Οψιμη δυσκηνησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406

    Οψιμη δυσκηνησια

    Δημιουργείται μετα απο μακρόχρονη χρήση αντιψυχωτικωνΟλα κ τα άτυπα δημιουργουνΗ ερώτηση ειναι υπάρχει κάποιος που κάνει χρήση αντιψυχωτικων πάνω απο 10χρονια κ εχει αυτές τις ακούσεις κινήσεις στο στόμα πρόσωπο πόδια η αλλού;τι κάνουμε αποφεύγεται;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    γεια σου κατερινακι.οταν επαιρνα την μεγιστη δοση αλλα και την κανονικη δεν σταματουσα να κουναω το στομα μου και τα ποδια μου οταν πηρα αντικαταθλιπτικα ξεφυγε η κατασταση επισης χρηση χασις και αλκοολ την αυξανει πλεον ειμαι σε δοση συντηρησης και απο οτι μου λενε οι αλλοι τους ρωταω κυριως οταν πινω αλκοολ αν το κουναω με λενε οχι ιδιαιτερα σχεδον καθολου.ειπα στον γιετρο μου προσφατα οτι εκανε μαλακια που δεν με εδωσε ακινιντον να φυγει η οψιμη ειναι το αντιδοτο με ειπε οτι δημιουργει καποια προβληματα αν θυμαμαι καλα μνημης χωρις να ειμαι σιγουρος.εσυ το καταλαβαινεις οτι το κουνας?συζητατο με τον ψυχιατρο σου για εξτρα φαρμακο η μειωση της δοσης αλλα απο οτι θυμαμαι υποτροπιασες προσφατα εσυ.τα παιρνω 4,5 χρονια εγω τις χαπες
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Δεν έχω ακόμη τίποτα μόνο λίγο τρεμούλιασμα στα χέρια αλλα αυτοί λένε ότι εμφανίζεται μετα απο πολλά χρόνια τα τεσσεραμισυ δεν ειναι πολλά δηλ εσύ απο την αρχή το είχες;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    ναι απο την αρχη τωρα εστρωσα στην δοση συντηρησης
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω με το ρισπερταλ και το αλοπεριντιν ειχα τετοια συμπτωματα τωρα μου εχει μεινει η σιελορροια και ασταθεια

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    274
    Και που είστε ακόμα... Δεν έχετε ιδέα τι παίρνετε.... Αν ήταν έτσι θα τα έπαιρνα και εγώ που αυτή τη στιγμή βλέπω το μπαλκόνι και θέλω να κάνω bungee jumping χωρίς bungee!!!

    Λένε για παράδειγμα πως το χ αντιψυχωσικό παρουσιάζει ως παρενέργεια καταρράκτη σε ποσοστό 1/ 106. Αυτό που δεν σου εγγυάται κανείς όμως είναι πως αποκλείεται να ανήκεις εσύ στο συγκεκριμένο ποσοστό!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    :confused:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Δημιουργείται μετα απο μακρόχρονη χρήση αντιψυχωτικωνΟλα κ τα άτυπα δημιουργουνΗ ερώτηση ειναι υπάρχει κάποιος που κάνει χρήση αντιψυχωτικων πάνω απο 10χρονια κ εχει αυτές τις ακούσεις κινήσεις στο στόμα πρόσωπο πόδια η αλλού;τι κάνουμε αποφεύγεται;
    παιζει ρολο το πως θα κατσουν στον καθενα τα χαπια και σε υψηλες δοσεις παρουσιαζεται.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κουναω τα ποδια που και που πανω-κατω οταν καθομαι σε καρεκλα, αλλα αυτο το εκανα πριν καν αρωστησω , οπως και πολυς κοσμος το κανει. Απο κει και περα νομιζω οτι μερικες φορες ανοιγοκλεινω το στομα ελαφρα πιο συχνα απο οτι πρεπει , ισως πρεπει να με τραβηξω βιντεο για να δω κατα ποσο "προβληματικο" ειναι αυτο ... αλλα κατα τα αλλα ολα καλα. Ξεκινησα με risperdal και τωρα εδω και πολλα χρονια παιρνω abilify ... τωρα ειμαι στα 15 mg abilify ημερησιως. Αυτα απο μενα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Tα 15mg ειναι μια δοση συντήρησης κανονική Μειώθηκαν αυτές οι ακούσεις κινήσεις με τη μείωση του αμπιλιφαι απο 30 σε 15?να το πω αλλοιώς με τα 30μγ ήταν πιο έντονο;κ κάτι ακόμα απο την αρχή της φάρμακο θεραπείας εμφανίστηκε η ελαφριά μορφή ακούσιων κινήσεων που αναφέρεις η μετα απο χρόνια;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by katerinaki View Post
    Tα 15mg ειναι μια δοση συντήρησης κανονική Μειώθηκαν αυτές οι ακούσεις κινήσεις με τη μείωση του αμπιλιφαι απο 30 σε 15?να το πω αλλοιώς με τα 30μγ ήταν πιο έντονο;κ κάτι ακόμα απο την αρχή της φάρμακο θεραπείας εμφανίστηκε η ελαφριά μορφή ακούσιων κινήσεων που αναφέρεις η μετα απο χρόνια;

    Δεν ειμαι σιγουρος για τις απαντησεις. Αυτη η μικρη ακουσια κινηση του στοματος που νομιζω οτι εχω παραπανω απο το φυσιολογικο, δεν ειναι κατι που αντιλαμβανομαι ευκολα. Δεν ξερω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    καταρχην ξεκινησα με ζυπρεξα 30 μλ η μεγιστη ειναι 20 αλλα ημουνα φυτο δεν ηξερα αν ειναι μερα η νυχτα.μετα πηγα σε τζεοντον την μεγιστη 160μλ και εμφανιστηκαν αμεσως τωρα σε βαθος μηνα 40 ημερων καπου εκει οταν επεσα στα ογδοντα μειωθηκαν κατα πολυ εκτος εαν εκανα καταχρησεις τωρα στα σαραντα μλ προχθες που ηπια αλκοολ ρωτησα τον φιλο μου και μου ειπε καθολου.κοινως οσο μειωνεις τοσο φευγουνε αλλα ρωτησα τον ψυχιατρο μου οταν κοψω με το καλο τα χαπια γιατι αυτο ειναι το πλανο τωρα μετα αν θα υποτροπιασω δεν το ξερει κανενας αυτο αν θα μου μεινει το κουσουρι και με ειπε πολυ πιθανο.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    σορυ δεν ειδα τα πανω ποστ νομιζα σε εμενα ελεγες για το αμπιλιφαι
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Mamra αυτό που σου είπε το πολύ πιθανό ειναι που με τρελαίνει.δηλ τα ίδια τα φάρμακα μας στιγματίζουν.ομως για να καταλάβω η οψιμη δυσκηνησια δεν ειναι αποτέλεσμα των υψηλών δοσολογιων αλλα του χρόνου λήψης Σωστά;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    σου ειπα εγω μολις πηγα σε τζεοντον αμεσως εμφανισα οψιμη και ειχα κλεισει ενα εφταμηνο με φαρμακα ειναι πως θα κατσει στον καθενα και σιγουρα αυτο μου το ειπε ο γιατρος μου οτι σε υψηλες δοσεις κανεις οψιμη.δεν ειναι στιγματισμος να κουνας το στομα σου μπορει να υποθεσει καποιος καλλιστα οτι εχεις τικ.εγω δεν το αντιλαμβανομαι οταν το κουναω σπανια να το καταλαβω γι αυτο ρωταω τους αλλους.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. όψιμη δυσκινησία
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 06-07-2013, 07:12
  2. οψιμη δυσκινησια
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 04-05-2013, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •