ζωα εναντιον ανθρωπων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 63
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    ζωα εναντιον ανθρωπων

    Αναφερομαι σε φιλοζωους , μεταξυ των οποιων ειμαι κι εγω . Αφορμη ειναι ενα περιστατικο , με εναν φιλο μου , που περιμαζεψε ενα χτυπημενο /τυφλωμενο γατι , το περιεθαλψε , φυσικα θα παραμεινει τυφλο , και οντας εκπαιδευτικος στη Γερμανια , θα το παρει μαζι του φευγοντας , με την ελπιδα οτι θα το παρει καποια φιλη εκει , εχει ηδη δυο γατες και ενα σκυλο σε ενα διαμερισμα 75τμ. , ειναι μισθοσυντηρητος , και ειναι η επιθυμια της γυναικας του να παρει μαζι ( με εξοδα της ) , ο ιδιος δεν θελει αλλα ζωα στο ηδη φορτωμενο διαμερισμα , εχει και 2 παιδια . Ο λογαριασμος , βγαλε πιστοποιητικα , κλουβι , εισητηρια κλπ. 200 ευρω , παρα πολλα γιαυτον , πολλα για οποιονδηποτε . Η ενσταση μου , ητο οτι με τοσα λεφτα , ταιζεις αρκετους ανθρωπους ( αν δωσεις τα χρηματα εκει που ξερεις οτι θα πιασουν τοπο ) , ναι , θα μου πειτε , οι ανθρωποι ειναι αχαριστοι , ενω τα ζωα ιναι αδολα , αγνα κλπ. τα γνωστα .
    Η ζωη ειναι σκληρη , γνωστο τοις πασι , καπου πρεπει κι εμεις να ειμεθα σκληροι για να επιβιωσουμε , μηπως ομως εχουμε γινει μισανθρωποι , και αγαπαμε τα ζωα περισσοτερο απο τους ανθρωπους , για τους γνωστους λογους ? εγω λεω οτι προηγουνται οι ανθρωποι , αν ειχα να διαλεξω μεταξυ των δυο , εσεις τι λετε ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Άνθρωποι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η ενσταση μου , ητο οτι με τοσα λεφτα , ταιζεις αρκετους ανθρωπους ( αν δωσεις τα χρηματα εκει που ξερεις οτι θα πιασουν τοπο ) , ?

    μαλλον εισαι μπερδεμενος.
    θετεις ενα ηθικο ερωτημα υο οποιο μαλλον περιμενεις να απαντηθει με την λογικη
    θα μπορουσες να ρωτησεις γιατι εχει δωσει λεφτα για σπιτι ενω θα μπορουσε να μενει σε τσαντιρι και με την διαφορα να ταισει πολλους ανθρωπους και να τους σωσει απο την πεινα κτλ

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    μαλλον εισαι μπερδεμενος.
    θετεις ενα ηθικο ερωτημα υο οποιο μαλλον περιμενεις να απαντηθει με την λογικη
    θα μπορουσες να ρωτησεις γιατι εχει δωσει λεφτα για σπιτι ενω θα μπορουσε να μενει σε τσαντιρι και με την διαφορα να ταισει πολλους ανθρωπους και να τους σωσει απο την πεινα κτλ

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Eιλικρινα , δεν καταλαβαινω τι εννοεις .

    Γιατι δεν λες ευθεως αυτο που πιστευεις ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Γνώρισα τις γυναίκες..... και αγάπησα τα ζώα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    "Ζωα εναντιον ανθρωπων" ....;
    Δεν μπορώ να βγάλω το νόημα.
    Δηλαδή ο φίλος στον οποίο αναφέρεσαι αφενός δεν ήθελε ένα ακόμα κατοικίδιο (επιθυμία της γυναίκας του), αφετέρου ειναι μισάνθρωπος; Ή η γυναίκα του είναι μισάνθρωπος;

    Ένας συναισθηματικός δεσμός μεταξύ ανθρώπου με άνθρωπο ή ανθρώπου με ζώο, γενικεύεται έτσι εύκολα και αντικαθίσταται από ένα fixed ποσό χρημάτων;
    Είναι ανάλογα με τον άνθρωπο και ανάλογα το ζώο. Ο γάιδαρος πχ λένε οτι μισεί το αφεντικό του και ένας σκύλος συντροφιάς οτι μπορεί και να σε βλέπει σαν ένα από τα κουτάβια του.
    Αντίστοιχα και με τους ανθρώπους, άλλοι τα χρησιμοποιούν πχ για κυνομαχίες τα σκυλιά, άλλοι προσπαθούν να τα φροντίζουν καλύτερα και από τα παιδιά τους.

    Και η σύγκριση/εναντίωση πώς προκύπτει; Προηγούνται σε τί; Στο παράδειγμά σου δεν διάλεξε το γατάκι κάποιος, αντί για έναν άνθρωπο, απ'οτι κατάλαβα.
    Είναι ως ένα βαθμό δηλαδή ανόμοια πράγματα μεταξύ τους... δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε αν δεν μιλάμε πολύ συγκεκριμένα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χιλια μπράβο στον φίλο σου που εδωσε ζωη στο τυφλο γατακι, χωρις να υπολογίζει το κόστος.σπανιζουν τετοιοι ανθρωποι σημερα. αλλα αδυνατω να καταλάβω το δήλιμμα σου, οπως ο Νικος 2. που το εθεσε στην υπερβολή του. ολοι μας θα μπορουσαμε να στερηθούμε πραγματα και να συμβάλλουμε στην φιλανθρωπία, ασχετα απο το αν σωζουμε τυφλα γατακια
    τελικα.
    εκεινος δεν "επελεξε" το γατακι απο τον αστεγο...οπως και εγω σημερα επελεξα την αντηλιακη των 20ευρω ..ενω θα μπορουσα να πάρω των 10 και το αλλο 10ευρω να το δωσω σε καποιον αστεγο, αλλα δεν "επελεξα" τον αστεγο, δεν υπάρχει αυτο το δηλιμμα μεσα μας..κακως βεβαια αλλα ετσι ειναι
    σου φανηκε εξωφρενικο το ποσο των 200ευρω για ενα γατακι, αλλα είναι ζητημα ζωης ή θανατου...αν δεν τα δωσει αυτα τα χρήματα..δεν εχει και πολλες πιθανοτητες να επιβιωσει το τυφλο γατακι.

    σήμερα ήρθε στην δουλεια ενας τύπος στην ηλικια μου, καθαρός , με ενα τζινακι και ενα μπλουζακι και εγω νομιζα στην αρχη οτι ειναι πελάτης... πισω του μια αδυνατη κοπελίτσα ..και μου ξεκιναει το ποιημα να του δωσω χρήματα..οτι ειναι αστεγοι κτλ κτλ..και εγω φυσικα δεν εδωσα. και μου αρχισε το κυρηγμα να βγαλω την παναγιτσα που φοραω γιατι δεν ειμαι χρισταννη.
    σκεφτηκα να του πω και εσυ να πας απέναντι στο φουρνο που ζητανε υπαλληλους ρε κοπροσκυλο..αλλα είμαι σιγουρη οτι αυτο θα πυροδοτουσε μια μεγαλη συζητηση ...σιγουρα εχει ενα παραμυθακι ετοιμο να ξεφουρνησει στην πρωτη αναλογη ευκαιρία, την οποια δεν ειχα καμια διαθεση να υποστω. ευχαριστως προτιμαω τα ζωα απο αυτου του ειδους τους αστεγους που εκμεταλευονται την φιλανθρωπια μας και ειναι πολλες αυτες οι περιπτωσεις. βεβαια εσυ δεν μιλησες για αυτες τις περιπτωσεις αλλα μου συνεβη πριν 2 ωρες ακριβως και γι αυτο το αναφερω.

    απο εκει και περα για μενα δεν υπάρχει δίλημμα, αν δεν επαιρνα τον σκυλο μου απο τους δρομμους τωρα αυτο το πλασμα δεν θα ζουσε...αλλα αυτο δεν με εμποδίσε ποτε να ασχοληθω με την φιλανθρωπία στο βαθμο που μπορω βεβαια
    δινω οτι περισσευει σε ανθρωπους που κρινω οτι πραγματικα εχουν αναγκη...και ξερω πως αυτο δεν ειναι ποτε αρκετο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    χιλια μπράβο στον φίλο σου που εδωσε ζωη στο τυφλο γατακι, χωρις να υπολογίζει το κόστος.σπανιζουν τετοιοι ανθρωποι σημερα. αλλα αδυνατω να καταλάβω το δήλιμμα σου, οπως ο Νικος 2. που το εθεσε στην υπερβολή του. ολοι μας θα μπορουσαμε να στερηθούμε πραγματα και να συμβάλλουμε στην φιλανθρωπία, ασχετα απο το αν σωζουμε τυφλα γατακια
    τελικα.
    εκεινος δεν "επελεξε" το γατακι απο τον αστεγο...οπως και εγω σημερα επελεξα την αντηλιακη των 20ευρω ..ενω θα μπορουσα να πάρω των 10 και το αλλο 10ευρω να το δωσω σε καποιον αστεγο, αλλα δεν "επελεξα" τον αστεγο, δεν υπάρχει αυτο το δηλιμμα μεσα μας..κακως βεβαια αλλα ετσι ειναι
    σου φανηκε εξωφρενικο το ποσο των 200ευρω για ενα γατακι, αλλα είναι ζητημα ζωης ή θανατου...αν δεν τα δωσει αυτα τα χρήματα..δεν εχει και πολλες πιθανοτητες να επιβιωσει το τυφλο γατακιτο.
    Θα εξηγησω ρεα τι εννοω . Κατ αρχην το γατι ηταν τυφλο απο το ενα ματι , δεν μπορουσε να κανει κατι ο φιλος μου γι αυτο . Για ναπαντησω και στον Loading , ο ιδιος ποτε δεν θα μαζευε ενα ζωο , ετσι για να το σωσει και να το φορτωθει υστερα , μες το σπιτι του , ηταν επιθυμια της γυναικας του .
    Δεν εχω κανενα διλημμα , προβληματιζομαι ομως , γιατι η ιδια δεν θα εδινε ποτε σε ανθρωπο , ουτε 50 ευρω . Και για να γενικευσω το πραμα , εχω παρατηρησει οτι οι ανθρωποι που αγαπουν υπερβολικα τα ζωα , δεν αγαπουν τους ανθρωπους , προβαλλοντας τις συνηθισμενες δικαιολογιες του τυπου , οι ανθρωποι ειναι αχαριστοι , δεν εκτιμουν τιποτα κλπ.κλπ. Το να αγαπας τον συντροφο σου , η τον φιλο σου , δεν λεει τιποτα απολυτως , ειναι μια εγωιστικη αγαπη , ενα δουναι και λαβειν . Η πραγματικη αγαπη προς τον συνανθρωπο σου ειναι αυτη που δινεις κατι απο σενα , την αγαπη σου , το ενδιαφερον σου , τα χρηματα σου , χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα .
    Για να δωσω αλλο ενα παραδειγμα , μενω σε μια ακριβη συνοικια , και η μανα μου , συμμετεχει στον ετησιο ερανο της αγαπης , τον επισημο . Τα χρηματα που μαζευονται απο οοοολη την περιοχη αυτη , που μενουν οι ' πλουσιοι ' , ειναι αντε 2.000 ευρω , δλδ τιποτα . Αγαπη προς τον πλησιον ............τι ειναι αυτο ?, μονο στη θεωρια , αλλα τα ζωα , που μας ανταποδιδουν με τον τροπο τους την αγαπη , εκει ειμαστε αιφνης γενναιοδωροι !!! τι υποκρισια !!!!
    Μου δινεις , σου δινω , δεν μου δινεις , δεν σου δινω , και δεν δινω πενταρα τι κανουν μερικα εκατομ. συμπολιτες μου , που τετοιους καιρους πεινανε , στην κυριολεξια . Αλλα μην δουμε σκυλο , γατο , αδεσποτο , α , το καημενο !!!! δλδ αν ο φιλος μου , εβρισκε και 2ο γατι , χτυπημενο , επρεπε να το μαζεψει κι αυτο ?
    Δεν σε κατηγορω , ρεα , αλλα κατι τυπους , smart ass , σαν τον Νικο2 , με τα κροκοδειλια δακρυα , που σπευδουν να με κατακρινουν , επειδη εκθετω μια αληθεια , μονο να τους φτυσω καταμουτρα θαθελα . Και ειναι πολλοι οι Νικος2 εκει εξω .
    Αμα ακολουθουσαμε την εντολη του Χριστου , αγαπα τον πλησιον σου ως σεαυτον , δεν θαχαμε καταντησει σε αυτο το χαλι .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Καταλαβαίνω το ερώτημα σου. Σήμερα είχα το ίδιο ερώτημα, επειδή έχω ένα πουλί που έρχεται στο μπαλκόνι και ταΐζω. Επειδή νιώθω μόνος, σκέφτηκα να πάρω καμιά γατοτροφή να ρίχνω και σε ένα γατί που έρχεται από κάτω. Τότε, με ρώτησα πως γίνεται να ενδιαφέρομαι για τις γάτες και όχι για τους ανθρώπους. Μήπως θα ήτο πιο σωστό να παίρνω ένα πακέτο μακαρόνια για τους ανθρώπους αντί για το ζώο; Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτήν την ερώτηση. Είναι καθαρά φιλοσοφικό το ερώτημα, και τίθεται στον εαυτό μου λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης. Κανονικά, θα πρέπει να είμαστε χαρούμενοι όταν ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ, είτε αυτή η ζωή είναι άνθρωπος, είτε γάτα, είτε ένα λουλούδι. Αυτή είναι η γνώμη μου. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γατε , συμφωνω μαζι σου , ο επιλογος σου ειναι ολα τα λεφτα !!! καλα κανεις και ταιζεις ειτε πουλια , ειτε οτιδηποτε , κι εγω το ιδιο κανω , εχω γατες στν κηπο , τους βαζω λιγο φαι . Αλλα εσυ δεν περιμενεις απο το πουλι , η το γατι , να σου κανει κολοτουμπες , επειδη το ταιζεις , αυτο κανει την μεγαλη διαφορα .

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα εξηγησω ρεα τι εννοω . Κατ αρχην το γατι ηταν τυφλο απο το ενα ματι , δεν μπορουσε να κανει κατι ο φιλος μου γι αυτο . Για ναπαντησω και στον Loading , ο ιδιος ποτε δεν θα μαζευε ενα ζωο , ετσι για να το σωσει και να το φορτωθει υστερα , μες το σπιτι του , ηταν επιθυμια της γυναικας του .
    Δεν εχω κανενα διλημμα , προβληματιζομαι ομως , γιατι η ιδια δεν θα εδινε ποτε σε ανθρωπο , ουτε 50 ευρω . Και για να γενικευσω το πραμα , εχω παρατηρησει οτι οι ανθρωποι που αγαπουν υπερβολικα τα ζωα , δεν αγαπουν τους ανθρωπους , προβαλλοντας τις συνηθισμενες δικαιολογιες του τυπου , οι ανθρωποι ειναι αχαριστοι , δεν εκτιμουν τιποτα κλπ.κλπ. Το να αγαπας τον συντροφο σου , η τον φιλο σου , δεν λεει τιποτα απολυτως , ειναι μια εγωιστικη αγαπη , ενα δουναι και λαβειν . Η πραγματικη αγαπη προς τον συνανθρωπο σου ειναι αυτη που δινεις κατι απο σενα , την αγαπη σου , το ενδιαφερον σου , τα χρηματα σου , χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα .
    Για να δωσω αλλο ενα παραδειγμα , μενω σε μια ακριβη συνοικια , και η μανα μου , συμμετεχει στον ετησιο ερανο της αγαπης , τον επισημο . Τα χρηματα που μαζευονται απο οοοολη την περιοχη αυτη , που μενουν οι ' πλουσιοι ' , ειναι αντε 2.000 ευρω , δλδ τιποτα . Αγαπη προς τον πλησιον ............τι ειναι αυτο ?, μονο στη θεωρια , αλλα τα ζωα , που μας ανταποδιδουν με τον τροπο τους την αγαπη , εκει ειμαστε αιφνης γενναιοδωροι !!! τι υποκρισια !!!!
    Μου δινεις , σου δινω , δεν μου δινεις , δεν σου δινω , και δεν δινω πενταρα τι κανουν μερικα εκατομ. συμπολιτες μου , που τετοιους καιρους πεινανε , στην κυριολεξια . Αλλα μην δουμε σκυλο , γατο , αδεσποτο , α , το καημενο !!!! δλδ αν ο φιλος μου , εβρισκε και 2ο γατι , χτυπημενο , επρεπε να το μαζεψει κι αυτο ?
    Δεν σε κατηγορω , ρεα , αλλα κατι τυπους , smart ass , σαν τον Νικο2 , με τα κροκοδειλια δακρυα , που σπευδουν να με κατακρινουν , επειδη εκθετω μια αληθεια , μονο να τους φτυσω καταμουτρα θαθελα . Και ειναι πολλοι οι Νικος2 εκει εξω .
    Αμα ακολουθουσαμε την εντολη του Χριστου , αγαπα τον πλησιον σου ως σεαυτον , δεν θαχαμε καταντησει σε αυτο το χαλι .
    ναι τωρα το καταλαβα καλυτερα.. εχεις απολυτο δικιο με την υποκρισία της υπόθεσης .. παν μετρον αριστον.. και πολλοι φιλοζωοι ξεπερνουν καθε οριο λογικης και γινονται γελοιοι απλα.. η μπιζνα πετ... ειναι πολυ επικερδης και αν παρατηρησεις ...ειναι τα μονα μαγαζια που ανοιγουν σοριδων... βεβαια και η μπίσνα φιλανθρωπία..ειναι ακομα πιο επικερδης, με πρωτη και χειρότερη συμμορία απατεωνων την εκκλησία.
    παρολα αυτα θα επρεπε να καλλιεργηθει η φιλανθρωπια και η φιλοζωία σε βαθμο που να είναι πάγιο εξοδο για το καθε σπίτι. δεν δικαιολογειται η τοση αδιαφορία..και συμφωνω με τον γλυκο μας γατο:
    "θα πρέπει να είμαστε χαρούμενοι όταν ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ, είτε αυτή η ζωή είναι άνθρωπος, είτε γάτα, είτε ένα λουλούδι."
    αν ο καθε ενας απο εμας ειχε ενα πιατο φαγητο για εναν φτωχο, φυλαγε τα αποφαγια του για τα αδέσποτα και ποτιζε ενα δεντρακι στον δρόμο του... η ζωη όλων μας θα ειχε αναβαθμιστει αλλα και η κοινωνία μας!
    (ασχετο το ντιμπειτ θα το δεις?)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Το αρχικό μήνυμα δηλαδή είναι βασισμένο πάνω στην εμπάθεια που νιώθεις για την γυναίκα του φίλου σου; Οκ κατανοητό οτι μπορεί να είναι ακραία η συγκεκριμένη γυναίκα. Αλλά δεν καταλαβαίνω και την δική σου θέση ρε Macgyver. Εσύ δεν θα έδινες τα 200 ευρώ που κατέληξε να δώσει ο φίλος σου για ένα γατάκι, αλλά θα έδινες ας πούμε τα 50 ευρώ που ανέφερες;

    Βασικά καταλήγουμε να συγκρίνουμε ένα έξοδο αμελητέο όπως η τροφή, για ένα ζώο που είναι σχεδόν ίδιο σε μέγεθος με ένα 45άρι παπούτσι, με ολόκληρο τον κυκεώνα των εξόδων που χρειάζεται κάποιος άνθρωπος για να κάνει την "ίδια" ζωή; Κάπου χάνεται το μέτρο των συγκρίσεων δηλαδή, λογω της σχεδόν ανύπαρκτης ομοιότητας που ανέφερα πιο πάνω.

    Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν βλέπω να γράφεται ο ψυχολογικός παράγοντας μέσα σε όλο αυτό. Το γατάκι που θα μεγαλώσει και θα έρχεται να σου τριφτεί όταν θέλει χάδια ή φαγητό, επίσης δεν συγκρίνεται ως ανατροφοδότηση στην διάθεσή σου, με το "Ευχαριστώ/Σου είμαι υπόχρεος" κτλ που μπορεί να ακούσεις από μία κίνηση που θα έχεις την ευχέρεια να την κάνεις μια φορά στο τόσο. Και χώρια δηλαδή το απρόσωπο της υπόθεσης άμα δώσεις πχ χρήματα σε οργανισμό και όχι απευθείας στον τελικό αποδέκτη της επιλογής σου.

    Πάντως το οτι ξόδεψαν τα 200 ευρώ για τη γάτα, κάθε άλλο παρά κατακριτέο είναι. Μακάρι και να την στειρώσουν στη συνέχεια.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Loading... View Post
    Πάντως το οτι ξόδεψαν τα 200 ευρώ για τη γάτα, κάθε άλλο παρά κατακριτέο είναι. Μακάρι και να την στειρώσουν στη συνέχεια.
    Συμφωνώ απόλυτα. Είναι ψυχούλες τα ζωάκια. Πάντα πρέπει να στειρώνονται γιατί γεννοβολάνε συνέχεια και έτσι και γίνουν κάμια 50ριά, δε θα φτάνει το φαϊ για όλα και στο τέλος θα πεθάνουν απ'την πείνα. Macgyver, είναι μικρό το γατάκι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω βασικα θα προτιμουσα να κανω παρεα με φιλοζωους παρα με μη φιλοζωους. Οι φιλοζωοι εχουν ευαισθησιες. Το να κατηγορεις καποιον φιλοζωο , οτι ειναι κακος με τους ανθρωπους δεν εχει και πολυ νοημα , απο την αποψη οτι σιγουρα θα υπαρχουν και τετοιοι. Εγω οσους ξερω που ειναι φιλοζωοι , δεν εχω παρατηρησει κανεναν να μην αγαπαει παντως τους ανθρωπους. Εχω παρατηρησει ομως πολλους να ειναι φιλανθρωποι και γεναιοδωροι στην ... θεωρια και να επικρινουν αλλους (δεν υπονοω καποιον).

    Α η ταδε εδωσε τοσα σε φιλανθρωπικο ιδρυμα για να προβληθει στα καναλια κλπ κλπ ,

    Βασικα ποσο φιλανθρωπος μπορει να ειναι καποιος οταν επικρινει μια καλη πραξη ενος συνανθρωπου του αντι να την χειροκροτει και να τον κατακρινει οτι πισω απο αυτην καλη πραξη κρυβονται χιλιες μυριες κακες σκεψεις? Δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να κρυβονται χιλια - μυρια εγωιστικα κινητρα ... αλλα δεν ειναι κανεις ο μαντης Τειρεσιας , ουτε διαβαζει ανθρωπινες σκεψεις , απλως κανει υποθεσεις. Εαν ειναι μαυρες για τον αλλον, τοτε μαλλον δεν ειναι τοσο φιλανθρωπος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    (ασχετο το ντιμπειτ θα το δεις?)

    Καλημερα Ρεα , οχι δεν βλεπω ποτε αηδιες , ανθρωπους να υποτιμουν την νοημοσυνη αλλων . Ουτε πολιτικα παρακολουθω . Ολοι οι πολιτικοι μου φερνουν αναγουλα !! δεν βλεπω εδω και 4-5 ουτε ειδησεις , ειναι ασημαντες , μισω τις πολυλογιες , τις γνωμες των αλλων , τα ηλιθια παραθυρα , και δεν μενδιαφερει ποιος σκοτωσε ποιον , ολο ' ευχαριστα ' ( ! ) πραματα , ειναι γνωστο το αξιωμα , ' μια καλη ειδηση , δεν αποτελει ειδηση ' .
    Αμα δεις ενα δελτιο προ 20ετιας , εχω γραμμενα σε κασετες , ηταν 10λεπτο , λιγα λογια και περιεκτικα .

    Να απαντησω και στον Deppr. , καθε απαντηση , που ειναι χιουμοριστικη , ειναι καλοδεχουμενη , φιλε Ντεπ !!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μέτρηση του μέσου δείκτη νοημοσύνης μιας ομάδας ανθρώπων.
    By juicy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 03-03-2012, 22:47
  2. Ρατσιμος προς το χρωμα των ανθρωπων ποιες οι αιτιες?
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-01-2012, 20:32
  3. Η οικονομικη κριση κ οι συνεπειες στον ψυχισμο των ανθρωπων
    By kokoa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2011, 19:26
  4. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 19:41
  5. Όλοι εναντίον ένα και ένα εναντίον κανένα
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 30-12-2010, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •