολυ να τα ακουσεις αλλη μια φορα. Απο εκει και περα αν συντηρεις το σπιτι και την περνας με αυτα τα χρηματα βρες κατι αλλο. Καλο ειναι βεβαια καποτε να σου αφησει την δουλεια αλλα αν ειναι να γινεις ρακος μακρια. Η υγεια ειναι πανω απο ολα και εσυ ακομη εισαι μικρη αν περασουν λιγο τα χρονια δεν ξερω ποσο θα μπορεσεις να αντεξεις ολο αυτο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Lisa1990 View Post
    Δουλευα διαφορες δουλειες μεχρι να με παρακαλεσει να ερθω εδω επειδη δν ηθελα να με ταιζει..σερβιτορα,δουλεια σε μαρκετ,σε διαφημιστικες εταιριες με 12 ωρες ορθοστασια κλπ.. τελοσπαντων ξεφυγαμε εντελως απο το θεμα..
    Και μονο το γεγονος οτι η μανα σου εχει τα σπα της και ολα τα καλα και εσυ αναγκαστηκες να κανεις ολα αυτα δειχνει το ποιον της σαν ανθρωπος. Ειναι κριμα να υπαρχουν τετοιοι γονεις ειδικα την εποχη που ζουμε. Δεν λεω να σε ειχαν στα πουπουλα κακομαθημενη αλλα να εχει η οικογενεια και εσυ να κανεις ολα αυτα? Ελεος ειναι οι τυποι.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33
    Εμενα δεν με πειραζει που δουλευα και δουλευω..δεν με πειραζει που δεν εχω πλουτη και χρυσαφια..δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος ειμαι γενικα πολυ απλη. Το μονο που θα ηθελα θα ηταν να με αγαπαει η οικογενεια μου..να μην ξυπναω με κλαμματα μεσα στη νυχτα.. να μην ξυπναω και το πρωτο πραγμα που κανω να κλαιω για ωρες ολοκληρες..να μην κοιταω κατω απο το μπαλκονι και να σσκεφτομαι οτι δεν με αγαπαει κανεις κι οτι αν πεσω δεν θα ενδιαφερθει κανενας...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Με τις αδερφες σου πως τα πας? Επισης αυτες πως τις αντιμετωπιζουν οι γονεις σου?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    33
    Η μια ειναι 26 χρονων και η αλλη 16.. Η μεγαλη μου αδερφη εχει φαει παρα πολυ ξυλο,αλλα σου μιλαω για πολυ ξυλο επειδη γενικα ηταν ατιθαση και πηγαινε κοντρα στη μανα μας χρονια..φυσικα εκεινη δεν μπηκε ποτε στη μεση να την προστατεψει..και φυσικα ετρωγα και γω μερικες για "παραδειγματισμο" για να δεις τι θα γινει αν κανεις και εσυ τα ιδια.. (εγω μαθητρια του 19 σπιτι σχολειο,φροντηστηριο σπιτι).. Ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα πλεον αυτη η κοπελα να εχει πολυ θυμο μεσα της και ενω ειναι καλο παιδι ωρες ωρες δεν την κανεις καλα με τιποτα..αγαπιομαστε ομως παρα πολυ και ειναι η μια διπλα στην αλλη εκτος απο τις φορες που μας ανακατευει η μανα μας. Οσο για τη μικρη ειναι ενα υπεροχο καλοψυχο πλασμα που σχεδον το εχω μεγαλωσει εγω με τη μεγαλη μου αδερφη.. δεν τα εχει βιωσει ολα αυτα γιατι πλεον που εχω μεγαλωσει οποτε ξεκιναει ο πατερας μου εστω λιγο να της κανει τα ιδια μπαινω στη μεση και τη φυγαδευω με τροπο και καλα ξερεις χαχα αστειακια... και χαιρομαι που δεν το εχουν λερωσει αυτο το παιδι..την φιλοξενω συνεχεια εγω για να την προστατεψω και λεω στους δικους μου δικαιολογιες και καλα για να εχετε και σεις την ησυχια σας και τετοια..

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 00:11
  2. πρόβλημα με πμ
    By skata in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 10
    Last Post: 31-12-2013, 23:38
  3. Οικογενειακό πρόβλημα
    By chard in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2013, 01:46
  4. οικογενειακο!
    By thanos01 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-12-2012, 20:57
  5. Ψυχωσική συνδρομή και οικογενειακό περιβάλλον ασθενούς
    By aggelinaps in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 22-07-2012, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •