Υποτροπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Υποτροπή

    Τα κατάφερα κι εγώ.. Μετά από διακοπή της αγωγής, υποτροπή μέσα σε έξι μήνες.. Γλίτωσα την εισαγωγή ευτυχώς, χάρην της μαμας.. Από δω και πέρα αποδοχή της ασθένειας, κι όπου μας βγάλει...

  2. #2
    Γεια σου, κοριτσι. Δυσκολο σταδιο αυτο της αποδοχης, Ευχομαι ολοψυχα να ταν ενα γεγονος το οποιο θα σε παει πιο μπροστα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Δύσκολο ναι.. Αλλά πλέον είναι ένα κομμάτι της ζωής μου.. Έμαθα να εκτιμάω τα μικρά πράγματα από τότε που συνήλθα... Τη μουσική, τη θάλασσα, τη φύση... Την ψυχική ηρεμία.. :)

  4. #4
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Δύσκολο ναι.. Αλλά πλέον είναι ένα κομμάτι της ζωής μου.. Έμαθα να εκτιμάω τα μικρά πράγματα από τότε που συνήλθα... Τη μουσική, τη θάλασσα, τη φύση... Την ψυχική ηρεμία.. :)
    Μια απο τα ιδια, δεν θα πω οτι τα εκτιμησα ακριβως αλλά περισσοτερο τα αγκαλιασα. Καθε μερα ειναι μια δεσμευση στην πραγματικοτητα απο την αρχη. Καλες μερες, μετριες,δυσκολες,ανυποφορε ς. Καλη μας Δυναμη:)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Καλή μας δύναμη! Το εργασιακό είναι το κομμάτι που με καίει περισσότερο, αλλά.. Ίδωμεν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @girl1988 την πρόλαβες την υποτροπή ή είχες οξύ επεισόδιο πάλι;;Ποια ήταν τα σημάδια της υποτροπής σου;;Είχες έντονο άγχος,αυπνία κτλ;;
    Καλή δύναμη από δω και πέρα!!Πιστεύω πως μπορείς να τα πας πολύ καλά!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Γεια σου serio! :)

    Είχα τρόμο, φοβίες, ενημέρωσα το γιατρό αλλά δεν πήρα αγωγή.. Στη συνέχεια άρχισα να νιώθω ότι μιλούν για μένα πολύ έντονα και άκουγα φωνές με περίεργα σενάρια, μόνο όταν υπήρχε κόσμος όμως γύρω μου.. Είχα επίσης πολύ έντονο κάψιμο..
    "Χάθηκα" ,ευτυχώς, μονο ένα 24 ωρο με πολύ αυστηρή επίβλεψη της μαμάς και αγωγή... Για ένα-δύο μήνες πάλευα μετά μόνη μου με τρόμο, παραλογες ιδέες, αλλα ήμου κατά 50-60% λειτουργική.. Οι φίλες μου δεν κατάλαβαν τίποτα να φανταστείς..

    Τώρα είμαι κομπλέ, με το χαπάκι.. Προσπαθώ να αδυνατίσω με άθληση.. Καλή δύναμη και σε σένα :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Παρα πολυ κακως κανεις που σταματας την αγωγη συνεργασου με το γιατρο σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @Άρη η girl σταμάτησε με την σύμφωνη γνώμη του γιατρού της.
    @girl1988 νομίζω πως ο γιατρός σου δεν είναι και πολύ καλός,αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.Προσπάθησε τώρα με επίβλεψη γιατρού να φτάσεις σε μια δόση συντήρησης ώστε να το παλέψεις.Πιστεύω πως μπορείς να εργαστείς ύστερα από κάποιο χρονικό διάστημα.Δεν θέλει βιασύνη αλλά μικρά κ σταθερά βήματα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ναι, serie καλά θυμάσαι.. Ποτέ δεν θα το έκοβα από μόνη μου γιατί φοβάμαι τις συνέπειες.. Και τώρα δεν θα το κόψω, δυστυχώς, ποτέ.. Αλλά τι να κάνεις.. Υπάρχουν πολλές ασθένειες μια εκ των οποίων κι αυτές. Ευχαριστώ, σιριε για το θάρρος που μου δίνεις. Όπως τα λες.. Μικρά και σταθερά βήματα.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μην σε ανησυχει αυτο, η υποτροπή δεν σημαινει οτι δεν θα γίνεις ποτέ καλά... απλά δεν εισαι ετοιμη ακόμα...για να συμφωνησε και ο γιατρος σου μαλιστα αυτο σημαινει οτι εισαι σε ενα πολυ καλο σημειο...και με βαση αυτα που γραφεις, μαλλον επανήλθες και εισαι ηρεμη πια... λογικα η πρωτη φορα όλων μας θα εχει ενα τετοιο αποτελεσμα..αλλα απο αυτην την υποτροπή θα πηρες παρα πολλές πληροφορίες για να δουλέψεις με τον γιατρο σου το θεμα σου κατι που δεν ειχατε δουλεψει σε τοσο βαθος οσο θα επρεπε,ειδες τις αδυναμιες σου... μην μου το βαζεις κατω... τιποτα δεν τελειωσε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    με αθληση δε γινεται τιποτα... θελει πεινα...

    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Γεια σου serio! :)

    Είχα τρόμο, φοβίες, ενημέρωσα το γιατρό αλλά δεν πήρα αγωγή.. Στη συνέχεια άρχισα να νιώθω ότι μιλούν για μένα πολύ έντονα και άκουγα φωνές με περίεργα σενάρια, μόνο όταν υπήρχε κόσμος όμως γύρω μου.. Είχα επίσης πολύ έντονο κάψιμο..
    "Χάθηκα" ,ευτυχώς, μονο ένα 24 ωρο με πολύ αυστηρή επίβλεψη της μαμάς και αγωγή... Για ένα-δύο μήνες πάλευα μετά μόνη μου με τρόμο, παραλογες ιδέες, αλλα ήμου κατά 50-60% λειτουργική.. Οι φίλες μου δεν κατάλαβαν τίποτα να φανταστείς..

    Τώρα είμαι κομπλέ, με το χαπάκι.. Προσπαθώ να αδυνατίσω με άθληση.. Καλή δύναμη και σε σένα :)
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Περαστικά σου κορίτσι.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τι τιποτα δεν τελειωσε ;

    η ασθενεια μας δεν θεραπευεται, μονο αντιμετωπιζονται τα συμπτωματα.

    το οτι νιωθουμε καλα δε σημαινει οτι γιναμε καλα αλλα απλως οτι λειτουργουν τα χαπια.

    να τα ξανακοψει και μετα να χειροτερεψει παλι και να μην την πιανουν μετα τα φαρμακα ;

    ας παιρνουμε τα χαπια μας και ας παιρνουμε το καλυτερο φαρμακο με τις λιγοτερες παρενεργειες και ας κοιταξουμε την υγειας μας ολιστικα για να νιωθουμε καλυτερα.

    Quote Originally Posted by rea View Post
    μην σε ανησυχει αυτο, η υποτροπή δεν σημαινει οτι δεν θα γίνεις ποτέ καλά... απλά δεν εισαι ετοιμη ακόμα...για να συμφωνησε και ο γιατρος σου μαλιστα αυτο σημαινει οτι εισαι σε ενα πολυ καλο σημειο...και με βαση αυτα που γραφεις, μαλλον επανήλθες και εισαι ηρεμη πια... λογικα η πρωτη φορα όλων μας θα εχει ενα τετοιο αποτελεσμα..αλλα απο αυτην την υποτροπή θα πηρες παρα πολλές πληροφορίες για να δουλέψεις με τον γιατρο σου το θεμα σου κατι που δεν ειχατε δουλεψει σε τοσο βαθος οσο θα επρεπε,ειδες τις αδυναμιες σου... μην μου το βαζεις κατω... τιποτα δεν τελειωσε!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ευχαριστω Γατε! Αν και οπως λεει και η maus δυστυχως δεν ειναι περαστικα.. Ευτυχως ομως με τη φαρμακευτικη αγωγη δεν ειμαι σε φαση αφασιας.. Ουτε ειναι εμφανης η αναπηρια μου.. Το χαπακι ομως δεν το γλιτωνουμε. Δυστυχως! Ομως ειμαι εδω, διπλα στους δικους μου, ζω αναπνεω και απολαμβανω τις στιγμες! :)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Υποτροπή
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 36
    Last Post: 14-02-2018, 01:58
  2. Και να η υποτροπη.
    By Άρια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 29-11-2015, 23:25
  3. υποτροπη
    By paris1 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 19
    Last Post: 04-07-2014, 19:51
  4. ΥΠΟΤΡΟΠΗ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-08-2013, 08:54
  5. ΙΨΔ ΥΠΟΤΡΟΠΗ!!
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2010, 14:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •