Γεια σας ξανα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261

    Γεια σας ξανα!

    Καλησπερα!Συγγνωμη αν τον τελευταιο καιρο κανω συνεχως θεματα,αλλα απο τοτε που πηγα λυκειο,εχω πιασει τον ευατο μου να σκεφτεται πολυ παραπανω απο οσο πρεπει και δεν ξερω αν πρεπει να με χαροποιει αυτο, ή να με κανει να στεναχωριεμαι..Οι σκεψεις μου κυριως ειναι για το μελλον..εννοω οτι νοιαζομαι τοσο πολυ για το τι θα γινει στο μελλον που μερικες φορες αφηνω το παρον πισω μου και αποπροσανατολιζομαι..Το θεμα ειναι οτι αυτες οι σκεψεις νοιωθω οτι με εγκλωβιζουν,με κανουν να κλεινομαι πιο πολυ στον ευατο μου..Σκεφτομαι τοσα πολλα..Σκεφτομαι για το αν ποτε θα βρω καποιον ανθρωπο να με νοιαζεται πραγματικα(γιατι οι "φιλες" μου,απο προηγουμενα μου ποστ καταλαβατε τι ειναι),σκεφτομαι αν θα περασω εκει που θελω,και αν περασω εκει αν θα βρω καποιον φιλο ή φιλη(ειμαι πολυ κλειστη,δεν κανω ευκολα φιλους)..σκεφτομαι μηπως χασω ανθρωπους που αγαπω..και συνεχιζεται,συνεχιζεται,συ νεχιζεται...καθε μερα,απο την στιγμη που σηκωνομαι μεχρι και την ωρα που παω για υπνο,πρωτη και τελευταια σκεψη ειναι το μελλον μου..καθε φορα που το σκεφτομαι ομως,κατι μεσα μου νοιωθω να σπαει,κατι νοιωθω σαν ενοχληση..το τελευταιο τριμηνο κοιμαμαι πολυ(10-12 ωρες) για να μην νοιωθω ολα αυτα..!ειναι τοσο ασχημο..ζω και νοιωθω ασχημα..!μοναδικη μου παρηγορια ο υπνος..λενε οτι η σωματικη υγεια οτι ειναι πιο σημαντικη απο την ψυχικη,ηρθε η ωρα να καταλαβουν οτι κανουν λαθος!το να εισαι ψυχικη χαλια ειναι πολυ χειροτερο απο το να εισαι αρρωστος..καλη σας μερακαι συγγνωμη ξανα για την πληθωρα των θεματων,ολα μου φταινει τελευταια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΣ ΕΝΑ ΜΑΛΑΚΑ ΝΑ ΣΕ ΤΑΙΖΕΙ
    ΚΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣΑΙ
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΕΙΣ
    ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΝΤΡΑΣ
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ
    ΜΗ ΣΚΑΣ ΓΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
    ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΜΥΑΛΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    elis δεν με νοιαζει τοσο το γκομενικο,το εχω πει εξαλλου και σε προηγουμενο θεμα...αυτο που με νοιαζει ειναι να σταματησω να σκεφτομαι τοσο,εχω φτασει σε σημειο να σκεφτομαι τοσο,που πληγωνω τον ευατο μου...ειλικρινα..σηκωνομαι,π αω για υπνο οι ιδιες σκεψεις..κανουμε μαθημα στο σχολειο,οι ιδιες σκεψεις..εχω κουραστει να νοιωθω ετσι..και το χειροτερο ειναι οτι δεν σταματαει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΣΥ ΤΙΜΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΓΩΝΕΣΑΙ
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ
    ΒΑΛΕ ΛΙΓΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ
    ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΧΑΛΑΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟ ΣΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    δεν μπορω να διαβασω...προσπαθω...αλλα το μυαλο μου ταξιδευει...σκεφτεται και σκεφτεται και σκεφτεται..μερικες φορες και ακουσιως...σηκωνομαι μερικες φορες και νοιωθω οτι δεν παει αλλο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ
    ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΟΠΥ ΑΚΟΥΩ ΞΕΧΝΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΚΑΠΩΣ
    ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΞΑΛΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΟΠΟΤΕ
    ΚΑΤΣΕ ΚΙ ΑΚΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΜΟΠΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ ΕΤΣΙ
    ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΝΤΙΤΖΕΙ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΣΠΑ ΕΓΩ ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ
    ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΟΠΛΛΑ ΚΙ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΠΟΥ ΣΤΕΚΟΜΟΥΝ ΚΙ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ
    ΜΕ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΟΧΙ ΓΟΥΟΚΜΑΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΣΕΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΛΕΣ ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΡΑΔΙΟ
    ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΝΕ ΣΤΗ ΖΩΗ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Φένια, γειά σου! Είσαι σε μια ηλικία που είναι πολύ λογικό να σε απασχολούν ζητήματα που αφορούν το μέλλον σου. Ωστόσο, με το να τα "σκέφτεσαι" δεν οδηγεί πουθενά. Το θέμα είναι να πράττεις αναλόγως τώρα στο παρόν, ώστε να "στρώσεις" το μέλλον σου. Είναι όντως πολύ δύσκολη η φάση της εφηβείας. Και οι σκέψεις που κάνεις (που όλοι τις κάναμε), πίστεψέ με, μετά από χρόνια θα σου φαίνονται ανούσιες, γιατί η ίδια η ζωή θα σου δώσει τις απαντήσεις της. Πρώτα απ' όλα, εφ' όσον σε απασχολεί σε ποια σχολή θα περάσεις και πώς θα είναι η ζωή σου εκεί, προνόησε να δημιουργήσεις το έδαφος ώστε να περάσεις εκεί που θέλεις. Κατά τη γνώμη μου, μην επηρεαστείς από κανέναν για την επαγγελματική επιλογή που θα ακολουθήσεις. Πάρε την ευθύνη της επιλογής σου, σκέψου καλά τι θέλεις, πού είσαι πολύ καλή, και καλλιέργησε δεξιότητες ώστε να καταφέρεις να κυνηγήσεις το όνειρό σου. Έχει καταστραφεί κόσμος και κοσμάκης από λανθασμένες επιλογές επαγγέλματος, επιρροές και εξαναγκασμούς γονέων, συγγενών και φιλικών προσώπων. Το μέλλον είναι δικό σου, το επάγγελμα εσύ θα το εξασκείς, η ζωή είναι δική σου (μια ζωή την έχουμε!), εσύ θα αποφασίσεις. Όσο για τις φιλίες. Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, λίγες φιλίες από το σχολείο κρατάνε μετά (πιο πολύ κρατάνε των αγοριών). Αλλάζουν τα ενδιαφέροντα, οι ανάγκες, οι χαρακτήρες, οι τόποι διαμονής και οι άνθρωποι χάνονται. Επιπλέον, έχουν την ανάγκη να γνωρίσουν κι άλλους με τους οποίους δένονται περισσότερο κ.ο.κ. Οπότε, μη σε επηρεάζει αυτό. Αν έχεις καλή διάθεση και είσαι σωστός σαν άνθρωπος, θα κάνεις φιλίες στο μέλλον και όλα θα πάνε καλά. Όσο για τον έρωτα. Σου εύχομαι να ερωτευτείς δυνατά κι αληθινά. Αν σου συμβεί αυτό, μη φοβάσαι τίποτα. Τις σχέσεις από "συμφέρον" να φοβάσαι. Ποτέ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη. Αυτό που θα σε συμβούλευα, επίσης, είναι να προσπαθήσεις να εντάξεις στη ζωή σου καλούς και σωστούς ανθρώπους. Ό,τι σε προβληματίζει, σου φαίνεται "περίεργο", σε κάνει να νιώθεις άσχημα κ.τ.λ., σε οποιαδήποτε σχέση (φιλική κι ερωτική) να το διώχνεις μακριά. Δεν χρειάζεται να αποκτάς περαιτέρω προβλήματα στη ζωή σου, και κυρίως αυτά που δεν έχουν να κάνουν με σένα. Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΘΕΜΑ ΣΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ
    ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΟΥ
    ΟΠΥ ΟΛΟΙ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    feerie το ξερω πως πρεπει να πραττω σωστα τωρα στο παρον,αλλα νοιωθω οτι κατι με τραβαει πισω..προσπαθω να διαβασω για να περασω εκει που θελω(κτηνιατρικη)αλλα νοιωθω κατι μεσα μου να με απωθει και να με σταματαει..μακαρι να ειναι οπως τα λετε με τις φιλιες,γιατι αν εχω τις ιδιες φιλες και στο πανεπιστημιο,θα "προκοψω"πολυ!..τελος,δεν με πολυ ενδιαφερει ο ερωτας και οτιδηποτε παραγωγο του ακομα,χαιρομαι για αυτο γιατι οι περισσοτερες γνωστες μου πονανε πολυ απο χωρισμους και τετοια κι εγω δεν ειμαι ωριμη αρκετα να τα αντεξω..σας ευχαριστω πολυ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    elis χαιρομαι που δεν σας κουραζω..στην αρχη δισταζα να το κανω αυτο το θεμα γιατι νομιζω οτι σας εχω πρηξει με τα δικα μου "προβληματα"(ξερω οτι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με πολυ χειροτερα προβληματα!) αλλα τελικα πηρα την αποφαση!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    21
    Όχι μόνο δεν είναι ενόχληση τα θέματα σου αλλά κάνουν και τους υπόλοιπους εφήβους που επισκέπτονται τη σελίδα να νιώθουν καλύτερα γιατί βλέπουν πως δεν είναι οι μόνοι που τα περνάνε. Κι εγώ έτσι νιώθω. Πραγματικά σε καταλαβαίνω, αλλά τι να κάνουμε εφηβεία είναι θα περάσει. Δεν είναι όλη η εφηβεία τόσο χάλια, απλά είναι κάποια κομμάτια της που είναι πολύ δύσκολα κι εσύ τώρα περνάς ένα από αυτά τα κομμάτια. Κι εγώ είχα περάσει μια τέτοια φάση στην τρίτη Γυμνασίου μετά από το χωρισμό μου με τις παιδικές μου φιλίες και τώρα ξαναπερνάω κάτι παρόμοιο. Εγώ θυμάμαι τότε μετά από κανα χρόνο ηρέμησα. Απλά σιγά σιγά η ένταση αυτών των σκέψεων μειώθηκε. Δεν σταματάς ποτέ να τα σκέφτεσαι απλά μετά από ένα σημείο μπορείς να ελέγχεις αυτές τις σκέψεις και να μην σε πέρνουν από κάτω. Υπομονή λοιπόν και να θυμάσαι οτι θα περάσει σιγά σιγά και θα σε κάνει πολύ πιο ώριμη και δυνατή.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    24
    fenia99 ,αν κάτι το κάνεις ευχάριστα και εύκολα αξίζει να το σπουδάσεις και να ζήσεις απο αυτό.Αν σου αρέσει η κτηνιατρικη προσπάθησε όσο μπορείς ,αν τα καταφέρεις με την πρώτη καλός.Αν με την δεύτερη και πάλι μια χαρα ,ποτέ μην το βάζεις κάτω και σε τίποτα.
    Και φίλες θα κάνεις καινούργιες, και αγόρια θα γνωρίσεις που θα σου αρέσουν.Όλα θα τα κάνεις,όλα θα τα ζήσεις.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    24
    Η εφηβεία είναι δύσκολη, αλλα είναι και αυτή που καθορίζει τον μελλοντικό μας χαρακτήρα ,αρα πολλή σημαντική.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    DIMI50001 ευχαριστω πολυ για την ενθαρρυνση....αδημωνω να ερθει επιτελους η στιγμη που θα εχω αυτοελεγχο,γιατι τοσα χρονια ετσι πιστευα αλλα τελικα εκανα μεγα λαθος..για να λεμε την αληθεια,εμενα η εφηβεια δεν ηταν ποτε καλη,απλα στο γυμνασιο η πιεση ηταν σαφως πιο μειωμενη,ενω τωρα ειναι πολλες οι πιεσεις..εγω δεν ειμαι ετσι λογω των φιλων μου,αλλα λογω των σκεψεων μου για το μελλον..τοσες πολλες σκεψεις χωρις λογο..ελπιζω πραγματι να μειωθουν ολες αυτες οι σκεψεις,ειναι απλα μια συνεχης πιεση που κουβαλω και με ακολουθει παντου...

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by fenia99 View Post
    feerie το ξερω πως πρεπει να πραττω σωστα τωρα στο παρον,αλλα νοιωθω οτι κατι με τραβαει πισω..προσπαθω να διαβασω για να περασω εκει που θελω(κτηνιατρικη)αλλα νοιωθω κατι μεσα μου να με απωθει και να με σταματαει..μακαρι να ειναι οπως τα λετε με τις φιλιες,γιατι αν εχω τις ιδιες φιλες και στο πανεπιστημιο,θα "προκοψω"πολυ!..τελος,δεν με πολυ ενδιαφερει ο ερωτας και οτιδηποτε παραγωγο του ακομα,χαιρομαι για αυτο γιατι οι περισσοτερες γνωστες μου πονανε πολυ απο χωρισμους και τετοια κι εγω δεν ειμαι ωριμη αρκετα να τα αντεξω..σας ευχαριστω πολυ

    Για να έχεις τις ίδιες φίλες στο πανεπιστήμιο, θα πρέπει εσύ να το θελήσεις. Δεν είναι συγγενείς να τους κουβαλάς μια ζωή. Επιλογές ανθρώπων κάνεις, τους βλέπεις, τους ζεις, δεν σ' αρέσουν, φεύγεις και τελειώνει η υπόθεση.
    Όσο για τις σπουδές στην κτηνιατρική, πράξε όπως σου είπα. Πάντως, έτσι όπως έχουν εξελιχθεί οι επιστήμες σήμερα, να ξέρεις ότι με ένα μεταπτυχιακό, μπορείς να αλλάξεις τελείως επαγγελματική κατεύθυνση σε περίπτωση που διαπιστώσεις ότι δεν σου αρέσει η σχολή σου. Είναι τόσες πολλές οι εξειδικεύσεις, όρεξη να 'χεις να σπουδάζεις! Κάνε ό,τι σε ευχαριστεί εσένα.
    Όσο για τον έρωτα, οι βιασύνες δεν ωφέλησαν ποτέ κανέναν.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ ξανά.
    By Γάτος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 85
    Last Post: 26-09-2015, 14:27
  2. ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ SEX
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2011, 21:58
  3. [B]ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ??[/B]
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 14:51
  4. Ξανα
    By Thessalo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 120
    Last Post: 15-01-2010, 17:50
  5. ξανά?????????
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2009, 18:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •