Όλο και περισσότερη έμφαση δίνουν οι επιστήμονες στο ρόλο της σωστής διατροφής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Όλο και περισσότερη έμφαση δίνουν οι επιστήμονες στο ρόλο της σωστής διατροφής

    Όλο και περισσότερη έμφαση δίνουν οι επιστήμονες στο ρόλο της σωστής διατροφής όχι μόνο για τη σωματική αλλά και για την ψυχική υγεία.

    Πρόσφατη μελέτη που δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση Journal of Epidemiology and Community Health έδειξε ότι η συστηματική κατανάλωση ψαριού βοηθά να μειωθεί ο κίνδυνος εμφάνισης κατάθλιψης τόσο στον ανδρικό όσο και στο γυναικείο πληθυσμό. Μία ακόμη μελέτη, η οποία δημοσιεύεται στην επιθεώρηση BMC Medicine, καταδεικνύει τώρα το ρόλο της σωστής διατροφής γενικότερα στην πρόληψη της κατάθλιψης.

    Σύμφωνα με τα ευρήματα των ερευνητών, με επικεφαλής την Αλμουδένα Σάντσες-Βιγιέγκας του Πανεπιστημίου της Λας Πάλμας στα Μεγάλα Κανάρια, η μεσογειακή διατροφή και γενικότερα η συχνή κατανάλωση φρούτων, λαχανικών, ψαριών και οσπρίων, αλλά και λιγότερων επεξεργασμένων κρεάτων και γλυκών, μειώνουν τον κίνδυνο εμφάνισης κατάθλιψης.

    Δεν χρειάζεται μάλιστα να είναι κάποιος αυστηρός με την (όποια) υγιεινή διατροφή για να αποκομίσει οφέλη για την ψυχική υγεία του και ειδικότερα για την κατάθλιψη.

    Οι ερευνητές μελέτησαν στοιχεία για περισσότερα από 15.000 άτομα, τα οποία δεν είχαν κατάθλιψη στην αρχή της έρευνας. Μετά από μια δεκαετία, 1.550 από τους συμμετέχοντες είχαν διαγνωστεί με κατάθλιψη ή είχαν πάρει αντικαταθλιπτικά φάρμακα.

    Οι επιστήμονες μελέτησαν την επίδραση που είχαν στην ψυχική κατάσταση των συμμετεχόντων τρία διαφορετικά είδη υγιεινής διατροφής, η μεσογειακή, η φυτοφαγική και η εναλλακτική. Η βασική διαπίστωση ήταν ότι και οι τρεις αυτές υγιεινές δίαιτες μπορούν να μειώσουν σημαντικά τις πιθανότητες εμφάνισης κατάθλιψης, χωρίς αισθητές διαφορές μεταξύ τους.

    Έτσι, όσοι ακολουθούσαν -όχι κατ' ανάγκη φανατικά- την μεσογειακή διατροφή, αντιμετώπιζαν 25% έως 30% μικρότερο κίνδυνο κατάθλιψης, σε σχέση με όσους δεν έτρωγαν καθόλου «μεσογειακά».

    Ο βιολογικός μηχανισμός που εξηγεί αυτή την προστατευτική δράση πιθανώς σχετίζεται με τις αυξημένες βιταμίνες και τα μέταλλα που παίρνει κανείς όταν τρώει με υγιεινό τρόπο, πράγμα που ωφελεί τον εγκέφαλό του και, κατ' επέκταση, τον ψυχισμό του.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Το Α και το Ω.....
    :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Έχω ένταξη στο καθημερινό μου
    Λινασπορο
    Αβοκάντο
    Κακάο
    Μέλι
    Μπανάνα
    Καθόλου αλκοόλ
    Decafeine καφέ
    Και
    Κεφιρ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Και εγώ πιστεύω πολύ στην διατροφή.
    Ακόμα και με άψογη διατροφή παλαιότερα όμως πάλι τα αντικαταθλιπτικά τα χρειαζόμουν.

    Αλλά σίγουρα η σωστή διατροφή βοηθάει σε σωστά επίπεδα ενέργειας, ευεξία, έλλειψη φουσκώματος-δυσκοιλιότητας και φυσικά προσθέτει στην όποια αγωγή και μειώνει το ρίσκο παρενεργειών.

    Εγώ έχω λιναρόσπορο, goji berry, ξηροκάρπια γενικά, κουρκουμά, milk thistle, σπιρουλίνα, μαγνήσιο, βιταμίνες Β.
    Τρώω μόνο σπιτικό φαγητό με ελάχιστο κρέας/ψάρι (πιο πολύ σαν χορτοφάγος), δεν τρώω σχεδόν ποτέ junk food, πατατάκια και πίνω ελάχιστο καφέ λόγω υπνηλίας από την αγωγή μου :-)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    συμφωνω απόλυτα!... το πρωτο πραγμα που συναντησα στην καταθλιψη μου, ήταν εκεινη η ζοφερη αναγκη για υδατανθρακες!
    παραληλα με τα φαρμακα εβαλα πολλα λαχανικα και φρουτα στην διατροφη μου και φυσικα το ιερο γιαουρτακι στο βραδινο μου.. και εχω δυναμεις να κανω πραγματα, ενω πριν αισθανομουν μονίμως εξαντλημενη!!
    αλλα για σημερα, μετα απο πολυ καιρο ...εχω διαθεση για μια μακαροναδίτσα με κοκκινη σαλτσα και βασιλικο!:p

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by rea View Post
    συμφωνω απόλυτα!... το πρωτο πραγμα που συναντησα στην καταθλιψη μου, ήταν εκεινη η ζοφερη αναγκη για υδατανθρακες!
    παραληλα με τα φαρμακα εβαλα πολλα λαχανικα και φρουτα στην διατροφη μου και φυσικα το ιερο γιαουρτακι στο βραδινο μου.. και εχω δυναμεις να κανω πραγματα, ενω πριν αισθανομουν μονίμως εξαντλημενη!!
    αλλα για σημερα, μετα απο πολυ καιρο ...εχω διαθεση για μια μακαροναδίτσα με κοκκινη σαλτσα και βασιλικο!:p
    Ρέα ,διάβασε και για το κεφίρ!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Nikolaoss View Post
    Ρέα ,διάβασε και για το κεφίρ!!!
    ναι μολις διαβασα...που το βρισκουμε αυτο το κεφιρ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Το κεφίρ το πουλάνε στα πολωνικά super,market
    Κόστος από 1,3-1,5 το λιτρο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αγαπητε Νικολαε εχεισ καποια σχεση με την πολωνια?απο περιέργεια ρωταω...

    κεφιρ βρισκετε και στην προμιθευτικη και στον βασιλοπουλο αν δεν κανω λαθος...απλωσ πιο ακριβα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    και αν δεν εχεισ ριξει μια ματια ριξε κι εδω...http://www.e-psychology.gr/forum/sho...BF%CF%86%CE%B7!!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Αγαπητε Νικολαε εχεισ καποια σχεση με την πολωνια?απο περιέργεια ρωταω...

    κεφιρ βρισκετε και στην προμιθευτικη και στον βασιλοπουλο αν δεν κανω λαθος...απλωσ πιο ακριβα..
    Ή σύζυγος είναι από Πολωνία
    Υπάρχουν και στην Ελλάδα,πολύ πιο ακριβά..
    Το εψαξα,και κατέληξα ότι το κεφίρ της Πολωνίας,είναι πιο πηχτό,το ελληνικό είναι πιο αραιό
    Καλή συνέχεια.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ναι μολις διαβασα...που το βρισκουμε αυτο το κεφιρ?
    Ή βρίσκεις τον μύκητα και το κάνεις μόνη σου.Συμφέρει αντί να αγοράζεις συνεχώς.Το που θα τον βρεις δεν ξέρω.Εμένα μου τον έδωσε ένας φίλος.Δεν το είχα ψάξει.Αυτός μου εξήγησε τι είναι....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Ή βρίσκεις τον μύκητα και το κάνεις μόνη σου.Συμφέρει αντί να αγοράζεις συνεχώς.Το που θα τον βρεις δεν ξέρω.Εμένα μου τον έδωσε ένας φίλος.Δεν το είχα ψάξει.Αυτός μου εξήγησε τι είναι....
    οκ θα ψαχτω!:)
    εσυ πως εισαι ντουβρουτζα? αν θυμαμαι καλα εχεις ξεφυγει απο καταθλιψη.. ή είσαι με το ενα πόδι εξω...

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 05-06-2015, 01:14
  2. Ανάλυση του dna για καθορισμό σωστής δοσολογίας φαρμάκων;
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-12-2012, 03:18
  3. Συμπληρώματα διατροφής και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-11-2011, 00:36
  4. Τραγουδια που μας δινουν κουραγιο....!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-11-2010, 23:08
  5. προβληματα διατροφης????->
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2007, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •