τέσσερα χρόνια καθαρή και ήπια τώρα τι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1

    τέσσερα χρόνια καθαρή και ήπια τώρα τι;

    Είμαι νέο μέλος και γράφω εδώ για να μοιραστώ την κατάσταση μου και να ζητήσω τουλάχιστον την παρέα σας...
    είμαι 4 χρόνια καθαρή από ναρκωτικά και αλκοόλ και τον τελευταίο μήνα ήπια πάλι αλκοόλ μέχρι στιγμής αλλά πολύ...
    η απογοήτευση και οι φόβοι μου είναι πολύ μεγάλοι πως τελικά έχω κάνει μια τρύπα στο νερό και φτου κι απ την αρχή και τώρα τι γίνεται; σε συνδυασμό με την κατάθλιψη που με συντροφεύει τόσα χρόνια νομίζω πως δεν θα καταφέρω να ξανασηκωθώ και πως ο μόνος δρόμος είναι η υποτροπή μου πάλι.Μου έχει ξανασυμβεί και πριν 5 χρόνια με τον ίδιο τρόπο και ανησυχώ πως θα το ξαναδώ το έργο κατρακύλα και δεν το θέλω. Αλλά το ρημάδι το αλκοόλ με ανακουφίζει απ όλα αυτά και με μπερδεύει πως μπορώ να το ελέγξω και μάλλον με παραμυθιάζει...ως τοξικομανής ακόμα σε θεραπεία ξέρω καλά την κατάληξη αλλά την αποφεύγω με πολύ κόπο μέχρι στιγμής απλά φοβάμαι πως δεν θα τα καταφέρω για πολύ..
    Last edited by margi78; 20-09-2015 at 14:38.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Κανε υπομονη. Το μονο που μπορεις να κανεις αν δεν μπορεις να ελεγξεις την ποσοτητα αλκοολ που πινεις ειναι να μην πιεις καθολου. Δεν περιμενες εμενα φυσικα να σου το πω αλλα σκεψου τα 4 χρονια και οτι τα χαραμιζεις ετσι αδικα. Δεν μπορει 4 χρονια καθαρη σιγουρα θα αισθανεσαι πολυ καλυτερα απο οτι πριν οσο και αν εισαι σε δυσκολη φαση οποτε προσπαθησε να μην γκρεμισεις οτι με κοπο εχτισες. Φυσικα για τα ντραγκια δεν το συζητω καθολου.

  3. #3
    Ως ψυχολογικα εξαρτημενη απο το αλκοολ, νιωθω πως ειναι απιστευτος ο ανταγωνισμος καλης και αυτοκαταστροφικης πλευρας. Εισαι σε καποια ομαδα ολα αυτα τα χρονια? Υπαρχουν εστω λιγοι ανθρωποι που να σκεφτεσαι π.χ οτι κανοντας κακο σε εσενα πονανε και εκεινοι που σε πονας? Μετα την υποτροπη δεν εχει νοημα να αυτο μαστιγωθεις για το πισω βημα.

    Συμβαινουν καποιες κομβικες αλλαγες στη ζωη σου? Εχεις στανταρει τι πυροδοτει το να στραφεις εκει για να ανακουφιστεις?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1
    Η υποτροπή είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα όσον αφορά τις εξαρτήσεις, δεν είσαι η μόνη και δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεσαι. Πρέπει όμως να αναζητήσεις το συντομότερο βοήθεια, για να μην πάει χαμένη η δουλειά που έχεις κάνει τόσα χρόνια. Για να επιστρέψεις στις παλιές σου συνήθειες, σίγουρα κάτι τις πυροδότησε. Δεν πιστεύω ότι μετά από τέσσερα χρόνια εκεί που καθόσουν ξαφνικά είπες "ας πιω". Σε αυτό πρέπει να εστιάσεις. Επειδή έχω αντιμετωπίσει κι εγώ εξαρτήσεις, αυτό που κατάλαβα είναι ότι όταν σταματάς, το κενό που μένει στη ζωή σου είναι μεγάλο, και πρέπει να το καλύψεις με άλλους τρόπους, αλλιώς πάντα θα γυρίζεις στα ίδια. Ψυχολογική υποστήριξη και μακριά από άτομα και καταστάσεις που σε επηρεάζουν είναι νομίζω ένας καλός τρόπος για να βελτιωθεί η κατάσταση. Το να αποτινάξεις από πάνω σου μια εξάρτηση σημαίνει αλλαγή ζωής, γι' αυτό είναι και δύσκολο. Αλλά όχι ακατόρθωτο. Καλή τύχη και μην το βάζεις κάτω, όλοι μας παλεύουμε με τους δικούς μας δαίμονες.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τα λεει πολυ σωστα η Ευα ειδικα στη φραση με το κενο απο τις εξαρτησεις. Θα λεγα βεβαια να μη σε παρει απο κατω το γεγονος οτι ηπιες.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μπορει να είναι απλα ενα βήμα πίσω..και μπορει να ειναι η αρχη της κατρακύλας...εσυ επιλέγεις! ή ξαναπαίρνεις τον ελεγχο ή ... σιγα σιγα αφήνεις τον εθισμο σου να σε στειλει στην κολαση... υπάρχει ΑΑ..για πιο οργανωμενης μορφης απεξαρτηση , την οποια στη συνιστω ανεπιφύλακτα!... καλα κανεις που φοβασαι και τρομαζεις ...και εγω στη θεση σου το ίδιο θα ενιωθα... και μπραβο σου που το αντιμετωπιζεις έτσι σοβαρα ..γιατι ειναι σοβαρο και δεν κρύβεσαι στην αρνηση ... μην το βαζεις κατω ...συνεχισε!:)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7
    αν αυτη τη τιγμη δε ξαναπινεις πρζα εισαι πολυ τυχερη..ολοι με αλκοολ υποτροπιαζουνε...στην ουσια στα προγραματα απεξαρτησης αυτα τα"εφοδια"περνεις ξερεις ποτε πηρεσ τη λαθς στροφη και το μαζευευις..εσυ το καταλαβες..μαζεψετο αν δεν ειναι ηδη αργα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    κάλος ήρθες στο φόρουμ
    από μεριά μου και με μια μικρή εμπειρία στο αλκοόλ θέλω να θυμηθείς πως ήσουν πριν 4 χρονιά και πως τα τέσσερα τελευταία χρονιά έκανες μια δύσκολη κι επίπονη προσπάθεια και είναι κρίμα να τα πετάξεις για μια δύσκολη στιγμή που πέρασες
    ξέρεις ότι αν γυρίσεις πίσω θα είναι δύσκολο να ξανά επανέλθεις
    πήγαινε σ ένα γυμναστήριο να εκτονώνεσαι βρες ασχολίες που να σε κάνουν να ξεχνιέσαι
    το βράδυ που είναι το πιο δύσκολο κομμάτι κάτσε και δες ταινίες
    τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο αν εσύ το θέλεις και 4 χρόνια αυτό δείχνουν
    όχι στο ποτό ναι στην υγεία
    ναι στην ζωή

    σου εύχομαι καλή δύναμη κι αν μπορούμε να βοηθήσουμε από αυτόν τον απρόσωπο χώρο πες μας
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    διάβασε κι αυτό το αρθώ από το e-psyhology


    «Ο εθισμός δεν χορταίνει από αυτό που δεν θέλεις πια»
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    τώρα είδα την πρώτη ημερομηνία που γράφτηκε
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

Similar Threads

  1. ΙΔΨ δεκαπέντε χρόνια τώρα
    By interzone in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-12-2014, 00:43
  2. 8 χρονια ψυχωσικη (σχιζοσυναισθηματική διαταραχή) και τωρα και επιληπτικη;
    By εσωτερική_σήψη in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 16-06-2014, 19:02
  3. 9 χρόνια σχέση - 6 μήνες γάμος .... και τώρα τι ;;;;
    By rodon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 13-03-2013, 11:34
  4. ήπια κατάθλιψη αλλά χρόνια???
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-05-2008, 09:34
  5. Μη καθαρη ομιλια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 17-03-2008, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •