Αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5

Thread: Αγχος

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261

    Αγχος

    Καλησπερα..Προσφατα ειχα κανει ενα θεμα με τις φιλες μου,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολων σας,πραγματικα δεν περιμενα να κατσετε να ασχοληθειτε με το δικο μου προβλημα μιας και υπαρχουν και ατομα με πολυ χειροτερα προβληματα..Λοιπον,δεν θελω να σας πρηξω σε καμια περιπτωση αλλα επειδη το σχολειο ειναι σε 2 μερες και ειμαι πολυ φοβισμενη για καποιο λογο(ειμαι αγχωδης τυπος γενικοτερα),προφανως επειδη φετος θα ειμαι σε καινουριο σχολικο περιβαλλον και θα αλλαξω καθηγητες και συνηθειες..εχετε καποιες συμβουλες που μπορει να με βοηθησουν να προσαρμοστω πιο ευκολα και να ηρεμησω?ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Να αναλογιστείς το λογικό του θέματος. Δηλαδή να αποδεχτείς όσο μπορείς, πως είναι λογικό να έχεις άγχος για ένα νέο σου ξεκίνημα. Αν δώσεις λογική στη σκέψη σου, αποδυναμώνεις το άγχος σου.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Γατος ευχαριστω! :)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Κάποτε ήμουν κι εγώ στην ίδια θέση, αγαπητή fenia. Κοιτάζοντας προς τα πίσω, το μόνο που έχω να σε συμβουλεύσω είναι να μην έχεις άγχος για το σχολείο και να "χαρείς" όσο μπορείς τις φιλίες που σου προσφέρονται σε αυτό το περιβάλλον. Μεγαλώνοντας θα καταλάβεις ότι είναι ένας χώρος στον οποίο μπορεί να δημιουργηθούν δυνατές φιλίες σε αντίθεση με άλλα περιβάλλοντα π.χ. εργασιακό. Ξέρω ότι, αν είσαι αγχώδης και μάλιστα πολύ, δεν μπορείς εύκολα να το κατανοήσεις αυτό και το μυαλό σου μπορεί να στρέφεται μόνο στα "αρνητικά". Για να μειώσεις τις φοβίες σου, θα σου πρότεινα να αρχίζεις να τις αντιμετωπίζεις, κάπως έτσι: α) προσέγγιζε τις καινούριες φιλίες με χαμόγελο και καλή διάθεση, χωρίς ίχνος ανταγωνισμού και αρνητικών συναισθημάτων. Μίλα πρόσχαρα μαζί τους, δώσε τη φιλία σου. Ό,τι κι αν γίνει (δέσεις μαζί τους ή όχι) κερδισμένη θα βγεις, γιατί έτσι θα μάθεις τον κόσμο, β) οι καθηγητές θα σε μάθουν σταδιακά μέσα στους επόμενους μήνες. Εκεί μία είναι η πεπατημένη. Διάβασμα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο. Καλή πρόοδο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    feerie σας ευχαριστω πολυ :)

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 11:39
  2. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •