Κινηματογραφος- επιρροες. - Page 40
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 40 of 40 FirstFirst ... 30383940
Results 586 to 599 of 599
  1. #586
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Θα δω το πρώτο και θα σου πω εντυπώσεις.. Μου φάνηκε ενδιαφέρον ειδα και imbd κριτικές..

    Οχι ο αλμοδοβαρ δεν είναι απο τους αγαπημένους μου.. Ειναι χαρακτηριστικος, καταλαβαίνεις αν μια ταινία ειναι δικια του..
    Είδα και τους ηθοποιούς ουτε ο banderas oυτε η cruz μου αρέσει.. Σαν ταινία ειναι καλή;
    Εμένα μου άρεσε και σαν ταινία αλλά αν δεν σου αρέσουν οι πρωταγωνιστές δεν ξέρω αν θα σου αρέσει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #587
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλημέρα κυκνε μου! Ναι είναι ανατριχιαστικη, δείχνει πτώματα, ψάχνουν τον δολοφόνο κτλ. Αλλά εγω τρελαίνομαι για θρίλερ, ειδικά αστυνομικά..
    Αγαπώ Λαγούτη, αχχχχ να ήταν 20 χρόνια νεότερος [emoji14] η εγώ 20 χρόνια μεγαλύτερη )
    Ο έρως χρόνια δεν κοιτά.


    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Είδα λίγο χθες και δεν έχω αποφασίσει αν μου αρέσει... Ανατρίχιασα λίγο... Ίσως της δώσω κι άλλη μία ευκαιρία...
    Εγω έχω να ασχοληθώ με ελληνική μυθοπλασία από την 2α Λυκείου

  3. #588
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Εγω έχω να ασχοληθώ με ελληνική μυθοπλασία από την 2α Λυκείου
    Μπα, εγώ βλέπω δυο ελληνικές σειρές και καμιά ταινία ενίοτε... Το "Αιγαίο SOS" είναι ευχάριστο κι αστείο για παράδειγμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #589
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ταινιες που σαν αγγιξαν ή σας εκαναν συναισθηματικα ή νοητικα σκετο ενα κλικ παραπανω.
    Υπάρχει μια παλιά ταινία τρόμου, πολύ ξεχωριστή και πολύ μπροστά από την εποχή της. Παρά το ότι γυρίστηκε με πενιχρά μέσα (θυμάμαι κάτι για 10 με 20 χιλιάδες δολάρια) και με ερασιτέχνες ηθοποιούς, αφήνει εικόνες που δε σβήνουν από το μυαλό. Πέρασαν περισσότερα από δέκα χρόνια από τότε που την είδα και θυμάμαι τα περισσότερα.

    Με εξαίρεση ένα ατύχημα με το οποίο ξεκινάει, δεν υπάρχει καμία σκηνή βίας ή αίμα. Τίποτα. Γι' αυτό το λόγο πολλοί δεν την θεωρούν καν ταινία τρόμου. Εντούτοις δε συνίσταται να την δει κανείς μόνος μέσα στο σκοτάδι, ειδικά αν είναι επιρρεπής με τον κατάλληλο φωτισμό, τις εκφράσεις των προσώπων και τους ήχους, στοιχεία με τα οποία παίζει πολύ η ταινία.

    Καλλιεργεί αργά και συστηματικά μια απόκοσμη και ανατριχιαστική αινιγματική ατμόσφαιρα, έναν εφιάλτη που επιλύεται με τον πιο απροσδόκητο τρόπο. Μένουν όμως και διάφορα αναπάντητα ερωτήματα. Έδωσε ιδέες σε άλλες ταινίες χρόνια μετά. Μπορεί να θεωρηθεί ότι περιέχει και μια ιδιότυπη ψυχαναλυτική έκθεση πάνω στη γυναικεία ψυχρότητα (frigidity), αλλά αυτό νομίζω ότι είναι περισσότερο μια σκέψη που έρχεται αργότερα.

    Carnival of Souls (1962) λοιπόν:


  5. #590
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο ναυαγος ( cast away ) , με τον Τομ Χανκς , μια ωδη στην παλη για επιβιωση ...........πρεπει να τοχω δει 20 φορες ....

  6. #591
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Τελευταία είδα στο Νετφλιξ το Girl interrupted με την Τζολί.Προκειται για μια γυναίκα η οποία μπαίνει ψυχιατρείο και αρχιζει και γνωρίζει τον διαστρεβλωμενο κόσμο όσων ζουν εκεί..η αλήθεια είναι ότι για να την δεις πρέπει να είσαι καλά ψυχολογικά γιατί εμένα κάπως μου ήρθε..Το Νησί των καταραμένων επίσης πολύ ωραίο αλλά πολύ βαρύ ψυχολογικό...Δεν θα το ξαναεβλεπα στην παρούσα φάση.Επισης το Gia που είναι αληθινή ιστορία πάλι με την Τζολί ,υποδύεται τη ζωή ενός μοντέλου που ξεκίνησε με ζηλευτη καριέρα και τελείωσε δυστυχώς πολύ άσχημα...είχα επηρεαστεί πολύ όταν την είχα δει...

  7. #592
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το requiem for a dream , βαρυ εργο, αλλα ενα συγκλονιστικο εργο του εξοχου aronofsky , με εκφραζει γιατι ολα αυτα που περιμενα στην ζωη μου να γινουν , δεν εγιναν ποτε , ειχα αγορασει παρα πολλα ρουχα, ακριβο αυτοκινητο , μοτοσυκλεττες , ταξιδιωτικα περιοδικα , κι ομως τιποτα δεν βγηκε αληθινο η εγινε πραματικοτητα η το χρησιμοποιησα ........αν με ριχνει που το βλεπω και το ξαναβλεπω ? μπαα, καθολου ...... ισως το εχω αποδεχτει .......μεσα μου ......

    Οπως επισης και το the martian , που κατα λαθος ξεχνανε εναν αστροναυτη στο πλανητη Αρη , ( τον Mat Damon ) και αρχιζει η οδυσσεια του να επιβιωσει μονος σεναν αφιλοξενο πλανητη , 80 εκατομ. χλμ. απο την γη , μεχρι ναρθουν να τον παρουν , και επιβιωνει και ερχονται ......... πιο ρεαλιστικο θεωρω το requiem for a dream , διοτι η ζωη δεν ειναι παντα ευχαριστη , και τα πραματα δεν εξελισσονται παντα καλα ....... οποτε η εκφραση ' ολα θα πανε καλα ' ειναι μια ακυρη εκφραση , και ενιοτε επικινδυνη, διοτι περιμενεις οτι ολα θα πανε καλα , και αμα δεν πανε , την εχεις ασχημα πατησει , αφου εισαι προετοιμασμενος για τα καλα !!!
    Last edited by Macgyver; 16-09-2020 at 04:17.

  8. #593
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...... πιο ρεαλιστικο θεωρω το requiem for a dream , διοτι η ζωη δεν ειναι παντα ευχαριστη , και τα πραματα δεν εξελισσονται παντα καλα ....... οποτε η εκφραση ' ολα θα πανε καλα ' ειναι μια ακυρη εκφραση , και ενιοτε επικινδυνη, διοτι περιμενεις οτι ολα θα πανε καλα , και αμα δεν πανε , την εχεις ασχημα πατησει , αφου εισαι προετοιμασμενος για τα καλα !!!
    Εκτος απο αυτα που γραφω , και τα πιστευω , θελωνα πω στους λατρεις των θεωριων συνομωσιας , να δουν τον ' υποπτο της οδου Αρλινγκτον ' ....εκει θα ξανασκεφτουν πολλα για το τι κρυβεται πισω απο ' εμφανη ' πραματα.......... οχι, δεν πιστευω οτι ο ιος ειναι θεωρια συνομωσιας , ειναι μια πραματικη απειλη ., το θεωρω βλακεια να πιστευεται οτι καποιοι επωφελουνται απο αυτον , αν και συμβαινει αυτο , λογω συγκυριων ομως .......

  9. #594
    Elenia781
    Guest
    Μια ταινια που ειχα δει και με συγκινησε και πιστεψα οτι υπαρχει ακομα κινηματογραφος ηταν Η Αλλη Οψη του Νοεμβριου (The other side of November) 2016. Η πρωταγωνιστρια ενσαρκωνει διπλο ρολο μιας νευροχειρουργου απο το Μοντρεαλ και μιας ραφτρας που ζει στον Λιβανο. Δειχνει πως το θα μπορουσε να εισαι αλλο ατομο σε αλλη ζωη αναλογα με τις παλιες επιλογες σου.

  10. #595
    Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    38
    In the Name of the Father αληθινή ιστορία.. μεγάλη επιρροή όταν την είδα για πρώτη φορά πιτσιρικάς με συγκλόνισε.. κατανόησα σε τι σάπιο κόσμο ζούμε.

    https://www.youtube.com/watch?v=yUjOZr0-tss

  11. #596
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    2046: ένα τρένο που σε παει στον κόσμο των αναμνήσεων αλλά κανείς δεν έχει γυρίσει ποτε πίσω... Μουσική,εικόνα, σκηνοθεσία,ηθοποιοί απλά μαγευτική.... Κοιτας εικόνες και νιώθεις χωρίς πολλά πολλα
    Και το: im a cyborg but thats ok
    Έρωτας ( ας πουμε) μέσα σε ένα ψυχιατρείο...γλυκιά και τρυφερή...
    Για αυτούς που αντέχουν τον ξενόγλωσσο (κορεάτικο) κινηματογράφο...

  12. #597
    Elenia781
    Guest
    I , Daniel Blake...ειναι μια ταινια για τις δυσκολιες με την γραφειοκρατια που αντιμετωπιζει ενας καρδιοπαθης για να παρει προνιακο επιδομα στην Αγγλια

  13. #598
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    2046: ένα τρένο που σε παει στον κόσμο των αναμνήσεων αλλά κανείς δεν έχει γυρίσει ποτε πίσω... Μουσική,εικόνα, σκηνοθεσία,ηθοποιοί απλά μαγευτική.... Κοιτας εικόνες και νιώθεις χωρίς πολλά πολλα
    ..
    Ωωω , το ταξιδι στον χρονο, κατι που πολυ ονειρευομαι , ισως περισσοτερο αποτιδηποτε ...... γκουγκλαρω συχνα την λεξη χρονοταξιδιωτες , εχω εντοπισει καποιον που λεει οτι γυρισε απ το ετος 2028 η 2030, ,εχει περασει ανιχνευτη ψευδους , εχει πει απορρητα πραματα , μεταξυ αυτων των μη απορρητων , οτι τοτε επασχε απο κτθλψη , και πηρε ενα χαπι και του περασε ................ εχει αποδειξει ο Αινσταιν οτι το ταξιδι στο μελλον ειναι εφικτο , δεν θαναλυσω το πως εδω , αν και το ξερω .......το ταξιδι στο παρελθον , εχει ενα προβληματακι, ' το παραδοξο του παππου ' , δλδ , ναι γυρνας στο παρελθον, και σκοτωνεις τον παππου σου , τοτε πως υπαρχεις ? δεν ξερω , το μελλον μας επιφυλασσει πολλες εκπληξεις ευχαριστες και μη .....

  14. #599
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Αρχοντας των Δαχτυλιδιων,και Χομπιτ.Μονο και μονο τα μαγικα τοπια της Νεας Ζηλανδιας με ταξιδευουν...απο κει και περα σαν φαν του Ταραντινο θα ξεχωρισω το Pulp Fiction,απο ταινιες τρομου υπαρχει μια οχι και τοσο γνωστη ταινια το At the Mouth of Madness(Στο Στομα της Τρελας) με τον Σαμ Νιλ,απο κωμωδιες το Τed με τον αρκουδο...και απο βιβλια διαβαζω πολυ Χ.Φ.Λαβκραφτ,την περιφημη Μυθολογια Κθουλου(ατμοσφαιρικα και πολυ τρομακτικα).

Page 40 of 40 FirstFirst ... 30383940

Similar Threads

  1. Εμπλουτισμός με νέες κατηγορίες (Μουσική, Κινηματογράφος, κλπ)
    By daydreamer in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 02-08-2007, 16:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •