Μπορεί η κατάναλωση καφεϊνης να επαναφέρει συμπτώματα καταθλιψης ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    13

    Question Μπορεί η κατάναλωση καφεϊνης να επαναφέρει συμπτώματα καταθλιψης ?

    4 χρόνια κόντα έχουν περάσει απο την ημ έναρξης της κατάθλιψης μου .
    Δεν τολμάω να κόψω τα ανέκαθεν Cipralex 10mg γιατί ειμαι πλέον πολύ καλά σε σημείο που μπορεί να περάσουν άκομα και μήνες χωρίς κανένα συναίσθημα θλίψης και οδύνης.

    Αμα αποφασίσω να πιω ένα φραπέ κάποιο πρωί , το ίδιο απόγευμα αισθάνομαι θλίψη και όδύνη που αισθανόμουν τότε (σε λίγοτερη ένταση βέβαια) ..
    Εχει και άλλος αντίστοιχο θέμα με κάποια ουσία ή φαγητο κτλ ή είναι απλά σύμπτωση ???!!!
    Μου φαίνεται ότι και με την ζάχαρη κάτι συμβαίνει σε μένα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    χωρις να ξερω απο φαρμακα, ξερω καλα οτι η ζαχαρη εχει πολυ βλαπτικη δραση, ετσι κι αλλιως και στον οργανισμο και στην διαθεση.
    τρελαινει τον γλυκαιμικο δεικτη , με αποτελεσμα να εχεις αυξομειωσεις ζαχαρου, κανει ενα εντονο πικ ενεργητικοτας και ευφοριας για πολυ συντομο διαστημα, και εμτα σε ριχνει αποτομα.
    προφανως κατι αντιστοιχο και ισως χειροτερο συμβαινει και με φαρμακα.

    γενικοτερα παντως, οτι σε χαλαει, δεν υπαρχει λογος να το τρως. κοψε τον τοσο δυνατο καφε αν ειδες ενοχλησεις. πινε τσαι η ντικαφ, η κατι πιο ελαφρυ οπως ο γαλλικος.
    ο φραπε, ειναι δυναμιτης για τα νευρα και για το στομαχι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πιστεύω πως φταίει, που σκεπάζει τα συμπτώματα. Αν συμβαίνει αυτό, τότε, καταναλώνουμε περισσότερη ενέργεια και μετά μας βγαίνει όλη η κούραση. Έμμεσα δηλαδή, συνδέεται με άγχος και κατάθλιψη. Προσωπικά τον έχω κόψει εδώ και 1-2 μήνες, εφόσον μπήκα σε κατάσταση κατάθλιψης αυτήν την περίοδο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    13
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Remedy --> Αυτό το {ότι σε χαλάει δεν υπάρχει λόγος να το τρώς} είναι η πρώτη σκέψη που μου έρχεται και εμένα ! μόνο που θεωρώ ότι για να καταλήξεις ότι όντως κάτι σε χαλάει είναι μεγάαααααλη διαδικασία και πρέπει να είσαι 100% σίγουρος γιατι αν δεν είναι τελικά ότι ενα συγκεκριμένο πράγμα που σε χαλάει μπορεί να αρχίζεις να κόβεις , να κόβεις , να κόβεις και στο τέλος να μην τρώς τίποτα !! . Το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους που μπορείς να πιστέψεις ότι σε χαλάνει και να αρχίσεις να τους κόβεις απο την ζωή σου και να αρχίζεις να μένεις μόνος ( απλά σκέψεις μου γράφω..)


    Το κακό είναι πως με τα ξαφνικά αισθήματα κατάθλιψης προσπαθώ χρόνια να καταλάβω τι είναι τελικά αυτό που τα δημιουργεί και τελικά δεν είμαι και σίγουρος αν όντως είναι μια διαδικασία που το πυροδοτεί ή απλά οργανικά κάνει κάποιους κύκλους χρόνου και εσύ νομίζεις ότι εκείνη την μερα έκανα αυτο ή εκείνο ή εφαγα αυτό η εκείνο αρα αυτό φταίει και το κόβεις...

    Γατε --> Λυπάμαι για το ότι μπήκες σε κατασταση καταθλιψης , σε τι συχνότητα σου γίνεται εσένα αυτό το μπήκα - βγήκα ? Πιστέυεις ότι υπάρχει κάτι που έκανες ή συνέβή και ξαναμπήκες ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by airetikos2000 View Post
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Remedy --> Αυτό το {ότι σε χαλάει δεν υπάρχει λόγος να το τρώς} είναι η πρώτη σκέψη που μου έρχεται και εμένα ! μόνο που θεωρώ ότι για να καταλήξεις ότι όντως κάτι σε χαλάει είναι μεγάαααααλη διαδικασία και πρέπει να είσαι 100% σίγουρος γιατι αν δεν είναι τελικά ότι ενα συγκεκριμένο πράγμα που σε χαλάει μπορεί να αρχίζεις να κόβεις , να κόβεις , να κόβεις και στο τέλος να μην τρώς τίποτα !! . Το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους που μπορείς να πιστέψεις ότι σε χαλάνει και να αρχίσεις να τους κόβεις απο την ζωή σου και να αρχίζεις να μένεις μόνος ( απλά σκέψεις μου γράφω..)


    Το κακό είναι πως με τα ξαφνικά αισθήματα κατάθλιψης προσπαθώ χρόνια να καταλάβω τι είναι τελικά αυτό που τα δημιουργεί και τελικά δεν είμαι και σίγουρος αν όντως είναι μια διαδικασία που το πυροδοτεί ή απλά οργανικά κάνει κάποιους κύκλους χρόνου και εσύ νομίζεις ότι εκείνη την μερα έκανα αυτο ή εκείνο ή εφαγα αυτό η εκείνο αρα αυτό φταίει και το κόβεις...

    ....
    συμφωνουμε στο γενικο σκεπτικο σου, αλλα αν λαβεις υποψη οτι, εδω τουλαχιστον, μιλας για ΑΧΡΗΣΤΕΣ ουσιες, δεν χρειαζεται τοσος προβληματισμος, ουτε κινδυνευεις απο κατι αν κοψεις δια παντος την ζαχαρη, το αντιθετο μαλιστα.
    το ιδιο ισχυει και με τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ανθρωπους.
    σε διαβεβαιωνω οτι ουτε μονος μενεις, ουτε δυστυχης, αν παραπεταξεις τα βαριδια της ζωης σου, ειτε οργανικα ειτε ανοργανα

    ρεμ σπικινγκ

    οσο για τον καφε, εγω που δεν εχω καταθλιψη, αλλα ξυπναω παντα μουρτζουφλα, ο ενας καφες την ημερα μου προκαλει ενεργητικοτητα και ευφορια. οι παραπανω δεν ξερω , γιατι εναν πινω. οποτε οχι μονο δεν τον κοβω, αλλα ειμαι μεγαλη φαν. αν με χαλουσε φυσικα θα τον εκοβα. εχει τοσο ωραια ροφηματα , για να τον αντικαταστησεις.

  6. #6
    Εμένα ο ντοκτορ ... ενω πασχω απο ΓΑΔ μου ειχε πει πως ο καφες δε παιζει ρολο, το αλκοολ παλι διαπιστωσα βιωματικα οτι μου φερνει καταθλιπτικες σκεψεις σε εμφατικο βαθμο.

    Πινω καφε αραδα σκετο χωρις ζαχαρη εκτος απο φραπε βεβαια... το νευρικο συστημα δεν τον σηκωνει.
    Last edited by Constantly curious; 26-09-2015 at 14:55.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω που εχω κτθλψη , ενας Ελληνικος γερος το πρωι , χωρις ζαχαρη , μου φτιαχνει την διαθεση , με κανει πιο ενεργητικο . Οχι φραπε , θα με πειραξει στα νευρα . Εχει και αντιοξειδωτικες ιδιοτητες .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    1 φορά στα 5 χρόνια αιρετικέ, αλλά είμαι βαρύς χαρακτήρας και πάντοτε έχω μια καταθλιπτική διάθεση... Τώρα δεν συνέβη τίποτε, απλώς απομακρυνόμουν συνεχώς και κλεινόμουν στον εαυτό μου, ύστερα από μια σειρά κακών, φιλικών σχέσεων. Δεν θέλω και πολύ. :ρ
    Εσύ πως μπήκες σε αυτό; Συνέβη κάτι συγκεκριμένο;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Λ α τ ρ ε υ ω τον καφέ!.. εχω 5 ειδη στο σπίτι μου. πριν 3 μήνες είχα ξεκινήσει την δίαιτα Αττκινς ( που κρατησε περιπου 1 μήνα οταν πλέον ενιωσα ότι όλη αυτή η βλακεια πρέπει να σταματησει) στην διαιτα αυτη αποφάσισα να κόψω τον καφέ για να μην ζητάει ζαχαρη ο οργανισμους μου. τις πρωτες μέρες υπέφερα απο πονοκεφάλους αλλα μετα συνήλθα, είδα οτι το βραδυ δεν χρειαζόμουν να πάρω χαπια για να κοιμηθω και οτι όντως ο οργανισμος μου δεν ζητουσε ζαχαρη... το κρατησα μονο ένα μήνα και δεν είδα τα υπόλοιπα ωφέλη, γενικα όμως σαν αισθηση ένιωθα λίγο καλύτερα... λίγο πιο αισιοδοξη, καπου σε μια υπογραφη ενος μέλους δεν θυμαμαι πιο διάβασα κόψτε τους καφέδες. τωρα σε κάθε ανθρωπο η καφεινη λειτουργει διαφορετικα, αλλα αν αισθανεσαι οτι σε χαλάει, αν μπορεις να το κοψεις καλο θα σου κάνει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ρεα , αυτα περι διαιτας , λογιων λογιων , ειναι μπουρδες , κοβεις το φαγητο στο μισο , και τελειωσε , μετραει το ισοζυγιο ποσες θερμιδες καιω , ποσες θερμιδες βαζω . Δεν ειναι περιπλοκο , δεν πιστευω στις εξωτικες και μη διαιτες . Οσο για τον καφε , αληθευει οτι εχει διαφορετικη επιδραση στον καθενα .
    Η ζαχαρη , δεν χρειαζεται στον οργανισμο , την εχω κοψει καμμια 20ετια , δεν μου λειπει καθολου , αντιθετως δεν μπορω να φαω οτιδηποτε γλυκο , συνηθεια ειναι . Οπως και το αλατι .

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    13

    Red face

    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    1 φορά στα 5 χρόνια αιρετικέ, αλλά είμαι βαρύς χαρακτήρας και πάντοτε έχω μια καταθλιπτική διάθεση... Τώρα δεν συνέβη τίποτε, απλώς απομακρυνόμουν συνεχώς και κλεινόμουν στον εαυτό μου, ύστερα από μια σειρά κακών, φιλικών σχέσεων. Δεν θέλω και πολύ. :ρ
    Εσύ πως μπήκες σε αυτό; Συνέβη κάτι συγκεκριμένο;
    Πληγώθηκα απο μια ιδέα την οποία πίστευα για χρόνια και μιλούσα και σε άλλους για αυτή ...
    Ετσι έμαθα το βάθος του ρητου "παν μέτρον άριστο" στην δική μου λόγικη "μην πιστεύεις σε τίποτα 100% πάντα μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζεις" ή στην λαική "κρατα μια πισινή"..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αν σε βοηθά, θα σου πω πως αυτό θα σε κάνει σοφότερο. Ήδη σε έχει κάνει δηλαδή, για να έχεις αυτήν την οπτική. Κάθε κατάθλιψη, είναι και ένα βήμα προς την αυτογνωσία.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    13
    Αχχχχ, το ξέρω αυτό που λές .. Το πρόβλημα είναι ότι οι σοφοί πονάνε ένω οι άσοφοι γελάνε !!!! Τελικά δεν ξέρω που θέλω να ανήκω..!!??

  14. #14
    Quote Originally Posted by airetikos2000 View Post
    Αχχχχ, το ξέρω αυτό που λές .. Το πρόβλημα είναι ότι οι σοφοί πονάνε ένω οι άσοφοι γελάνε !!!! Τελικά δεν ξέρω που θέλω να ανήκω..!!??
    Τα είπες ολα!!! Δε ξερω αν με το ζορι μπορεσουμε να ανηκουμε στους ---μονιμα χαχανιζοντες---(δεν το λεω υποτιμητικα) αλλά αν κοπασει λιγο η φωνη της αμφισβητησης -ΝΑΙ μπορουμε και εμεις να γελασουμε !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    13
    Δεν ξέρω εμένα το μυαλο μου είναι απο γενήσεως τετράγωνο !!! απλά αναλύει το τι θα συμβεί αν συντρέξουν κάποιες συνθήκες , και μέτα τι συνθήκες θα υπάρχουν αν κάτι συμβεί ... δεν είναι ότι δεν γελάω ρε γαμώτο ... και εγώ χαχανίζω αλλά υπάρχουν στιγμές που αυτού του είδους η λειτουργία σκέψης ενώ είναι ωφέλημη στην δουλεία μου ( προγραμματιστής) στην πραγματική ζωή μπορεί να σε τρελάνει!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συμπτωματα καταθλιψης?
    By jimi25 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2012, 01:55
  2. Καφείνη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2010, 18:56
  3. Συμπτώματα τα οποία μπορεί να είναι ψυχολογικά;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2009, 23:52
  4. Replies: 27
    Last Post: 01-01-2009, 03:48
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •