λεκτικη κακοποιηση και μπουλινγκ απο μελος του φορουμ σε αλλο μελος ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 129
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    απλα με το καιρο αρχισα να οργανωνομαι να το φιλοσοφω κ να προσεχω που ανοιγομαι κ σε πιον θα πω τα προσωπικα μου.το οτι εισαι σε φορουμ υποστηριξης αυτο δε σμαινει τι δε πρεπει να προσεχεις που μιλας.


    Kι εγω το ιδιο , Αλεξ , εχω υπαρξει ισως ο μεγαλυτερος καυγατζης του φορουμ , με τρια -τεσσερα συγκεκριμενα μελη , πρασινιζαν σελιδες ολοκληρες , ωραιες εποχες !!! τωρα ομως εχω καλες σχεσεις με τα δυο εναπομειναντα μελη , τα αλλα δυο , οπως ξερεις αποχωρησαν , αλλα κι εγω το φιλοσοφισα , και δεν διαπληκτιζομαι πλεον. Εσυ δεν ησουν ποτε του καυγα , αλλα οντως εχεις δεχθει επιθεσεις .

  2. #17
    Θέλω να γραψω σε αυτο το thread ακομη και αν ειμαι νεο μέλος και αγνωστο.

    Σε καθε περιπτωση το να διαφωνουμε ειναι υγιεστατο. Διαφωνιες για το ποια ουσια ειναι καλυτερη, ποια ειναι αιτια των διαταραχων, αν υπαρχει αγαπη, αν φταινε οι αλλοι και οχι το εγω μας, ξυπνουν στον καθενα απο εμας τις προσωπικες εμπειριες και διεγειρουν τα πιστευω μας.

    Το να κολλαμε ταμπελες ο ενας στον αλλον αν μη τι αλλο ειναι φαυλος κυκλος που μας ωθει σε χαμηλη αυτο εκτιμηση. Λιγο δημοτικο μου θυμιζει σε επιπεδο ποιος εφαγε τα περισσοτερα παγωτα το καλοκαιρι. Εδω εχουμε να κανουμε Με αγωνες Ψυχων οχι με συγκρισεις νοσων !!!

    Το να χρησιμοποιουμε τις τραυματικες εμπειριες που εχουν γραφτει εδω μεσα για να νιωσουμε καλυτερα και καλυτεροι εμεις ειναι απλα ανουσιο και ατοπο. Μπορουμε ολοι μα ολοι να προκαλεσουμε σε προσωπικο επιπεδο και να φανουμε καπως.

    Το θεμα μας ομως ειναι το εκει εξω- ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ του υπολογιστη.

    ----Το site αυτο και τα θεματα του ειναι ανοιχτα στο google, οποιος θελει διαβαζει τις αναρτησεις μας. Αυτο θελετε να διαβαζουν ανθρωποι που μπαινουν για συμβουλες οταν δεν εχουν φραγκο να πανε σε ψυχιατρο για το παιδι τους ή τον αντρα τους ή για τον εαυτο τους? Ποιος εχει σταθει πιο μαγκας στη νοσο του?

    Το παραπανω το εγραψα για ο λ ο υς και εμενα μεσα βαζω. Δεν ειμαστε καθε μερα καλα, θα πουμε και μια κουβεντα παραπανω. Λογικο.

    Εκκληση κανω σε οτι πιο τρυφερο σας σκοτωσαν να μην το διαιωνισουμε.

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους και ολες που ασχοληθηκαν με τα ποστ μου και στη τελικη αφιερωσατε φαια ουσια για να βοηθησετε.


    ΒΟΗΘΑΜΕ δε παιζουμε τις κουμπαρες,,,,

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το φορουμ σε σχεση με 7-8 και πλεον μηνες και πριν , ειναι υποδειγμα ηρεμιας , πολλα και αξιολογα μελη αποχωρησαν λογω των συχνοτατων διαπληκτισμων . Απο τα εναπομειμαντα μελη , δεν βλεπω κανενα καυγατζιδικο μελος .
    Το χειροτερο ηταν οι ειρωνιες , που εκτοξευονταν ανεξαρτητως αποδεκτου και κατευθυνσης , αλλα πανε αυτες .

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ευχαριστω ολα τα μελη που τοποθετηθηκαν στο θεμα μου..η ερωτηση μου ειναι η εξης:
    με βαση τα οσα διαβαζατε και την κριση σας ... εχω υποστει λεκτικη κακοποιηση - βια απο το μελος φλοκ?...ναι ή οχι και τα επιχειρηματα σας αν εχετε...καθε απαντηση δεκτη και τροφη για σκεψη,αντικειμενικα και ασχετα απο συναισθηματισμους...
    ωφειλω να ομολογησω οτι ειμαι πολυ περιεργη για να δω τις απαντησεις σας

  5. #20
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ευχαριστω ολα τα μελη που τοποθετηθηκαν στο θεμα μου..η ερωτηση μου ειναι η εξης:
    με βαση τα οσα διαβαζατε και την κριση σας ... εχω υποστει λεκτικη κακοποιηση - βια απο το μελος φλοκ?...ναι ή οχι και τα επιχειρηματα σας αν εχετε...καθε απαντηση δεκτη και τροφη για σκεψη,αντικειμενικα και ασχετα απο συναισθηματισμους...
    Ρέα μου, ωραία μου (κανει ομοιοκαταληξια) Θελω να παρω θεση και να πω οτι- ενω-ξεκινησε με διαφωνια ως προς την χρηση κανναβης κατεληξε σε σχολια προσωπικης υπαρξης.
    Σημασια εχει αν πιστευουμε οτι ειναι λεκτικη κακοποιηση ή το γεγονος οτι προχωρησε ενα βημα παραπανω με χροια παραβιασης ?

    Το τι κανουμε στην ερωτικη μας ζωη δεν θα επρεπε να αποτελει αφορμη να κατηγορουμε. Ειχατε διαφωνια. Το σταδιο του εσυ εισαι αυτο εκεινο το αλλο εμενα με δυσαρεστει.

    Παρ'ολα αυτα ο Φλοκ ειπε πως ξεπερασε το οριο και αναγνωρισε πως δεν ηταν σωστο.

    Αν υπαρχουν διαχειριστες ας deletaroun υβριστικα μηνυματα. Δεν εχουμε το δικαιωμα να αποκαλουμε ο ενας τον αλλον με χυδαια επιθετα.

    Και για να ειμαι ακριβης- πεταξες το Φακ οφ και μετα διαβασα(απο τον φλοκ) πολλα κοσμητικα επιθετα που με βρισκουν αντιθετη.

    Αυτα.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ρέα μου, ωραία μου (κανει ομοιοκαταληξια) Θελω να παρω θεση και να πω οτι- ενω-ξεκινησε με διαφωνια ως προς την χρηση κανναβης κατεληξε σε σχολια προσωπικης υπαρξης.
    Σημασια εχει αν πιστευουμε οτι ειναι λεκτικη κακοποιηση ή το γεγονος οτι προχωρησε ενα βημα παραπανω με χροια παραβιασης ?

    Το τι κανουμε στην ερωτικη μας ζωη δεν θα επρεπε να αποτελει αφορμη να κατηγορουμε. Ειχατε διαφωνια. Το σταδιο του εσυ εισαι αυτο εκεινο το αλλο εμενα με δυσαρεστει.

    Παρ'ολα αυτα ο Φλοκ ειπε πως ξεπερασε το οριο και αναγνωρισε πως δεν ηταν σωστο.

    Αν υπαρχουν διαχειριστες ας deletaroun υβριστικα μηνυματα. Δεν εχουμε το δικαιωμα να αποκαλουμε ο ενας τον αλλον με χυδαια επιθετα.
    σε ευχαριστω CC μου για την αμεση απάντηση, την εκλαμβανω ως ενα ΟΧΙ και μαλιστα με επιχειρηματα

  7. #22
    Quote Originally Posted by rea View Post
    σε ευχαριστω CC μου για την αμεση απάντηση, την εκλαμβανω ως ενα ΟΧΙ και μαλιστα με επιχειρηματα
    Σαν πολιτικαντισα ακουγομαι και το ξερω. Τονιζω οτι ο φλοκ ξεπερασε ενα οριο που για εσενα αποτελει ΝΑΙ λεκτικη βια.
    Και εμενα αν μου γραψει οτι ειμαι καμμενη, ριχνω το φταιξιμο στους αλλους, θα υποστηριξω οτι -ΩΠΑ...δε με ξερεις μη με κρινεις απ τα γραπτα μου.

    ΩΣ γυναικα προς γυναικα Μαζι σου ειμαι. Δε θελω να βγω καλη... αλλα η καραμελα γυναικα εισαι πηξα δηξα δε συμμαζευεται χαρακτηριζει αυτον που εξαπολυει και οχι αυτον που τα ακουει.

    Σε καλυψα?

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ευχαριστω ολα τα μελη που τοποθετηθηκαν στο θεμα μου..η ερωτηση μου ειναι η εξης:
    με βαση τα οσα διαβαζατε και την κριση σας ... εχω υποστει λεκτικη κακοποιηση - βια απο το μελος φλοκ?...ναι ή οχι και τα επιχειρηματα σας αν εχετε...καθε απαντηση δεκτη και τροφη για σκεψη,αντικειμενικα και ασχετα απο συναισθηματισμους...
    ωφειλω να ομολογησω οτι ειμαι πολυ περιεργη για να δω τις απαντησεις σας
    Γιατι δεν ρωτας απο ποιον ξεκινησε ολο αυτο και κανεις τις ερωτησεις κατα πως σε συμφερει? Για μενα αυτο ειναι κουτοπονηρια. Ξεκινας μια διαμαχη φτανεις στο σημειο τον αλλο να στα χωσει και μετα κανεις το θυμα ρωτωντας αν ακουσες καποια πραγματα ενω ξερεις ηδη οτι τα εχεις ακουσει αλλα παρακαμπτεις το γιατι τα ακουσες. Την γυριζεις την κουβεντα οπως σε βολευει μονο και μονο για να ακουσεις οτι εχεις δικιο ασχετα με το οτι 1 Ξεκινησες εσυ το ολο θεμα 2 Εχεις βρισει σαν νταλικιερης και αν δεν ησουν ατομο που ειναι αρρωστο επρεπε να εχεις ακουσει πολυ χειροτερα αλλα και η ανοχη εχει καποια ορια ειδικα για ατομο που εχει την διαυγεια να γραφει και δεν εχει το ακαταλογιστο δλδ 3 Αφου θεωρεις οτι εισαι η ριγμενη γιατι δεν κανεις μια αναφορα στην διαχειριση να διαβασει τι εγραψες εσυ τι εγραψα εγω και να κρινει? 4 Γιατι εμπλεκεις και αλλους βαζοντας στους στο τρυπακι να παρουν θεση δημοσια για κατι που δεν τους αφορα ενω μπορει να το κανει ο καθενας με δικη του πρωτοβουλια αφου γραφουμε δημοσια αρα εκτιθομαστε?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    cc μου με μπερδεψες, ασε τις γυναικειες αλλυλεγκιες, με βαση το οσα διαβασες,μια θεση, σαν ενας νεος εφυης καλλιεργημενος ανθρωπος... ... το επαναλαμβανω καθε θεση γνωριζω οτι ειναι καλοπροαιρετη και ακομα και αν διαφωνω θα ειναι μια χρησιμη τοποθετηση για να λάβω πολυ σοβαρα υποψην οσον αφορα τον δικο μου τροπο σκεψης
    εχω υποστει λεκτικη βια κατα την αποψη σου?? ναι ή οχι??.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    ΒΟΗΘΑΜΕ δε παιζουμε τις κουμπαρες,,,,
    Constantly Curius μπράβο για την παρέμβασή σου, κ έτσι πρέπει να λειτουργούμε. Θύματα λεκτικής επίθεσης κ bullying έχουμε πέσει κάμποσα μέλη του forum, κ μάλιστα όχι κατά πρόσωπο (γιατί το εν λόγω μέλος θα παραβίαζε ανοικτά τους κανόνες λειτουργίας του forum), αλλά έμμεσα, με διαρκείς ειρωνείες κ μπηχτές σε 3ο πρόσωπο, κακεντρέχειες κ διασυρμούς.

    Να σου πω όμως το εξής: Βοηθάς μόνο κάποιον που θέλει να βοηθηθεί...... Τί εννοώ: πολλές φορές μέλη, παλιά ή καινούρια, έχουν αναρτήσει κάποιον χ προβληματισμό τους, ή κάποιο θέμα που τα απασχολεί. Όταν αναρτάς 1 προβληματισμό σου άμεσα ή έμμεσα ζητάς απόψεις, γιατί διαφορετικά θα έγραφες στο "αγαπητό ημερολόγιο". Το πρόβλημα όμως είναι ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν την ωριμότητα να αντιμετωπίσουν απόψεις, οι οποίες διαφέρουν από τη δικιά τους ή ακούνε κάτι άλλο από αυτό που έχουν ανάγκη να πιστέψουν. Μπαίνουν αποκλειστικά για να τους πουν ότι "ναι, δίκιο έχεις, έτσι είναι, άντρας σου σε λατρεύει, απλά περνάτε φάση (κ ας την κοπανάει στο ξύλο)/ ναι, μια χαρά μπορείς να κάνεις τον χ πατέρα του παιδιού σου, η αγάπη όλα τα λύνει ( κ ας είναι κ οι 2 απένταροι κ μες την πρέζα)/ ναι, όλοι οι ψυχίατροι κάνουν λάθος, εσύ το βλέπεις σωστά (κ ας γράφει θεοπάλαβα)/ βεβαίως κ να παρατήσεις σπίτι, δουλειά κ να πας να μείνετε μαζί στην άλλη άκρη (κ ας γνωρίζονται μόλις 2-3 μέρες)" κλπ κλπ. Δεν μπορούν να επεξεργαστούν κ να διαχειριστούν διαφορετική άποψη. Κ αρχίζουν να επιτίθενται στα μέλη που δεν τους χαϊδεύουν τα αυτιά, αλλά θέλουν στην πραγματικότητα να βοηθήσουν. Το να βοηθήσεις δεν είναι κ τόσο εύκολο ξέρεις, τουλ. όχι πάντα.

    Κ πάλι όμως σε τιμά ιδιαίτερα η καλή σου πρόθεση.

  11. #26
    ΟΚ. Με βαση την εκταση των χαρακτηρισμων του φλοκ ΝΑΙ.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    ΟΚ. Με βαση την εκταση των χαρακτηρισμων του φλοκ ΝΑΙ.
    οκ σε ευχαριστω ...

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Constantly Curius μπράβο για την παρέμβασή σου, κ έτσι πρέπει να λειτουργούμε. Θύματα λεκτικής επίθεσης κ bullying έχουμε πέσει κάμποσα μέλη του forum, κ μάλιστα όχι κατά πρόσωπο (γιατί το εν λόγω μέλος θα παραβίαζε ανοικτά τους κανόνες λειτουργίας του forum), αλλά έμμεσα, με διαρκείς ειρωνείες κ μπηχτές σε 3ο πρόσωπο, κακεντρέχειες κ διασυρμούς.

    Να σου πω όμως το εξής: Βοηθάς μόνο κάποιον που θέλει να βοηθηθεί...... Τί εννοώ: πολλές φορές μέλη, παλιά ή καινούρια, έχουν αναρτήσει κάποιον χ προβληματισμό τους, ή κάποιο θέμα που τα απασχολεί. Όταν αναρτάς 1 προβληματισμό σου άμεσα ή έμμεσα ζητάς απόψεις, γιατί διαφορετικά θα έγραφες στο "αγαπητό ημερολόγιο". Το πρόβλημα όμως είναι ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν την ωριμότητα να αντιμετωπίσουν απόψεις, οι οποίες διαφέρουν από τη δικιά τους ή ακούνε κάτι άλλο από αυτό που έχουν ανάγκη να πιστέψουν. Μπαίνουν αποκλειστικά για να τους πουν ότι "ναι, δίκιο έχεις, έτσι είναι, άντρας σου σε λατρεύει, απλά περνάτε φάση (κ ας την κοπανάει στο ξύλο)/ ναι, μια χαρά μπορείς να κάνεις τον χ πατέρα του παιδιού σου, η αγάπη όλα τα λύνει ( κ ας είναι κ οι 2 απένταροι κ μες την πρέζα)/ ναι, όλοι οι ψυχίατροι κάνουν λάθος, εσύ το βλέπεις σωστά (κ ας γράφει θεοπάλαβα)/ βεβαίως κ να παρατήσεις σπίτι, δουλειά κ να πας να μείνετε μαζί στην άλλη άκρη (κ ας γνωρίζονται μόλις 2-3 μέρες)" κλπ κλπ. Δεν μπορούν να επεξεργαστούν κ να διαχειριστούν διαφορετική άποψη. Κ αρχίζουν να επιτίθενται στα μέλη που δεν τους χαϊδεύουν τα αυτιά, αλλά θέλουν στην πραγματικότητα να βοηθήσουν. Το να βοηθήσεις δεν είναι κ τόσο εύκολο ξέρεις, τουλ. όχι πάντα.

    Κ πάλι όμως σε τιμά ιδιαίτερα η καλή σου πρόθεση.
    αρα για σενα οχι μονο δεν δεχτηκα λεκτικη βια ...αλλα και παρανοησα τις προθεσεις του φλοκ να με βοηθησει ...γιατι θελω να μου χαηδευουν τα αυτια !.. 1ναι κ 1 οχι η σουμα μεχρι στιγμης... σε ευχαριστω για την τοποθετηση

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  15. #30
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Constantly Curius μπράβο για την παρέμβασή σου, κ έτσι πρέπει να λειτουργούμε. Θύματα λεκτικής επίθεσης κ bullying έχουμε πέσει κάμποσα μέλη του forum, κ μάλιστα όχι κατά πρόσωπο (γιατί το εν λόγω μέλος θα παραβίαζε ανοικτά τους κανόνες λειτουργίας του forum), αλλά έμμεσα, με διαρκείς ειρωνείες κ μπηχτές σε 3ο πρόσωπο, κακεντρέχειες κ διασυρμούς.

    Να σου πω όμως το εξής: Βοηθάς μόνο κάποιον που θέλει να βοηθηθεί...... Τί εννοώ: πολλές φορές μέλη, παλιά ή καινούρια, έχουν αναρτήσει κάποιον χ προβληματισμό τους, ή κάποιο θέμα που τα απασχολεί. Όταν αναρτάς 1 προβληματισμό σου άμεσα ή έμμεσα ζητάς απόψεις, γιατί διαφορετικά θα έγραφες στο "αγαπητό ημερολόγιο". Το πρόβλημα όμως είναι ότι κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν την ωριμότητα να αντιμετωπίσουν απόψεις, οι οποίες διαφέρουν από τη δικιά τους ή ακούνε κάτι άλλο από αυτό που έχουν ανάγκη να πιστέψουν. Μπαίνουν αποκλειστικά για να τους πουν ότι "ναι, δίκιο έχεις, έτσι είναι, άντρας σου σε λατρεύει, απλά περνάτε φάση (κ ας την κοπανάει στο ξύλο)/ ναι, μια χαρά μπορείς να κάνεις τον χ πατέρα του παιδιού σου, η αγάπη όλα τα λύνει ( κ ας είναι κ οι 2 απένταροι κ μες την πρέζα)/ ναι, όλοι οι ψυχίατροι κάνουν λάθος, εσύ το βλέπεις σωστά (κ ας γράφει θεοπάλαβα)/ βεβαίως κ να παρατήσεις σπίτι, δουλειά κ να πας να μείνετε μαζί στην άλλη άκρη (κ ας γνωρίζονται μόλις 2-3 μέρες)" κλπ κλπ. Δεν μπορούν να επεξεργαστούν κ να διαχειριστούν διαφορετική άποψη. Κ αρχίζουν να επιτίθενται στα μέλη που δεν τους χαϊδεύουν τα αυτιά, αλλά θέλουν στην πραγματικότητα να βοηθήσουν. Το να βοηθήσεις δεν είναι κ τόσο εύκολο ξέρεις, τουλ. όχι πάντα.

    Κ πάλι όμως σε τιμά ιδιαίτερα η καλή σου πρόθεση.


    Συμφώνω με ολα οσα εγραψες. Κραταω οτι καποιοι δεν ειναι ετοιμοι για να πανε στο επομενο βημα(βλεπε ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΙΑΣΗ) καποιοι δεν μπορουν ομως(να μην αναφερθω με ορολογιες νιωθεις).

    Πηρα το θαρρος να τοποθετηθω ακομη και αν βγαλουν μαχαιρακια καποιοι. Αν καποιος εχει την ευγενη καλοσυνη θα διαβασει προσεκτικα το πρωτο μου ποστ και αν θελει θα κρατησει κατι θετικο, αν οχι... αναμενω εριστικες δηλωσεις.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δέχθηκα λεκτική κακοποίηση
    By Deleted20082014 in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 01-05-2013, 18:25
  2. Replies: 130
    Last Post: 03-05-2010, 01:05
  3. Μια φορα κι εναν καιρο ενα μελος του φορουμ εδω...
    By Lady_Celestia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 17-01-2010, 02:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •