πιστευετε σε καποια ανωτερη δυναμη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 88
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Νομίζω mac, πως το θέμα σου δεν προκαλεί για 2 λόγους. 1ον λες πως είσαι εγωιστής, άρα κανείς δεν θα σε πει εγωιστή. χαχα Δεύτερον, ρωτάς γενικά για θρησκεία. Ρώτα κι εσύ ένα "Πιστεύετε στον Χριστό;" να γίνει χαμός, πανικός... Αφού είναι ταμπού ο Χριστιανισμός... χαχ
    Βρε Γατε , δεν εχω σκοπο να κανω ενα blockbuster θεμα , εισητηρια θα κοψω ? γι αυτο το θετω ηπια , δεν θελω να προκαλω .

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Δεν πιστεύω σε μια ανώτερη δύναμη όπως την παρουσιάζουν οι θρησκείες,βρίσκω πολύ εγωκεντρική την όλη ιστορία,δηλαδή ένας θεός που δημιούργησε τον άνθρωπο σαν το τέλειο δημιούργημά του και τον έχρισε κυβερνήτη της γης και του σύμπαντος.Μιλάω για την εξουσία που έχει ο άνθρωπος στα ''κατώτερα'' έμβια όντα και στα άβια.
    Δεν το έχω ψάξει πολύ και ούτε έχω διαβάσει την Βίβλο που νομίζω είναι γεμάτη ψυχαναγκασμούς και παρολογισμούς της εποχής που γράφτηκε,από αυτά που λίγο έχω δει.
    Πιστεύω ο άνθρωπος με το λίγο μυαλό που έχει πάντα ήθελε να δώσει μια εξήγηση για το πως βρέθηκε σ'αυτόν τον κόσμο.Είναι ένα υπαρξιακό ζήτημα πιστεύω.Έτσι παρατηρούσε πάντα τον κόσμο γύρω του κ ότι δεν μπορούσε να καταλάβει το θεοποιούσε.Έτσι ξεκίνησε να θεοποιεί την φωτιά και τον κεραυνό,τον ήλιο,τις εποχές με βάση την θέση του ήλιου κτλ.
    Κάθε θεός ανταποκρινόταν στις συνθήκες ζωής των εκάστοτε ανθρώπων και στις ανάγκες τους
    Ο θεός των χριστιανών που είναι στην ουσία κληρονομιά του θεού του Ισραήλ έχει τα στοιχεία του λαού αυτού που υπέστη βαριές διώξεις από αρχαιοτάτων χρόνων και πιστεύει πως είναι ο αγαπημένος λαός του θεού και πως κάποτε θα γίνει μέγας και τρανός και θα διώξει όλους τους αντιπάλους του.
    Μια λίγο διαφορετική παραλλαγή πιστεύουν και οι ορθόδοξοι χριστιανοί.Ότι οι Έλληνες είμαστε αγαπημένος λαός του θεού και θα διώξει τους Τούρκους και θα ξαναπάρουμε την Πόλη.Αυτό πάλι να βλέπω παπάδες κ μοναχούς υποτίθεται άγιους ανθρώπους να εύχονται να γίνει πόλεμος με μόνο λόγο να πάρουμε ξανά μια εκκλησία και να θυσιαστούν τόσες ζωές ομοεθνών και αλλοεθνών και να επέλθει δυστυχία ποτέ δεν το κατάλαβα και δεν καταλαβαίνω που χωράει η αγάπη σε όλο αυτό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #33
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Βρε Γατε , δεν εχω σκοπο να κανω ενα blockbuster θεμα , εισητηρια θα κοψω ?
    Αγαπητε δεν παιζεσαι... με το χιουμορ σου μου προκαλεις χαρά !! Σε ευχαριστωωωω

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Απ οτι διαπιστωνω , δεν πιστεεουν και πολλοι στην δυναμη της προσευχης , και αν προσευχεσαι , σε καποιον πρεπει ναπευθυνεσαι , οχι στο ταβανι !!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αγαπητε δεν παιζεσαι... με το χιουμορ σου μου προκαλεις χαρά !! Σε ευχαριστωωωω

    Kαι η ρεμεντυ , οταν εχει κεφια , εχει ωραιο χιουμορ !! σευχαριστω ( παλι ) για τα καλα σου λογια .

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και η προσευχη, σε πιο αφηρημενη εννοια ... θα ελεγα οτι προσευχομαι συχνα στον εαυτο μου να κανει ... υπερβασεις. Πχ ασχολουμε με ενα σπορ ... ελα μπορεις να τα καταφερεις just do it ....ελα συμπαν δωσε και λιγο τυχη ...ελα μπορουμε .... τζιφος παλι απετυχα , παμε απο την αρχη.

    Ενταξει ξεφευγω λιγο .... sorry.

    Για μενα δεν ειναι κατακριτεο να προσευχεται ή να μην προσευχεται καποιος και να πιστευει οτι θελει. Κατακριτεο ειναι να στερει την ελευθερια των αλλων παραβιαζοντας τα δικαιωματα τους. Κανεις βεβαια δεν ειναι τελειος , οποτε και λιγο ανοχη δεν βλαπτει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για αυτο πολλες φορες φρικαρω με περιoδους της ανθρωποτητας οπως ο μεσαιωνας .... σκεφτομαι να ειχαμε μεσαιωνα τωρα ή να ζουσαμε και σε καποιο αλλο κρατος .... μπορει καποιοι να μας εντοπιζαν και να ετοιμαζαν τις γκιλοτινες για αυτα που γραφουμε:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post

    Για μενα δεν ειναι κατακριτεο να προσευχεται ή να μην προσευχεται καποιος και να πιστευει οτι θελει. Κατακριτεο ειναι να στερει την ελευθερια των αλλων παραβιαζοντας τα δικαιωματα τους. Κανεις βεβαια δεν ειναι τελειος , οποτε και λιγο ανοχη δεν βλαπτει.
    Πως συνδεεις την προσευχη με την παραβιαση των δικαιωματων των αλλων ?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πως συνδεεις την προσευχη με την παραβιαση των δικαιωματων των αλλων ?
    Δεν συνδεω την προσευχη ως φαινεται απο την προταση μου ολοκληρωμενη .... συνδεω τα "πιστευω" του καθενος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Για αυτο πολλες φορες φρικαρω με περιoδους της ανθρωποτητας οπως ο μεσαιωνας .... σκεφτομαι να ειχαμε μεσαιωνα τωρα ή να ζουσαμε και σε καποιο αλλο κρατος .... μπορει καποιοι να μας εντοπιζαν και να ετοιμαζαν τις γκιλοτινες για αυτα που γραφουμε:P

    Εδω ειναι η ειρωνια , οτι στονομα του Χριστου η του καλου τελοσπαντων , εχει χυθει υπερπολλαπλασιο αιμα , απο οτι στονομα του σατανα .

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Με μια προταση εαν δεν το διατυπωσα καλα .... Πιστευω σε αυτο:

    " Η ελευθερια σου φτανει μεχρι εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου"
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,850
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απ οτι διαπιστωνω , δεν πιστεεουν και πολλοι στην δυναμη της προσευχης , και αν προσευχεσαι , σε καποιον πρεπει ναπευθυνεσαι , οχι στο ταβανι !!!
    εγω πιστευω στην δυναμη της προσευχης, παντως.
    το θεμα ειναι οτι για να λειτουργησει η δυναμη της προσευχης, πρεπει να πιστευεις...
    το ωραιο ομως ειναι, οτι δεν εχει σημασια αν η πιστη σου ειναι αληθινη.
    αρκει ΜΟΝΟ να πιστευεις.
    αλλωστε ειναι γνωστο οτι θαυματα συμβαινουν σε ολες τις θρησκειες, δεν εχει την εργολαβια ο χριστιανισμος..

    αλλα αν δεν πιστευεις, δεν μπορεις να το υποκριθεις για να "πιασει" η προσευχη σου..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εδω ειναι η ειρωνια , οτι στονομα του Χριστου η του καλου τελοσπαντων , εχει χυθει υπερπολλαπλασιο αιμα , απο οτι στονομα του σατανα .

    Και οχι μονο .... αλλωστε ολοι ξερουμε τι αγγελουδια ειναι οι πολιτικοι που μας κυβερνανε ... δεν βγηκε κανεις να πει θα σας ... πηδηξω , ολοι το καλο μας θελουν ... αλλα μας πηδηξαν κανονικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω πιστευω στην δυναμη της προσευχης, παντως.
    το θεμα ειναι οτι για να λειτουργησει η δυναμη της προσευχης, πρεπει να πιστευεις...
    το ωραιο ομως ειναι, οτι δεν εχει σημασια αν η πιστη σου ειναι αληθινη.
    αρκει ΜΟΝΟ να πιστευεις.
    αλλωστε ειναι γνωστο οτι θαυματα συμβαινουν σε ολες τις θρησκειες, δεν εχει την εργολαβια ο χριστιανισμος..

    αλλα αν δεν πιστευεις, δεν μπορεις να το υποκριθεις για να "πιασει" η προσευχη σου..

    Πολυ χαιρομαι ρεμεντυ για την τοποθετηση σου , ειναι αυτη ακριβως που περιμενα απο εναν εξυπνο ανθρωπο σαν εσενα . Ειμαι απολυτα συμφωνος .

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,786
    εγω πιστευω σε κατι σαν θεο, θεους η θεες που μαλλον φτιαξαν τον κοσμο που ζουμε αλλα μας εχουν γραψει κανονικα
    μερικες φορες κανω την προσευχη μου και νομιζω οτι με βοηθα, αλλα εδω που τα λεμε τους περισσοτερους δεν τους βοηθα τιποτα

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. πιστευετε στο θεο?
    By selas-selas in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 122
    Last Post: 21-06-2018, 03:22
  2. Ανώτερη και κατώτερη...
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2015, 21:26
  3. τι πιστευετε?????
    By ερη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2014, 17:44
  4. Πιστεύετε ότι...
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-12-2013, 17:03
  5. Δύναμη..Δύναμη...Δύναμη
    By Thorp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-02-2009, 19:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •