παιζουμε κρυφτουλι ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    παιζουμε κρυφτουλι ?

    Εβαλα αυτον τον τιτλο , γιατι εμεις οι ανθρωποι ( συμπεριλαμβανομενου εμου ) ειμαστε εξοχοι στο να κρυβομαστε απο τον ιδιο μας τον εαυτο , μεταθετοντας τα προβληματα μας ειτε σε τριτους , ειτε εκει που μας βολευει . Το συνηθες ειναι να μην τα παραδεχομαστε , και αυτο ειναι η αιτια διαιωνησης τους . Δεν εχουμε τα κοτσια να δεχτουμε οτι εμεις ειμαστε ο αδυναμος κρικος , της αλυσιδας των προβληματων μας . Εγω το κανω κατα κορον , μετατρεπω στο μυαλο μου τα μειονεκτηματα μου , σε προτερηματα !! δεν μπορω να κανω το ταδε πραμα ? α , ολα κι ολα , εχω κτθλψη !!
    δεν εχω ορεξη να παω καπου , που θαπρεπε ? ελα μωρε , που να τρεχω τωρα , ειναι χαζο !! δεν εχω πολλα πολλα με τους ανθρωπους ? εμ ,αφου ολοι ειναι σκαρτοι/βαρετοι/ ανοητοι . !! ταντιζομαι ευκολα ? εμ , ειναι να μην τσαντιζεσαι !!! δεν μπορω να κανω σχεση ? μα ολοι κοιτανε την παρτη τους , δεν εχουν την ποιοτητα μου !!!
    δεν μπορω να βρω μια δουλεια ? σε αυτη την παλιοχωρα που ζω , που να βρω ?!!! ( αυτο εχει μια μικρη βαση , αν και πολλοι ειναι ειμαστε απλως φυγοπονοι ) Μου πανε ολα στραβα ? φταει το Α , Β , Γ εκει η φαντασια οργιαζει , ποτε δεν παραδεχομαστε οτι ειμαστε προιοντα των σκεψεων μας .
    Δεν μπορω να κοψω το τσιγαρο ? μα με χαλαρωνει !!!! ( ποτε , δεν μπορω , δεν εχω το σθενος ) .
    Μια αλλη μεθοδος που χρησιμοποιω , δημοιουργω προβληματα , που ασχολουμαι με την επιλυση τους , προκειμενου να αποσπασω τον εαυτο μου , απο το ναντιμετωπισει τα ουσιαστικα ( και δυσκολα ) προβληματα , σε αυτο ειμαι πολυ καλος !!!
    Κοντολογης , βλεπουμε την αγκιθα στο ματι του αλλου , αλλα δεν βλεπουμε το δοκαρι στο ματι το δικο μας , εξοχη μεθοδος αυτοπροστασιας !
    Last edited by Macgyver; 19-09-2015 at 13:42.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΕΙΜΑΙ ΚΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΛΑΘΟΣ
    ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΦΟΒΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΦΟΒΕΡΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΡΟ ΕΙΜΑΙ ΚΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΛΑΘΟΣ
    ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΦΟΒΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΦΟΒΕΡΟ


    Eγω , elis , εχω ταμπουρωθει πισω απο τον τοιχο του ' ειμαι κουλ ' , η ' δεν ανησυχω ' επειδη απλως αποφευγω ναντιμετωπισω τα πραματικα προβληματα μου .

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το πιστευω αυτο να σου πω το κρυφτουλι αρεσει σε πολυ κοσμο οταν λες ξεκαθαρα τι σκεφτεσαι δημιουργεις ακραιες συμπαθειες κ ακραιες αντιπαθειες ενω οταν διχνεις ουδετερος γινεσαι αντικειμενο θετικης κριτικης απο ολους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Αμαν ρε Μαγκαιβερ διαβασα τον τιτλο και νομισα βουλευτης ξεκινησε το θεμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Αμαν ρε Μαγκαιβερ διαβασα τον τιτλο και νομισα βουλευτης ξεκινησε το θεμα.

    Ω , ναι , θα μπορουσε να ειναι , καλο ποιντ !!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Κατά την άποψή μου, όλο αυτό το "κρυφτούλι", το να μην παραδεχόμαστε τι ακριβώς φταίει, είναι καθαρά θέμα άμυνας της ανθρώπινης φύσης. Σκεφτείτε να συνέβαινε το αντίθετο. Δεν μιλάω για ακραίες συμπεριφορές, να έχει δηλαδή κάποιος παντελή έλλειψη αυτογνωσίας και να ρίχνει όλο το φταίξιμο στους άλλους και ποτέ στον εαυτό του, αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια, σε ψυχικά υγιείς καταστάσεις, το "κρυφτούλι" βοηθάει τους ανθρώπους να "επιβιώνουν". Είμαστε άνθρωποι με αδυναμίες, δεν έχουμε θεϊκή υπόσταση. Το ζήτημα είναι να έχουμε αυτογνωσία, να αναγνωρίζουμε "τι φταίει" και να προσπαθούμε σταδιακά να το βελτιώνουμε. Χρειάζεται πολλή εσωτερική δουλειά με τον εαυτό του ο καθένας, είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία. Εγώ είμαι υπέρ της άποψης "βήμα-βήμα" να λύνεται το καθετί. Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παραδεχεσαι ενα πραγμα για να ξεκαθαρισεις τη θεση σου αν δεν εισαι ξεκαθαρος εσυ δε θα ειναι ουτε κ οι αλλοι κ σε θολο τοπιο δεν υπαρχει προοπτικη.

  9. #9
    Εννοείται πως παίζω κρυφτούλι με τον ευατό μου.Θεωρώ πως είναι ο μοναδικός τρόπος για να συνεχίσω να υπάρχω.Πάντοτε είχα την ευκολία να κρύβω τα πραγματικά προβλήματά μου κάτω απο το "χαλάκι" και σε αυτό με βοήθησε και το γεγονός ότι μέχρι τώρα για τα δικά μου πάντα δεδομένα,τα έχω καταφέρει καλά στον επαγγελματικό τομέα αλλά συνεχίζω να είμαι χάλια στις προσωπικές μου σχέσεις.Αλλά είπαμε...κάθε φορά που έκανα προσπάθειες για καλύτερες διαπροσωπικές σχέσεις και πάτωνα,το έριχνα στην εργασιοθεραπεία και στην κατανάλωση προϊόντων κυρίως gadget και φαγητού και έτσι ξεχνιόμουν και ένιωθα χαρούμενος.
    Τώρα όμως που λόγω της κρίσης,η επιχείρηση που εργάζομαι έχει σοβαρά οικονομικά προβλήματα δεν έχω την πολυτέλεια για shoptherapy..
    Οπότε ψάχνω για νέα εξάρτηση που θα με κάνει πάλι να ξεχνιέμαι.Ακούω προτάσεις...
    Βέβαια πρόταση είναι και το "τι θα έλεγες για μια φορά,να αντιμετωπίσεις σωστά τα όποια σου προβλήματα;" δίκιο θα έχει όποιος μου το έλεγε αυτό,απλά αν το θεωρούσα ότι μπορώ να το κάνω,θα το είχα κάνει ήδη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    KozchrXρ. , ολοι παιζουμε κρυφτουλι πισευω , μηδενος εξαιρουμενου , θυμαμαι το προβλημα σου , μου τοχες πει πριν απο πολλους μηνες , η εργασιοθεραπεια , ειναι φυγη , αλλα υγιης φυγη , το shoppingtherapy , καθε αλλο παρα therapy το θεωρω , μη υγιης φυγη , και στο τελος , βρισκεσαι με λιγοτερα χρηματα , και αχρηστα πραματα , τοχω κανει κατα κορον , και το γνωριζω , ανουσιο ειναι , αυτο εχω καταλαβει , οσα χρηματα και ναχεις , το κενο δεν καλυπτεται . Ενδιαφερον αυτο για την εξαρτηση , ολοι απο κατι ειμεθα εξαρτημενοι , αλλος απ τον συντροφο του , τα χρηματα του , τη θρησκεια , τη δουλεια του , τα χομπυ , τα σπορτς , την ομαδα του , ατελειωτος ο καταλογος . Το θεμα ειναι να μην ξεπερνας καποιο νοητο οριο εξερτησης και νασαι αυταρκης , ως ενα βαθμο , καπου ειχα διαβασει ' τα προβληματα ενος ανθρωπου , ξεκινανε απο το οτι δεν μπορει να μεινει σιωπηλος , για ενα διαστημα , σενα δωματιο , μονος ' , καποιου Ινδου ηταν . Δεν επικροτω την αδρανεια , αλλα αμα δεν μπορεις να κατσεις σενα μερος , κατι δεν παει καλα , πιστευω .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by féerie View Post
    . Το ζήτημα είναι να έχουμε αυτογνωσία, να αναγνωρίζουμε "τι φταίει" και να προσπαθούμε σταδιακά να το βελτιώνουμε. Χρειάζεται πολλή εσωτερική δουλειά με τον εαυτό του ο καθένας, είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία. Εγώ είμαι υπέρ της άποψης "βήμα-βήμα" να λύνεται το καθετί. Δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη.

    feerie , απομονωσα αυτο το κομματι , συμφωνω στα αλλα , και σε αυτο συμφωνω , αλλα πως ξερουμε τον βαθμο αυτογνωσιας μας , που ειναι το δυσκολοτερο πραμα στο κοσμο , και που αρχιζει το παραμυθιασμα , το οποιο δεν ειναι κακο , αμα το κανεις εν γνωσει σου παντα , εγω πχ. παραμυθιαζω τον εαυτο μου , αλλα το γνωριζω , ετσι περναω καλυτερα , βεβαια , τα ιδια λεμε στην ουσια , στο κομματι που εσβησα , αυτα λες , με αλλα λογια ομως , οποτε μαλλον συμφωνουμε !!! απλως δεν ειμαι βεβαιος κατα ποσον γνωριζω τον εαυτο μου .

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Γι' αυτό, ανέφερα ότι χρειάζεται πολλή εσωτερική δουλειά με τον εαυτό μας: για να αποκτήσουμε υψηλό βαθμό αυτογνωσίας. Ένα βασικό στοιχείο είναι να διώξουμε, όσο μπορούμε, τον εγωισμό μας. Από τη στιγμή που τον "απομονώνουμε", βλέπουμε τα πράγματα πιο καθαρά. Προσπάθησε να αποστασιοποιηθείς από το "εγώ" σου (μπορεί να το έχεις κάνει ήδη, δεν σε ξέρω, γενικά μιλάω) και τότε θα γίνουν τα πράγματα πιο ξεκάθαρα. Εκεί θεωρώ ότι βρίσκεται το μυστικό.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    KozchrXρ. , ολοι παιζουμε κρυφτουλι πισευω , μηδενος εξαιρουμενου , θυμαμαι το προβλημα σου , μου τοχες πει πριν απο πολλους μηνες , η εργασιοθεραπεια , ειναι φυγη , αλλα υγιης φυγη , το shoppingtherapy , καθε αλλο παρα therapy το θεωρω , μη υγιης φυγη , και στο τελος , βρισκεσαι με λιγοτερα χρηματα , και αχρηστα πραματα , τοχω κανει κατα κορον , και το γνωριζω , ανουσιο ειναι , αυτο εχω καταλαβει , οσα χρηματα και ναχεις , το κενο δεν καλυπτεται . Ενδιαφερον αυτο για την εξαρτηση , ολοι απο κατι ειμεθα εξαρτημενοι , αλλος απ τον συντροφο του , τα χρηματα του , τη θρησκεια , τη δουλεια του , τα χομπυ , τα σπορτς , την ομαδα του , ατελειωτος ο καταλογος . Το θεμα ειναι να μην ξεπερνας καποιο νοητο οριο εξερτησης και νασαι αυταρκης , ως ενα βαθμο , καπου ειχα διαβασει ' τα προβληματα ενος ανθρωπου , ξεκινανε απο το οτι δεν μπορει να μεινει σιωπηλος , για ενα διαστημα , σενα δωματιο , μονος ' , καποιου Ινδου ηταν . Δεν επικροτω την αδρανεια , αλλα αμα δεν μπορεις να κατσεις σενα μερος , κατι δεν παει καλα , πιστευω .
    Oταν αγοράζω κάτι σε gadget φάση και είμαι στη φάση που το χρησιμοποιώ,ποτέ δε μου φάνηκε ότι αγόρασα κάτι άχρηστο.Μετά απο κάποιο καιρό που θα το βαρεθώ,δε θα το κρατήσω ποτέ για μένα.Η θα το πουλήσω σε χαμηλή τιμή ή θα το χαρίσω μιας και εγώ πλέον δεν το χρειάζομαι.πχ προχθες έρχεται το "φτωχο πλην τίμιο" αφεντικό μου... και μου λέει "ρε συ μήπως ξέρεις τίποτε για αυτά τα android tv box που τα βάζεις στην tv και την κάνουν smart tv;" αμέσως θυμήθηκα ότι είχα ένα τέτοιο παρατημένο στο συρτάρι μου και του το χάρισα χωρίς κανένα δισταγμό.Και έναν άγνωστο να έβλεπα στο δρόμο να ψάχνει κάτι που έχω και δεν χρειάζομαι,θα το χάριζα χωρίς καν να μάθω περαιτέρω στοιχεία του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by féerie View Post
    Γι' αυτό, ανέφερα ότι χρειάζεται πολλή εσωτερική δουλειά με τον εαυτό μας: για να αποκτήσουμε υψηλό βαθμό αυτογνωσίας. Ένα βασικό στοιχείο είναι να διώξουμε, όσο μπορούμε, τον εγωισμό μας. Από τη στιγμή που τον "απομονώνουμε", βλέπουμε τα πράγματα πιο καθαρά. Προσπάθησε να αποστασιοποιηθείς από το "εγώ" σου (μπορεί να το έχεις κάνει ήδη, δεν σε ξέρω, γενικά μιλάω) και τότε θα γίνουν τα πράγματα πιο ξεκάθαρα. Εκεί θεωρώ ότι βρίσκεται το μυστικό.
    Σωστα τα λες ! η 'αποστασιοποιηση ' , να δουμε δλδ τον εαυτο μας , σαν τριτο προσωπο , ειναι ενα καλο βημα , αλλα πολυ δυσκολο . γιατι εκει υπεισερχεται , οπως σωστα επισημαινεις , το εγω μας , το οποιο συχνα ειναι μικροπρεπες , φθονερο , τιποτενιο , αρκετα ειπα !! και μπορει να μην ειμαστε σε θεση να αντιληφτουμε τα πραματικα χαρακτηριστικα του , θελει πολλα κοτσια/θαρρος για να παραδεχθεις οτι εισαι ενα θνητο ον , με παμπολλα ελατωμματα . Εγω εχω τον κολλητο μου , επι 35 χρονια , και τον ρωταω παντα την γνωμη του για τις πραξεις μου , αν εχω αμφιβολια για τα κινητρα μου . Εσυ μπορει να ταχεις καταφερει πληρως , δεν σε ξερω , αλλα για μενα , αν και εχω κανει αρκετη δουλεια με τον εαυτο μου , παντα κρατω μια επιφυλαξη . Γνωριζω αρκετα απο τα ελατωμματα μου , και μερικουλια προτερηματα , αλλα δεν ξερω κατα ποσο συνεχιζω την τακτικη του ' κρυφτουλι ' . Υπουλο ειναι .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Oταν αγοράζω κάτι σε gadget φάση και είμαι στη φάση που το χρησιμοποιώ,ποτέ δε μου φάνηκε ότι αγόρασα κάτι άχρηστο.Μετά απο κάποιο καιρό που θα το βαρεθώ,δε θα το κρατήσω ποτέ για μένα.Η θα το πουλήσω σε χαμηλή τιμή ή θα το χαρίσω μιας και εγώ πλέον δεν το χρειάζομαι.πχ προχθες έρχεται το "φτωχο πλην τίμιο" αφεντικό μου... και μου λέει "ρε συ μήπως ξέρεις τίποτε για αυτά τα android tv box που τα βάζεις στην tv και την κάνουν smart tv;" αμέσως θυμήθηκα ότι είχα ένα τέτοιο παρατημένο στο συρτάρι μου και του το χάρισα χωρίς κανένα δισταγμό.Και έναν άγνωστο να έβλεπα στο δρόμο να ψάχνει κάτι που έχω και δεν χρειάζομαι,θα το χάριζα χωρίς καν να μάθω περαιτέρω στοιχεία του.
    Ενταξει, αυτο δεν υπαγεται στο shoppingtherapy , λαθος καταλαβα εγω . Αθωος ο κατηγορουμενος !!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •