Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    60

    Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών

    Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους.
    Εχω μια σχέση εδώ και 1 χρόνο.Αυτό που με παραξενεύει πολύ λοιπόν με την σύντροφό μου είναι η προσκόλλησή της με μια φίλη της και το μωρό της.
    Παρόλο που νοιώθει πολύ όμορφα μαζί μου όπως λέει όταν βρισόμαστε με αυτή τη φίλη νοιώθει μια υπέρμετρη χαρά και ενθουσιασμό και με κάνει στην άκρη.Αναλώνει πολλές ώρες μαζί της.Πριν γνωριστούμε κοιμόνταν στο σπίτι της κάθε Σαββατοκύριακο αλλά και καθημερινές με τη αφορμή ότι υπεραγαπούσε το μωρό της (η φίλη της είναι 38 παντρεμένη με ένα παιδί).Μόλις γνωριστήκαμε ήθελε πάλι σχεδόν κάθε 2 ή 3 μέρες να πηγαίνουμε στη φίλη όπου της έδινε μεγάλη χαρά.
    Τρέχει για κάθε ανάγκη της φίλη της συνέχεια αγνοώντας τι κάνει αυτή για εκείνη.Δεν δυσανασχετεί ποτέ μαζί της.
    Της συζήτησα το θέμα.
    Μου είπε ότι είναι δική της υπόθεση και δεν πρέπει να παρεμβαίνω.
    Τι συμβαίνει άραγε είναι απλώς μια αγνή φιλία ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    9
    μηπως το περιβαλλον, η οικογενεια αυτης της φιλης ειναι που κανει την κοπελα σου να θελει να ειναι συνεχεια μαζι της?
    μηπως της δινει κατι που της ελειπε ή της λειπει απο τη δικη της οικογενεια? αυτη η \'\'σπιτικη\'\' ή \'\'οικογενειακή\'\' ατμοσφαιρα? ειτε απο τη θεση του \'\'παιδιου\'\' ειτε απο τη θεση της \'\'μαμας\'\', δηλ. της φιλης της?
    ποσο χρονων ειναι η κοπελα σου? πως ειναι το οικογενειακο της περιβαλλον?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    60
    Η συντροφός μου είναι 35.
    Οντως το οικογενειακό της περιβάλλον δεν είναι ότι καλύτερο.
    Γονείς χωρισμένοι εδώ και 17 χρόνια, οικονομική ανέχεια και μια μητέρα που έχει απομονωθεί από τη ζωή και έχει χάσει την εμπιστοσύνη της σε όλους τους ανθρώπους.
    Σίγουρα αυτό δικαιολογεί κάποια πράγματα αλλά μερικές φορές αγανακτώ που δεν μπορώ να της αποσπάσω την προσοχή από αυτό το κόλλημα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    60
    Εξάλλου έχουμε συζητήσει για τη δική μας οικογένεια που θα ετοιμάσουμε...αυτό δεν θα έπρεπε να την κάνει να πάψει ποιά να ασχολείται τόσο πολύ με τα προβλήματα των άλλων και να αφοσιωθεί αν όχι σε μένα στη δικιά της ζωή λίγο...?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by pvernos
    Μου είπε ότι είναι δική της υπόθεση και δεν πρέπει να παρεμβαίνω.
    Από τη στιγμή που είσαστε μαζί είναι και δική σου υπόθεση και παρεμβαίνεις.
    Τι απάντηση ήταν αυτή;
    Να σε υπολογίζει περισσότερο και τις ανησυχίες σου και να σου μιλάει.

    Αν δεν παίρνει από λόγια (κι είσαι σίγουρος ότι δεν υπερβάλεις κι ότι είναι πρόβλημα - ίσως να παρεξηγήθηκες επειδή αισθάνθηκες ότι δεν είσαι \"πρώτος\" στην καρδιά της - που κι αυτό πρόβλημα είναι) κάν\'τη μερικές μέρες να δεις αν θα ισιώσει :) Αλλά προτιμότερο πιστεύω είναι η συζήτηση.

    Μπορεί απλά να μην έχει μάθει πως να εκφράζεται σε μία σχέση με σωστό τρόπο οπότε αν έχεις διάθεση κάνεις υπομονή (ή μπορεί να την έχεις ψιλοπρήξει μ\' αυτό το θέμα κάτι όμως που έτσι κι αλλιώς δεν δικαιολογεί τον τρόπο της). Αν δεν περνούν τα λόγια, περνούν οι πράξεις πάντως. Απλά κοίτα να είσαι σωστός και να μην υπερβάλεις...

    Ο άντρας της φίλης της δεν είχε πρόβλημα με μια άλλη γυναίκα στα πόδια τους κάθε Σ/Κ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by pvernos
    Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους.
    Εχω μια σχέση εδώ και 1 χρόνο.Αυτό που με παραξενεύει πολύ λοιπόν με την σύντροφό μου είναι η προσκόλλησή της με μια φίλη της και το μωρό της.
    Παρόλο που νοιώθει πολύ όμορφα μαζί μου όπως λέει όταν βρισόμαστε με αυτή τη φίλη νοιώθει μια υπέρμετρη χαρά και ενθουσιασμό και με κάνει στην άκρη.Αναλώνει πολλές ώρες μαζί της.Πριν γνωριστούμε κοιμόνταν στο σπίτι της κάθε Σαββατοκύριακο αλλά και καθημερινές με τη αφορμή ότι υπεραγαπούσε το μωρό της (η φίλη της είναι 38 παντρεμένη με ένα παιδί).Μόλις γνωριστήκαμε ήθελε πάλι σχεδόν κάθε 2 ή 3 μέρες να πηγαίνουμε στη φίλη όπου της έδινε μεγάλη χαρά.
    Τρέχει για κάθε ανάγκη της φίλη της συνέχεια αγνοώντας τι κάνει αυτή για εκείνη.Δεν δυσανασχετεί ποτέ μαζί της.
    Της συζήτησα το θέμα.
    Μου είπε ότι είναι δική της υπόθεση και δεν πρέπει να παρεμβαίνω.
    Τι συμβαίνει άραγε είναι απλώς μια αγνή φιλία ?
    Αλλες ανάγκες καλύπτει η φίλη της και άλλες εσύ . Γιατι νιώθεις οτι απειλείσαι απο μια φιλική σχέση και μάλιστα με γυναίκα ?
    Μαλλον οταν της συζητήσες το θέμα , έδειξες ενόχληση και για αυτό πήρες αυτήν την επιθετικά αμυντική απάντηση .
    Ξαναδοκίμασε να το συζητήσεις με την διάθεση να καταλάβεις τα συναισθήματα της , σεβόμενος το δικαίωμα της να διατηρεί φιλικές σχέσεις με άλλους ανθρώπους .

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    60
    Και όμως Αλέξανδρε ο άνδρας της φίλης δεν είχε κανένα πρόβλημα...μάλλον τον βόλευε που έτσι μπορούσε να απασχολείται η γυναίκα του και να μην απασχολεί αυτόν.
    Σέβομαι απολύτως το δικαίωμα να έχουμε φίλους και μάλιστα τόσο καλούς όπως λέει η συντροφός μου.
    Τσαντίζομαι όμως μαζί της διότι τη βλέπω να έχει μια σχέση εξάρτησης από αυτή τη φιλία...παίζει το ρόλο της νταντάς της αδερφής της οικιακής βοηθού ενώ η φίλη δείχνει να κοιτάει μόνο το συμφέρον και τις ανάγκες της.
    Είναι πολύ δοτική μαζί της, ανοίγει η ψυχή της όταν βλέπει το μωρό της...ποτέ δεν την έχω δει να κάνει έτσι για μένα...χαίρεται μαζί μου πολύ συγκρατημένα και με πολλά όρια παρόλο που λέει ότι με εμπιστεύεται και με αγαπάει.
    Τρέχει να την δει με κάθε ευκαιρία.Κάθε ανάγκη που έχει η φίλη της γίνεται για αυτή άμεση προτεραιότητα και την χαροποιεί που την εξυπηρετεί συνέχεια.
    Πραγματικά δυσκολεύομαι να τα καταλάβω όλα αυτά και δεν ξέρω αυτή η εξάρτηση από που μπορεί να πηγάζει...εσένα Κλειώ όλο αυτό σου μοιάζει μια απλή και αγνή φιλία που θα πρεπε να την ζηλεύουμε ?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    60
    Και όμως Αλέξανδρε ο άνδρας της φίλης δεν είχε κανένα πρόβλημα...μάλλον τον βόλευε που έτσι μπορούσε να απασχολείται η γυναίκα του και να μην απασχολεί αυτόν.
    Σέβομαι απολύτως το δικαίωμα να έχουμε φίλους και μάλιστα τόσο καλούς όπως λέει η συντροφός μου.
    Τσαντίζομαι όμως μαζί της διότι τη βλέπω να έχει μια σχέση εξάρτησης από αυτή τη φιλία...παίζει το ρόλο της νταντάς της αδερφής της οικιακής βοηθού ενώ η φίλη δείχνει να κοιτάει μόνο το συμφέρον και τις ανάγκες της.
    Είναι πολύ δοτική μαζί της, ανοίγει η ψυχή της όταν βλέπει το μωρό της...ποτέ δεν την έχω δει να κάνει έτσι για μένα...χαίρεται μαζί μου πολύ συγκρατημένα και με πολλά όρια παρόλο που λέει ότι με εμπιστεύεται και με αγαπάει.
    Τρέχει να την δει με κάθε ευκαιρία.Κάθε ανάγκη που έχει η φίλη της γίνεται για αυτή άμεση προτεραιότητα και την χαροποιεί που την εξυπηρετεί συνέχεια.
    Πραγματικά δυσκολεύομαι να τα καταλάβω όλα αυτά και δεν ξέρω αυτή η εξάρτηση από που μπορεί να πηγάζει...εσένα Κλειώ όλο αυτό σου μοιάζει μια απλή και αγνή φιλία που θα πρεπε να την ζηλεύουμε ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να έχει ανάγκη να γίνει κ η ίδια μητέρα κι αυτός να είναι υποσεινήδητος τρόπος της να γεμίσει τα δικά της κενά που μάλλον ποικίλουν λόγω της ασχημης οικογενειακής της κατάστασης??? Ρωτώ γιατί η ηλικία των 35 στη γυναίκα είναι οριακή σε θέματα παιδιών κ οικογένειας γενικότερα. Επίσης αναρωτιέμαι αν η συμπεριφορά της ως προς το πόσο δίνεται στους ανθρώπους της γενικότερα είναι παρόμοια ή αφορά μόνο στη συγκεκριμένη φίλη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Σκέφτομαι πόσο πολύ πρέπει να χαίρεται η κοπέλα σου όταν είναι κοντά στη φίλη της και το μωρό της για να έχει τέτοια συμπεριφορά εξάρτησης. Γιατί να θέλεις να της το στερήσεις; Ποιοι είναι οι δικοί σου λόγοι;

    Έχεις σκεφτεί τι θα γινότανε αν αποδεχόσουνα αυτή της την ιδιαιτερότητα, πόσο χαρά θα της έδινες; Αναφέρεις ότι μαζί σου δε νιώθει τέτοια χαρά. Το ξέρεις ότι ένας ανασταλτικός παράγοντας για να νιώσουμε ευτυχία δίπλα σε έναν άνθρωπο είναι το ότι μας κατακρίνει και δε νιώθουμε ελεύθεροι δίπλα του;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Θα\' θελες pverno να απολάμβανες εσύ τα προνόμια που απολανβάνει η φίλη της? Θα \'θελες να ήσουν εσύ το αντικείμενο της \"εξάρτησής\" της κοπελιάς σου?
    Μάκια...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    60
    Σας ευχαριστώ όλους και όλες για το ενδιαφέρον.
    Η συμπεριφορά λοιπόν του τόσο μεγάλου αλλτρουισμού αφορά μόνο τη συγκεκριμένη φίλη.
    Λοιπόν Aphelia έχεις δίκιο σε αυτά που λες.
    Για σκέψου όμως να είχες έναν σύντροφο να ένοιωθες ευτυχισμένη δίπλα του αλλά όταν πηγαίνατε στη φίλη σου να τον έβαζες σε μια γωνία και να ασχολούσουν συνέχεια με τη φίλη σου και το μωρό της.Πως θα ένοιωθε εκείνος.Μάλλον δεν θα ήθελε να ξαναπατήσει.Το ίδιο σκέφτομαι και γω αλλά δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση.
    Σίγουρα το ένστικτο της μητρότητας βγαίνει έντονα μέσα από αυτή τη σχέση...αλλά μόνο με το συγκεκριμένο μωρό τόσο έντονα ?
    Καλές οι δυνατές φιλικές σχέσεις αλλά όλα έχουν ένα όριο.
    Εγώ αν καρφώνομαι κάθε τόσο σε μια τηλεόραση με ένα φίλο και βλέπω ποδόσφαιρο και θέλω να είναι μαζί και η σύντροφός μου για διακοσμητικούς και μόνο λόγους πως θα νοιώθει...?
    Ζηλεύω ίσως λίγο παραπάνω αλλά νομίζω ότι και η σύντροφός μου με τη στάση της μοιάζει να με αγνοεί σε σχέση με κάποιους άλλους...δεν μπορώ να τις αποσπάσω την προσοχή εγώ και το κάνει η φίλη της με τόση ευκολία...?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δεν είναι θέμα ευκολίας. Υπάρχει ένα υπόβαθρο από πίσω.

    Θα προσπαθήσω να εξηγήσω πως το σκέφτομαι το όλο θέμα.

    Ας πούμε ότι βλέπουμε ένα ξένο παιδί, το οποίο θεωρούμε πανέμορφο, πανέξυπνο και γενικά μας ξετρελαίνει με τη συμπεριφορά του. Θα θέλαμε να ασχοληθούμε περισσότερο μαζί του αλλά νιώθουμε ότι δεν έχουμε το δικαίωμα αφού τον πρώτο λόγο τον έχουν οι γονείς του και δε μπορούμε να τους κάνουμε πέρα.
    Αν όμως σου δίνεται αυτό το δικαίωμα; Π.χ. αυτό το βλέπουμε σε χαζοθείους και χαζοθείες, είτε σε αδέλφια. Δηλαδή θεωρούν ότι τους έχει δωθεί το δικαίωμα γιατί είναι συγγενείς άρα μπορούν να έχουν εν μέρει την ευθύνη του και αφήνονται να δεθούν συναισθηματικά με το παιδί.
    Πως θα έβλεπες την κατάσταση αν η φίλη δεν ήταν φίλη αλλά αδελφή της; Δε θα το θεωρούσες πιο φυσιολογικό; Στο κάτω κάτω θα έλεγες είναι αδελφή της και το παιδί είναι ανίψι της, άρα έχει δικαίωμα. Έ, μπορεί η κοπέλα σου να θεωρεί τη φίλη της τόσο κοντινή όσο αδελφή της. Και η φίλη της της έχει η ίδια δώσει το δικαίωμα να θεωρεί το παιδί της σαν μέρος της οικογένειάς της. Αν είναι τόσο καλές φίλες και επειδή είναι και οι δύο σε κάπως μεγάλη ηλικία φαντάζομαι ότι θα είχαν μοιραστεί τις ελπίδες για παιδί, θα περάσανε μαζί την εγκυμοσύνη, οπότε όταν ήρθε το παιδί το είδε σχεδόν σαν καρπό δική της προσπάθειας.
    Σαφώς μια άλλη κοπέλα στη θέση της μπορεί να μην είχε τα ίδια συναισθήματα ειδικά αν η μητρότητα την αφήνει αδιάφορη. Αλλά φαίνεται ότι η κοπέλα σου έχει μεγάλη λαχτάρα για τα παιδιά και τη μητρότητα.

    Από τη στιγμή που όλο αυτό έχει ήδη δομηθεί δεν είναι κάτι που μπορείς να το κόψεις. Είναι νομίζεις εύκολο να κόψεις οικογενειακούς δεσμούς αν ο άλλος δε θέλει;
    Το θέμα είναι εσύ πως θα το αντιμετωπίσεις και πως θα το δεχτείς. Σε πιάνει η ζήλεια γιατί νιώθεις παραγκωνισμένος. Είσαι όμως αλήθεια παραγκωνισμένος; Πόσο σημασία νιώθεις ότι έχεις στη ζωή της κοπέλας σου; Είναι λοιπόν το ζήτημα πόσο δεμένη είναι η κοπέλα με τη φίλη της ή πόσο δεμένη είναι με σένα;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by pvernos
    εσένα Κλειώ όλο αυτό σου μοιάζει μια απλή και αγνή φιλία που θα πρεπε να την ζηλεύουμε ?
    Ναι , πολύ πιθανό . Εσυ τι πιστευεις ?
    Φαντάζομαι οτι το να είναι μαζι σου είναι επιλογή της .... Οποτε ?
    Το μητρικό της ένστικτο σίγουρα έχει βάλει το χεράκι του . ;)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by pvernos
    Ζηλεύω ίσως λίγο παραπάνω αλλά νομίζω ότι και η σύντροφός μου με τη στάση της μοιάζει να με αγνοεί σε σχέση με κάποιους άλλους...δεν μπορώ να τις αποσπάσω την προσοχή εγώ και το κάνει η φίλη της με τόση ευκολία...?
    Λοιπόν, ξέρεις τι μου θυμίζει η κατάσταση? Το νόμιμο σύζυγο που βλέπει τον εραστή της γυναίκας του και λέει : \" Μα τι παραπάνω έχει αυτός από μένα και τον θέλει τόσο παράφορα?\". Ξέρεις, όλες οι γυναίκες της δίνουμε δίκιο θεωρώντας οτι είναι απλά μια πολύ καλή φίλη ή οτι της έχει ξυπνήσει το μητρικό ένστικτο λόγω του παιδιού. Σκέφτομαι όμως οτι αν η κοπελιά σου συμπεριφερόταν έτσι σε κάποιον κοινό σας φίλο, αρσενικού γένους, τότε ίσως πολλές από μας να συμπάσχαμε με όσα νιώθεις.
    Μάκια...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •