ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175

    ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

    Γεια σας.Σας παρακαλω μη με αγνοησετε ειμαι στα προθυρα της τρελας.Πριν 2 μηνες εχασα τον αντρα μου αιφνιδια εχω 3 παιδια δεν εχω εσοδα απο πουθενα και βρησκομαι να χρωσταω σε καρτες εφοριες ικα λογαριασμους και οτι αλλο μπορει να φανταστητε.Τι να κανω αν καποιος απο σας βρεθηκε σε παρομοια θεση η καποιος γνωστος σας πειτε μου αν υπαρχει καποια λυση.Ολα ειναι μπλεγμενα .Υπαρχουν καποια περιουσιακα στοιχεια αλλα δεν υπαρχουν εσοδα τωρα που πεθανε ο αντρας μου και για να τα αξιοποιησω πρεπει να περασω απο 40 κυματα και παλι χρειαζονται χρηματα.Υπαρχει προοπτικη για συνταξη αλλα αυτη δεν θα φτανει ουτε για φαγητο.Εχω και παιδι που σπουδαζει σε αλλη πολη.Ο πατερας τα εφερνε βολτα με την εργασια του οπως μπορουσε τωρα ομως η οικογενεια εμεινε στο κενο διαλυθηκε.Λογω του αιφνιδιου θανατου δεν ειχαμε προλαβει να τακτοποιησουμε τιποτα.Εχω παθει πανικο θα παω φυλακη?Η ολη κατασταση πενθος και ολο αυτο που ζω αρχιζουν να επηρεαζουν την υγεια μου τρεμω για αλλο κακο δεν θελω τα παιδια μου να χασουν και τη μανα τους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Γεια σου είχαμε ξαναμιλήσει για τη δύσκολη σου φάση πραγματικά ειναι ότι χειρότερο.......δεν μπορεί να βρεις κάποιον που να ξέρει απαυτα? Γτ εμείς εδώ λιγο δύσκολο........κοιτα οτι γίνει ας γίνει......αστο στο Θεό......αυτος έχει για όλους.....σιγουρα δεν θα είσαι έτσι μια ζωή.....ολα προσωρινά ειναι.....ακομη και τα προβλήματα......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Και ότι θέλει εμεις εδώ είμαστε για να σε στηρίξουμε.......να το ξέρεις αυτό :)

  4. #4
    Ασπασία , να σου προτείνω κάποια πράγματα.
    Καταρχάς, ηρέμησε και μην τα σκέφτεσαι όλα μαζί τα προβλήματα γιατί θα πανικοβάλεσαι περισσότερο.
    Αφού ηρεμήσεις (στοιχειωδώς) μάζεψε τις κόρες σου και κάντε ένα οικογενειακό συμβούλιο και βάλτε τα προβλήματά σας "επί τάπητος".
    Δείτε τί μπορεί να γίνει για τα οικονομικά σας, τί έχει προτεραιότητα, τί μπορεί να κάνει η κάθε μία (π.χ. μιά πρόχειρη δουλίτσα) τί μπορείτε να κάνετε από κοινού (π.χ. αν έχετε κάτι που μπορείτε να νοικιάσετε για να υπάρχει ένα μικρό εισόδημα ). Δεν ξέρω και αν υπάρχει καλή συνεννόηση μεταξύ σας, αυτό θα ήταν ιδανικό. Σίγουρα θα υπάρχουν λύσεις αλλά αυτή τη στιγμή είσαι σε πανικό γι αυτό είσαι ακινητοποιημένη και απελπισμένη.
    Έχεις μιλήσει καθόλου με τα κορίτσια για τα τρέχοντα προβλήματα; Τί σου λένε; Το πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν την κατάσταση και να δείξουν ομοψυχία και αλληλεγγύη η μία για την άλλη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    Η μικρη κορη ειναι φοιτητρια σε αλλη πολη η αλλη επισης στο πτυχιο σε αλλη πολη εργαζεται για τα εξοδα της και η μεγαλη ειναι εδω η οποια εχει παθει υστερια και δεν μπορω να συνενοηθω πολυ μαζι της γιατι θεωρει οτι ολο το βαρος εχει πεσει πανω της για νοικιασμα δεν εχω τιποτα .Υπαρχουν κατι χρωστουμενα στον αντρα μου αλλα με το θανατο του οι διαδικασιες να τα παρουμε ειναι απειρες γιατι του τα χρωστα το δημοσιο .Παιδια εχω αληθεια πανικοβληθει και μου φενονται ολα τερατα .Αν ειχα λιγη ψυχραιμια οπως οι αλλοι ισως να εβγαζα καποια ακρη αλλα την εχω χασει και ολα στο μυαλο ειναι φαυλος κυκλος
    Last edited by ασπασια; 27-09-2015 at 23:21. Reason: διαγραφη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΟΠΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΟΠΣΤΗΡΙΖΕΙΣ
    ΑΛΛΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΟΠ ΜΙΚΡΟΙ ΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΚΙ ΑΜΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕ
    ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΓΙΑ ΧΑΒΑΛΕ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕ
    ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΤ ΤΟ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΘΑ ΕΠΙΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ
    ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΒΑΛΕ ΣΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΠΩΣ ΑΠΟΤΟΜΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΝΑΙ
    ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΙΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οπως παντα η Κασσανδρα μιλαει πολυ σωστα!.. το να τρελαινεσαι δεν σε βγαζει πουθενα! . πάρε τον λογιστη του αντρα σου και ενημερωσου για τα χρεη του στο δημοσιο... δες τι ελαφρυντικα παιζουν στην περιπτωση σου. αν δεν υπάρχει λογιστης πήγαινε στις υπηρεσίες και εξηγησε την κατασταση να γινει καποιος διακανονισμος, η μικρη μενεις σε εστια? υπάρχουν προγραμματα για την περιπτωση της.. ψαξε το.
    ασε τους πανικους και με ψυχραιμια πάρε τα ηνια της οικογενειας, πάρε τις σωστες αποφασεις, ερευνησε τα θεματα που προκειπτουν...ρωτα ψαξου ενημερωσου... το διαδυκτιο θα σε βοηθησει επισης για να πληροφορηθεις, καθως και ο συνηγορος του πολίτη.
    εδω δεν προκειται να βρεις καμια αλλη λυση και το ξερεις..οι λυσεις ειναι εκει εξω και η σταση σου δεν βοηθαει την κατασταση σου ...παρτο αλλιως και ολα θα λυθουν!

  8. #8
    Ασπασία, ήθελα να σου τονίσω να πας σε ένα συμβολαιογράφο να σε συμβουλεύσει. Είναι σημαντικό γιατί αν σε συμφέρει να κάνεις αποποίηση θα πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα. Πάρε μολύβι και χαρτί και δες τί χρωστάει ο άντρας σου σε τράπεζες, ΙΚΑ κλπ. και τί του χρωστάνε. Αν είναι περισσότερα αυτά που χρωστάει δηλαδή και αν δεν έχει κάποιο ακίνητο στο όνομά του δες μήπως κάνεις αποποίηση, η οποία δεν έχει να κάνει με την σύνταξη χηρείας. Αν το κάνεις αυτό όμως δεν πρέπει να κάνεις χρήση κάποιων δικαιωμάτων . Και η αποποίηση έχει χρονικό περιθώριο 4 μόνο μήνες μετά τον θάνατο. Γι αυτό σου λέω πήγαινε σύντομα σε ένα συμβολαιογράφο. Δεν θα σε χρεώσει για μια επίσκεψη, μόνο αν χρειαστεί να κάνει κάτι.
    Επίσης, κοίταξε αν στις πιστωτικές κάρτες ο άντρας σου πλήρωνε για ασφάλεια. Είναι ένα μικρό ποσό κάθε μήνα, μπορείς να το δεις και στον αναλυτικό λογαριασμό. Αν είναι έτσι δεν χρωστάτε τίποτα πλέον, οι δόσεις θα πληρώνονται μόνες τους. Το ίδιο ισχύει και για τα δάνεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    Γεια σας νυχτωσε παλι αλλη μια μερα χωρις νοημα . Η νυχτα σε κρυβει καταλαγιαζει λιγο το μυαλο.Τρεμω τη στιγμη που χαραζει ολα γινονται πιο εντονα και βασανιστικα.Σημερα προσπαθησα να βγω το απογευμα υστερα απο το καλεσμα μιας φιλης επαθα πανικο δεν αντεχω το κοσμο τις φωνες τιποτα εφυγα οσο πιο γρηγορα μπορουσα.Ο πονος ειναι ατελειωτος μη διαχειρησιμος.Θελω να σας μιλω μου φευγει λιγο το βαρος.Εδω και 2 μηνες ειμαι αλλου εχω ξεχασει τι κανει ενας συνηθισμενος ανθρωπος και μου λειπει πολυ η ηρεμια της ψυχης.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    Γεια σας νυχτωσε παλι αλλη μια μερα χωρις νοημα . Η νυχτα σε κρυβει καταλαγιαζει λιγο το μυαλο.Τρεμω τη στιγμη που χαραζει ολα γινονται πιο εντονα και βασανιστικα.Σημερα προσπαθησα να βγω το απογευμα υστερα απο το καλεσμα μιας φιλης επαθα πανικο δεν αντεχω το κοσμο τις φωνες τιποτα εφυγα οσο πιο γρηγορα μπορουσα.Ο πονος ειναι ατελειωτος μη διαχειρησιμος.Θελω να σας μιλω μου φευγει λιγο το βαρος.Εδω και 2 μηνες ειμαι αλλου εχω ξεχασει τι κανει ενας συνηθισμενος ανθρωπος και μου λειπει πολυ η ηρεμια της ψυχης.

  11. #11
    Καλό είναι να διαλέγεις να πηγαίνετε σε πιο ήσυχα μέρη. Αυτό με τη νύχτα το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Όταν έχω πολλά προβλήματα η νύχτα είναι το καταφύγιό μου. Βάζω και λίγο ραδιόφωνο, απαλή μουσική. Μπορείς να βάλεις από το ίντερνετ, έχει πολλούς σταθμούς με ό,τι μουσική θέλεις.
    Πότε κοιμάσαι ασπασία;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    Athens
    Posts
    3
    Ασπασία, από πλευράς μου το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως θα πρέπει να σπάσεις σε μικρά κομμάτια τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις. Αυτήν την στιγμή τα βλέπεις ολα μαζί και πανικοβάλλεσαι. Ορθώς πανικοβάλλεσαι, δεν είναι κακό. Είναι η πρώτη αντίδραση. Αλλά τώρα πια μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις πράγματα. Ξεκίνα αντιμετωπίζοντας τα προβλήματα ένα ένα. Κάποιος λογιστής ή συμβολαιογράφος θα μπορέσει να σου προσφέρει πολύτιμες συμβουλές για το πώς να κινηθείς. Πάλεψε έτσι ένα - ένα τα προβλήματα. Όταν τα κοιτάζεις όλα μαζί, από ιδία πείρα σου λέω ότι απλά σαστίζεις και μένεις άπραγος ως άνθρωπος. Θα σου πω κάτι που βοηθάει εμένα πολύ: η προσευχή. Την ώρα που εσύ θες στάσου και προσευχήσου στον Θεό. Βοηθάει πολύ να του μιλάς για τα πάντα. Ελπίζω και εύχομαι τα πράγματα να εξελιχθούν όσο το δυνατόν καλύτερα. 'Εχε πίστη και θα μπορέσεις να περάσεις τα ζόρια.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    175
    Γεια σας νυχτωσε παλι αργα και βασανιστικα περνουν οι ωρες γραφω παλι ετσι να μιλησω λιγο .Η μοναξια ειναι αφορητη τωρα που χειμωνιαζει θα ειναι χειροτερα.Πως θα υπαρχω?πως θα ζω?ακομα δεν το εχω καταλαβει.Ο κομπος στο στομαχι ειναι μονιμος πλεον δεν μπορω να ησυχασω.Ωρες ωρες θεριευει η αγωνια μεσα μου οταν σκεφτομαι οτι δεν θα εχω πια μια ηρεμη στιγμη.Ειναι τοσο δυσκολο το οτιδηποτε απ το πιο απλο μεχρι το πιο περιπλοκο.Πραγματικα η ζωη ειναιτοσο απροβλεπτη τοσο ρευστη το εμαθα με τραγικο τροπο.ΤΟ ΓΙΑΤΙ θα με συνοδευει για οσο ζω.Απαντηση δεν θα παρω το ξερω.

Similar Threads

  1. ΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΩ
    By ασπασια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 11-09-2015, 17:30
  2. κοντευω να τρελαθω
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 107
    Last Post: 15-02-2012, 15:48
  3. Παω να τρελαθω...
    By tsilas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 11-07-2011, 00:59
  4. παω να τρελαθω.
    By evangeliak79 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 14-12-2010, 09:48
  5. Ζηταω βοηθεια,νιωθω οτι κοντευω να τρελαθω
    By MasterTlef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 06-09-2009, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •