Αγχωδεις διαταραχες ή μηπως οχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39

    Αγχωδεις διαταραχες ή μηπως οχι?

    Λοιποοοοον...κατ'αρχας ειμαι 18 χρονων και ολα ξεκινησαν 3 μηνες πριν οταν ειπα να παω για πρωτη φορα γυμναστηριο ετσι δοκιμαστικα.Ειχα λιγο αγχος η αληθεια ειναι καθως πηγαινα πρωτη φορα . Κατι φασολακια που ειχα φαει το μεσημερι και κατι λιγα φρουτα λιγο πιο μετα δεν αισθανομουνα οτι τα ειχα χονεψει και ειχα αερια που μου προκαλουσαν ρεψιματα πριν παω στο γυμναστηριο αλλα και κατα τη διαρκεια αυτου. 6 η ωρα το απογευμα λοιπον που ειχα δοσει ραντεβου με εναν φιλο μου ο οποιος πηγαινε 1 χρονο gym και ηξερε μερικα πραγματα αρχισα να γυμναζομαι με την καθοδηγηση του.Καναμε καμια ωρα περιπου ασκηση στα οργανα γυμναστικης. Οι αναπνοες μου κατα τις ασκησεις δεν ηταν πιστευω οπως θα επρεπε αφου τα στο στομαχι δεν μου το επετρεπε λογω των αεριων.Οταν σταματησαμε λεμε παμε να κανουμε και λιγους κοιλιακους ενω παραλληλα ειχα αρχισει να κουραζομαι.Κανουμε και λιγους κοιλιακους ενω ημουν ακομη πιο ανακατομενος και κουρασμενος και ξαφνικα αισθανομαι μια ζαλαδα κατι αισθανθηκα στο κεφαλι (δεν καταλαβα τι ακριβως μαλλον απ'τη ζαλαδα) και σταματησα αμεσως οτι εκανα φοβηθηκα οτι θα πεθανω.Με το ζορι σηκοθηκα πηγα στα αποδυτηρια αλλαξα ηπια νερο (και κατα τη διαρκεια της προπονησης επινα μια δυο γουλιες καθε 15 λεπτα) ειχα ζαλαδα, κουραση, ασταθεια και φοβο.Γυρνωντας σπιτι μου που ειναι κανα τεταρτο απτο gym ζαλιζομουνα , ειχα αδυναμια , με το ζορι περπαταγα.Μου φαινοταν Γολγοθας μεχρι το σπιτι μου.Εφτασα εφαγα λιγα φρουτα με στηλανε μπαμ τουαλετα,εκανα μπανιο και ημουν ελαχιστα καλυτερα απο πριν. Πηγα μετα το βραδυ να παρω 2 σουβλακια γιατι ελειπαν οι γονεις μου εκεινο το βραδυ και δεν ειχα φαγητο.Κοιμηθηκα 2:30 το πρωι απ'την κουραση (παροτι φοβομουν να κοιμηθω,νομιζα οτι θα πεθανω).Την επομενη μερα εγραφα στο σχολειο 8 η ωρα το πρωι (ενδοσχολικες εξετασεις) και ετσι με ξυπνησε ο πατερας μου 7:30.Ημουν πολυ κουρασμενος και αδυναμος και ειχε και ζεστη και το στομαχι μου ηταν ανακατωμενο.Κατα τη διαρκεια του διαγωνισματος αρχιζει να με πιανει ζαλαδα.Και ολο και δυναμωνε σε ενταση.Η οραση μου θολωσε (τα εβλεπα ασπρα) το στομαχι μου με πεθενε, η ανασα μου δυσκολευε και φοβομουν πως θα πεθανω.Μετα απο 30 περιπου δεφτερολεπτα αρχισαν να υποχωρουν αυτα και να αισθανομαι καπως καλυτερα.Αλλα παρολο που δεν επαθα κατι εκεινη τη στιγμη ειχα ασταθεια , ζαλαδα , δυσκολευομουν να σηκωθω απτην καρεκλα μου και να περπατησω, μεχρι που το πηρα αποφαση εδωσα το γραπτο μου οπως ηταν και βγηκα απτην ταξη και πηρα τηλεφωνο την μητερα μου να ερθει να με παρει γιατι δεν ειχα δυναμη να περπατησω.Πηγα λοιπον σπιτι ηπια χυμους εφαγα διαφορα αλατισμενα και λιγο σαντουιτσ και ημουν λιγο καλυτερα παροτι η ζαλαδα η ασταθεια και η αδυναμια δεν λεγαν να φυγουνε.Το απογευμα που ημουν λιγο πιο καλα πηγα σε καρδιολογο εκανα εξετασεις μου ειπε δεν εχω τπτ.Ετσι περιμενα 3-4 μερες να δω πως θα παει και αφου ειχα καθε μερα ζαλη και αδυναμια και διαταραχες στο πεπτικο συστημα πηγα για γενικη εξεταση αιματος.Ηταν ολα μια χαρα μου ηπαν.Την επομενη μερα πηγα σε παθολογο και μου ειπε οτι εχω κατι ψυχοσωματικο και επηρεαζει το εντερο που εκανε σπασμους και το πεπτικο μου συστημα.Μου εδωσε κατι χαπια ακινδυνα για να τα παρω λιγο καιρο.Τα πηρα και δεν ειδα αλλαγη στα σοβαρα συμπτωματα της υποθεσης (ζαλη,ασταθεια,αδυναμια).Επ� �ιδη νομιζω οτι εγινα λιγο κουραστικος, τρεις μηνες τωρα (ολο το καλοκαιρι) ειμαι down παθαινω καμια φορα εκτος σπιτιου κριση πανικου, δεν εγω δυναμη και ενεργεια και διαθεση να κανω αυτα που εκανα παλια,δεν βγαινω πολυ απ'το σπιτι μου,σε πολυσυχναστους χωρους οπως ειναι το σχολειο (που τωρα το τελειωσα), το σουπερ μαρκετ, η τραπεζα με πιανει αδιαθεσια και συγχυση,σημειωτεον οτι στην παραλια δεν με πιανουν αυτα και ας εχει κοσμο.Αυτο που με ταλανιζει παντως ειναι οτι γενικως φοβαμαι μην πεθανω.Μια βδομαδα πριν τα παθω ολα αυτα ειχα ακουσει και για ενα παιδι που επαιρνε φαρμακα αναβολικα και τετοια (μακρια απο εμενα αυτα) και ειχε πεθανει απο ανακοπη καρδιας.Με ειχε φοβησει το γεγονος για καποιο λογο. Κατα τα αλλα παιδια παντα ημουν υγιης αθλουμουνα (μπασκετ) πολλα χρονια,εκτος απο την χρονια που περασε γιατι εδινα πανελληνιες και δεν ειχα χρονο αλλα γυμναζομουν σπιτι μου push-ups,κοιλιακους,ελξης,και επαιζα ποδοσφαιρο που κ που με παρεα. Τι πιστευετε οτι μπορει να εχω παθει.Εγω ειμαι σιγουρος οτι κατι επαθα στο gym και μου εχει μεινει τοσο καιρο και το κουβαλαω και λεω να μπορουσα να παω πισω τον χρονο. Οποιος μπορει ας μου δωσει καποια λυση.Ορισμενες φορες λεω ποιος ειμαι, τι κανω, που παω, γιατι...και νομιζω οτι θα τρελαθω και θα χασω το ελεγχο.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    -------------
    Last edited by opalakia; 17-09-2015 at 16:45.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Επειδή τα έχουμε χιλιοπερασει όλοι εδώ αυτά που λες η λύση ειναι να μην σκεφτεσαι τίποτα! Δεν έχει τίποτα ειναι οκ στο μυαλό μας!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Κάνε εσυ τις εξετάσεις σου αλλα τσαμπα θα τις κανεις....ολα φόβος ειναι και οκ ψυχοσωματικά!!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    -----------------
    Last edited by opalakia; 17-09-2015 at 16:46.

  6. #6
    Δεν εμφανίζεται όλο...

    Όμως, απ όσο μερος του μηνυματος εμφανίζεται, από τη δική μου εμπειρία, για πρωτη μέρα στο γυμναστήριο, μου φαινεται πως αρκετά ζορίστηκες. Ιδίως αν δεν εισαι σωματώδης κι ουτε συνηθισμενος της ασκησης. Κι όντως μπορει εκει το προβλημα να τανε σωματικό, δλδ δεν εφαγες καλα, ειχες ενοχλησεις στο στομάχι, αντι να το αναβαλεις πήγες, δεν έκανες ενα πολύ χαλαρό προγραμμα για πρωτη μερα κι έτσι ήρθε μια ασυνηθης για τον οργανισμό σου κόπωση κι επειτα ζαλάδα. Και φυσικό η κουραση/ζαλάδα αυτη απογευμα προς βραδυ, αμα ο οργανισμός μας δεν ειναι συνηθισμενος σε τετοια, να αφηνει συμπτωματα την επομένη, δλδ ξυπνάμε στην αδιαθεσία, εξακολουθούμε να νοιωθουμε κούραση, πόνους κλπ. Γι αυτο μαλλον και τα προβληματα στο σχολείο εκεινο το πρωι. Όμως μέχρι εκει. Μετα το θεμα σου μου φαινεται να γινεται ψυχολογικό. Σαν να σε κυρίευσε μια εμμονή, η οποια ακομα δεν εχει περασει αλλα την εχεις θρεψει, την εχεις κανει κομματι της ζωης σου. Δηλαδη μεσα σου κατι λειτουργάει ως σκέψη:
    οπς βρεθηκα σ αυτες τις συνθηκες για τις οποιες εχω την εντυπωση (αρα εμμονη) ότι μου προκαλουν όλα αυτα τα κακα. Ετσι νιωθω (νομίζω) πως ζαλίζομαι, κι αμα υποβαλλουμε τετοια στον εαυτο μας ακολουθουν αναλογα σωματικά συμπτώματα.

    Εκλογικεύουμε αυτο που μας προκαλει την αγωνία, τον φοβο όταν βρισκομαστε σε τετοιους χώρους ή συνθήκες, αυτο που μας εγινε εμμονη δλδ. Εκλογικευω σημαινει αναγνωριζω τη διαστρεβλωση στη σκέψη μου, κανω διακριση αναμεσα στο φανταστικο που κυριαρχει τη σκεψη μου και στο πραγματικο. Μ αυτο τον τροπο διορθωνουμε τα ασχημα παιχνίδια του μυαλού. Διοτι εκει ειναι το πρόβλημα, εκει ειναι και η λύση, την οποια εμεις θα δωσουμε. Ακομα και σωματικα συμπτωματα να υπάρχουν το άγχος τα διογκώνει. Και η διαστρεβλωση στη σκεψη συχνα ξεκινα από ενα μεμονωμενο συμβαν κι επειτα αντι να σταματησουμε τη διαστρεβλωση την εκτρεφουμε με νεα περιστατικα και ιδεες, γινεται μια εμμονή δλδ η οποια μας κανει δυσλειτουργικούς. Μόνο που προκειται για φαντασία, για υπερβολή. Εκεί ειναι η αιτία. Εκλογικεύοντας τη σκεψη σου σιγα σιγα το θεμα θα φυγει.
    γιάννης

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    --------------
    Last edited by opalakia; 17-09-2015 at 16:46.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    -----------
    Last edited by opalakia; 17-09-2015 at 15:15.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    .Επειδη νομιζω οτι εγινα λιγο κουραστικος, τρεις μηνες τωρα (ολο το καλοκαιρι) ειμαι down παθαινω καμια φορα εκτος σπιτιου κριση πανικου, δεν εγω δυναμη και ενεργεια και διαθεση να κανω αυτα που εκανα παλια,δεν βγαινω πολυ απ'το σπιτι μου,σε πολυσυχναστους χωρους οπως ειναι το σχολειο (που τωρα το τελειωσα), το σουπερ μαρκετ, η τραπεζα με πιανει αδιαθεσια και συγχυση,σημειωτεον οτι στην παραλια δεν με πιανουν αυτα και ας εχει κοσμο.Αυτο που με ταλανιζει παντως ειναι οτι γενικως φοβαμαι μην πεθανω.Μια βδομαδα πριν τα παθω ολα αυτα ειχα ακουσει και για ενα παιδι που επαιρνε φαρμακα αναβολικα και τετοια (μακρια απο εμενα αυτα) και ειχε πεθανει απο ανακοπη καρδιας.Με ειχε φοβησει το γεγονος για καποιολογο.Κατα τα αλλα παιδια παντα ημουν υγιης αθλουμουνα (μπασκετ) πολλα χρονια,εκτος απο την χρονια που περασε γιατι εδινα πανελληνιες καιδεν ειχα χρονο αλλα γυμναζομουν σπιτι μου push-ups,κοιλιακους,ελξης,και επαιζα ποδοσφαιρο που κ που με παρεα.Τι πιστευετε οτι μπορει να εχω παθει.Εγω ειμαι σιγουρος οτι κατι επαθα στο gym και μου εχει μεινει τοσο καιρο και το κουβαλαω και λεω να μπορουσα να παω πισω τον χρονο.Οποιος μπορει ας μου δωσει καποια λυση.Ορισμενες φορες λεω ποιος ειμαι, τι κανω, που παω, γιατι...και νομιζω οτι θα τρελαθω και θα χασω το ελεγχο.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    αυτο που επαθες οτι και να ειναι το ειχες πριν το γυμναστιριο γταπο τοτε δεν αισθανοσουν καλα μετα απλα χειροτερεψε σε ολα αυτα που δεν πηγενεισ δεν πηγενεισ γτ γτ φοβασε οτι θα πεθανεις? Η τον πολυ κοσμο?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    πριν το γυμναστηριο καλα ημουν απλα ειχα λιγο ανακατωμενο στομαχι με ρεψιματα...τπτ το σπουδαιο...δεν παω πολυ εξω γιατι φοβαμαι οτι κατι παθολογικο μπορει να εχω π.χ. κατι νευρολογικο μπορει να μου δημιουργηθηκε και μπορει να μου προκαλεσει κατι εκτος σπιτιου και δεν θα μπορω να ξεφυγω μες τον κοσμο.Το οτι μπορει να εχω αγχωδεις διαταραχες δεν μου εξασφαλιζει οτι δεν εχω παραλληλα κατι αλλο.Να κανω μηπως εξετασεις νευρολογικες?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εγώ θα σου προτείνω να πας να κάνεις εξετάσεις. Θα μπορούσε να είναι και η χολή σου, κάτι που είναι πολύ απλό. Δεν στο λέω για να αγχωθείς, ούτε σου κάνω διάγνωση, απλά επειδή υπήρξα παθών, σε συμβουλεύω να το κοιτάξεις. Όχι να κολλήσεις και να τρέχεις για εξετάσεις. 1-2 να κάνεις απλά για να είσαι σίγουρος πως δεν παίζει κάτι παθολογικό.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις...αν και δεν εχω βγαλει ακρη.Γάτος δεν νομιζω να ειναι η χολη γιατι δεν εχω πονους στη κοιλια και ουτως ή αλλως ειχα παει και σε γαστρεντερολογο και με αυτα που του ειπα μου ειπε δεν ειναι τπτ απλα μου εδωσε μια διαιτα για 2 βδομαδες για να ηρεμησει το εντερο που εκανε και σπασμους.

  14. #14
    Quote Originally Posted by opalakia View Post
    .Επειδη νομιζω οτι εγινα λιγο κουραστικος, τρεις μηνες τωρα (ολο το καλοκαιρι) ειμαι down παθαινω καμια φορα εκτος σπιτιου κριση πανικου, δεν εγω δυναμη και ενεργεια και διαθεση να κανω αυτα που εκανα παλια,δεν βγαινω πολυ απ'το σπιτι μου,σε πολυσυχναστους χωρους οπως ειναι το σχολειο (που τωρα το τελειωσα), το σουπερ μαρκετ, η τραπεζα με πιανει αδιαθεσια και συγχυση,σημειωτεον οτι στην παραλια δεν με πιανουν αυτα και ας εχει κοσμο.Αυτο που με ταλανιζει παντως ειναι οτι γενικως φοβαμαι μην πεθανω.Μια βδομαδα πριν τα παθω ολα αυτα ειχα ακουσει και για ενα παιδι που επαιρνε φαρμακα αναβολικα και τετοια (μακρια απο εμενα αυτα) και ειχε πεθανει απο ανακοπη καρδιας.Με ειχε φοβησει το γεγονος για καποιολογο.Κατα τα αλλα παιδια παντα ημουν υγιης αθλουμουνα (μπασκετ) πολλα χρονια,εκτος απο την χρονια που περασε γιατι εδινα πανελληνιες καιδεν ειχα χρονο αλλα γυμναζομουν σπιτι μου push-ups,κοιλιακους,ελξης,και επαιζα ποδοσφαιρο που κ που με παρεα.Τι πιστευετε οτι μπορει να εχω παθει.Εγω ειμαι σιγουρος οτι κατι επαθα στο gym και μου εχει μεινει τοσο καιρο και το κουβαλαω και λεω να μπορουσα να παω πισω τον χρονο.Οποιος μπορει ας μου δωσει καποια λυση.Ορισμενες φορες λεω ποιος ειμαι, τι κανω, που παω, γιατι...και νομιζω οτι θα τρελαθω και θα χασω το ελεγχο.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    Φιλαρακι απο αυτα που περιγραφεις εισαι αγοραφοβικος..μην νομιζεις και εγω τα ιδια περναω..φαντασου παω γυμναστηριο και με πιανουν ζαλαδες και ταση προς λιποθυμια.βαρυ κεφαλι
    βουιζουν τα αυτια μου..αλλα ολα αυτα ειναι απο το αγχος..κανω ψυχοθεραπεια εδω και 2 μηνες ..ειναι νωρις ακομα να βγαλω συμπερασμα η να δω αποτελεσμα.αλλα να ξερεις κατι
    ολα αυτα ειναι στο μυαλο σου..και οσο καθεσε μεσα και δεν βγαινεις εξω τοσο την κανειος χειροτερη την αγοραφοβια σου παρα καλυτερα..εγω π.χ παω γυμναστηριο και λεω στον εαυτο μου αμα
    πεσω κατω επεσα και ποτε δεν εχω πεσει..ποτε μα ποτε κανενας δεν επαθε κατι απο κρισεις πανικου. οσο για την παραλια δεν σε πιανει γιατι ειναι ανοιχτος χωρος και που λεει
    ο λογος να παθεις κατι δεν προκειτε να σε προσεξει κανενας γιαυτο δεν το παθαινεις..πιστεψε με ειναι στο μυαλο μας ολα..

    Ελπιζω να σε βοηθησα και μην μενεις σπιτι μονο αμα αντιμετωπισεις τους φοβους σου θα τους ξεπερασεις..
    Να εισαι καλα και καλο κουραγιο και πιστεψε με θα σου περασουν ολα μα ολα..και μετα μολις τα περασεις θα τα θυμασαι και θα γελας..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    Σε ευχαριστω andreas7 για την συμπαρασταση...αλλα εμενα η αγοραφοβια πιστευω ειναι αποτελεμσα της αρρωστοφοβιας,γενικα εγω με αυτα που αισθανομαι (ψυχοσωματικα) φοβαμαι οτι μπορει να εχω κατι παθολογικο και οσο ειμαι εξω μονος μου αισθανομαι ανασφαλεια και οτι μπορει να με χτυπησει εκεινη την ωρα και να με δουν ολοι.Και το ολο της υποθεσης ειναι οτι δεν γουσταρω να με λυπουνται,να με δουν και να πουν ααα κοιτα τι επαθε μωρε.Τελος παντων, επειδη ομως εγω ολα αυτα που επαθα τα επαθα την ωρα που γυμναζομουν (κοιλιακους).Τι πιστευεις οτι μπορει να επαθα εκεινη τη στιγμη, μηπως δεν οξυγονωνωτανε σωστα ο εγκεφαλος και προκληθηκε καποια βλαβη,γιατιιι...οπως ειπα δεν επερνα καλες αναπνοες λογω των αεριων στο στομαχι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αγχωδεις διαταραχες
    By styl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-11-2013, 19:24
  2. Εκπομπή για τις αγχώδεις διαταραχές
    By giannis94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2013, 14:26
  3. κοινωνικη φοβια,συν αγχωδεις διαταραχες συν συν συν ??
    By blackdiamond in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 28-12-2011, 14:39
  4. 2-3 αγχωδεις διαταραχες και μετα απλα αγχος
    By dimcal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2010, 12:34
  5. Στρατός - αγχώδεις διαταραχές - κρίσεις πανικού - φοβίες
    By dinosm in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 4
    Last Post: 31-08-2007, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •