βοηθεια...εξαρτημενος απ την ηρωινη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 124
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    11

    βοηθεια...εξαρτημενος απ την ηρωινη.

    καλησπερα.ημουν 3 χρονια με τον φιλο μου,συζουσαμε και μαλιστα το τελευταιο χρονο αρραβωνιαστηκαμε.γνωριζα απο την αρχη πως αρκετα χρονια πριν τον γνωρισω ηταν εθισμενος στην ηρωινη αλλα ειχε παει σε προγραμμα στην ισπανια και ηταν καθαρος για πολλα χρονια.εξακολουθουσε βεβαια να κανει χρηση μαριχουανας (πραγμα που με ενοχλουσε και σιγα σιγα πολεμουσαμε να το κοψει και αυτο).ουσιαστικα γνωρισα εναν αντρα υγιη,δυνατο με ορεξη για ζωη.ειχαμε στο προγραμμα να παντρευτουμε και να κανουμε συντομα παιδι.τους τελευταιους 2 μηνες αρχισε να εχει διαφορετικη συμπεριφορα.απομακρος,νευρ ικος,επιθετικος...αρχισα να παρατηρω οτι λειπουν χρηματα αλλα πιστευα πως εγω εκανα λαθος και τα χαλασα ασυναισθητα δε μπορουσα να διανοηθω οτι το εκανε αυτος.μετα ειχε ενα βλεμμα γλαρωμενο σαν μαστουρωμενος ολη μερα,τα βραδια ιδρωνε απιστευτα δεν κοιμοταν ειχε απιστευτη φαγουρα .αρχισε να λειπει ολη μερα χωρις να σηκωνει το τηλεφωνο και το ψεμα πηγαινε συννεφο.μετα απο συζητηση με την οικογενεια του διαπιστωσαμε πως μας κοροιδευε και επαιρνε χρηματα απ ολους.ηταν βεβαιο πως ειχε ξαναμπλεξει.βρηκα μες το σπιτι μας κρυμμενη μια συρριγα και ενα κουταλι.εκεινη τη μερα δε γυρισε το βραδυ.οταν τον ειδαμε την επομενη του μιλησαμε του ειπα πως ειναι δυσκολο αλλα αν αποφασιζε να το πολεμησει θα μουν διπλα του θα ταν ολα οπως πριν.στην αρχη συμφωνησε να μπει σε προγραμμα πηρε ο ιδιος τηλεφωνο και μας εκλεισαν ραντεβου μετα απο 3 μερες.δεν τα καταφερε μεχρι τοτε πηρε το αμαξι να φυγει,προσπαθησα να τον σταματησω ικετευοντας τον και παραλιγο να με πατησει στη προσπαθεια του να ξεφυγει.οι τελευταιες κουβεντες του ηταν ξεχαστε με ολοι θα πεθανω απο αυτο,για αυτο το πραγμα ζω θα το κανω και οσο αντεξω,αφηστε με ησυχο δε θα με ξαναδειτε ποτε.εχουν περασει 2 βδομαδες απο τοτε.πλεον ζει κατω στο κεντρο και δεν εχουμε κανενα νεο του παρα μονο οταν γυρνουσα σπιτι εβλεπα συσκευες να λειπουν οσπου γυρισα στο πατρικο μου.δεν μπορω να αποδεχτω πως θα τον αφησω να πεθανει.πως θα τον βοηθησω?πως θα τον πεισω να ξεκινησει θεραπεια?ειναι πολυ νεος και ειχε τοση ορεξη για ζωη και απλα χαθηκαν...θελω μονο να γινει καλα και ας μην ειμαστε μετα μαζι.δε μπορω να κοιμαμαι στο κρεβατι μου και να ξερω οτι ζει στην απολυτη εξαθλιωση στο δρομο και ας ειναι επιλογη του.δε σκεφτεται καθαρα τον εχει κυριευσει.και θεωρω χρεος μου να τον βοηθησω.εχω κατεβει στο κεντρο ποσες φορες και τον ψαχνω αλλα ματαια.αν καταφερω και τον βρω πως να του μιλησω?να τον πεισω να παει σε ενα προγραμμα?θα τον δεχοντουσαν?τον αγαπαω οσο τιποτα στο κοσμο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Να ξερεις οτι σας υπεραγαπαει.Κι εγω τα ιδια ελεγα στους παππουδες μου κι στην κοπελα μου οταν ημουν κομματια κι ηθελα να πεθανω.Ηθελα να κρυφτω απο ολους κι ολα για να μην βλεπουν κι λυπουνται κι ντρεπονται.Αγαπη καταννοηση κι ψυχιατρος με ψυχολογο κι ολα κλα θα πανε.Το οτι το νικησε μια φορα σημαινει πως θα το ξανανικησει,ειδικα τωρα που χει κι εσενα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    11
    ειναι πολυ παρηγορα τα λογια σου.δε μπορω να πιστεψω οτι εννοουσε αυτα που ειπε,οτι δε με αγαπαει.και μολις ενημερωθηκα πως γυρισε στο πατρικο του θελει βοηθεια αλλα φοβαται οτι δε θα τα καταφερει κ οτι αν αρχισουν οι πονοι θα παει στην αθηνα.και το εμαθα τωρα γιατι μου το εκρυψε η οικογενεια του καθως υποσχεθηκαν στους γονεις μου να μην μου ξαναπουν τιποτα γι αυτον(και αυτο τωρα το εμαθα)και τωρα περα απο τον ιδιο εχω ενα ακομα προβλημα.την οικογενεια μου που αρνειται να δεχτει οτι θελω να τον βοηθησω και να μαι διπλα του γιατι καταστρεφω τον εαυτο μου και πρεπει να προχωρησω.πραγμα που δε γινεται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    169
    Αν τον αγαπας δεν πεφτει λογος σε κανεναν.Επισης να ξερεις πως θα παιξεις καθοριστικο ρολο στο να καταφερει να βγει απο αυτο.Σε τετοιες καταστασεις χρειαζεσαι χρονο κι ανθρωπους διπλα σου να σε αγαπανε.Πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αποψε η αυριο να τον επισκεφτεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    παλια πιαναν οι γονεις τα πρεζακια και τα κλειδωναν σε ενα δωματιο.καλη τυχη
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by aggelos11 View Post
    Να ξερεις οτι σας υπεραγαπαει.Κι εγω τα ιδια ελεγα στους παππουδες μου κι στην κοπελα μου οταν ημουν κομματια κι ηθελα να πεθανω.Ηθελα να κρυφτω απο ολους κι ολα για να μην βλεπουν κι λυπουνται κι ντρεπονται.Αγαπη καταννοηση κι ψυχιατρος με ψυχολογο κι ολα κλα θα πανε.Το οτι το νικησε μια φορα σημαινει πως θα το ξανανικησει,ειδικα τωρα που χει κι εσενα.
    (υπερ-) αγαπάει ενας ανθρωπος που βρισκεται σε αυτην την κατασταση?... νιωθει κατι αλλο πέρα απο την αρρωστεια του?... εσυ θα ξερεις καλυτερα, αλλα πάντα ειχα την αισθηση οτι ειναι κατι σαν την καταθλιψη...ναρκωμενος απο καθε ειδους πραγματικο συναισθημα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by rea View Post
    (υπερ-) αγαπάει ενας ανθρωπος που βρισκεται σε αυτην την κατασταση?... νιωθει κατι αλλο πέρα απο την αρρωστεια του?... εσυ θα ξερεις καλυτερα, αλλα πάντα ειχα την αισθηση οτι ειναι κατι σαν την καταθλιψη...ναρκωμενος απο καθε ειδους πραγματικο συναισθημα
    Λαθος κανεις. Εχω φιλους που μπλεχτηκαν και ολοι μα ολοι ακομα και κομματια παντα μου λεγαν μακρια απο αυτη την μ..ια. Ετσι την χαρακτηριζαν απλα οταν ειναι σε στερηση μπορουν να κανουν τα παντα για να την αποκτησουν. Κατα τα αλλα το κακο με την ηρωινη δεν ειναι τοσο το σωματικο οσο το εγκεφαλικο μερος. Το δυσκολο ειναι απο οσο μου ειπαν ατομα που εχουν ξεκοψει να την βγαλεις απο μεσα σου γιατι οσος καιρος και να περασει παντα στριφογυριζει μεσα στο μυαλο. Εκει ειναι ολο το ρεζουμε εκτος αν μιλαμε για ατομο στο τελικο σταδιο οπου εχει διαλυσει ολα τα οργανα του. Εκει πλεον δεν υπαρχει σωτηρια.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by olia7 View Post
    ειναι πολυ παρηγορα τα λογια σου.δε μπορω να πιστεψω οτι εννοουσε αυτα που ειπε,οτι δε με αγαπαει.και μολις ενημερωθηκα πως γυρισε στο πατρικο του θελει βοηθεια αλλα φοβαται οτι δε θα τα καταφερει κ οτι αν αρχισουν οι πονοι θα παει στην αθηνα.και το εμαθα τωρα γιατι μου το εκρυψε η οικογενεια του καθως υποσχεθηκαν στους γονεις μου να μην μου ξαναπουν τιποτα γι αυτον(και αυτο τωρα το εμαθα)και τωρα περα απο τον ιδιο εχω ενα ακομα προβλημα.την οικογενεια μου που αρνειται να δεχτει οτι θελω να τον βοηθησω και να μαι διπλα του γιατι καταστρεφω τον εαυτο μου και πρεπει να προχωρησω.πραγμα που δε γινεται
    ε πολυ λογικη η σταση των γονιων σου... και εξισου δυσκολη με την δικη σου... πως να αντεξεις στην σκεψη οτι το παιδι σου θελει να ειναι με εναν πρεζακια..και το λέω τοσο ωμα...αλλα ετσι ειναι!..εσυ θα το αντεχες αυτο για το παιδι σου?.. γινετε δεν γινετε πρεπει να το προσπαθησεις!... πως θα κανεις οικογενεια και παιδια με αυτον τον ανθρωπο... ακομα και αν κοψει σημερα την πρεζα, θα περασουν ΧΡΟΟΝΙΑ πριν να ναι απολυτα ετοιμος και ικανος να επιφορτιστει αυτες τις τεραστειες ευθυνες και ισως και να μην γινει και ποτε... φυσικα και τον αγαπάς και ειλικρινα νιωθω τον πονο σου, αλλα βλέπω την εξαρτηση σου απο αυτον τον ανθρωπο...κατι που δεν βοηθαει κανεναν σας...και κυριως εκεινον!.. προσπαθησε να τον βοηθησεις οσο μπορεις, ειναι κριμα να χαθει το παιδι, ενημερωσου για το πως πρεπει να δρασεις απο ειδικους... το να τον ψαχνεις μπορει να τον πιεζεις περισσοτερο... αλλα προς θεου...ΜΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    παλια πιαναν οι γονεις τα πρεζακια και τα κλειδωναν σε ενα δωματιο.καλη τυχη
    στην τηλεοραση μια μανα ειχε πει πως πήγαινε στην αστυνομια και παρακαλουσε τους μπάτσους να κλεισουν το παιδι της φυλακη για διακίνηση, μηπως ετσι γλυτωσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by rea View Post
    στην τηλεοραση μια μανα ειχε πει πως πήγαινε στην αστυνομια και παρακαλουσε τους μπάτσους να κλεισουν το παιδι της φυλακη για διακίνηση, μηπως ετσι γλυτωσει
    Ειχε δηλαδη ενα παιδι που αν το πιαναν θα το κατηγορουσαν για χρηση που ειναι πλημμελημα και ελεγε στην αστυνομια οτι κανει εμποριο που ειναι κακουργημα επιβαρυνοντας το κατηγορητηριο λες και αν πηγαινε μεσα θα εκανε απεξαρτηση σε φυλακες που ειναι γεματες ναρκωτικα και που αλλοι πανε καθαροι και βγαινουν αρρωστακια απο εκει μεσα. Πουλιτζερ ευφυιας στην κυρια απο εμενα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Ειχε δηλαδη ενα παιδι που αν το πιαναν θα το κατηγορουσαν για χρηση που ειναι πλημμελημα και ελεγε στην αστυνομια οτι κανει εμποριο που ειναι κακουργημα επιβαρυνοντας το κατηγορητηριο λες και αν πηγαινε μεσα θα εκανε απεξαρτηση σε φυλακες που ειναι γεματες ναρκωτικα και που αλλοι πανε καθαροι και βγαινουν αρρωστακια απο εκει μεσα. Πουλιτζερ ευφυιας στην κυρια απο εμενα.
    δεν την ενοιαζε και πολυ φενετε.μεσα στην απελπισια της ειναι το μονο που σκεφτηκε λες και ηξερε και πολλα.μια χαρα εκανε
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Λαθος κανεις. Εχω φιλους που μπλεχτηκαν και ολοι μα ολοι ακομα και κομματια παντα μου λεγαν μακρια απο αυτη την μ..ια. Ετσι την χαρακτηριζαν απλα οταν ειναι σε στερηση μπορουν να κανουν τα παντα για να την αποκτησουν. Κατα τα αλλα το κακο με την ηρωινη δεν ειναι τοσο το σωματικο οσο το εγκεφαλικο μερος. Το δυσκολο ειναι απο οσο μου ειπαν ατομα που εχουν ξεκοψει να την βγαλεις απο μεσα σου γιατι οσος καιρος και να περασει παντα στριφογυριζει μεσα στο μυαλο. Εκει ειναι ολο το ρεζουμε εκτος αν μιλαμε για ατομο στο τελικο σταδιο οπου εχει διαλυσει ολα τα οργανα του. Εκει πλεον δεν υπαρχει σωτηρια.
    ναι αλλα αυτοι οι ανθρωποι μπορουν να αγαπήσουν ...να νιωθουν το οτιδηποτε την περιοδο της χρησης?...αυτο ρωτησα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    δεν την ενοιαζε και πολυ φενετε.μεσα στην απελπισια της ειναι το μονο που σκεφτηκε λες και ηξερε και πολλα.μια χαρα εκανε
    Το να μην ηξερε και να εκανε οτι εκανε απο απελπισια και αφελεια το καταλαβαινω. Το οτι εκανε μια χαρα δεν μπορω να καταλαβω πως το συμπερανες. Τι ακριβως σημαινει με πρακτικους ορους μια χαρα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ναι αλλα αυτοι οι ανθρωποι μπορουν να αγαπήσουν ...να νιωθουν το οτιδηποτε την περιοδο της χρησης?...αυτο ρωτησα
    ναι μπορουν αλλα χωρις να υπαρχει σταθερη βαρυτητα
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Το να μην ηξερε και να εκανε οτι εκανε απο απελπισια και αφελεια το καταλαβαινω. Το οτι εκανε μια χαρα δεν μπορω να καταλαβω πως το συμπερανες. Τι ακριβως σημαινει με πρακτικους ορους μια χαρα?
    και μενα με εχει δωσει η μανα μου.καταλαβαινεις καποια πραγματα εκεινη την στιγμη,καλα εκανε
    δεν ειμαι εγω εγωιστης.ας μην υπηρχε η λεξη "εγω".

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Στερητικά από ηρωίνη
    By newlife in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 28-03-2015, 16:22
  2. ηρωινη ερωτας και χαπια
    By kaleidoscopeeyes in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 22:16
  3. Ηρωινη και χαπια
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-2012, 00:11
  4. ΗΡΩΙΝΗ..
    By ΓΙΑΝΝΗΣ1990 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 35
    Last Post: 27-07-2010, 15:28
  5. ηρωινη και αντικαταθλιπτικα
    By πολυμνια in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 13
    Last Post: 14-01-2009, 14:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •