φιλιες ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: φιλιες ?

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    φιλιες ?

    Θελω να αναφερθω στις φιλιες που γινονται διαδικτυακα . Δεν εχει σημασια ποσους φιλους εχεις στο φεις , αλλα ποσους φιλους εχεις στην πραματικη ζωη . Οι ' φιλιες ' οι διαδυκτιακες ειναι κατ εμε κατι νοσηρο , δεν νοειται φιλια που να παραμενει στον γραπτο λογο , μετα απο ενα διαστημα πρεπει αυτη η ' φιλια ' πρεπει να προχωρησει σε συναντηση η να διακοπει . Αυτοι που εμενουν στις διαδυκτιακες φιλιες , ειτε παρουσιαζουν μια διαφορετικη εικονα του εαυτου τους , απο την πραματικη , ειτε στερουνται κοινωνικων και επικοινωνιακων δεξιοτητων , ειτε προκειται για νεα παιδια , που εχουν εθιστει σε αυτον τον τροπο επικοινωνιας . Δεν αναφερομαι στο φορουμ αυτο , που μπορει ο αλλος να εχει ενα προβλημα , και να μην ειναι εις θεση να κανει φιλους , η να βγει στον εξω κοσμο .
    Προσωπικα , ουτε φεις εχω , ουτε προκειται ναποκτησω , θεωρω αρρωστημενο αυτον τον τροπο επικοινωνιας . Ειμαι στο φορουμ , εξ αιτιας μιας καταθλιψης , και μολις περασει , θα βγω στον πραματικο κοσμο , και δεν θα ξανασχοληθω με τα μεσα μαζικης δικτυωσης , η τελοςπαντων με διαδυκτιακες επαφες .
    Ποια ειναι η αποψη σας για αυτον τον τροπο επικοινωνιας ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    εγω ειμαι ανθρωπος κλειστος μια χαρα για να σπας τον παγο ειναι εκ του ασφαλους και μετα βεβαια να υπαρχει μια συναντηση αλλιως δεν εχει νοημα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ο κοσμος αλλαζει ραγδαιως. Δεν υπαρχει επακριβως κανονας τι ειναι το σωστο και το λαθος. Καλλιστα θα μπορουσες να πεις οτι καποιοι ειναι εθισμενοι με τον εξω κοσμο, αλλα οχι ακομα σε κανα 2 δεκαετιες. Προς το παρον ο καθενας πρεπει να προσαρμοζει τον εαυτο του με τις εκαστοτε συνθηκες. Ο εξω κοσμος "μετραει" ακομα οποτε πρεπει να προσαρμοζεται εκει, αλλα μετραει και ο "μεσα" κοσμος. Οταν αρχισει να μετραει πιο πολυ ο "μεσα" κοσμος θα πρεπει να προσαρμοστει εκει και οχι στη νοσηροτητα του "εξω" κοσμου. Ηδη καποια πραγματα που μετα μανιας δαιμονοποιουσε η κοινωνια τεινουν να γινουν κανονες. Θυμαμαι την εποχη που ενας στους χιλιους ασχολιοταν με το κουτι που λεγεται ηλεκτρονικος υπολογιστης και σε κοιταγαν με μισο ματι.

    Επισης ειναι οξυμωρο να χρησιμοποιεις για επικοινωνια το μεσο που με παθος δαιμονοποιεις. Σαν να μπαινεις ολη μερα στο FB και να βριζεις ολη μερα τι καταραμενο εργαλειο ειναι αυτο:P

    Προσωπικα διασκεδαζω τοσο με την εξωτερικη επικοινωνια οσο και επικοινωνοντας διαδικτυακα, αλλωστε αν δεν μου ηταν ευχαριστο να καταθετω αποψεις για παραδειγμα σε αυτο το φορουμ, απλουστατα δεν θα το εκανα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ο κοσμος αλλαζει ραγδαιως. Δεν υπαρχει επακριβως κανονας τι ειναι το σωστο και το λαθος. Καλλιστα θα μπορουσες να πεις οτι καποιοι ειναι εθισμενοι με τον εξω κοσμο, αλλα οχι ακομα σε κανα 2 δεκαετιες. Προς το παρον ο καθενας πρεπει να προσαρμοζει τον εαυτο του με τις εκαστοτε συνθηκες. Ο εξω κοσμος "μετραει" ακομα οποτε πρεπει να προσαρμοζεται εκει, αλλα μετραει και ο "μεσα" κοσμος.
    Επισης ειναι οξυμωρο να χρησιμοποιεις για επικοινωνια το μεσο που με παθος δαιμονοποιεις. Σαν να μπαινεις ολη μερα στο FB και να βριζεις ολη μερα τι καταραμενο εργαλειο ειναι αυτο:P
    Ειτε έσω είτε εξω... κατ'εμε το παν ειναι η προσωπικη αληθοφάνεια. Κακα τα ψεμματα, ολοι κοιταμε να ικανοποιησουμε ενα κομματι του εαυτου μας μεσω της επικοινωνιας. Στον εξω κοσμο και στο λαιβ θελει μεγαλυτερο τσαγανο να πεις -δεν με εξυπηρετει ο διαλογος αυτος,οποτε λυπαμαι δεν μπορουμε να συνεχισουμε" μιας και στο διαδικτυακο ο σκαρφισμος απεραντων δικαιολογιων καλυπτει αδυναμιες και αναδεικνυει Ιδανικη προσωπικοτητα. ----αυτο το σχολιο ειναι για ολα τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης,πλην του παροντος φορουμ.
    Οι λόγοι ευνοητοι.

    Καλημερες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ειτε έσω είτε εξω... κατ'εμε το παν ειναι η προσωπικη αληθοφάνεια. Κακα τα ψεμματα, ολοι κοιταμε να ικανοποιησουμε ενα κομματι του εαυτου μας μεσω της επικοινωνιας. Στον εξω κοσμο και στο λαιβ θελει μεγαλυτερο τσαγανο να πεις -δεν με εξυπηρετει ο διαλογος αυτος,οποτε λυπαμαι δεν μπορουμε να συνεχισουμε" μιας και στο διαδικτυακο ο σκαρφισμος απεραντων δικαιολογιων καλυπτει αδυναμιες και αναδεικνυει Ιδανικη προσωπικοτητα. ----αυτο το σχολιο ειναι για ολα τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης,πλην του παροντος φορουμ.
    Οι λόγοι ευνοητοι.

    Καλημερες...

    Χμ , το ωραιο ειναι που σε διαφορες γελοιογραφιες δειχνουν για παραδειγμα ειμαι ξανθια 20 χρονων σεξι κλπ κλπ και απο πισω ειναι ενας αντρας σε αθλια κατασταση. Ή που σε δειχνουν να επικοινωνεις με ενα σκυλο αντι για ανθρωπο. Και υπαρχει και το τουρινγκ τεστ ... που πρεπει να καταλαβεις αν οντως ο συνομιλητης σου ειναι ανθρωπος ή μηχανη:P

    Εχει καποια αρνητικα αυτο , αλλα εχει και καποια θετικα. Καταρχην τιποτα δεν παιζει ρολο. Δεν εχει σημασια τι χρωμα εισαι , αν εισαι ομορφος ή ασχημος, αν εισαι χοντρος ή αδυνατος , εαν εισαι νεος ή γέρος κλπ. Καμμια διακριση , ειμαι αυτος που πληκτρολογει και καταθετω αποψεις. Τα αλλα παιζουν ρολο αν θελουμε να συναντηθουμε προσωπικα και φυσικα παιζουν μεγαλο ρολο αν βλεπεις το μεσο αυτο με σκοπο να κανεις σεξουαλικες γνωριμιες. Αυτο το εκλαμβανω ως ελευθερια του μεσου , ειναι και αυτο μια οπτικη γωνια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    . Δεν αναφερομαι στο φορουμ αυτο , που μπορει ο αλλος να εχει ενα προβλημα , και να μην ειναι εις θεση να κανει φιλους , η να βγει στον εξω κοσμο .
    . Ειμαι στο φορουμ , εξ αιτιας μιας καταθλιψης , και μολις περασει , θα βγω στον πραματικο κοσμο ,ν ?

    Εχω ηδη αποκλεισει την χρηση του φορουμ , απο τον χαρακτηρισμο ' νοσηρο ' , και παραθετω τον λογο για τον οποιο το χρησιμοποιω .

  7. #7
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Χμ , το ωραιο ειναι που σε διαφορες γελοιογραφιες δειχνουν για παραδειγμα ειμαι ξανθια 20 χρονων σεξι κλπ κλπ και απο πισω ειναι ενας αντρας σε αθλια κατασταση. Ή που σε δειχνουν να επικοινωνεις με ενα σκυλο αντι για ανθρωπο. Και υπαρχει και το τουρινγκ τεστ ... που πρεπει να καταλαβεις αν οντως ο συνομιλητης σου ειναι ανθρωπος ή μηχανη:P

    Εχει καποια αρνητικα αυτο , αλλα εχει και καποια θετικα. Καταρχην τιποτα δεν παιζει ρολο. Δεν εχει σημασια τι χρωμα εισαι , αν εισαι ομορφος ή ασχημος, αν εισαι χοντρος ή αδυνατος , εαν εισαι νεος ή γέρος κλπ. Καμμια διακριση , ειμαι αυτος που πληκτρολογει και καταθετω αποψεις. Τα αλλα παιζουν ρολο αν θελουμε να συναντηθουμε προσωπικα και φυσικα παιζουν μεγαλο ρολο αν βλεπεις το μεσο αυτο με σκοπο να κανεις σεξουαλικες γνωριμιες. Αυτο το εκλαμβανω ως ελευθερια του μεσου , ειναι και αυτο μια οπτικη γωνια.
    Πιο πολύ με ανησυχει η χρηση του διαδικτυου ως προς τον εκφοβισμο, την διακινηση ουσιων, τον προσηλυτισμο και φυσικα δικτυο ερωτικης εκμεταλευσης---

    Με νιωθεις ετσι ? Αν εισαι ανθρωπος με 4-5 γνωσεις προσεχεις οπως και να εχει,οχι βεβαια οτι εισαι και ειδημων και δεν θα τη πατησεις. Αλλα εχει χαντακωθει μεγαλο ποσοστο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πιο πολύ με ανησυχει η χρηση του διαδικτυου ως προς τον εκφοβισμο, την διακινηση ουσιων, τον προσηλυτισμο και φυσικα δικτυο ερωτικης εκμεταλευσης---

    Με νιωθεις ετσι ? Αν εισαι ανθρωπος με 4-5 γνωσεις προσεχεις οπως και να εχει,οχι βεβαια οτι εισαι και ειδημων και δεν θα τη πατησεις. Αλλα εχει χαντακωθει μεγαλο ποσοστο.

    Πραγματα που υπαρχουν και υπηρχαν εκει εξω εχουν μεταφερθει και στο διαδικτυο δυστυχως... και ειναι μεταβατικη περιοδο , οι γονεις δεν εχουν ιδεα περι του μεσου γιατι δεν εχουν την παιδεια και την προυπηρεσια στο μεσο. Ετσι ειναι οταν αλλαζει ο κοσμος μεσα σε μια δεκαετια πλεον...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Πραγματα που υπαρχουν και υπηρχαν εκει εξω εχουν μεταφερθει και στο διαδικτυο δυστυχως... και ειναι μεταβατικη περιοδο , οι γονεις δεν εχουν ιδεα περι του μεσου γιατι δεν εχουν την παιδεια και την προυπηρεσια στο μεσο. Ετσι ειναι οταν αλλαζει ο κοσμος μεσα σε μια δεκαετια πλεον...
    Επειδη ειμαι κολλημενη κατα καποιο τροπο με την τεχνολογια ... οποτε μου δινεται η ευκαιρια παρεχω τεχνικες και πρακτικες συμβουλες για ενα σοφο ελεγχο σε γονεις για τα παιδια. Εως την Στ' δημοτικου εστω. Στην εφηβεια ετσι και αλλιως η περιεργεια και η αντιρρηση ειναι φυσιολογικα χαρακτηριστικα και οσο και αν θες να προστατεψεις ειναι δυσκολο. Στο εξωτερικο εχει επισημανθει η αρνητικη ππλευρα του, εδω στην Ελλαδα Μιλανε για αυτο αλλα δε μπαινουν στο κοπο ... για το παρακατω βημα. Σε πολλους τομεις. Ειμαι αυπνη δεν θα το αναλυσω αλλο... :) Οχι λογω αρνησης ή βαρεμαρας αλλα εξαιτιας λιγοτερου οξυγονου στον εγκεφαλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σημασια εχει οτι ακομα και χιλια αρνητικα να εχει, ειναι πλεον η κατευθυνση που εχουν παρει τα πραγματα και αυτο δεν δυναται να αλλαξει. Οποτε οφειλουμε να προσαρμοστουμε στις νεες συνθηκες και να τις κανουμε οσο το δυνατον καλυτερες. Ο μονος τροπος να αλλαξει ειναι να βγει κατι εξισου επαναστατικο που να το αντικαταστησει... που αναμφιβολα και αυτο θα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του.

    Παντως εαν σε μια ιδανικη κοινωνια οι γονεις ειχαν τις απαιτουμενες γνωσεις , τοτε το να ελεγξουν την διαδικτυακη κινηση θα ηταν σχετικα ευκολο , πολυ πιο ευκολο απο το να ελεγξουν τις "εξω" δραστηριοτητες του. Ειναι ομως και αυτο επικινδυνο ... υπερβολικος ελεγχος ... εδω ειναι καπως ανησυχητικο που ολοκληρος ο πλανητης μπαινει σε καποιο ειδος ελεγχου με το διαδικτυο .... και σχηματιζεις αποψεις αναλογα με τα αποτελεσματα που θα σου βγαλει μια μηχανη αναζητησης στο νετ , που ελεγχεται απο μια εταιρεια....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    εδω ειναι καπως ανησυχητικο που ολοκληρος ο πλανητης μπαινει σε καποιο ειδος ελεγχου με το διαδικτυο .... και σχηματιζεις αποψεις αναλογα με τα αποτελεσματα που θα σου βγαλει μια μηχανη αναζητησης στο νετ , που ελεγχεται απο μια εταιρεια....

    Και σε αυτο το σημειο θα σου απαντησω με σχολιο σε σχεση με το θρεντ του κινηματογραφου, ποσες ταινιες εχουν βγει σε σχεση με την εξουσια της τεχνολογιας πανω στον ανθρωπο(ιντερνετ,ρομποτ,πρ� �σωμοιοτες) και θα πω πως ειναι τρομερα ευστοχη η παρατηρηση σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Και σε αυτο το σημειο θα σου απαντησω με σχολιο σε σχεση με το θρεντ του κινηματογραφου, ποσες ταινιες εχουν βγει σε σχεση με την εξουσια της τεχνολογιας πανω στον ανθρωπο(ιντερνετ,ρομποτ,πρ� �σωμοιοτες) και θα πω πως ειναι τρομερα ευστοχη η παρατηρηση σου.
    Ναι υπαρχουν πολλες , ισως τις μαζεψω στο νημα που ανοιξες αρογτερα (και εγω ειμαι λιγο αυπνος.) Προσωπικα για να μελοντολογησω λιγο και να το παιξω προφητης .... ανθρωπος-μηχανη θα ενωθουν ... και στο τελος θα εχουμε κατι εντελως διαφορετικο απο το Homo Sapiens .... ισως γινουμε ολοι αθανατα προγραμματα υπολογιστη που το μονο που θα χρειαζομαστε ειναι η ηλιακη ενεργεια για να λειτουργουμε... και φυσικα εαν θελησουμε ενα σωμα θα το εχουμε ... κατασκευασμενο .... τεσπα ξεφευγουμε:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι υπαρχουν πολλες , ισως τις μαζεψω στο νημα που ανοιξες αρογτερα (και εγω ειμαι λιγο αυπνος.) Προσωπικα για να μελοντολογησω λιγο και να το παιξω προφητης .... ανθρωπος-μηχανη θα ενωθουν ... και στο τελος θα εχουμε κατι εντελως διαφορετικο απο το Homo Sapiens .... ισως γινουμε ολοι αθανατα προγραμματα υπολογιστη που το μονο που θα χρειαζομαστε ειναι η ηλιακη ενεργεια για να λειτουργουμε... και φυσικα εαν θελησουμε ενα σωμα θα το εχουμε ... κατασκευασμενο .... τεσπα ξεφευγουμε:P
    Γουσταρω που το θετεις με θετικο προσημο ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Γουσταρω που το θετεις με θετικο προσημο ...

    Ειμαι αισιοδοξο ατομο .... αν στο τελος τα κανουμε μανταρα κακο του κεφαλιου μας:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο το βιολογικο σωμα χρειαζεται υπνο , παω για ξεκουραση ... ωραια συζητηση:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. γυναικειες φιλιες
    By restless mind in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 41
    Last Post: 30-05-2015, 23:59
  2. Φιλίες!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2013, 21:19
  3. ΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΦΙΛΙΕΣ
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 16-05-2011, 08:37
  4. Παιδικες Φιλιες
    By ανεμος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-2010, 14:40
  5. φιλιες και διαθεση
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2010, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •