Φόβος για καρκίνο...!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Exclamation Φόβος για καρκίνο...!!!

    Καλημερα σε ολα τα μελη στο φορουμ!Αυτη τη φορα γραφω για με επιασε ξανα η νοσοφοβια που εχω, μετα απο αρκετους μηνες.Νομιζα οτι το ειχα ξεπερασει αλλα εκανα λαθος...εδω και 3 μερες εχω πονους στη δεξια πλευρα του λαιμου, συγκεκριμενα στους αδενες που βρισκονται φυσιολογικα σε εκεινα τα σημεια. Οταν ασκω πιεση εστω και ελαχιστη ποναω αρκετα, χωρις να υπαρχει καποιο πρηξιμο ωστοσο και χωρις παρουσια πυρετου. Τρωω κανονικα χωρις πονο, το ιδιο ισχυει και οταν πινω παγωμενο νερο η οταν μιλαω και αυτο μου φαινεται περιεργο. Φυσικα ως νοσοφοβικος κατετρεξα αμεσως στο ιντερνετ και αρχισα να ψαχνω για πονους στους λεμφαδενες του λαιμου, και ξεκινησαν αμεσως οι υποψιες οτι εχω λεμφωμα,λευχαιμια η hiv. Με εχει φαει η αγωνια και ο φοβος, επαιρνα ντεπον μαξιμουμ μεχρι και 3 τη μερα χωρις να περναει ο πονος, χθες δοκιμασα νιφλαμολ...ηρεμησα για καμια ωρα και μετα ξανα τα ιδια, παλι πονοι στο ιδιο σημειο...εχω ψηλαφησει 800 φορες τους αδενες μου που μπορει και να τους πριξω εν τελει απο την πιεση που τους ασκω. Πιστευετε κατα τη γνωμη σας οτι πρεπει να επισκεφτω καποιον γιατρο?? Αληθεια γιατι οταν ψαχνουμε για συμπτωμα/τα στο ιντερνετ, μας βγαζει παντα τα χειροτερα και μας φτανει η ψυχολογια στο ναδιρ και ο φοβος στα υψη??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλώς ήλθες στο κλαμπ minaspap!
    Όλοι πάνω που νομίζουμε πως το ξεπερνάμε,έχουμε πισωγυρίσματα.
    Δυστυχώς από την εμπειρία μου σε τέτοιες καταστάσεις,μόνο το Test HIV θα μπορέσει να σε κάνει να ηρεμήσεις.
    Δεν αποτελεί λύση αλλά όσο και αν σε διαβεβαιώσουμε εμείς από εδώ,ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσεις να απαλλαγείς 100% από το Υποχονδριακό άγχος.
    Διοτί πάντα στατιστικά θα υπάρχει αυτό το 0,000001% που δεν θα σε αφήνει να ηρεμήσεις.
    Αυτά αφορούν τον HIV.

    Σχετικά με τον καρκίνο που φοβάσαι,δυστυχώς εδώ δεν είναι εύκολα τα πράγματα...
    Δεν είναι εύκολες πάντα οι εξετάσεις και ο δρόμος του αποκλεισμού ασθενειών είναι δύσκολη..Και πολλές φορές ΔΕΝ συνίσταται.Διοτί ταίζεις έτσι τον φόβο σου και επικροτείς μελλοντικές ανάλογες συμπεριφορές..
    Αγωγή ψυχιατρική λαμβάνεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Nαι λαμβανω, ενα κοκταιιλ φαρμακα!Χαρη σε κατι ζωα που αποκαλουνται γιατροι, ειναι τοσο ερεθισμενοι οι υποδοχεις του εγκεφαλου που δεν μπορω να τα κοψω παρα μονο σταδιακα...εχουμε και λεμε, 300mg σεροκουέλ,225mg αναφρανίλ,3mg ζάναξ,30mg σεροξάτ,15mg αζαπίν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Ω ρε Παναγία μου...Bλέπω από όλα έχει ο μπαξές...Αντιψυχωτικά,Βενζο διαζεπίνες,SSRI,TCA's...
    Καλά εννοείται πως δεν κόβονται απότομα αυτά....
    Και παρά τα φάρμακα αυτά συνεχίζονται οι εμμονές περί ύπαρξης σηματικής ασθένειεας,ε?
    Εγώ το μόνο που παίρνω είναι το Remeron κυρίως για την βραδινή αυπνία(σαν το Azapin που παίρνεις εσύ,είναι το γενόσημο του Remeron).Και σκέφτομαι να ξαναξεκινήσω και SSRI...Έπαιρνα παλιά Effexor αλλά το έκοψα και η υποχονδρίαση επέστρεψε..

    Μinaspap για να στα δώσανε όμως,προφανώς θα τα χρειαζόσουνα...
    Ηλικία?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ναι καρδια μου, να πας σε γιατρο να το κοιταξει!... τι το σκεφτεσαι?..αφου σε βασανίζει και σε αγχωνει!..πήγαινε σε εναν σε δυο σε όσους χρειαζεσαι για να πειστεις οτι ειναι του μυαλου σου καμωματα και μετα το αντιμετωπίζουμε!.. πάντως και στην μητερα μου ειχε συμβει κατι παρόμοιο με τους λεμφαδενες και ειχαμε σηκωθει όλοι στο πόδι!!.. εχει χασει 2 αδερφια και ο 2ος απο εκει ξεκινησε μετα απο 1 χρόνο που ετρεχε τελικα της εδωσαν κατι και ξεπριστηκαν ..δεν καταλαβαε γιατι εμφανιστηκε...παλιο κρυωμα ειπαν καποιοι γιατροι, αλλοι στρες...πάντως τωρα ηρεμισε απο αυτο.
    βεβαια καθε τρεις και λίγο πάει σε γιατρους για να κοιταξει κατι που την ενοχλει...ενας νευρολογος της εγραψε καποια ψυχοφαρμακα , αλλα την πέταξε την συνταγη...
    και εμενα δεν με ενοχλει καθολου που η μητερα μου ειναι τοσο σχολαστικη με την υγεια της, το προτιμω απο το να την πατησουμε σαν τους θειους μου που δεν το κοιταξαν εγκαιρως!
    και εκεινη το εχει ενταξει μεσα στην καθημερινοτητά της. ειναι μια εβδομαδιαια ρουτινα που την βοηθαει ομως να κοιμαται χωρις φαρμακα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σταυρο 29 γινομαι με το καλο σε 2 μηνες. Ο τωρινος ψυχιατρος μου ειναι αυτος που με εσωσε κυριολεκτικα γιατι με εβαλε και εκανα ειδικο τεστ dna το οποιο γινεται μονο σε ενα εργαστηριο στην αλεξανδρουπολη. Μου πηρε αιμα και το εστειλε σε αυτο το κεντρο γεννετικης, συμφωνα λοιπον με την εξεταση αυτη(ειμαι μια σπανια περιπτωση), εχω ενα λανθασμενο γονιδιο το οποιο μεταβολιζει γρηγορα τα SSRI's και τα αποβαλει ο οργανισμος μου στο πι και φι. Κανενα SSRi δεν με επιανε, μονο παρενεργειες ειχα τοσο χρονια...δυστυχως κανενας προηγουμενος ψυχιατρος δεν μπηκε καν στον κοπο να μου προτεινει αυτο το τεστ και απο τα 22 μου χαπακωνομουν τσαμπα κ βερεσε! Μονο στα αντιψυχωτικα δειχνει ανταποκριση αυτο το γονιδιο(συμφωνα με το τεστ, μπορουν να με βοηθησουν σε χαμηλη δοσολογια) και ηδη με την καταθλιψη και τις κρισεις πανικου ειμαι καλυτερα εδω και κανα 6μηνο, μονο η νοσοφοβια παραμενει...κανω επισης και ψυχαναλυση μια φορα τη βδομαδα. Πηγα σημερα σε ειδικο παθολογο να με δει, του ειπα οτι φοβαμαι λογο νοσοφοβιας και οτι νομιζω οτι εχω καρκινο...εκεινος με εξετασε μου ειδε και το λαιμο και μου ειπε πως εχω μια μικρη φλεγμονη στη δεξια πλευρα αλλα το περιεργο ειναι οτι δεν με ψηλαφησε στο σημειο που ποναω και δεν ξερω γιατι. Μου εγραψε ενα αντιφλεγμονωδες να το παρω για 5 μερες, το εχω ηδη αρχισει αλλα ο πονος παραμενει το ιδιο και ο φοβος οτι ο γιατρος εχει κανει μαλλον λαθος διαγνωση και ηδη ψαχνωμαι να παω και σε αλλον!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Σταυρο 29 γινομαι με το καλο σε 2 μηνες. Ο τωρινος ψυχιατρος μου ειναι αυτος που με εσωσε κυριολεκτικα γιατι με εβαλε και εκανα ειδικο τεστ dna το οποιο γινεται μονο σε ενα εργαστηριο στην αλεξανδρουπολη. Μου πηρε αιμα και το εστειλε σε αυτο το κεντρο γεννετικης, συμφωνα λοιπον με την εξεταση αυτη(ειμαι μια σπανια περιπτωση), εχω ενα λανθασμενο γονιδιο το οποιο μεταβολιζει γρηγορα τα SSRI's και τα αποβαλει ο οργανισμος μου στο πι και φι. Κανενα SSRi δεν με επιανε, μονο παρενεργειες ειχα τοσο χρονια...δυστυχως κανενας προηγουμενος ψυχιατρος δεν μπηκε καν στον κοπο να μου προτεινει αυτο το τεστ και απο τα 22 μου χαπακωνομουν τσαμπα κ βερεσε! Μονο στα αντιψυχωτικα δειχνει ανταποκριση αυτο το γονιδιο(συμφωνα με το τεστ, μπορουν να με βοηθησουν σε χαμηλη δοσολογια) και ηδη με την καταθλιψη και τις κρισεις πανικου ειμαι καλυτερα εδω και κανα 6μηνο, μονο η νοσοφοβια παραμενει...κανω επισης και ψυχαναλυση μια φορα τη βδομαδα. Πηγα σημερα σε ειδικο παθολογο να με δει, του ειπα οτι φοβαμαι λογο νοσοφοβιας και οτι νομιζω οτι εχω καρκινο...εκεινος με εξετασε μου ειδε και το λαιμο και μου ειπε πως εχω μια μικρη φλεγμονη στη δεξια πλευρα αλλα το περιεργο ειναι οτι δεν με ψηλαφησε στο σημειο που ποναω και δεν ξερω γιατι. Μου εγραψε ενα αντιφλεγμονωδες να το παρω για 5 μερες, το εχω ηδη αρχισει αλλα ο πονος παραμενει το ιδιο και ο φοβος οτι ο γιατρος εχει κανει μαλλον λαθος διαγνωση και ηδη ψαχνωμαι να παω και σε αλλον!
    πολυ σωστα εκανες και πήγες... και η μητερα μου ήγε και σε 2ο γιατρ και μαλιστα πολυ καλυτερο απο τον πρωτο, αν θες μπορω να την ρωτησω να σου στειλω πμ το ονομα και το τηλ του γιατρου της.
    με ενδιαφερει πολυ αυτη η εξεταση dna που εκανες. κοστιζει πολυ? και σε ποιον γιατρο την εκανες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σου εστειλα προσωπικο μηνυμα rea...δες τα μηνυματα σου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Μinaspap εγώ 32 είμαι.Χάρηκα.
    Ρε συ εδώ και χρόνια έχω διαβάσει για την εξέταση Dna αλλά κανένας δεν λέει σε ποιο κέντρο γίνεται?
    Μήπως μπορείς να μου πεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Σταυρο στην αλεξανδρουπολη γινεται η εξεταση,θα ψαξω να βρω πως λεγεται το εργαστηριο και θα στο στειλω σε προσωπικο μηνυμα.Μια φορα κανεις αυτη την εξεταση και τα αποτελεσματα καθοριζουν το ειδος της θεραπειας σου,το κοστος ειναι 800 ευρω αλλα μια φορα θα την κανεις σε ολη σου τη ζωη, το dna ως γνωστον δεν αλλαζει!Σε αλλα κρατη γινεται σε δημοσια νοσοκομεια δωρεαν κιολας,με το που χρειαστεις φαρμακευτικη αγωγη ο γιατρος σε στελνει αμεσα για το τεστ γιατι μεσα απο αυτο θα ξερει επακριβως ποιο/α φαρμακα κανουν για σενα και σε τι δοσολογιες μαλιστα, αλλα εδω στο Ελλαντα τι περιμενεις,εχουνε μεσανυχτα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Ευχαριστώ minaspap.Βέβαια είναι η αλήθεια πως εγώ είχα μεγάλη ανταπόκριση με τα SSRI's καθώς με το πρώτο που δοκίμασα (Βενλαφαξίνη),είδα τρομερή μείωση του άγχους και μου έδωσε κίνητρα για να κάνω πράγματα.
    Λειτούργησε δηλαδή και σαν αντικαταθλιπτικό αλλά και σαν αγχολυτικό.
    Αν πάντως μπορείς να βρεις το εργαστήριο,στείλε μου Pm!Τhanx Again!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    minaspap πως εισαι;;; εγω παιδια εχω σαλταρει τελευταια... πραγματικα δεν ακους τπτ αλλο στην τηλεοραση, στην καθημερινοτητα μου ολη την ωρα για νεους που πεθαναν ή εχουν καρκίνο. λες και καποιος μου κανει πλακα και θελει να με τρελανει. Δεν αντεχω αλλο, εχω που εχω φοβια ολη την ωρα αυτα που ακουω με κανουν και αγχωνομαι και φοβαμαι ολο και περισσοτερο. Αισθανομαι οτι δεν εχει νοημα να συνεχισω να ζω ή μαλλον να προσπαθω να ζω φυσιολογικα αφου καποια στιγμη κατι θα γινει και θα πεθανω ... και πως ξερω οτι δεν θα ειναι σε 1,2 μηνες ; θελω να τα παρατησω ολα, δουλεια φιλους τα παντα και να παω να ζησω καπου που να μη βλεπω ουτε διαγνωστικα κεντρα, ουτε νοσοκομεια ουτε να εχω ιντερνετ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Σοφάκι αστα να πάνε!
    Αυτό με την τηλεόραση είναι δράμα!
    Κάποιο διάστημα φοβόμουν για το παχύ μου έντερο και όλος τυχαίως άκουγα συνεχώς για κολονοσκοπήσεις!Πελάτες εντωμεταξύ μου έλεγαν για πολύποδες κτλ...Τρέλα σκέτη!
    Τελικώς δεν την γλίτωσα,έκανα και εγώ στα 32 μου κολονοσκόπηση!Ευτυχώς ήταν καθαρή,πριν 10 μέρες πήρα τις βιοψίες...
    Αλλά τώρα μου έχει κολλήσει πως έχω νευρολογική πάθηση εξαιτίας μυικών συσπάσεων...Υποχωρεί η Καρκινοφοβία,εμφανίζεται άλλη φοβία!Μόλις υποχωρήσει η φοβία για νευρολογική νόσο,θα επανέλθει η Καρκινοφοβία...!
    Εγώ μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω κανά SSRI γιατί μόνο το Remeron για την αυπνία,δεν επαρκεί...
    Eσυ λαμβάνεις αγωγή φαρμακευτική?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Σου κάνανε κολονοσκόπηση τόσο νέος; Χωρις να εχεις ύποπτα συμπτώματα; Κοιτά μου έχουν χορηγήσει ζαναξ και σιπραλεξ που ειναι αντικαταθλιπτικό αλλα δεν τα περνω. Πηρα για 4 μέρες τα σιπραλεξ και εμφάνισα αίμα στα κόπρανα και το γραφει στις σπάνιες παρενέργειες. Οποτε καταλαβαίνεις το άγχος μου. Επίσης έψαξα να βρω τι προκαλούν τα αντικαταθλιπτικά και μου έβγαλε ένα σωρό ασθένειας συν καρκίνου του μαστού που εχω ήδη κληρονομικότητα και ειμαι σε ομάδες υψηλού κινδύνου οποτε δεν τα πηρα ουτε ζήτησα αλλο χαπι. Περνω μόνο ζαναξ που και που όταν ειμαι παρά πολυ χαλια αλλα εχω παρατηρήσει οτι κατα βάθος κακο μου κάνουν γιατι μετα τα χρειάζομαι με το παραμικρό

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    ..ηρεμησα για καμια ωρα και μετα ξανα τα ιδια, παλι πονοι στο ιδιο σημειο...εχω ψηλαφησει 800 φορες τους αδενες μου που μπορει και να τους πριξω εν τελει απο την πιεση που τους ασκω. Πιστευετε κατα τη γνωμη σας οτι πρεπει να επισκεφτω καποιον γιατρο?? Αληθεια γιατι οταν ψαχνουμε για συμπτωμα/τα στο ιντερνετ, μας βγαζει παντα τα χειροτερα και μας φτανει η ψυχολογια στο ναδιρ και ο φοβος στα υψη??


    Μηνα , δεν εχεις τιποτα , στο εγγυωμαι , το λες και μονος σου , εχεις νοσοφοβια , οσο ψαχνεσαι , ειτε ιντρνετ , ειτε ψηλαφωντας , ολο και κατι θα ανακαλυπτεις .
    Πολλα φαρμακα παιρνεις παντως , το σεροκουελ με το ζαναξ ( 3 μγ ειναι πολλα ) , τι το θες , η το ενα θα παρεις η το αλλο , και 225 αναφρανιλ , φουλ δοση τρικυκλικου αντικαταθλιπτιικου , με 30 μγ σεροξατ , μεγαλουτσικη δοση ssri αντικαταθλιπτικου ? δεν θα ξερεις ποιο κανει δουλεια , και εγω ναπαιρνα τοσα φαρμακα , καλα δεν θαμουν .
    Ο φιλος σου και συναθλητης , Αγγελος .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρκίνο από κάπνισμα
    By linav in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-2014, 03:08
  2. Φίλος με καρκίνο...
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-2011, 19:33
  3. Νοσοβοφια για καρκινο
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2011, 22:46
  4. Εχω καρκινο?
    By auroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 22-09-2010, 18:41
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •