Μπορω να τα καταφερω;;...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    1

    Μπορω να τα καταφερω;;...

    Γεια σας! Ειμαι μεα στο φορουμ και θεοω να σας γραψω για ενα απο τα προβληματα που με βασανιζουν τον τελευταιο καιρο. Ειμαι 16 χρονων και φετος θα παω Β' Λυκειου. Ομως, απο φετος ακομα, εχω αρχισει να ανησυχω υπερβολικα για την Γ' Λυκειου. Εννοω, θελω να περασω Ιατρικη. Αυτο ηταν παντα το ονειρο μου. Καποιες φορες ελεγα στους αλλους πως θελω να γινω κατι αλλο, επειδη φοβομουν, παρ'ολα αυτα, παντα ηταν αυτο που υπηρχε στο μυαλο μου. Φοβαμαι και το σκεφτομαι συχνα. Φοβαμαι μηπως δε κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. Φοβαμαι πως δε θα εχω το μελλον που μου θελω να εχω. Τωρα ισως πει καποιος: Μα καλα, αμ θελεις να γινεις γιατρος θα εχεις καλους βαθμους οποτε γιατι αγχωνεσαι?
    Λοιπον, εχω μετριους βαθμους 17-18... μαθηματικα και φυσικη δεν ειμαι καλη παρ'ολο που εχω αποφασισει να το παλεψω... στη φυσικη περισσοτερο, που ειναι και μαθημα πανελληνιων... και φοβαμαι και μηπως παω εκει (στις πανελληνιες) και ξεχασω ολα οσα ξερω. Παντα καταβαλομαι απο τρομερο αγχος οταν γραφω ειναι η αληθεια...πιστευετε οτι αν καποιος κατσει και διαβασει, ακομα και τωρα, μπορει να τα καταφερει ή ειναι αργα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν πιστευεις οτι ειναι ρεαλιστικη η προσδοκια σου να μπεις ιατρικη , θα βαλεις τα δυνατα σου , και οτι γινει .
    Με την ανησυχια δεν κερδιζεις κατι .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου φροντιστηρια δεν πας?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Λοιπον ειμαι 17 ( β λυκειου ) η προσδοκια σου ισως τεριαζει λιγο με την δικη μ περσυ αποφασισα οτι αυτο που θελω να ακολουθησω ειναι η πυροσβεστικη το προβλημα ομως ηταν οτι για να περασεις εκειπρεπει να δωσεις καποια αθληματα με ορια λοιπον εγω περσυ με υψος 1 ,67 και 80 κιλα μου ηταν αδυνατον ολοι ελεγαν και λενε οτι ειναι αδυνατον να περασω εκει οσο και να προσπαθησω ομως εγω αρχισα τρεξιμο απο μονη μου και διαιτα τωρα ειμαι 60 κιλα και εχω αποκτηση αντοχη την οποια δεν φανταζομουν τα περισσότερα ορια επισης τα περναω ανετα .τωρα θα μ πεις που κολλαει αυτο με εμενα εγω πρεπει να διβασω και εχω και το ανχος συν οτι δεν ειμαι καλη στην φυσικη.η γνωμη αν πραγματικα το θες οπως λες και φυσικη θα μαθεις και θα τα καταφερεις να βαζεις μικρους στοχους καθε φορα ωστε να μην σ φαινονται βουνο εγω μεσα σε ενα καλοκαιρι εμαθα ολα τα μαθηματικα του γυμνασιου και της α λυκειου δεν ειχα διαβασει ποτε μου μαθηματικα και φετος γραφω 17-18 .επεισης φτιαξε το δικο σου μοτο .τοδικο μου ειναι if you give it your all you've already won ( αν τα δωσεις ολα τοτε εχεις ηδη κερδισει) ελπιζω να σε βοηθησα και για οποια απορια εχεις ειμαι διαθεσιμη να σε βοηθησω εγω οπως και ολοι εδω μεσα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αν αρχισεις απο τωρα να σκεφτεσαι ετσι (τι θα γινει οταν παω εκει και δωσω κι ΑΝ τα ξεχασω κλπ) αστο!

    καθε πραγμα στο καιρο του. προσπαθησε εσυ απο τωρα, και οταν φθασει εκεινη η ωρα τοτε .... μπαινεις στο χωρο και χορευεις!

    δεν εχει νοημα αυτο που κανεις.. εισαι ακομη β΄λυκειου και σκεφτεσαι τι θα γινει σε ενα χρονο? λαθος..συσσωρευεις πιεση απο τιποτα (και πιστεψε με η συσσωρευμενη πιεση δεν οδηγει ποτε σε καλο)..
    ΧΑΛΑΡΑ . εστιασε στο τωρα, κοιτα να προσπαθεις στα φετινα σου μαθηματα και βημα βημα..

    Και επισης σαν σημειωση το θετω, καλυτερα να μην σκεφτεσαι το ενδεχομενο της σχολης με τοση αφοσιωση..
    και σε αλλη σχολη να περασεις υπαρχει παντα και η επιλογη του 10% και επισης οι κατατακτηριες! βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να ξαναδωσεις, αν και πιστευω οτι αυτο ειναι πολυ ψυχοφθορο..
    γενικως προσπαθησε να μην σου γινει εμμονη αυτο το πραγμα (γιατι πολλοι την πατησαν ετσι)..
    κι εξαλλου η ιατρικη ειναι παλουκι σχολη. ολες οι σχολες ειναι κομματι δυσκολες, αλλα η ιατρικη ενα παραπανω.. οποτε πρεπει να σκεφθεις κι αυτο..αν εκει μεσα θα μπορεσεις να ανταπεξελθεις ή θα σου ρθει το ταβανι στο κεφαλι! :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    9
    Γεια αου φιλη μου, ειμαι και εγω στην ιδια ηλικια με σενα. Εγω θα σου προτεινα να μην το σκεφτεσαι τοσο πολυ. Ολοι εχουν περασει απο αυτη τη φαση των πανελληνιων. Δεν πας για καταδικασμο. οκευ σκεφτεσαι οτι απο κει κρινεται το μελλον σου. αλλα ΟΧΙ. αν δεν τα πας καλα μπορεις να ξαναδωσεις. Να ξαναδιαβασεις και να ξαναπροσπαθησεις. Αν κατι το θες πολυ επιμενεις. και στην τελικη μπορεις να πληρωσεις και να πας ΙΕΚ. μην αγχωνεσαι. το ονειρο σου μπορεις να το καταφερεις. πιστευω σε σενα. αληθεια. μην αγχωνεσαι απο τωρα. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι το καθηκον σου. Να πηγαινεις φροντιστηριο (αν πηγαινεις) και να διαβαζεις. σε φυσιολογικο βαθμο. Εισαι 2α. Στην 3η εκει ειναι που θα ριξεις το περισσοτερο διαβασμα. και αν δεις οτι δντα καταφερνεις με τη φυσικη κ τα μαθηματικα κανε ιδιαιτερα που βοηθανε περισσοτερο. (αν το αντεχουν οικονομικα οι γονεις σου) παντως εχεις υψηλες προσδοκιες για τον εαυτο σου. Μην βαζεις ομως παροπιδες. ανοιξε τον οριζοντα και δες γυρω οτι υπαρχουν και αλλα επαγγελματα. μην κλεινεσαι μονο σε ενα. Αυτα απο εμενα. Ελπιζω να σ βοηθησα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΑ ΠΩ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΝ Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΕΣ ΚΛΠ
    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΚΣΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΝΕΡΟ Η ΙΣΤΟΡΙΑ
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ
    ΕΣΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΩΖΕΙΣ ΖΩΕΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΣΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
    ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΕΣΥ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΑΝΤΩΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Και εγω ιατρικη θελω, ξερω οτι ειναι δυσκολα βεβαια το ολο θεμα με τις πανελληνιες αλλα θα βαλω τα δυνατα μου...Ελεος πια, οι τυπαδες που μας πουλανε μουρη επειδη περασαν ιατρικη λες και πετυχαν καμια πυρηνικη συντηξη με ισοτοποα υδρογονου τι ειναι πια, η μετενσαρκωση του Παπανικολαου ή εχουν το μυαλο του Λουι Παστερ?? Μπαρμ******λα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΔΩ ΘΑ ΣΑΙ ΒΑΖΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΙΟΥΛΕΣ ΣΟΥ
    ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Και εγω ιατρικη θελω, ξερω οτι ειναι δυσκολα βεβαια το ολο θεμα με τις πανελληνιες αλλα θα βαλω τα δυνατα μου...Ελεος πια, οι τυπαδες που μας πουλανε μουρη επειδη περασαν ιατρικη λες και πετυχαν καμια πυρηνικη συντηξη με ισοτοποα υδρογονου τι ειναι πια, η μετενσαρκωση του Παπανικολαου ή εχουν το μυαλο του Λουι Παστερ?? Μπαρμ******λα...
    γεια σου περαστικε,

    χαιρομαι διοτι αν και νεο παιδι ,παρα τις μερικες φορες εξαλλες και αθυροστομες αναρτησεις σου, εχεις ενα καλο γνωσιακο υποβαθρο, και πολλες φορες συγκροτιμενες αποψεις για τα θεματα που συζητουνται εδω!

    σου ευχομαι καθε προοδο στο μελλον σου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΔΩ ΘΑ ΣΑΙ ΒΑΖΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΙΟΥΛΕΣ ΣΟΥ
    ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΕΣ
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    γεια σου περαστικε,

    χαιρομαι διοτι αν και νεο παιδι ,παρα τις μερικες φορες εξαλλες και αθυροστομες αναρτησεις σου, εχεις ενα καλο γνωσιακο υποβαθρο, και πολλες φορες συγκροτιμενες αποψεις για τα θεματα που συζητουνται εδω!

    σου ευχομαι καθε προοδο στο μελλον σου.

    Παιδια σας ευχαριστω πολύ για τα καλα σας λογια, τα εχω αν μη τι αλλο αναγκη αυτη την περιοδο(οχι μονο την σχολικη, γενικα της ζωης μου) και συγνωμες κιολας για οποιον τυχον προσβαλα(εμμεσα) στο φορουμ(κυριες τα μελη θυληκου φυλου), εχω και εγω τα θεματα μου και ειμαι λιγ χαλια αυτην την περιοδο, κατα τα αλλα προδπαθω και εγω να εχω ενα καλο μελλον ασχετα που τα πραγματα οπως τα βλεπω τωρα ειναι λιγο ως πολυ αρνητικα...:)

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    21
    Μην έχεις άγχος όχι μόνο δεν είναι αργά αλλά είναι ο κατάλληλος καιρός για να αρχίσεις την προετοιμασία. Μπορεί οι βαθμοί σου να μην είναι άριστοι αλλά δείχνουν πως δεν έχεις κενά και αυτό είναι που μετράει. Είδα και την ξαδέρφη μου που αντιμετώπισε κάτι παρόμοιο αλλά στην θεωριτική κατεύθυνση. Και παρόλο που κι αυτή άρχισε την προσπάθειά της στην Β Λυκείου, πέρασε τελικά νομική Αθήνας. Γενικά αν έχεις τη θέληση να δουλέψεις σκληρά και έχεις και κάποιο φροντιστήριο να σε βοηθήσει και να σε βάλει σε πρόγραμμα, θα είσαι εντάξει. Απλά βάλε δουλειά, προσπάθεια και υπομονή για δυο χρόνια και θα τα καταφέρεις. Το δύσκολο είναι να έχεις την υπομονή και την θέληση για να δουλέψεις σταθερά μέχρι τις πανελλήνιες. Βάλε λοιπόν τα δυνατά σου (χωρίς υπερβολές για να μην κουραστείς μέχρι τη μέση της Γ όπως παθαίνουν πολλοί) και αν έχεις θέληση και μείνεις σταθερή στο στόχο σου, θα πετύχεις.

Similar Threads

  1. Φοβάμαι ότι δε θα τα καταφερω
    By ERMIS85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 16-02-2014, 09:27
  2. Βοηθεια δεν θα τα καταφερω.
    By Αρτεμισ26 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-04-2012, 16:02
  3. Θα τα καταφερω?
    By kritsini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-2012, 19:44
  4. Θα τα καταφερω.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 151
    Last Post: 14-05-2010, 15:57
  5. Δεν μπορώ να τα καταφέρω
    By maria210800 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 25-02-2007, 15:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •