Αν μπορεί κάποιος να κάνει κάτι για μένα επειδή εγώ δεν μπορώ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 109
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    συγνωμη αδυνατω να βοηθησω οσο και αν το θελω :-(

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Γιατί δεν παίρνεις ένα αληθινό σκυλάκι; Ή μια γατούλα; Τα ζώα βοηθάνε πολύ εμάς τους ψυχαναγκαστικούς και τα λουλούδια επίσης. Σε νιώθω να ξέρεις. Αυτή η ΙΨΔ είναι άτιμη!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    συγνωμη αδυνατω να βοηθησω οσο και αν το θελω :-(
    Δεν πειράζει, σ΄ευχαριστώ και μόνο που προσπάθησες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Γιατί δεν παίρνεις ένα αληθινό σκυλάκι; Ή μια γατούλα; Τα ζώα βοηθάνε πολύ εμάς τους ψυχαναγκαστικούς και τα λουλούδια επίσης. Σε νιώθω να ξέρεις. Αυτή η ΙΨΔ είναι άτιμη!
    Έχω έναν γατούλη το Τζέρυ...είναι παππούλης όμως και στεναχωριέμαι όταν σκέφτομαι ότι δεν θ' αργήσει πολύ να με αφήσει κι αυτός...είχα άλλα 3 γατιά που πέθαναν, το τελευταίο μάλιστα πριν την ώρα του στα 12... :( Ακόμα την θυμάμαι...
    Αλλά ο Τζέρυ είναι λίγο αλητάκος παρά τα χρόνια του, δεν κάθεται να κοιμηθούμε αγκαλιά...όταν θα μείνω μόνη μου το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω έναν σκύλο γιατί όσο ζω με τους γονείς μου δεν γίνεται, δεν θέλουν...
    Τώρα για την ΙΨΔ έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν έχω μόνο αυτό τελικά...κι αυτό με τρομάζει ακόμα περισσότερο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Με μεγάλη μου ευχαρίστηση!!! Η γνώση κι ειδικά όταν αφορά το καλό είναι για να μοιράζεται και θα ήταν το λιγότερο που μπορώ να κάνω για ανταπόδοση...
    Να σε ρωτήσω όμως και κάτι άλλο (βασικά έχω αρκετές απορίες αλλά μόνο αυτή μου έρχεται τώρα) τους αυτόχειρες τους διαβάζει παπάς;
    Οι αυτόχειρες δεν συγχωρουνται με τίποτα γιατί δεν προλαβαίνουν καν να μετανοησουν. Μεγάλη αμαρτία. Ένας δολοφόνος μπορεί να την γλυτώσει ο αυτόχειρας με τίποτα . Οι πιο πολλοί παπάδες δεν του διαβάζουν. Επίσης να ξέρεις ότι η απελπισία η θλίψη η υπερβολική ενοχή κτλ είναι αμαρτίες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Οι αυτόχειρες δεν συγχωρουνται με τίποτα γιατί δεν προλαβαίνουν καν να μετανοησουν. Μεγάλη αμαρτία. Ένας δολοφόνος μπορεί να την γλυτώσει ο αυτόχειρας με τίποτα . Οι πιο πολλοί παπάδες δεν του διαβάζουν. Επίσης να ξέρεις ότι η απελπισία η θλίψη η υπερβολική ενοχή κτλ είναι αμαρτίες.
    Κάποιος μου είχε πει ότι τους διαβάζουν επειδή θεωρούνται ψυχικά ασθενείς κι ότι στο τέλος της λειτουργείας λένε και μια έξτρα ευχή για συγχώρεση, ξέρεις αν ισχύει ή αν δεν ξέρεις μήπως μπορείς να μάθεις; Δεν σκέφτομαι πια ν' αυτοκτονήσω άσχετα με τις τάσεις μου κι αυτό γιατί διαρκώς αποτυγχάνω οπότε μπορείς να μου απαντήσεις άφοβα...
    Ωχ, αν είναι αμαρτίες αυτά που λες τότε πρέπει να πάω σούμπιτη για εξομολόγηση...από θλίψη κι ενοχές άλλο τίποτα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κάποιος μου είχε πει ότι τους διαβάζουν επειδή θεωρούνται ψυχικά ασθενείς κι ότι στο τέλος της λειτουργείας λένε και μια έξτρα ευχή για συγχώρεση, ξέρεις αν ισχύει ή αν δεν ξέρεις μήπως μπορείς να μάθεις; Δεν σκέφτομαι πια ν' αυτοκτονήσω άσχετα με τις τάσεις μου κι αυτό γιατί διαρκώς αποτυγχάνω οπότε μπορείς να μου απαντήσεις άφοβα...
    Ωχ, αν είναι αμαρτίες αυτά που λες τότε πρέπει να πάω σούμπιτη για εξομολόγηση...από θλίψη κι ενοχές άλλο τίποτα...
    Αυτό είναι στην προαίρεση του κάθε παπά υπάρχουν κάποιοι αυστηροί και κάποιοι πιο επιεικεις. Θα ρωτήσω τον πνευματικό μου όμως για σίγουρα. Καλε αν δεν πίστευα στον θεό δεν θα τα λέγαμε τώρα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Cicada View Post
    Αυτό είναι στην προαίρεση του κάθε παπά υπάρχουν κάποιοι αυστηροί και κάποιοι πιο επιεικεις. Θα ρωτήσω τον πνευματικό μου όμως για σίγουρα. Καλε αν δεν πίστευα στον θεό δεν θα τα λέγαμε τώρα
    Ναι, ρώτα και πες μου σε παρακαλώ...μην το ξεχάσεις...
    Δεν αμφισβήτησα την πίστη σου, μάλλον κάπου μπερδευτήκαμε... :confused:
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    μα καλα σοβαρα του μιλατε του ανθρωπου τωρα να παει σε ενα παπα να κανει τι? πανε σε ενα γιατρο βρε ανθρωπε μου να σε κοιταξει και ασε τους παπαδες

    εχω γνωστο που ο παπας που πηγαινε του ελεγε να κοψει τα φαρμακα και να προσευχεται....... ακομη φαρμακα παιρνει και ο γιατρος του προτεινε να παει σε βαρυτερα

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    μα καλα σοβαρα του μιλατε του ανθρωπου τωρα να παει σε ενα παπα να κανει τι? πανε σε ενα γιατρο βρε ανθρωπε μου να σε κοιταξει και ασε τους παπαδες

    εχω γνωστο που ο παπας που πηγαινε του ελεγε να κοψει τα φαρμακα και να προσευχεται....... ακομη φαρμακα παιρνει και ο γιατρος του προτεινε να παει σε βαρυτερα
    Δεν διαφωνώ ούτε είπα σε κανέναν να πάει σε παπά. Και μένα ο πνευματικός μου μου είπε μακρυά από ψυχίατρο αλλά τελικά έκοψα τον παπά και ξεκίνησα ψυχίατρο. Απλά με 3 τη σε κάτι το κορίτσι γιατί σπουδάζω θεολογία. Κουλαρε

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    μα καλα σοβαρα του μιλατε του ανθρωπου τωρα να παει σε ενα παπα να κανει τι? πανε σε ενα γιατρο βρε ανθρωπε μου να σε κοιταξει και ασε τους παπαδες

    εχω γνωστο που ο παπας που πηγαινε του ελεγε να κοψει τα φαρμακα και να προσευχεται....... ακομη φαρμακα παιρνει και ο γιατρος του προτεινε να παει σε βαρυτερα
    Με κοιτάει γιατρός Άρη απλά έχω καιρό να πάω στον ψυχίατρο, πάω κάθε βδομάδα στην ψυχολόγο αλλά μάλλον πρέπει να πάω μια βόλτα κι απ' τον ψυχίατρο πάλι μόλις θα έχω τα λεφτά γιατί παίρνει και πολλά...αν δεν έπαιρνα και τα φάρμακα τώρα δεν θα ζούσα για να τα συζητάμε αυτά...εγώ πάλι δεν ξέρω αν έχει και πιο βαριά, νομίζω ότι τα αντιψυχωτικά είναι βαριά φάρμακα και για να είμαι ειλικρινής ντρέπομαι που χρειάζεται να τα παίρνω... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αλλά για πες μου και για τα πραγματικά φαντάσματα, τί μαθαίνετε; Μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί τους; Θα ήθελα να επικοινωνήσω με τη γιαγιά, τον παππού και τον θείο μου καιρό έχουμε να τα πούμε...
    ΄
    θα εκμυστερευτω κατι που δεν το χω πει ποτε... λιγο πριν ξεκινησει το δευτερο ψυχωσικο μου επεισοδιο οδηγουσα με το αμαξι στην θεσσαλονικη... καθως οδηγουσα ειδα έναν παλιο γνωστο στο πεζοδρομιο να περπαταει.. του φωναξα... δεν μου απαντησε συνεχισε να περπαταει σαν χαμενος... αργοτερα εμαθα ότι ειχε πεθανει 2-3 μερες πιο πριν, από τοτε που τον ειδα, από καρκινο.

    Δεν ξερω τι σε στοιχιωνει εσενα αν κανεις πραγματι επαφη η αν είναι μεσα στο μυαλο σου αλλα κατι συμβαινει μετα τον θανατο... και αν και αθρησκος πιστευω ότι για καποιο διάστημα οι ''ψυχες'' (ας τις ονομάσουμε ετσι) τριγυρνανε

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    εσυ μπορεις να κανεις οτι σε κοβει στο κατω κατω ανεξιθρησκεια εχουμε αλλα δεν εχεις το δικαιωμα αφενος να προσυλητιζεις και αφετερου να παρασυρεις σε παπαδες και εκκλησιες ενω το προβλημα του ανθρωπου ειναι ξεκαθαρα υγειας

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Με κοιτάει γιατρός Άρη απλά έχω καιρό να πάω στον ψυχίατρο, πάω κάθε βδομάδα στην ψυχολόγο αλλά μάλλον πρέπει να πάω μια βόλτα κι απ' τον ψυχίατρο πάλι μόλις θα έχω τα λεφτά γιατί παίρνει και πολλά...αν δεν έπαιρνα και τα φάρμακα τώρα δεν θα ζούσα για να τα συζητάμε αυτά...εγώ πάλι δεν ξέρω αν έχει και πιο βαριά, νομίζω ότι τα αντιψυχωτικά είναι βαριά φάρμακα και για να είμαι ειλικρινής ντρέπομαι που χρειάζεται να τα παίρνω... :(
    μισο μισο πας σε ψυχολογο συχνες επισκεψεις και σε πειραζει το οικονομικου του ψυχιατρου που θα πας λιγοτερες φορες και με βοηθεια ποιο ουσιαστικη.

    οι ψυχολογοι ειναι wannabe γιατροι αποφυγε τους δεν εχουν καν το δικαιωμα να χορηγουν φαρμακευτικη αγωγη

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    ΄
    θα εκμυστερευτω κατι που δεν το χω πει ποτε... λιγο πριν ξεκινησει το δευτερο ψυχωσικο μου επεισοδιο οδηγουσα με το αμαξι στην θεσσαλονικη... καθως οδηγουσα ειδα έναν παλιο γνωστο στο πεζοδρομιο να περπαταει.. του φωναξα... δεν μου απαντησε συνεχισε να περπαταει σαν χαμενος... αργοτερα εμαθα ότι ειχε πεθανει 2-3 μερες πιο πριν, από τοτε που τον ειδα, από καρκινο.

    Δεν ξερω τι σε στοιχιωνει εσενα αν κανεις πραγματι επαφη η αν είναι μεσα στο μυαλο σου αλλα κατι συμβαινει μετα τον θανατο... και αν και αθρησκος πιστευω ότι για καποιο διάστημα οι ''ψυχες'' (ας τις ονομάσουμε ετσι) τριγυρνανε
    Στο μυαλό μου είναι αλλά μερικές φορές νιώθω σαν να ζωντανεύουν και να με απειλούν πραγματικά ξανά...σαν να είναι εδώ ενώ δεν μπορεί με τη λογική να είναι...και τώρα μιλάω έτσι γιατί λογικά με έπιασε το φάρμακο και νιώθω σαν να υποχώρησαν λίγο αλλά φοβάμαι μήπως ξανάρθουν και γρήγορα γιατί τώρα θα μείνω ολομόναχη, μόνο η μαμά μου είναι εδώ και τώρα θα φύγει κι αυτή...δεν θέλω την παρέα τους...

    Όσο για τις ψυχές εγώ ξέρω ότι τριγυρνάνε για 40 μέρες και μετά πηγαίνουν στον ουρανό, γι' αυτό άλλωστε κάνουμε και τα σαράντα στους νεκρούς...αν κι η cicada σίγουρα θα μας εξηγήσει καλύτερα...
    Τώρα για την επαφή απλά πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι σαν θαύματα...όπως ότι είχα βρει στην τσάντα της γιαγιάς μου που έχω τ' όνομα της εικόνα της Αγίας Παρασκευής που είναι κατά κάποιο τρόπο η προστάτιδα μου, όταν ήταν να γεννηθώ κι η μαμά μου δυσκολευόταν η άλλη μου γιαγιά της έβαλε στο χέρι μια άλλη εικόνα της Αγίας και τότε τα κατάφερε και μου την έχει από μικρή κάτω από το στρώμα μου...κι εκείνη τη μέρα μετά το θάνατο της γιαγιάς που αδειάζαμε το σπίτι ένιωσα λες και κάποιο αόρατο χέρι με οδήγησε να πάρω την συγκεκριμένη τσάντα από όσες υπήρχαν μέσα στο ντουλάπι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι απο όλα έχω?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 23-11-2018, 15:33
  2. Κατι απο μενα
    By nikos8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2014, 23:06
  3. Τι μπορεί να κάνει το μυαλό στο σώμα.
    By sonik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-03-2012, 13:46
  4. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ;;;;;;;;;;
    By maraki4 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 08-04-2011, 15:03
  5. Replies: 8
    Last Post: 05-10-2009, 02:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •